РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"22" січня 2014 р. Справа № 9/22
Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії:
Головуючого судді Бригинець Л.М.
суддів Савченко Г.І.
суддів Тимошенко О.М.
при секретарі судового засідання Дика А.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Кузнецовської об"єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Рівненській області на ухвалу господарського суду Рівненської області від 18.09.2013 р. у справі № 9/22 (суддя Церковна Н.Ф. )
за заявою Управління Пенсійного фонду України в м. Кузнецовську Рівненської області
до Первинної профспілкової організації ЗАТ "Управління будівництва Рівненської АЕС"
про визнання банкрутом
за участю представників:
від скаржника - Кузнецовської об"єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Рівненській області - Комар С.Г. (довіреність від 02.09.2013р.)
арбітражний керуючий - не з"явився
Розпорядженням голови Рівненського апеляційного господарського суду від 14.01.2014р. у справі № 9/22 внесено зміни до складу колегії суддів, з підстав зазначених у розпоряджені. Колегію суддів визначено у складі: головуюча суддя Бригинець Л.М., суддя Савченко Г.І., суддя Тимошенко О.М.
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою господарського суду Рівненської області від 18.09.2013р. (суддя Церковна Н.Ф.) затверджено звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс Первинної профспілкової організації ЗАТ "Управління будівництва Рівненської АЕС" (Промзона, м. Кузнецовськ, Рівненська область, 34400, ІК 22561176). Затверджено звіти ліквідатора про оплату послуг та витрати в сумі 77128 грн. 04 коп. Ліквідовано юридичну особу - Первинна профспілкова організація ЗАТ "Управління будівництва Рівненської АЕС". Припинено провадження у справі №9/22.
Не погоджуючись з вказаною ухвалою, Кузнецовська об"єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Рівненській області звернулася до Рівненського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати ухвалу господарського суду Рівненської області від 18.09.2013р. у справі №9/22 та прийняти нове рішення, яким включити грошові вимоги Кузнецовської об"єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Рівненській області до боржника в сумі 4289,61грн.
Обгрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, скаржник зазначає, що судом першої інстанції при винесенні оскаржуваної ухвали порушено норми процесуального права, а саме прийнято рішення про права та обов"язки осіб, що не були залучені до участі у справі, а саме до реєстру вимог кредиторів не включено вимоги Кузнецовської об"єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Рівненській області до боржника в сумі 4289,61грн.
Арбітражний керуючий подав письмове заперечення на апеляційну скаргу.
Згідно статті 101 ГПК України апеляційний господарський суд не зв"язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду в повному обсязі. Відповідно до ч. 5 ст. 106 ГПК України апеляційні скарги на ухвали місцевого господарського суду розглядаються в порядку, передбаченому для розгляду апеляційних скарг на рішення місцевого господарського суду.
Відповідно до статті 4-1 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Обговоривши доводи апеляційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів апеляційного господарського суду дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з огляду на таке.
Ухвалою господарського Рівненської області від 21.07.2010р. порушено провадження у справі про банкрутство Первинної профспілкової організації ЗАТ "Управління будівництва Рівненської АЕС" на підставі ст.52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (спрощена процедура).
Постановою господарського суду Рівненської області від 01.12.2010р. Первинну профспілкову організацію ЗАТ "Управління будівництва Рівненської АЕС" визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, призначено ліквідатором арбітражного керуючого Прокопчука О.М.
Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 22 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" у випадках, передбачених цим Законом, господарський суд приймає постанову про визнання боржника банкрутом і відкриває ліквідаційну процедуру. Опублікування відомостей про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури здійснюється ліквідатором у офіційних друкованих органах за рахунок банкрута у п'ятиденний строк з дня прийняття постанови про визнання боржника банкрутом.
Згідно ч. 5 ст. 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" ліквідатор письмово повідомляє про визнання господарським судом відсутнього боржника банкрутом усіх відомих йому кредиторів відсутнього боржника, які в місячний строк з дня одержання повідомлення можуть направити ліквідатору заяви з вимогами до банкрута.
Як вбачається з матеріалів справи, про визнання боржника банкрутом ліквідатором опубліковано оголошення в офіційному друкованому органі - газеті "Голос України" № 242 від 22.12.2010р. ( а.с.86 т.1 ).
Ліквідатору з грошовими вимогами до боржника надійшли заяви наступних кредиторів:
- Рівненського обласного відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на суму 895 грн. 47 коп.
- Кузнецовського міського центру зайнятості з грошовими вимогами в сумі 1191 грн. 97 коп.
- Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в м. Кузнецовськ з грошовими вимогами в сумі 145 грн. 11 коп.
Вимоги ініціюючого кредитора - Управління Пенсійного Фонду України в м. Кузнецовську становлять 24 637 грн. 01 коп.
Загальна сума вимог кредиторів до боржника становить 26 869 грн. 56 коп.
Згідно наявного в матеріалах справи листа-повідомлення Кузнецовської ОДПІ № 3084/24 від 22.06.2010р. за Первинною профспілковою організацією ЗАТ "Управління будівництва Рівненської АЕС" станом на 01.06.2010р. (до порушення провадження у даній справі) податковий борг відсутній. По комунальному податку рахується переплата в розмірі 4,09 грн.
Ухвалою господарського суду Рівненської області від 18.09.2013р. затверджено звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс Первинної профспілкової організації ЗАТ "Управління будівництва Рівненської АЕС", ліквідовано юридичну особу - Первинна профспілкова організація ЗАТ "Управління будівництва Рівненської АЕС" та припинено провадження у справі №9/22, яка оскаржується Кузнецовською ОДПІ.
Звертаючись з апеляційною скаргою, Кузнецовська ОДПІ просить визнати її грошові вимоги в сумі 4289,61грн. та зазначає, що вказана сума є поточною заборгованістю, що підтверджує податковою декларацією з податку на доходи фізичних осіб (а.с.6-8).
Скаржник вказує на те, що подання такої декларації передбачено пунктом "д" підпункту 176.2 статті 176 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. (чинного на момент подачі вказаної декларації). Особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані подавати до органу державної податкової служби за місцем його реєстрації податкову декларацію з податку на доходи фізичних осіб за базовий податковий період, що дорівнює календарному місяцю, за формою, встановленою центральним податковим органом, про загальні суми доходів, що нараховані (виплачені, надані) на користь платників податку, і загальні суми податку на доходи фізичних осіб, що утримані з цих доходів, а також обсяги перерахованого податку до бюджету.
На думку скаржника, зазначені грошові вимоги є визнаними боржником, оскільки податковий борг рахується відповідно до самостійно поданої декларації, тобто є узгодженим.
Скаржник вважає, що заборгованість в сумі 4289,61грн. є поточною, оскільки виникла після порушення справи про банкрутство. Однак в тексті ухвали господарського суду від 18.09.2013р. про затвердження ліквідаційного балансу Первинна профспілкова організація ЗАТ "Управління будівництва Рівненської АЕС" поточні вимоги Первинної профспілкової організації ЗАТ "Управління будівництва Рівненської АЕС" в сумі 4289,61грн. не вказані.
Скаржник в апеляційній скарзі також зазначає, що в 2011р. оголошення в офіційних друкованих органах про визнання боржника банкрутом не було опубліковано.
Такі твердження скаржника спростовуються матеріалами справи. Як зазначено вище, публікація оголошення ліквідатором в офіційному друкованому органі - газеті "Голос України" була здійснена 22.12.2010р. (№ 242) ( а.с. 86 т.1).
Щодо не включення до реєстру вимог кредиторів Первинної профспілкової організації ЗАТ "Управління будівництва Рівненської АЕС" поточних вимог Кузнецовської об"єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Рівненській області на суму 4289,61грн. слід зазначити таке.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" поточні кредитори - кредитори з вимогами до боржника, які виникли після порушення провадження у справі про банкрутство.
Статтею 1.3 Податкового кодексу України передбачено, що цей Кодекс не регулює питання погашення податкових зобов'язань або стягнення податкового боргу з осіб, на яких поширюються судові процедури, визначені Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", з банків, на які поширюються норми розділу V Закону України "Про банки і банківську діяльність", та погашення зобов'язань зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до ч. 1 ст. 23 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури строк виконання всіх грошових зобов'язань банкрута та зобов'язання щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів), повернення коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності вважається таким, що настав.
Таким чином, з дня винесення постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури у боржника не можуть виникати нові зобов'язання із сплати податків і зборів. Нові зобов'язання у банкрута можуть виникати виключно у випадках, прямо передбачених Законом, і порядок їх виконання визначений нормами Закону.
Відповідно до ч. 9 ст.30 Закону про банкрутство такими випадками є зобов'язання з оплати поточних комунальних і експлуатаційних витрат та інших витрат, пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури.
За таких обставин, кредиторські вимоги Кузнецовської об"єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Рівненській області після визнання боржника банкрутом та введення процедури ліквідації не можуть бути включені до реєстру вимог кредиторів як поточні, зважаючи також і на те, що письмова заява про їх визнання до суду першої інстанції не подавалась.
Постановою від 01.12.2010р. Первинну профспілкову організацію ЗАТ "Управління будівництва Рівненської АЕС" визнано банкрутом, оголошення в офіційному друкованому органі опубліковано 22.12.2010р.
Вимога Кузнецовської об"єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Рівненській області виникла 21.03.2011р., тобто до прийняття господарським судом ухвали від 18.09.2013р. про затвердження звіту ліквідатора.
У відповідності з ч. ч. 1,2,5 ст. 32 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", після завершення усіх розрахунків з кредиторами ліквідатор подає до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс, до якого додаються: показники виявленої ліквідаційної маси (дані її інвентаризації); відомості про реалізацію об'єктів ліквідаційної маси з посиланням на укладені договори купівлі-продажу; копії договорів купівлі-продажу та акти приймання - передачі майна; реєстр вимог кредиторів з даними про розміри погашених вимог кредиторів; документи, які підтверджують погашення вимог кредиторів. Господарський суд після заслуховування звіту ліквідатора та думки членів комітету кредиторів або окремих кредиторів виносить ухвалу про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу. Ліквідатор повідомляє державний орган з питань банкрутства про завершення ліквідаційної процедури. Якщо за результатами ліквідаційного балансу після задоволення вимог кредиторів не залишилося майна, господарський суд виносить ухвалу про ліквідацію юридичної особи - банкрута. Копія цієї ухвали направляється органу, який здійснив державну реєстрацію юридичної особи - банкрута, та органам державної статистики для виключення юридичної особи з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, а також власнику (органу, уповноваженому управляти майном), органам державної податкової служби за місцезнаходженням банкрута. Якщо ліквідатор не виявив майнових активів, що підлягають включенню до ліквідаційної маси, він зобов'язаний подати господарському суду ліквідаційний баланс, який засвідчує відсутність у банкрута майна.
Частиною 1 ст. 40 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" встановлено, що господарський суд припиняє провадження у справі про банкрутство, якщо затверджено звіт ліквідатора в порядку, передбаченому ст. 32 цього Закону.
Судом першої інстанції встановлено, що під час проведення інвентаризації майна боржника ліквідатором було виявлено недостачу в сумі 1251 грн. 83 коп., у зв'язку з чим останнім було здійснено запит до ДВС в м. Кузнецовську щодо реалізованих активів банкрута, та встановлено, що частина активів, які прийняв на відповідальне зберігання Ковбасюк М.М., є не реалізованою та залишилась на зберіганні керівника боржника.
З пояснень голови Первинної профспілкової організації ЗАТ "Управління будівництва Рівненської АЕС" Ковбасюка М.М., вбачається, що майно Первинної профспілкової організації ЗАТ "Управління будівництва Рівненської АЕС" було передане працівникам боржника в рахунок погашення заборгованості із заробітної плати.
В зв'язку з тим, що Ковбасюк М.М. був відповідальною особою за матеріальні цінності боржника, ліквідатором 06.06.2013року направлена до прокуратури м. Кузнецовськ заява про злочин.
За результатами розгляду даної заяви службовими особами СДСБЕЗ міськвідділу прийнято рішення у формі висновку за №54/1608 від 01.07.2013 року, згідно якого в діях Ковбасюка М.М. ознак складу кримінального правопорушення не встановлено.
Під час здійснення ліквідаційної процедури ліквідатором вживалися заходи по розшуку майна банкрута шляхом направлення запитів до реєструючих органів. Майна для задоволення вимог кредиторів ліквідатором не виявлено.
Відсутність нерухомого та рухомого майна у боржника підтверджується матеріалами справи, зокрема, довідками відповідних реєструючих органів.
Суд першої інстанції встановив, що ліквідатором вчинено належні дії по виявленню активів та пасивів боржника, внаслідок вжитих ліквідатором заходів доведено неможливість відновлення платоспроможності боржника та дійшов висновку, з яким погоджується судова колегія, що звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс банкрута підлягають затвердженню, юридична особа - Первинна профспілкова організація ЗАТ "Управління будівництва Рівненської АЕС" підлягає ліквідації, а провадження у даній справі - припиненню.
Згідно ст.ст. 32-34 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких грунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Колегія суддів вважає, що приймаючи оскаржувану ухвалу, суд першої інстанції повно та всебічно дослідив обставини справи, дав їм належну правову оцінку та виніс ухвалу з дотриманням норм матеріального та процесуального права. Доводи апелянта висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому у суду апеляційної інстанції відсутні підстави для її скасування чи зміни та задоволення апеляційної скарги.
Керуючись ст.ст. 99,101,103,105,106 ГПК України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу Кузнецовської об"єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Рівненській області на ухвалу господарського суду Рівненської області від 18.09.2013 р. у справі № 9/22 залишити без задоволення.
2. Ухвалу господарського суду Рівненської області від 18.09.2013р. у справі № 9/22 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.
Головуючий суддя Бригинець Л.М.
Суддя Савченко Г.І.
Суддя Тимошенко О.М.