ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91016, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел./факс 55-17-32, inbox@lg.arbitr.gov.ua ___________________________ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
27 січня 2014 року Справа № 913/3338/13
Провадження № 913/3338/13
За позовом Прокурора Жовтневого району м. Луганська в інтересах держави в особі Луганської міської ради, м. Луганськ
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Лугань", м. Київ
про внесення змін до договору оренди землі від 01.02.2007, державна реєстрація від 19.02.2007 № 040740200038.
Суддя Демидов В.О.
Секретар судового засідання Мартинцева Н.М.
У засіданні брали участь:
від прокурора - Голоденко К.О., посвідчення № 020155 від 03.09.2013;
від позивача - Шинкарьова О.А., представник за довіреністю № 01/03-31/5159/0/2-13 від 20.08.2013;
від відповідача - Мотигіна Ю.В., представник за довіреністю б/н від 18.12.2013.
Суть спору: прокурором в інтересах позивача заявлено вимогу про внесення змін до договору оренди землі від 01.02.2007, державна реєстрація від 19.02.2007 № 040740200038, який укладений між Луганською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Лугань", а саме:
викласти п. 8 розділу "Орендна плата" договору у такій редакції: "Річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку з коефіцієнтом 3".
Датою внесення змін вважати дату набрання чинності рішення суду.
Позовні вимоги обґрунтовані фактом ухилення відповідача від внесення до договору оренди землі змін, внесених рішенням Луганської міської ради № 9/12 від 27.05.2011.
На підставі ст. 2-1 Господарського процесуального кодексу України 11.12.2013 автоматизованою системою документообігу суду здійснено автоматичний розподіл даної позовної заяви та її розгляд призначено судді Демидову В.О.
Ухвалою господарського суду Луганської області від 11.12.2013 було порушено провадження у справі № 913/3338/13.
У судовому засіданні 26.12.2013 прокурор та представник позивача підтримали позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідач проти позову заперечує з підстав викладених у відзиві № 26/12-13-01 від 26.12.2013 (а.с. 30-37).
Відповідно до ст. 77 ГПК України у судовому засіданні 26.12.2013 було оголошено перерву до 15.01.2014 об 11 год. 30 хв.
Після перерви у судове засідання 15.01.2014 прибули прокурор та повноважні представники сторін.
Представник позивача надав заперечення на відзив відповідача від 15.01.2014 у якому не погоджується з доводами відповідача з підстав, викладених у запереченні (а.с. 72-74).
Відповідно до ст. 77 ГПК України у судовому засіданні 15.01.2014 було оголошено перерву до 27.01.2014 об 11 год. 50 хв.
Після перерви у судове засідання 27.01.2014 прибули прокурор та повноважні представники сторін.
У судовому засіданні прокурор та представник позивача підтримали позовні вимоги у повному обсязі та зазначили, що пропоновані зміни обумовлені зміною законодавства, що регулює земельні відносини.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши представника позивача та прокурора, оцінивши подані сторонами докази в їх сукупності, суд
ВСТАНОВИВ:
01 лютого 2007 року між Луганською міською радою, як орендодавцем, та Товариством з обмеженою відповідальністю "Лугань", як орендарем, укладено договір оренди землі, державна реєстрація від 19.02.2007 № 040740200038 (далі - договір), за умовами п.п. 1, 2 якого орендодавець на підставі рішення сесії Луганської міської ради від 24 жовтня 2006 року № 10/37 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку під розміщення будівлі, яка знаходиться за адресою: м. Луганськ, вул. Котельникова, 1. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,3630 га.
З п. 4 договору вбачається, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1570541,28 грн.
За умовами п. 7 договір укладено терміном до 24 жовтня 2055 року.
Згідно до п. 8 договору річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку (річного) у гривнях, збільшеного на коефіцієнт 2,5 (довідка розрахунку розмірів земельного податку (річного) додається до даного договору та є його невід'ємною частиною).
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
У відповідності до вимог ст. 16 Закону України "Про оренду землі" та ст. 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
За приписами п. 34 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин є виключною компетенцією міської ради.
За змістом ст. 288 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), що набрав чинності з 01.01.2011, яким, крім іншого, врегульовано обчислення орендної плати за землю, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою трикратного розміру земельного податку та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Відповідно до ст. 274.1 Кодексу, ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 цього Кодексу.
За приписами ст. 276.1. Кодексу, податок за земельні ділянки (в межах населених пунктів), зайняті житловим фондом, автостоянками для зберігання особистих транспортних засобів громадян, які використовуються без отримання прибутку, гаражно-будівельними, дачно-будівельними та садівницькими товариствами, індивідуальними гаражами, садовими і дачними будинками фізичних осіб, а також за земельні ділянки, надані для потреб сільськогосподарського виробництва, водного та лісового господарства, які зайняті виробничими, культурно-побутовими, господарськими та іншими будівлями і спорудами, справляється у розмірі 3 відсотків суми земельного податку, обчисленого відповідно до статей 274 і 275 цього Кодексу.
У зв'язку із законодавчою зміною річного розміру орендної плати за землю, з метою приведення договору у відповідність до вимог чинного законодавства Луганською міською радою було прийнято рішення № 9/12 від 27.05.2011, про внесення змін у вищевказаний договір оренди землі та направлено листа відповідачу № 01/03-13/7536/0/2-12 від 11.12.2012.
Відповідач листом № 03 від 22.01.2013 просив залишити функціональний коефіцієнт для розрахунку орендної плати на рівні коефіцієнту 2012 року посилаючись на тяжкий фінансовий стан.
Відповідач не звернувся до уповноваженого органу для оформлення змін до договору, що підтверджується матеріалами справи та визнано відповідачем.
З огляду на вищезазначене прокурор в інтересах держави в особі позивача звернувся до суду з даним позовом.
Так, як вбачається з матеріалів справи, позов заявлений прокурором на підставі ст. 121 Конституції України, якою передбачено, що на органи прокуратури України покладається представництво інтересів громадян або держави в судах у випадках, визначених законом.
Відповідно до ст. 20 Закону України "Про прокуратуру" прокурор або його заступник при виявленні порушень закону має право звертатись до суду з заявами про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб.
Статтею 36-1 Закону України "Про прокуратуру" визначено, що підставою представництва прокурором в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчинюються у відносинах між ними або з державою.
Відповідно ст.ст.142-145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади безпосередньо або через органи самоврядування, в межах їх повноважень, визначених законом, шляхом прийняття рішень, які є обов'язковими до виконання на відповідній території. Права органів самоврядування захищаються у судовому порядку.
Відповідно до ст. 651 Цивільного кодексу України, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Підставами для зміни або розірвання договору є згода сторін, якщо інше не встановлено договором або законом; за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (ст. 652 Цивільного кодексу України).
Як передбачено ст. 632 Цивільного кодексу України, ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни /тарифи, ставки, тощо/, які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Як зазначено в рішенні Верховного Суду України по справі № 41/81пд від 04.07.2011, орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Згідно ст. 11128 Господарського процесуального кодексу України, рішення Верховного Суду України, прийняте за наслідками розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначену норму права, та для всіх судів України.
Відповідно до ч. 3 ст. 653 ЦК України якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюються або припиняються з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Отже, зміни до договору, які є предметом розгляду, набирають сили з моменту набрання законної сили рішенням суду.
Відповідно до ст. 6 Закону України "Про оренду землі" право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
Згідно ст. 43 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.
Зокрема, в силу вимог ст. ст. 33, 34 цього Кодексу кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
За таких обставин, оцінивши подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, враховуючи, що вимоги прокурора підтверджені матеріалами справи, її фактичними обставинами, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та задоволення їх в повному обсязі.
На підставі ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір в сумі 1147,00 грн. покладається на відповідача у справі.
У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Керуючись ст. ст. 33, 34, 43, 44, 49, 82-85, 11128 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Внести зміни до договору оренди землі від 01.02.2007, державна реєстрація від 19.02.2007 № 040740200038, який укладений між Луганською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Лугань", а саме:
викласти пункт 8 розділу "Орендна плата" договору у такій редакції: "Річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку з коефіцієнтом 3".
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Лугань", 01901, м. Київ, вул. Госпітальна, 12-Д, ідентифікаційний код 34479348, на користь Державного бюджету України (отримувач: УДКСУ у м. Луганську, код ОКПО 37991503, рахунок № 31214206783006 в ГУДКУС у Луганській області, МФО 804013, ККД 22030001, символ 206) судовий збір в сумі 1147,00 грн, наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Повне рішення складено та підписано - 29.01.2014.
Суддя В.О. Демидов