ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ПОСТАНОВА
Іменем України
17 січня 2014 р. (15:23) Справа №801/11339/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі
головуючого судді Кузнякової С. Ю.,
за участю секретаря судового засідання Лєбєдєвої О. М.,
представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача Романенко О.М., свідка ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_4
до Головного управління Державної міграційної служби України в АР Крим
про визнання повідомлення і висновку недійсними, спонукання до виконання певних дій.
Обставини справи: ОСОБА_4 звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Головного управління Державної міграційної служби України в АР Крим в якому просить: визнати недійсним повідомлення про відмову особі в оформлені документів для вирішення питання про визнання біженцем, або особою, яка потребує додаткового захисту, видане 04.11.2013 року; визнати неправомірним висновок Державної міграційної служби України в АР Крим від 04.11.2013р. у справі 2013 СR 0015 ; визнати недійсним наказ Державної міграційної служби України в АР Крим № 23 від 01.11.2013 р.; зобов'язати Державну міграційну службу України в АР Крим повторно переглянути справу позивача; зобов'язати Державну міграційну службу України в АР Крим прийняти рішення про оформлення документів для вирішення питання щодо визнання біженцем, або особою, яка потребує додаткового захисту.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач безпідставно відмовив позивачу в оформленні документів для вирішення питання про визнання біженцем, або особою, яка потребує додаткового захисту. До того ж рішення прийнято з порушенням чинного законодавства України та міжнародних конвенції. Так, в порушення п. 7 ст. 8 Закону України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту" повідомлення про відмову особі в оформленні документів для вирішення питання про визнання біженцем, або особою, яка потребує додаткового захисту, від 04.11.2013 року було вручено позивачу 04.12.2013 року (через місяць після видання). Крім того, наказ ГУ ДМС в АР Крим про відмову в оформленні документів № 23 було видано 01.11.2013 року, проте висновок щодо визнання або відмови у визнанні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту було видано 04.11.2013 року (тобто спочатку було зроблено наказ, а потім висновок), хоча п. 4 ст. 8 Закону зазначене передбачає навпаки. До того ж висновки не містять норм п. 6 ст. 8 закону, де чітко вказано "Рішення про відмову в оформленні документів для вирішення питання щодо визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, приймається за заявами, які є очевидно необґрунтованими, тобто, якщо у заявника відсутні умови, зазначені п.п. 1 чи 13 ст. 1 Закону". Всі страхи позивача та побоювання повернення в Сирію очевидно обґрунтовані та визнані відповідачем. Інформація про країні походження перевірена та підтверджує право позивача на захист. Висновки Висновку суперечать їх змісту, тобто відповідач підтверджує небезпеку повернення, але відмовляє ОСОБА_4 в оформленні документів для вирішення питання щодо визнання біженцем, або особою, яка потребує додаткового захисту. Також позивач посилається на те, що відповідач помилково озаглавлено висновок "... щодо визнання або відмови у визнанні біженцем..", який фактично є висновком щодо прийняття рішення про відмову в оформленні документів для вирішення питання щодо визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту. Глава IV та V Наказу МВС № 649 від 07.09.2011 р. відокремлює ці види висновків.
Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав, наведених у позовній заяві, та зазначали, що позивач відноситься до ісламської течії - алавізм, та боїться переслідувань через відношення до алавітів, а також має ризик загинути, якщо повернеться у Сирію та вступить до лав збройних сил. До того ж позивач не підтримує жодну з конфліктуючих сторін в Сирії та втік з країни тому, що не хоче сам нікого вбивати та не хоче загинути. ОСОБА_4 згідно Конвенції та Закону України відповідає одразу двом критеріям визначення поняття біженець: - належність до певної релігійної групи (у Конвенції "релігія" у Законі "віросповідання") та до певної соціальної групи (відноситься до групи молодих людей призовного віку). Просили позов задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача письмових пояснень на позовну заяву не надав, у судовому засіданні 17.01.2014 року проти позову заперечував, посилаючись на безпідставність позовних вимог та правомірність своїх рішень.
У судовому засіданні 17.01.2014 року було допитано в якості свідка завідувач сектору у справах біженців Головного управління Державної міграційної служби України в АР Крим ОСОБА_3
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, заслухавши представників сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_4 є громадянином Сирії, по національності - араб, мусульманин - алавіт за релігійними переконаннями. Віросповідання - іслам. Народився та мешкав в м. Латакія, Сирії. Мешкав з батьками та сестрою. У 2012 році закінчив середню школу у м. Дамаск. Через небажання служити в армії він виїхав до Йорданії, потім поїхав до Палестини, а звідки по учбовій візі до України.
Позивач звернувся до Головного управління Державної міграційної служби України в АР Крим про визнання його біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту.
Заява - анкета про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту подана позивачем до міграційної служби 07.10.2013 р. (а. с. 34).
04.11.2013 завідувач сектору у справах біженців Головного управління Державної міграційної служби України в АР Крим ОСОБА_3 склав висновок органу міграційної служби щодо визнання або відмови у визнанні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту ( з. с. а. с. 57 - а. с. 61).
Наказом Головного управління Державної міграційної служби України в АР Крим № 23 від 01.11.2013 року відмовлено в оформленні документів для вирішення питання про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту громадянину Сирії ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 ( а. с. 57).
Повідомленням від 04.11.2013 року № 0101/07-0015 Головного управління Державної міграційної служби України в м. АР Крим до позивача було доведено відмову в оформленні документів для вирішення питання про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту
Не погодившись з зазначеними вище діями та рішеннями відповідача, позивач звернувся до суду з позовом про визнання недійсним повідомлення про відмову особі в оформлені документів для вирішення питання про визнання біженцем, або особою, яка потребує додаткового захисту, видане 04.11.2013 року; про визнання неправомірним висновку Державної міграційної служби України в АР Крим від 04.11.2013р. у справі 2013 СR 0015 ; про визнання недійсним наказу Державної міграційної служби України в АР Крим № 23 від 01.11.2013 р. ; про зобов'язання Державну міграційну службу України в АР Крим повторно переглянути справу позивача та про зобов'язання Державну міграційну службу України в АР Крим прийняти рішення про оформлення документів для вирішення питання щодо визнання біженцем, або особою, яка потребує додаткового захисту.
Суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Частиною 1 ст. 12 Закону України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового захисту" встановлено, що рішення про відмову в прийнятті заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, про відмову в оформленні документів для вирішення питання щодо визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, протягом п'яти робочих днів з дня отримання повідомлення про відмову можуть бути оскаржені в установленому законом порядку до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту, а також до суду у строки, встановлені цим Законом.
Позивач та представники позивача посилались на те, що про оскаржувані рішення відповідача ОСОБА_4 дізнався лише 04.12.2013 року під час звернення до сектору за продовженням дії довідки про звернення за захистом в Україні. На підтвердження зазначеної обставини, суду надано повідомлення начальника Допоміжної служби Ради Міністрів АР Крим від 25.12.2013 р. № 17-13/1086 відповідно до якого згідно з Положенням про пропускний режим в адміністративному будинку Ради міністрів АР Крим по вул. Київська, 81 та порядком видачі тимчасових перепусток, громадянину Сирії ОСОБА_4 04.12.2013 року було видано тимчасову перепустку на вхід в адміністративну будівлю по вул. Київській, 81 за № 35148. В інші дні вхід в адміністративну будівлю не зареєстрований ( а. с. 94).
На підставі зазначеного вище суд дійшов висновку, що позивачем не пропущено строк звернення до суду за захистом своїх порушених прав.
Законом, що визначає порядок регулювання суспільних відносин у сфері визнання особи біженцем, особою, яка потребує додаткового або тимчасового захисту, втрати та позбавлення цього статусу, а також встановлення правового статусу біженців та осіб, які потребують додаткового захисту і яким надано тимчасовий захист в Україні, є Закон України від 08.07.2011р. № 3671-VI "Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту" (далі Закон № 3671).
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 1 Закону № 3671 біженець - особа, яка не є громадянином України і внаслідок обґрунтованих побоювань стати жертвою переслідувань за ознаками раси, віросповідання, національності, громадянства (підданства), належності до певної соціальної групи або політичних переконань перебуває за межами країни своєї громадянської належності та не може користуватися захистом цієї країни або не бажає користуватися цим захистом внаслідок таких побоювань, або, не маючи громадянства (підданства) і перебуваючи за межами країни свого попереднього постійного проживання, не може чи не бажає повернутися до неї внаслідок зазначених побоювань.
Особа, яка потребує додаткового захисту, - особа, яка не є біженцем відповідно до Конвенції про статус біженців 1951 року і Протоколу щодо статусу біженців 1967 року та цього Закону, але потребує захисту, оскільки така особа змушена була прибути в Україну або залишитися в Україні внаслідок загрози її життю, безпеці чи свободі в країні походження через побоювання застосування щодо неї смертної кари або виконання вироку про смертну кару чи тортур, нелюдського або такого, що принижує гідність, поводження чи покарання (п. 13 ч. 1 ст. 1 Закону № 3671).
Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону № 3671 оформлення документів для вирішення питання щодо визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, проводиться на підставі заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту.
При оформленні документів для вирішення питання щодо визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, згідно із ч. 12 ст. 7 Закону № 3671, орган міграційної служби: реєструє заяву про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, та подані документи; ознайомлює заявника або його законного представника під їх власний підпис з порядком прийняття рішення за їх заявами, правами та обов'язками особи, стосовно якої прийнято рішення про оформлення документів для вирішення питання щодо визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту; проводить дактилоскопію особи, яка подала заяву про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту; у разі потреби направляє особу на обстеження для встановлення віку у порядку, встановленому законодавством України; заповнює реєстраційний листок на особу, яка звернулася із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, та членів її сім'ї, які не досягли вісімнадцятирічного віку, або на дитину, розлучену із сім'єю, від імені якої заяву про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, подав її законний представник; заповнює інші необхідні документи; оформлює особову справу; роз'яснює порядок звернення про надання безоплатної правової допомоги; заносить отримані відомості до централізованої інформаційної системи.
Згідно із ч. ч. 4, 6, 7 ст. 8 Закону № 3671 рішення про оформлення або відмову в оформленні документів для вирішення питання щодо визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, приймається на підставі письмового висновку працівника, який веде справу, і оформлюється наказом керівника органу міграційної служби.
Рішення про відмову в оформленні документів для вирішення питань щодо визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, приймаються за заявами, які є очевидно необґрунтованими, тобто якщо у заявника відсутні умови, зазначені пунктами 1 чи 13 частини першої статті 1 цього Закону, а також якщо заяви носять характер зловживання: якщо заявник з метою визнання його біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, видає себе за іншу особу, а так само за заявами, поданими особами, яким було відмовлено у визнанні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, у зв'язку з відсутністю підстав, передбачених для визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, встановлених пунктами 1 чи 13 частини першої статті 1 цього Закону, якщо зазначені умови не змінилися.
У разі прийняття рішення про відмову в оформленні документів для вирішення питання щодо визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, орган міграційної служби протягом трьох робочих днів з дня його прийняття надсилає заявнику або його законному представнику письмове повідомлення з викладенням причини відмови і роз'ясненням порядку оскарження такого рішення.
Наказом МВС України від 07.09.2011р. № 649 затвердженні Правила розгляду заяв та оформлення документів, необхідних для вирішення питання про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, втрату і позбавлення статусу біженця та додаткового захисту і скасування рішення про визнання особи біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту (далі Правила).
Згідно із п. 1.1 розділу І Правил ці правила визначають процедуру розгляду в Україні заяв та оформлення документів, необхідних для вирішення питання про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, втрату, позбавлення статусу біженця та додаткового захисту і скасування рішення про визнання особи біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту.
У п. 4.1 розділу IV Правил наведено, що під час попереднього розгляду заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, уповноважена посадова особа органу міграційної служби (особа, яка веде справу) протягом п'ятнадцяти робочих днів з дня реєстрації заяви:
а) проводить співбесіду із заявником з дотриманням правил, встановлених частинами другою та третьою статті 8 Закону.
Результати співбесіди оформлюються відповідним протоколом співбесіди із особою, яка подала заяву про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, що підписується цією особою або її законним представником;
б) розглядає відомості, наведені в заяві про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, та інші документи, вимагає додаткові відомості, що можуть підтверджувати наявність чи відсутність підстав для прийняття рішення про оформлення документів для вирішення питання щодо визнання особи біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту;
в) готує письмовий висновок щодо прийняття рішення про оформлення документів для вирішення питання щодо визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, або про відмову в оформленні документів для вирішення питання щодо визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту (додаток 14).
У висновку обов'язково робиться посилання на використану інформацію про країну походження заявника, включаючи сторінки, назви інформаційних звітів, роки та найменування установ чи організацій, що його підготували, посилання на електронну адресу, якщо звіти було опубліковано в Інтернеті, та її співвідношення із змістом заяви та відомостями, отриманими під час співбесіди із заявником або його законним представником. Цей висновок повинен включати посилання на точну, актуальну інформацію з декількох джерел.
Згідно із пп. б п.4.3 розділу IV Правил на підставі письмового висновку уповноваженої посадової особи органу міграційної служби щодо прийняття рішення про оформлення документів для вирішення питання щодо визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, або про відмову в оформленні документів для вирішення питання щодо визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, орган міграційної служби в межах установленого строку приймає одне з таких рішень, зокрема про відмову в оформленні документів для вирішення питання щодо визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту.
Рішення, передбачені пунктом 4.3 цього розділу, оформлюються наказом органу міграційної служби (п.4.4 розділу IV Правил).
Відповідно до п. 4.6 розділу IV Правил у разі прийняття рішення про відмову в оформленні документів для вирішення питання щодо визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, протягом трьох робочих днів з дня його прийняття орган міграційної служби надсилає або видає під підпис заявнику або його законному представнику письмове повідомлення про відмову особі в оформленні документів для вирішення питання про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту (додаток 16), з викладенням причини відмови і роз'ясненням порядку оскарження такого рішення, про що робить відповідний запис в журналі реєстрації видачі повідомлень.
Згідно із ст. 1 Закону № 3671 особа, яка звертається із клопотанням про надання статусу біженця в Україні має обґрунтувати, що вона є жертвою переслідування за ознаками раси, віросповідання, національності, громадянства, належності до певної соціальної групи або політичних переконань.
Відповідно до п. 45 Керівництва з процедур і критеріїв з визначення статусу біженця Управління Верховного Комісара ООН у справах біженців, особа, яка клопоче про отримання статусу біженця, повинна вказати переконливу причину, чому вона особисто побоюється стати жертвою переслідування.
Згідно із п. 66 Керівництва з процедур і критеріїв визначення статусу біженця Управління Верховного Комісара ООН у справах біженців для того, щоб вважатися біженцем, особа повинна надати свідчення повністю обґрунтованих побоювань стати жертвою переслідувань за конвенційними ознаками.
Відповідно до пункту 195 Керівництва з процедур і критеріїв з визначення статусу біженця Управління Верховного Комісара ООН у справах біженців (згідно з Конвенцією про статус біженців 1951 року та Протоколом щодо статусу біженців 1967 року), у кожному окремому випадку всі необхідні факти повинні бути надані в першу чергу самим заявником, і тільки після цього, особа уповноважена здійснювати процедуру надання статусу біженця (перевіряючий), повинна оцінити всі твердження і достовірність переконань заявника. Вказане знаходить своє підтвердження і у національному законодавстві.
Згідно із п. 22 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України "Про судову практику розгляду спорів щодо статусу біженця та особи, яка потребує додаткового або тимчасового захисту, примусового повернення і примусового видворення іноземця чи особи без громадянства з України та спорів, пов'язаних із перебуванням іноземця та особи без громадянства в Україні"від 25.06.2009р. № 1, в редакції Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 16.03.2012р. № 3, судам слід урахувати, що згідно з Конвенцією про статус біженців 1951 року і Протоколом 1967 року поняття "біженець" включає в себе чотири основні підставі, за наявності яких особі може бути надано статус біженця. Такими підставами поміж іншого є побоювання стати жертвою переслідування, яке повинно бути пов'язане з ознаками, які вказані в Конвенції про статус біженців, а саме: расової належності, релігії, національності (громадянства), належності до певної соціальної групи, політичних поглядів.
З матеріалів справи вбачається, що матеріали особової справи позивача не містять зазначень того, що він перебуває за межами своєї країни внаслідок переслідувань за ознаками раси, віросповідання, національності, громадянства (підданства), належності до певної соціальної групи.
Зазначені позивачем у матеріалах справи факти не дають підстав вважати, що він переслідувався в Сирії, як конвенційний біженець. Позивач не був причетна до подій, через які б мав обґрунтований страх утисків, переслідувань, погроз, нелюдського поводження, чи дискримінації. ОСОБА_4 ні в країні громадянської належності, ні в країні постійного проживання не мав ніяких проблем, окрім тих, які створює внутрішньополітична ситуація, тобто, які має населення Сирії, та які мав позивач.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
У зв'язку з тим, що суд відмовив в задоволенні позову, судовий збір на підставі ст. 94 КАС України не підлягає стягненню на користь позивача.
Під час судового засідання, яке відбулось 17 січня 2014 р. року були оголошені вступна та резолютивна частини постанови.
Відповідно до ч. 3 ст. 160 КАС України постанову складено у повному обсязі 22 січня 2014 р.
Керуючись ст. ст. 94, 161-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кузнякова С.Ю.