Постанова № 36851725, 21.01.2014, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.01.2014
Номер справи
820/6184/13-а
Номер документу
36851725
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 січня 2014 р. Справа № 820/6184/13-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Мельнікової Л.В.

суддів - Подобайло З.Г., Донець Л.О.

за участю секретаря судового засідання - Співак О.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Харкові справу за апеляційною скаргою Західної об'єднаної Державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2013 року по справі за позовом Західної об'єднаної Державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області до Виконавчої дирекції Харківського обласного відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Комунального закладу охорони здоров'я "Харківська міська клінічна лікарня № 11" про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

У липні 2013 року позивач, Західна об'єднана Державна податкова інспекція м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області, звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Виконавчої дирекції Харківського обласного відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Комунального закладу охорони здоров'я "Харківська міська клінічна лікарня №11" (далі по тексту - КЗОЗ "Харківська міська клінічна лікарня №11"), в якому просить суд визнати дії КЗОЗ "Харківська міська клінічна лікарня №11" протиправними та зобов'язати внести виправлення до листів непрацездатності ОСОБА_1, щодо причини непрацездатності, також визнати недійсним та скасувати рішення Західної міжрайонної виконавчої дирекції Харківського обласного відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі по тексту - Західна МРВД ХОВ ФСС з ТВП) № 80/01-02-05/1 від 30.05.2013 року (а.с. 19) про застосування фінансової санкції у розмірі 3509,22 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що у відповіді та діях посадових осіб КЗОЗ "Харківська міська клінічна лікарня №11" вбачаються розбіжності, щодо визначення виду травми: виробничої чи побутової, заповнення та видання листа непрацездатності. Неправомірні дії КЗОЗ "Харківська міська клінічна лікарня №11" потягли за собою негативні наслідки для Західної об'єднаної Державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області, оскільки лікарем не було встановлено чи саме на робочому місці, чи в іншому місці працівник податкового органу, ОСОБА_1, отримав вказану травму та чи відноситься ця травма саме до нещасного випадку на виробництві.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2013 року відмовлено у задоволенні адміністративного позову Західної об'єднаної Державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області.

Не погоджуючись з судовим рішенням, в апеляційній скарзі позивач, посилаючись на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи, порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати оскаржувану постанову Харківського окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2013 року з прийняттям нового судового рішення, яким задовольнити адміністративний позов повністю.

Заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, перевіривши доводи апеляційної скарги щодо дотримання правильності застосування судом норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів, враховуючи межі апеляційної скарги, дійшла висновку, що апеляційна скарга відповідно до положень ч. 1, 4 ст. 202 КАС України підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.

Судом встановлено, що 13 лютого 2013 року з працівником ДПІ у Жовтневому районі м. Харкова ОСОБА_1 трапився нещасний випадок.

Згідно із ст.ст. 13, 14 Закону України від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" страховим випадком є нещасний випадок на виробництві або професійне захворювання, що спричинили застрахованому професійно зумовлену фізичну чи психічну травму за обставин, зазначених у статті 14 цього Закону, з настанням яких виникає право застрахованої особи на отримання матеріального забезпечення та/або соціальних послуг.

Факт нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання розслідується в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України, відповідно до Закону України "Про охорону праці".

Підставою для оплати потерпілому витрат на медичну допомогу, проведення медичної, професійної та соціальної реабілітації, а також страхових виплат є акт розслідування нещасного випадку або акт розслідування професійного захворювання (отруєння) за встановленими формами.

Нещасний випадок - це обмежена в часі подія або раптовий вплив на працівника небезпечного виробничого фактора чи середовища, що сталися у процесі виконання ним трудових обов'язків, внаслідок яких заподіяно шкоду здоров'ю або настала смерть.

Перелік обставин, за яких настає страховий випадок, визначається Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 року № 1232 "Деякі питання розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві" затверджений Порядок проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві, який визначає процедуру проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій, що сталися з працівниками на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності або в їх філіях, представництвах, інших відокремлених підрозділах.

Пунктом 5 цього Порядку встановлено, що розслідування та облік нещасних випадків, що сталися з працівниками під час прямування на роботу чи з роботи пішки, на громадському, власному або іншому транспортному засобі, що не належить підприємству і не використовується в інтересах підприємства, проводяться згідно з порядком розслідування та обліку нещасних випадків невиробничого характеру.

Наказом ДПІ у Жовтневому районі м. Харкова від 14 лютого 2012 року за № 182 відповідно до Порядку розслідування та обліку нещасних випадків невиробничого характеру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 березня 2001 року № 270, для проведення розслідування обставин та причин нещасного випадку, який стався 13 лютого 2012 року о 13 годині 40 хвилин з начальником податкового контролю та аналітичної роботи управління податкового контролю юридичних осіб ОСОБА_1 створена комісія з розслідування нещасного випадку (а.с. 163).

14 лютого 2012 року головою комісії з проведення реорганізації ДПІ у Жовтневому районі м. Харкова, в.о. керівника податкового органу, затверджений Акт № 1 про нещасний випадок невиробничого характеру (форма НТ) (а.с. 7). Із змісту Акту вбачається, що 13 лютого 2012 року ОСОБА_1, будучи за територією ДПІ (Комсомольське шосе), повертаючись на роботу з перерви спіткнувся та пошкодив коліно.

Правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей надаються відповідно до Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначаються Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" (далі - Закону № 2240).

Відповідно до п.п. 1 та 2 ст. 34 Закону № 2240, надаються такі види матеріального забезпечення та соціальних послуг як допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною) та допомога по вагітності та пологах.

Статтею 35 Закону № 2240 передбачені умови допомоги по тимчасовій непрацездатності та тривалість її виплати, а саме, надання допомоги по тимчасовій непрацездатності застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати у разі надання в неї одного з таких випадків, в тому числі тимчасової непрацездатності в наслідок захворювання або травми не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві.

Стаття 50 Закону № 2240 визначає, що комісія (уповноважений) із соціального страхування здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.

Положення про комісію (уповноваженого) підприємства, установи, організації із загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, затверджене Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 23 червня 2008 року N 25.

Порядок фінансування страхувальників для надання застрахованим особам матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування тимчасової втрати працездатності, затверджений постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності 22 грудня 2010 року N 26, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 25 січня 2011 року за N 111/18849, визначає умови фінансування Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд) страхувальників для надання ними матеріального забезпечення, передбаченого ст. 34 Закону № 2240, за видами, зокрема, - допомога по тимчасовій непрацездатності.

Цією Постановою визначено, фінансування страхувальників-роботодавців для надання матеріального забезпечення найманим працівникам здійснюється районними, міжрайонними, міськими виконавчими дирекціями відділень Фонду (далі - робочі органи Фонду).

Підставою для фінансування страхувальників-роботодавців робочими органами Фонду є оформлена за встановленим зразком заява-розрахунок, що містить інформацію про нараховані застрахованим особам суми матеріального забезпечення за їх видами.

На підставі рішення комісії (уповноваженого) із соціального страхування підприємства про призначення матеріального забезпечення страхувальник-роботодавець нараховує суми матеріального забезпечення та оформлює заяву-розрахунок.

Статтею 51 Закону № 2240 визначено, що підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом - копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи.

У графу 5 "Причина непрацездатності" зворотнього боку заяви-розрахунку вносяться цифри згідно з цифрами, визначеними у рядку "Причина непрацездатності" листка непрацездатності, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03 листопада 2004 року N 532/274/136-ос/1406, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2004 року за N 1454/10053.

Тобто, для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності єдиною і необхідною умовою, що підтверджує юридичний факт наявності права на її отримання, є оформлений у встановленому порядку листок непрацездатності.

Порядок оформлення і видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, регламентується наказом Міністерства охорони здоров'я від 09 квітня 2008 року № 189 "Про затвердження Положення про експертизу тимчасової непрацездатності" (далі - Положення № 189).

Згідно п. 3.2 Положення № 189 організація ЕТН здійснюється відповідно до вимог чинного законодавства, у тому числі Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої Міністерством охорони здоров'я України від 13 листопада 2011 року № 455 та Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої Міністерством охорони здоров'я України від 03 листопада 2004 року № 532/274/136-ос/1406, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2004 року за № 1456/10055.

Відповідно до пункту 3.3 п. 3 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, в графі "Причина непрацездатності" підкреслюється відповідна причина звільнення від роботи, пункти 2, 4 виправленню не підлягають.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 роботодавцю надані належним чином оформлені листки непрацездатності, які видані КЗОЗ "Харківська міська клінічна лікарня № 11", - серії АВМ № 079965 (а.с. 6) та серії АВС № 577270 (а.с. 11). В графі зазначених листків непрацездатності "Причина непрацездатності" визначена, яка "нещасний випадок на виробництві та його наслідки - 4".

З урахуванням Акту № 1 про нещасний випадок невиробничого характеру, пояснень ОСОБА_1, що надані 13 березня 2012 року голові комісії із соціального страхування ДПІ у Жовтневому районі м. Харкова (а.с. 8), пояснень ОСОБА_1 (а.с. 9), рішеннями комісії із соціального страхування Західної МДПІ м. Харкова Харківської області ДПМ (правонаступник ДПІ у Жовтневому районі м. Харкова), які викладені в протоколах засідання комісії № 1 від 30 березня 2012 року та № 4 від 03 травня 2012 року (а.с. 164-165) ОСОБА_1 призначена допомога по тимчасовій непрацездатності. При цьому, причина непрацездатності визначена, як невиробнича травма - 5.

Визначене в рішеннях комісії із соціального страхування про причини непрацездатності (невиробнича травма - 5) страхувальником - Західної МДПІ м. Харкова Харківської області ДПМ перенесено до заявок-розрахунків: № 3 від 11 квітня 2012 року та № 5 від 07 травня 2012 року, які скеровані на адресу Ленінської РВД ХОВ ФСС з ТВП з проханням здійснити фінансування матеріального забезпечення застрахованим особам за рахунок коштів фонду (а.с. 161-162). В подальшому відповідно до цих заявок-розрахунків проведені виплати матеріального забезпечення застрахованим особам Західної МДПІ м. Харкова Харківської області ДПМ, зокрема, ОСОБА_1

В травні 2013 року Західною міжрайонною виконавчою дирекцією Харківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності проведена перевірка використання Західною МДПІ м. Харкова Харківської області ДПМ використання коштів Фонду, за наслідками якої складений Акт № 276 від 21 травня 2013 року (а.с. 13-16).

За висновками Акту перевірки при перевірці нарахування і виплати допомог по тимчасовій непрацездатності Західною МДПІ м. Харкова Харківської області ДПМ допущені, зокрема, порушення ч. 1 ст. 35 Закону № 2240, а саме, - безпідставне віднесення витрат по оплаті тимчасової непрацездатності ОСОБА_1 на рахунок Фонду, оскільки причина непрацездатності цього хворого в лікарняних листах визначена чітко: "нещасний випадок на виробництві та його наслідки - 4". Що в свою чергу обумовлює фінансування витрат в розмірі 6.942,40 грн. не за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Статтею 30 Закону № 2240 визначено, що страхувальники та інші отримувачі страхових коштів у разі порушення порядку використання страхових коштів відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.

Рішенням Західної міжрайонної виконавчої дирекції Харківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 30 травня 2013 року за № 80/01-02-05/1 до Західної МДПІ м. Харкова Харківської області ДПМ застосовані фінансові санкції, зокрема, у вигляді штрафу в розмірі 3.509,22 грн. за порушення порядку витрачання страхових коштів (а.с. 19).

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції про необґрунтованість позовних вимог Західної МДПІ м. Харкова про визнання недійсним та скасування оспорюваного рішення відповідача в частині, якою до позивача застосована фінансова санкція у вигляді штрафу в розмірі 3.509,22 грн., колегія суддів вважає, що порушення порядку витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності Західної МДПІ м. Харкова при прийнятті рішення про призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності ОСОБА_1 судом не встановлено.

Так, дані про обставини нещасного випадку з хворим, медичними закладами в відповідні медичні документи, в тому числі, в графу листка непрацездатності "Причина непрацездатності" заносяться із слів особи, що звернулась за отриманням медичної допомоги.

Відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 року № 1232, якою затверджений Порядок проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві та Порядку розслідування та обліку нещасних випадків невиробничого характеру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 березня 2001 року № 270, - компетентним органом з встановлення причин нещасного випадку з працівником є відповідна комісія, яка утворена роботодавцем особи, що потерпіла від нещасного випадку. До компетенції таких комісій входить як прийняття рішення про встановлення причин нещасного випадку, так і складання відповідного Акту за затвердженими формами.

З матеріалів справи, із пояснень представників сторін, вбачається, що висновки комісії з розслідування нещасного випадку ДПІ у Жовтневому районі м. Харкова, висновки Комісії із соціального страхування Західної МДПІ м. Харкова Харківської області ДАС щодо причин (обставин) нещасного випадку, який мав місце 13 лютого 2012 року із ОСОБА_1, на час розгляду справи судом апеляційної інстанції ніким, у тому числі, ОСОБА_1, який був опитаний в суді першої інстанції, не спростовані.

Згідно з пунктом 8.7 Інструкції про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 26 червня 2001 року N 16, витрати коштів Фонду, які були проведені з порушенням законодавства і заподіяли йому збитки, не приймаються до заліку в рахунок страхових внесків і відшкодовуються за рахунок страхувальника.

Таким чином, не приймаються до заліку лише ті витрати коштів Фонду, які були проведені з порушенням законодавства і заподіяли йому збитки.

На думку колегії суддів, визначена відповідачем обставина - невідповідність зазначених висновків, визначеному в лікарняних листах, виданих КЗОЗ "Харківська міська клінічна лікарня № 11": серії АВМ № 079965 та серії АВС № 577270, щодо причин непрацездатності - "нещасний випадок на виробництві та його наслідки - 4", не є безумовним свідченням порушення страхувальником - ДПІ у Жовтневому районі м. Харкова порядку використання страхових коштів Фонду.

Доказів в обґрунтування висновків про виробничий характер нещасного випадку, який стався 13 лютого 2012 року з ОСОБА_1, та доказів заподіяння збитків Фонду у наслідок порушення позивачем порядку оформлення документів, судам першої та апеляційної інстанції відповідач не надав.

Колегія суддів вважає, що судом першої інстанції зазначені обставини з'ясовані не були та суд дійшов помилкового висновку, що порушення, що визначене відповідачем в Акті перевірки, є підставою для застосування санкцій, які нараховані позивачу.

З урахуванням наведеного, колегія суддів приходить до висновку про необхідність задоволення апеляційної скарги в частині, якою апелянт просить скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2013 року про відмову в задоволенні його позовної вимоги про визнання недійсним та скасування оспорюваного рішення відповідача в частині, якою застосована фінансова санкція у вигляді штрафу в розмірі 3.509,22 грн., з прийняттям нового судового рішення про задоволення цієї позовної вимоги.

Колегія суддів погоджується з загальним висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позовної вимоги Західної ОДПІ м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області про визнання дій КЗОЗ "Харківська міська клінічна лікарня № 11" протиправними та про зобов'язання цього відповідача внести виправлення до листків непрацездатності ОСОБА_1 щодо причин непрацездатності, оскільки внесення виправлень в п.п. 2 та 4 графи "Причина непрацездатності" листків непрацездатності закладам охорони здоров'я прямо заборонено п. 3.3 п. 3 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності.

Інші доводи та заперечення сторін на висновки колегії суддів не впливають.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 185, 195, 196, 198 ч. 1 п. 3, 200, 202 ч. 1 п. 1, 4, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Західної об'єднаної Державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області задовольнити частково.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2013 року скасувати в частині відмови в задоволенні позовних вимог Західної об'єднаної Державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області про визнання недійсним та скасування рішення Західної МРВД ХОВ ФСС з ТВП № 80/01-02-05/1 від 30 травня 2013 року про застосування до Західної об'єднаної Державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області фінансової санкції на загальну суму 3.509 грн. 22 коп. з прийняттям нового судового рішення про задоволення позовних вимог Західної об'єднаної Державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області в цій частині та визнання недійсним та скасування рішення Західної МРВД ХОВ ФСС з ТВП № 80/01-02-05/1 від 30 травня 2013 року в частині застосування до Західної об'єднаної Державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області фінансової санкції на загальну суму 3.509 грн. (три тисячі п'ятсот дев'ять грн.) 22 коп.

В іншій частині постанову Харківського окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2013 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя - (підпис) Л.В. Мельнікова

Судді (підпис) З.Г. Подобайло

(підпис) Л.О. Донець

Повний текст постанови виготовлений і підписаний 27 січня 2014 року