УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 листопада 2013 р.Справа № 818/5055/13-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Старостіна В.В.
Суддів: Шевцової Н.В. , Мінаєвої О.М.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Приватного торгово-виробничого підприємства "Континент-SR" на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 01.08.2013р. по справі № 818/5055/13-а
за позовом Приватного торгово-виробничого підприємства "Континент-SR"
до Державної податкової інспекції в м. Сумах Державної податкової служби України
про визнання дій протиправними,
ВСТАНОВИЛА:
Приватне торгово - виробниче підприємство "Континент- SR" (далі -позивач), звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Сумах (далі - відповідач), в якому з урахуванням уточнених позовних вимог просило суд:
- визнати протиправними дії відповідача по проведенню зустрічної звірки позивача щодо документального підтвердження господарських відносин з ТОВ "Праксет-Харків" (код ЄДРПОУ 30137712);
- визнати протиправними дії відповідача щодо визнання господарських операцій по виконанню робіт ТОВ "Праксет-Харків" для позивача та виконання робіт позивачем для ТОВ "АК "Савинськая" по ланцюгу постачання за період з 01.05.2012 року по 31.08.2012 року, такими, що не є реальними.
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 01.08.2013 року у задоволенні позову відмовлено.
Позивач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права просив скасувати постанову Сумського окружного адміністративного суду від 01.08.2013 року та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.
Колегія суддів на підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, що 23.05.2013 року відповідачем по справі було складено довідку №172/2260/23293179/16 про результати проведення зустрічної звірки позивача щодо документального підтвердження господарських операцій з ТОВ "Праксет-Харків" та платниками податків - покупцями за період з 01.05.2012 року по 31.08.2012 року.
Згідно висновків викладених у вищевказаній довідці, зустрічною перевіркою не підтверджено реальність здійснення господарських операцій по виконанню робіт ТОВ "Праксет-Харків" для позивача по ланцюгу постачання за період з 01.05.2012 року по 31.08.2012 року.
Крім того, зустрічною звіркою не підтверджено реальність здійснення господарських операцій по виконанню робіт позивачем для ТОВ "АК "Савинськая" по ланцюгу постачання за період з 01.05.2012 року по 31.08.2012 року.
Приймаючи рішення про відмову у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з необґрунтованості позовних вимог.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції на підставі наступного.
Згідно положень ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.
Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
Порядок проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 року за №1232 (далі- Порядок) визначає механізм проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок.
Згідно вимог п. 2 Порядку зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.
Відповідно до п.2.1, 2.2 Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджених наказом Державної податкової адміністрації від 22.04.2011 року №236 для проведення зустрічних звірок відбираються суб'єкти господарювання (контрагенти платника податків), щодо яких виникла необхідність у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків, в тому числі відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Необхідність проведення зустрічних звірок суб'єктів господарювання визначається посадовими (службовими) особами органів державної податкової служби (далі - органи ДПС) за результатами проведеного аналізу даних та встановлених розбіжностей в податкових деклараціях, автоматизованих інформаційних системах органів державної податкової служби України (АІС ДПА України, Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту, Єдиний реєстр податкових накладних тощо), а також аналізу податкової інформації та документів, отриманих із внутрішніх (у т.ч. від підрозділів податкової міліції тощо) або зовнішніх джерел (у т.ч. від платників податків), які свідчать (можуть свідчити) про порушення такими платниками податків податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи ДПС.
Також, відповідно до п.3, 4 Порядку з метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних.
Орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.
Відповідно до п. 3.1, 3.2 Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджених наказом Державної податкової адміністрації від 22.04.2011 року №236 з метою проведення зустрічної звірки орган ДПС, що ініціює проведення такої звірки (далі - орган ДПС - ініціатор) надсилає органу ДПС, на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання (далі - орган ДПС-виконавець), Запит про проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання (додаток 1) за допомогою Інформаційної системи "Зустрічні звірки" (далі - ІС "Зустрічні звірки").
З метою спрощення процедури проведення зустрічних звірок суб'єктів господарювання (особливо тих, які віднесені до категорії великих платників податків) за наявності інформації, зазначеної у запиті органу ДПС - ініціатора, та її документального підтвердження, орган ДПС - виконавець протягом трьох робочих днів проводить на їх підставі зустрічну звірку та складає Довідку про результати проведення зустрічної звірки відповідно до підпункту 4.6 пункту 4 Методичних рекомендацій.
При цьому інформація на запит та її документальне підтвердження можуть бути наявними в органі ДПС - виконавця у зв'язку із направленням суб'єктом господарювання за місцем реєстрації інформації відповідно до вимог статей 72 та 73 глави 7 розділу II та інших норм Кодексу, за результатами попередньо проведених звірок (перевірок) та отриманих відповідних документів суб'єкта господарювання тощо.
У разі відсутності в органі ДПС - виконавця запитуваної інформації та її документального підтвердження, такий орган протягом 2-х робочих днів з дня отримання запиту надсилає завірений печаткою Запит про надання інформації та її документального підтвердження (додаток 2) суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному (уповноваженому) представникові під розписку. Такий запит реєструється як вихідна кореспонденція у загальному порядку.
Як вбачається з матеріалів справи відповідачем по справі було направлено рекомендованим листом на адресу позивача запит від 09.04.2013 року за №18401/10/22-6010 про надання інформації та її документального підтвердження.
Листом від 29.04.2013 року за №147 позивач на вищевказаний запит податкового органу надав копії документів, які підтверджують його фінансово - господарські відносини з ТОВ "Праксет - Харків", що стало підставою для проведення зустрічної звірки.
Колегія суддів зазначає, що формальні порушення щодо порядку проведення зустрічної звірки, не можуть бути підставою для визнання дій відповідача по справі протиправними за умови відсутності настання певних правових наслідків для позивача.
Також, колегія суддів, зазначає, що зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, а тому вважає, що висновки податкового органу викладені у довідці №172/2260/23293179/16 від 23.05.2013 року щодо відсутності реальності здійснення господарських операцій не спричиняють правових наслідків для позивача по справі.
Крім того, на підставі вищевказаної довідки не ухвалювалися податкові повідомлення - рішення.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що довідка про проведення зустрічної звірки, як і дії відповідача щодо формування висновків у довідці про відсутність реальності здійснення господарських операцій не спричинять певних правових наслідків і не мають обов'язків характер для суб'єктів цих відносин.
Відповідно до ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що постанова Харківського окружного адміністративного суду від 01.08.2013 року по справі №818/5055/13-а відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 197, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Приватного торгово-виробничого підприємства "Континент-SR" залишити без задоволення.
Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 01.08.2013р. по справі №818/5055/13-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя (підпис)Старостін В.В.Судді(підпис) (підпис) Шевцова Н.В. Мінаєва О.М. ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Старостін В.В.