ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 січня 2014 року Справа № 813/9483/13-а
Львівський окружний адміністративний суд у складі судді Кузана Р.І., розглянувши в порядку скороченого провадження в м. Львові адміністративну справу за позовом Територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробниче підприємство "ЗВЗ" про застоcування заходів реагування,
в с т а н о в и в :
Територіальне управління Держгірпромнагляду у Львівській області звернулося до суду із адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробниче підприємство "ЗВЗ" про застосування заходів реагування.
Позовні вимоги мотивовані тим, що за результатами проведеної перевірки відповідача виявлені порушення вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, які створюють загрозу життю працюючих. У зв'язку з виникненням умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик загрози життю працівників, з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю працюючих в Товаристві з обмеженою відповідальністю «Виробниче об'єднання «ЗВЗ» є передбачені Законом підстави для повного зупинення виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: - робіт із збагачування корисних копалин та робіт з експлуатації устаткування підвищеної небезпеки (устатковання для дроблення, сортування, збагачення корисних копалин і огрудкування руд та концентратів, технологічного обладнання з переробки природного каменю).
Ухвалою від 20.12.2013р. відкрито скорочене провадження у даній адміністративній справі відповідно до вимог ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Надіслана рекомендованою кореспонденцією відповідачу за адресою місцезнаходження, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, копія ухвали про відкриття скороченого провадження в адміністративній справі разом з витягом про процесуальні права та обов'язки повернулися з відміткою поштового відділення на конверті про повернення - за зазнченю адресою не проживає.
Тому, відповідно до вимог частини одинадцятої статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України, судове повідомлення вважається врученим відповідачу належним чином.
Відповідачем не подано заперечення проти позову та необхідних документів або заяви про визнання позову у передбачений частиною третьою статті 1832 Кодексу адміністративного судочинства України строк.
Оцінивши повідомлені позивачем обставини справи та дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд дійшов висновку про наявність достатніх підстав для прийняття рішення в порядку скороченого провадження, виходячи з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом України "Про охорону праці" від 14.10.1996р. № 2694-ХІІ визначено основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці. Цей закон регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні (далі - Закон № 2694-ХІІ).
Відповідно до статті 4 Закону № 2694-ХІІ, державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі, на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю), визначено Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007р. № 877-V (далі - Закон № 877-V).
Наказом № 186-к Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України від 02.12.2011р. затверджено Положення про територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Львівській області (далі - Положення).
До повноважень територіального управління, відповідно до частини 7 пункту 4 Положення віднесено здійснення державного нагляду за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю, у тому числі з питань: будівництва, реконструкції та експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки, потенційно небезпечних об'єктів і виробництв; видобування вуглеводнів, їх транспортування, переробки та використання на підприємствах, в установах та організаціях; застосування технологій, технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; виготовлення, монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження, випробування і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; облаштування системами автоматичного контролю і управління технологічними процесами та станом виробничого середовища; проведення робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також утилізації зброї, звичайних видів боєприпасів, виробів ракетної техніки та палива, вибухових матеріалів військового призначення, окрім вибухових матеріалів, призначених для військового та спеціального використання.
Відповідно до пункту 1.4 Положення, загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Пунктом 2.26 Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників.
Відповідно до наказу територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області від 18.11.2013р. № 871, повідомлення про проведення планової перевірки виробничих об'єктів від 18.11.2013р. № 483/9 та направлення на проведення перевірки від 12.12.2013р. № 605/9 Заступником начальника Державної інспекції нагляду в газовому господарстві і хімічній промисловості Кольвошком Сергієм Несторовичем Держгірпромнагляду України Могильницьким Богданом Романовичем, 12.12.2013р. було проведено планову перевірку дотримання Товариством з обмеженою відповідальністю "Виробниче підприємство "ЗВЗ"» вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.
Під час проведення перевірки були виявлені порушення вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю працюючих, а саме:
підприємство не отримало дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: роботи із збагачування корисних копалин (п. 22 додатку 2); а також експлуатацію устаткування підвищеної небезпеки, а саме: устаткування для дроблення, сортування, збагачення корисних копалин і огрудкування руд та концентратів, технологічне обладнання з переробки природного каменю (п.10 додатку 3), чим порушило ст. 21 Закону України «Про охорону праці»; п. 7, п. 22 дод. 2, і п. 10 дод. З «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», затв. постановою КМУ від 26.10.11 № 1107;
на підприємстві відсутній наказ про призначення відповідального за електрогосподарство (при наявності окремого електролічильника, 0,4 КВ), що пройшов відповідне навчання і перевірку знань. Порушено п. 5.1.3 Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, затв. наказом Мінпаливенерго від 25.07.2006 № 258 (зареєстр. Мін'юстом України 25.10.2006 № 1143/13017);
на час перевірки в службі охорони праці відсутня інструкція з охорони праці для електрика. Порушено ст. 13 Закону України «Про охорону праці».
-на час перевірки працівникам підприємства не проведене спеціальне навчання і перевірка знань з питань електробезпеки з присвоєнням групи з електробезпеки не нижче другої. Порушено п. 5.2.8 Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, затв. наказом Мінпаливенерго від 25.07.2006р. № 258 (зареєстр. Мін'юстом України 25.10.2006р. № 1143/13017).
на вхідних дверях до приміщення складу вугілля не нанесені категорія щодо вибухопожежної та пожежної небезпеки за НАПБ Б.03.002-2007 «Норми визначення категорій приміщень, будинків та зовнішніх установок за вибухопожежною та пожежною небезпекою», а також клас зони за НПАОП 40.1-1.32-01 "Правила будови електроустановок. Електрообладнання спеціальних установок". Порушено п. 1.3. розд. III «Загальних вимог стосовно забезпечення роботодавцями охорони праці працівників», затв. наказом МНС від 25.01.2012р. № 67 (НПАОП 0.00-7.11-12), п. 4.2.7 «Правил пожежної безпеки в Україні», затв. наказом МНС від 18.10.2004р. № 126.
Відповідно до вимог статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (надалі - Закон) за результатами перевірки та у зв'язку з виявленням порушень вимог чинного законодавства України заступником начальника Державної інспекції нагляду у газовому господарстві хімічній промисловості Колівошко Сергієм Несторовичем складено акт від 13 грудня 2013 року № 9-2/04, підписаний керівником суб'єкта господарювання (ч. 6 ст. 7 Закону).
Згідно з частиною 5 статті 4 Закону № 877-V повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Відповідно до частини 7 статті 7 Закону № 877-V орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва, (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства.
Беручи до уваги викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області є обґрунтованими, підтверджуються наявними у справі доказами, тому даний позов підлягає задоволенню.
Суд зазначає, що за наявності відповідних доказів того, що обставини, які є підставою для вжиття заходів реагування, перестануть існувати або будуть усунуті, відповідач може подати відповідну заяву до суду про їх скасування, в порядку, передбаченому п.п. 12 та 13 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з вимогами ч.4 ст.94 КАС України, судові витрати у формі судового збору, з відповідача не належить стягувати.
Керуючись статтями 7-14, 69-71, 86, 87, 94, 159, 160-163, 183?, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в:
адміністративний позов задовольнити повністю.
Зобов'язати відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Виробниче підприємство "ЗВЗ" (місцезнаходження: вул. Львівська, 26, м. Червоноград, Львівська область, 80100, ЄДРПОУ 37796356) невідкладно зупинити виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: робіт із збагачування корисних копалин та робіт з експлуатації устаткування підвищеної небезпеки (устаткування для дроблення, сортування, збагачення корисних копалин і огрудкування руд та концентратів, технологічного обладнання з переробки природного каменю) до усунення відповідачем порушень та отримання у встановленому порядку рішення суду на відновлення роботи.
Постанова може бути оскаржена шляхом подачі протягом десяти днів з дня одержання копії постанови апеляційної скарги, яка подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків оскарження її в апеляційному порядку, є остаточною.
Постанова суду, прийнята у порядку скороченого провадження, виконується негайно.
Суддя Кузан Р.І.