Постанова № 36840825, 17.01.2014, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.01.2014
Номер справи
821/4731/13-а
Номер документу
36840825
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 січня 2014 р. Справа № 821/4731/13-а

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Морської Г.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні до Лікувально-оздоровчий комплекс "Маяк" Публічного акціонерного товариства "Проектно-будівельна фірма "ХЕРСОНБУД" про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пнесійне страхування,

встановив:

Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні (далі - позивач) звернулося в суд з адміністративним позовом до Лікувально-оздоровчий комплекс "Маяк" Публічного акціонерного товариства "Проектно-будівельна фірма "ХЕРСОНБУД" (далі - відповідач) про стягнення заборгованості в розмірі 6740,54 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем, в порушення статей 20, 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", не погашено заборгованість з сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 6740,54 грн., з яких нараховано штрафних санкцій в розмірі 6103,26 грн. та пені в розмірі 637,28 грн. які відповідачем не сплачені у добровільно, тому підлягають стягненню у судовому порядку.

Представник позивача надав суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження, позовні вимоги викладені в адміністративному позові підтримує в повному обсязі.

Відповідач в судове засідання не з'явився, хоча, у відповідності до частини 8 статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України, про дату, час та місце судового розгляду справи належним чином повідомленим. Правом подання письмового заперечення проти заявленого позову не скористався, а тому, у відповідності до положення частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, справу вирішено за відсутності відповідача на підставі наявних у ній доказів.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців 24.12.1993 року Лікувально-оздоровчий комплекс "Маяк" ПАТ "Проектно-будівельна фірма "ХЕРСОНБУД" зареєстроване як юридична особа, як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування взятий на облік управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні

Підприємством допущено несплату страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 6740,54 грн.

19.11.2013 року позивач рішенням за № 47 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду застосував до відповідача штрафні санкції в загальному розмірі 6583,79 гривень та нарахував пеню в загальному розмірі 156,75 гривень, за несплату (не перерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, за період з 21.06.2010р. до 31.01.2011р.

Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (Закон № 1058-ІУ) (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначаються: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; перелік платників страхових внесків, їх права та обов'язки; порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків; стягнення заборгованості за цими внесками.

Статтею 5 вказаного Закону його дію поширено на регулювання відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів на ці правовідносини може поширюватися лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що йому не суперечить.

Статтею 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що страхувальниками є роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 14 даного Закону Страхувальниками відповідно є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.

Частина перша статті 15 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає, що платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону. Частина третя вказаної статті встановлює, що страхувальники набувають статусу платників страхових внесків до Пенсійного фонду з дня взяття їх на облік територіальним органом Пенсійного фонду.

Частина 2 статті 17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлює обов'язки страхувальників, пункт шостий якої передбачає, що страхувальники зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Таким чином, суд приходить висновку, що відповідач, зобов'язаний нараховувати та сплачувати страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні.

Частина 6 статті 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлює обов'язок страхувальників сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Як наслідок, відповідачем порушено норми статті 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пункт 11.11. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України та не сплачено страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні

Стаття 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлює відповідальність страхувальників, частиною 1 якої передбачено, що у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.

Частина 2 вказаної статті Закону передбачає, що суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Здійснення відповідачем несвоєчасної сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування є підставою для нарахування штрафних санкцій та пені у відповідності до вищевказаних норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а сплата нарахованих сум штрафних санкцій та пені, є обов'язком відповідача.

Згідно довідки про заборгованість відповідача по страховим внескам станом на 12.12.2013р. складає 6740,57 грн. яка несплачена відповідачем.

Таким чином, суд приходить до висновку про правомірність нарахування позивачем сум недоїмки страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідача, а також до висновку, що відповідачу було відомо про наявність обов'язку погашення заборгованості, яка виникла внаслідок несплати фінансових санкцій та нарахованої пені.

В передбаченому законом порядку рішення про застосування фінансових санкцій відповідачем не оскаржувались і нараховані суми таких санкцій, у відповідності до статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та пунктів 9, 10 Інструкції Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України є узгодженими.

Відповідно пункту 5 частини 7 Розділу VІІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає вимоги позивача про стягнення з Лікувально-оздоровчого комплексу "Маяк" ПАТ "Проектно-будівельна фірма "ХЕРСОНБУД" на користь Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні заборгованості по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, штрафних санкцій та пені за період з 21.06.2010р. до 31.01.2011р. в загальному розмірі 6740,54 гривень обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.

Керуючись статтями 128, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

постановив:

Задовольнити позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні до Лікувально-оздоровчий комплекс "Маяк" Публічного акціонерного товариства "Проектно-будівельна фірма "ХЕРСОНБУД" про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Стягнути з Лікувально-оздоровчого комплекса "Маяк" Публічного акціонерного товариства "Проектно-будівельна фірма "ХЕРСОНБУД" (код ЄДРПОУ 14125509) на користь управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні (р/р 25604301302407 в ХОУ ВАТ "Державний ощадний банк України" МФО 352457, код ЄДРПОУ 37960171) заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 6740 (шість тисяч сімсот сорок грн. ) 54 коп. з них нараховано фінансових санкцій на суму 6103,26 грн. та пені на суму 637,28 грн. які необхідно сплатити на рахунки: 6583,79 грн. р/р 25604301302407 в ХОУ ПАТ «Ощадбанк», МФО 352457; 156,75 грн. р/р 25603302302407 в ХОУ ПАТ «Ощадбанк», МФО 352457.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Морська Г.М.

кат. 10.1