Справа № 131/1783/13-а
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28.01.2014
Іллінецький районний суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Волошина С.В.
при секретарі Бойко Л.В.,
за участю представника позивача - Камзалової О.В.,
за участю представника відповідача - Сторожука М.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Іллінці адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Укртелеком» до Іллінецької міської ради Іллінецького району Вінницької області про визнання незаконним та скасування рішення Іллінецької міської ради від 16.04.2013 року 25 сесії 6 скликання «Про затвердження ставок земельного податку на території міської ради», в частині п. 2 та п. 5 цього рішення, -
В С Т А Н О В И В:
ПАТ «Укртелеком» звернулося до суду із зазначеним позовом до Іллінецької міської ради Іллінецького району Вінницької області, в якому вказано, що Іллінецькою міською радою Іллінецького району Вінницької області 16.04.2013 року винесено рішення 25 сесії 6 скликання «Про затвердження ставок земельного податку на території міської ради», яке було опубліковано 02.05.2013 року в друкованому засобі масової інформації - газеті «Партнер» № 18 (444).
У п. 2 цього рішення встановлюється. Що ставки земельного податку встановлені даним рішенням застосовуються з 01 січня 2013 року, а у п. 5 визнається таким, що втратив чинність додаток 6 до рішення 6 сесії міської ради 6 скликання від 27 січня 2011 року «Про встановлення місцевих податків і зборів».
Відповідно до ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території. Тому позивач зобов'язаний виконувати рішення відповідача в порядку, визначеному законодавством та даним рішенням.
Однак позивач не погоджується із даним рішенням та вважає його незаконним і просить скасувати із наступних підстав.
У відповідності із п. 271.2. ст. 271 Податкового кодексу України передбачено, що рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовується не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Окрім того, рішення відповідача в частині п. 2 та п. 5 не відповідає вимогам п. 271.2. ст. 271 та п.275.3.1 ст. 275 Податкового кодексу, а саме: відповідач застосував нові ставки земельного податку з 01 січня 2013 року, як йдеться в п. 2 рішення Іллінецької міської ради від 16.04.2013 року, 25 сесії 6 скликання замість того, щоб застосувати їх з 01 січня 2014 року, відповідно до вимог Податкового кодексу.
Тому позивач просить суд скасувати рішення Іллінецької міської ради 25 сесії 6 скликання від 16 квітня 2013 року в частині п. п. 2 та 5 цього рішення.
Представник позивача - Камзалова О.В. в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила їх задовольнити з підстав, що наведено в позовній заяві.
Представник відповідача Іллінецької міської ради Іллінецького району Вінницької області - Сторожук М.С. в судовому засіданні в задоволенні позову просив відмовити, оскільки правові відносини позивача та відповідача врегульовано договором оренди землі № 65 - 28 від 20.03.2008 року, та невід'ємним додатком до нього. Згідно п. 7 вказаного договору строк дії договору становить 49 років. Згідно п. 32 вказаного договору, зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. Згідно умов п. 1 додаткової угоди № 391 - 28 до договору оренди землі № 65 - 28 від 20.03.2008 року «п. 8 договору викладено в наступній редакції: Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі, що складає 3 ставки земельного податку». Вказана додаткова угода підписана сторонами договору 21.05.2012 року та сторонами договору на даний час не оскаржена та діє. У міської ради наявні, визначені законом повноваження на прийняття рішень щодо встановлення ставок земельного податку на території міської ради, тому в задоволенні позову просив відмовити.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, детально дослідивши докази в їх сукупності, приходить до висновку про відмову в задоволенні вказаного позову виходячи з наступного.
20.03.2008 року між позивачем та відповідачем укладено договір оренди землі № 65 - 28, відповідно до п. 8 якого орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 11950, 14 грн., що станом на час укладення вказаного договору становило 3 ставки земельного податку.
Згідно умов п. 1 Додаткової угоди № 391 - 28 до договору оренди землі № 65 - 28 від 20.03.2008 року «п. 8 Договору викладено в наступній редакції: Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі, що складає 3 ставки земельного податку». Вказана додаткова угода підписана сторонами договору 21.05.2012 року.
Згідно ст. 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Виходячи з аналізу наведеної вище норми закону суд приходить до висновку про те, що позивачем та відповідачем в належній формі, шляхом укладення відповідного договору, та додатку до нього було встановлено розмір орендної плати за землю, яка орендується позивачем та досягнуто домовленості з усіх істотних умов договору.
Згідно з п. 24 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються з поміж інших також питання встановлення місцевих податків і зборів відповідно до Податкового кодексу України;
Судом встановлено, що Іллінецькою міською радою 16.04.2013 року на 25 сесії 6 скликання, в межах визначеної законом компетенції, прийнято рішення «Про затвердження ставок земельного податку на території міської ради». При прийнятті вказаного рішення Іллінецька міська рада керувалась ст. 275 та ст. 276 Податкового кодексу України, згідно яких ставки податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких не проведено, встановлюються у населених пунктах з чисельністю населення від 10 до 20 тисяч у розмірі 0,90 грн., за 1 метр квадратний.
Згідно п. 275.3. ст. 275 Податкового кодексу України ставки податку за земельні ділянки (за винятком сільськогосподарських угідь та земель лісогосподарського призначення) диференціюють та затверджують відповідні сільські, селищні, міські ради виходячи із ставок податку, встановлених пунктом 275.1 цієї статті, функціонального використання та місцезнаходження земельної ділянки, але не більше трикратного розміру цих ставок податку, з урахуванням коефіцієнтів, установлених пунктом 275.2 цієї статті.
Враховуючи наведену вище вимогу закону Іллінецька міська рада 16.04.2013 року прийнята рішення «Про затвердження ставок земельного податку на території міської ради», відповідно до п. 5.1 Додатку до якого встановила подвійну ставку земельного податку, у розмірі 1,80 грн. за 1 квадратний метр в м. Іллінці, а отже не перевищила трикратний, максимальний розмір цих ставок, встановлених законом.
Згідно п. 275.3.1. ст. 275 Податкового кодексу України рішення рад щодо затвердження ставок податку за земельні ділянки набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 цього Кодексу.
Згідно п. 288.5. ст. 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;
Враховуючи вищенаведене, встановлена за погодженням між позивачем і відповідачем в додатку до договору оренди землі від 21.05.2012 року № 391 - 28 сума орендної плати за земельну ділянку, на рівні 3 - х ставок земельного податку, ніяким чином не порушує права позивача по справі, оскільки такий розмір плати за землю було встановлено за погодженням між сторонами та з 21.05.2012 року жодною із сторін договору не оскаржено.
Судом не приймаються до уваги доводи позивача про те, що п. 2 та п. 5 оскаржуваного рішення суперечить вимогам п. 271.2 ст. 271 Податкового кодексу України, в якому йдеться про те, що рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом, оскільки у вказаному пункті закону йдеться про початок дії рішень рад, щодо земельних ділянок по яким проведена їх нормативна грошова оцінка, в даному ж випадку таку нормативну грошову оцінку в 2013 року Іллінецькою міською радою не проведено, а тому дію вказаної норми закону на рішення Іллінецької міської ради, стосовно земельних ділянок, по яким нормативна грошова оцінка проведена не була, поширено бути не може.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України передбачено :у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією (254к/96-ВР) та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи наведені вище критерії законності рішень суб'єктів владних повноважень, суд приходить до висновку про те, що доводи позивача з приводу незаконності, в частині рішення Іллінецької міської ради 16.04.2013 року 25 сесії 6 скликання «Про затвердження ставок земельного податку на території міської ради», а саме п. 2 та п. 5 цього рішення не знайшли свого підтвердження, а тому в задоволенні позову слід відмовити.
Представником позивача в позові, а ні під час судового розгляду вказаної справи, інших підстав, які б беззаперечно обумовили необхідність визнання оскаржуваного рішення міської ради - не наведено.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст. 21 Закону України «Про оренду землі», ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст. 271, 275, 288 Податкового кодексу України, ст.ст., 2, 158 - 163 КАС України, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позовних вимог Публічного акціонерного товариства «Укртелеком» до Іллінецької міської ради Іллінецького району Вінницької області про визнання незаконним та скасування п.п.2,5 рішення Іллінецької міської ради від 16.04.2013 року 25 сесії 6 скликання «Про затвердження ставок земельного податку на території міської ради» - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення через Іллінецький районний суд Вінницької області.
Суддя: