Справа № 344/9090/13-а
Провадження № 2-а/344/30/14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 січня 2014 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд, Івано-Франківської області
в складі: головуючого судді Бойчука О.В,
секретар Кондратів Х.І.,
за участю: представників позивача Кузьмічової Т.В., Нестеренко М.М.,
представника відповідача Устінського А.В.,
розглянувши у судовому засіданні в залі Івано-Франківського міського суду справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Станіславська теплоенергетична компанія» до Івано-Франківської міської ради про визнання протиправним та нечинним пункту 3.10 Положення про порядок надання дозволів на відключення житлових будинків від мереж централізованого теплопостачання в м. Івано-Франківську, затвердженого рішенням № 766-25 від 29 травня 2012 року Івано-Франківської міської ради та зобов'язання опублікувати оголошення про визнання протиправним та нечинним такого пункту цього Положення,-
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Станіславська теплоенергетична компанія» звернулося до суду із адміністративним позовом до Івано-Франківської міської ради про визнання протиправним та нечинним пункту 3.10 Положення про порядок надання дозволів на відключення житлових будинків від мереж централізованого теплопостачання в м. Івано-Франківську, затвердженого рішенням № 766-25 від 29 травня 2012 року Івано-Франківської міської ради та зобов'язання опублікувати оголошення про визнання протиправним та нечинним такого пункту цього Положення.
У судовому засіданні представник відповідача позов не визнав.
Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав, викладених у позовній заяві, та суду пояснили, що оскаржуваний пункт суперечить законодавству, оскільки згідно з ним відключення окремих житлових приміщень допускається за рішенням сесії міської ради, хоча таке відключення здійснюється в порядку, що затверджується органом центральної влади, а отже з цих та інших перелічених у позовній заяві підстав така норма є протиправною та підлягає до скасування. Просили позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечив та суду пояснив, що міська рада приймала оскаржуване в частині пункту 3.10 Положення в межах своїх повноважень. Вважає, що відключення помешкань громадян від мереж можливе за рішенням сесії міської ради, оскільки орган місцевого самоврядування діє виключно з метою забезпечення конституційних прав територіальної громади та окремих громадян. Просив суд у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, всебічно, повно та об'єктивно дослідивши матеріали справи, первинні матеріали до рішення 25 сесії Івано-Франківської міської ради від 29.05.2012 року № 766-25, судом встановлено наступне.
29 травня 2012 року прийняте рішення Івано-Франківської міської ради № 766-25, яким затверджено Положення про порядок надання дозволів на відключення житлових будинків від мереж централізованого теплопостачання в м. Івано-Франківську (далі - Положення). Прийнятим рішенням у п. 3.10 вказаного Положення передбачено, що відключення окремих житлових приміщень допускається за рішенням сесії міської ради (а.с.а.с. 40-41, 42-53).
Відповідно до ч. 1 ст. 144 Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень визначених законом приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Відповідно до п. 6 ч.1 ст. 26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», який є загальним, у разі зникнення потреби в отриманні послуги або відмови споживача від користування послугою виконавця/виробника споживач має право розірвати договір у порядку, встановленому законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», стандарти, нормативи, норми, порядки і правила у сфері житлово-комунальних послуг розробляють і затверджують Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері технічного регулювання, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування в межах їхніх повноважень та згідно із законодавством.
Правові засади організації та діяльності органів місцевого самоврядування визначені Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Питання про надання дозволу громадянам на відключення від центрального опалення та гарячого водопостачання входить до компетенції міжвідомчої комісії з розгляду питань відключення споживачів від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання.
Як вбачається з положень ст. 24 Закону України «Про теплопостачання», який є спеціальним до спірних правовідносин, споживач теплової енергії має право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачання, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.
Пунктом 24 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 630 від 21.07.2005 року, зі змінами затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2007р. №1268 (далі по тексту - Правила), передбачено, що споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.
Згідно п.25 Правил відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.
Пунктом 26 Правил передбачено, що відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про теплопостачання» схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з витань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки, державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
Пунктом 27 передбачено, що витрати, пов'язані з відключенням від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води, відшкодовуються споживачем відповідно до калькуляції, складеної виконавцем.
Законодавством врегульовані спірні правовідносини таким чином, що дозволяється відключати вказані мережі теплопостачання лише цілим будинкам, під'їздом чи стояком, а можливість відключення окремої квартири (приміщення) виключена.
Частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлені критерії, якими керується адміністративний суд при перевірці рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень. Відповідність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень передбаченим частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям перевіряється судом з урахуванням закріпленого статтею 9 Кодексу адміністративного судочинства України принципу законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В оскаржуваному пункті Івано-Франківської міської ради йдеться про відключення окремих житлових приміщень за рішенням сесії міської ради, яка є органом місцевого самоврядування і повинна приймати такі рішення згідно чинного законодавства.
Пунктом 2.1 Правил, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06.11.2007 р. № 169 передбачено, що для вирішення питання відключення Житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП.
У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник (власники) будинку зазначає причини відключення.
До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.
За таких обставин, при виконанні вищезгаданих вимог власниками квартир, всі громадяни, які отримали дозволи на відключення можуть та мають право звернутись до комісії з відповідними заявами, провести загальні збори власників квартир в будинках, про що скласти відповідні протоколи та створити Фонди з енергозбереження.
Пунктом 2.2 Правил передбачено, що комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї.
Комісія, після вивчення наданих власником (власниками) документів, у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж ЦО і ГВП, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації.
При цьому обов'язково враховуються технічні можливості існуючих мереж газопостачання, водопостачання та електропостачання даного населеного пункту або окремого мікрорайону щодо забезпечення живлення запропонованої власником (власниками) системи теплопостачання. Комісією, у разі необхідності, можуть розглядатися питання збільшення потужностей та можуть розроблятися пропозиції щодо їх фінансування, а також заміни систем внутрішньо квартальних, а в деяких випадках і магістральних мереж газо-, водо-, теплопостачання.
Усіх вимог, які викладені у вказаних Правилах, оскаржуваний пункт Положення не порушує.
Частиною 2 статті 383 Цивільного кодексу України передбачено, що власник квартири може на свій розсуд здійснювати ремонт і зміни у квартирі, наданій йому для використання як єдиного цілого, - за умови, що ці зміни не призведуть до порушень прав власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та не порушать санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку. Здійснення власником квартири своїх прав обмежується правами власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та санітарно-технічними вимогам і правилам експлуатації будинку.
Відповідно до п.3.3. -3.6. 3.3. Положення Міжвідомча комісія має право:
ухвалити позитивне рішення, якщо згідно поданого протоколу відключення підтримали 100 % власників (уповноважених осіб власників) приміщень у житловому будинку, де ще не встановлено індивідуальної системи теплопостачання.
ухвалити рішення про поетапне відключення житлового будинку (по стояках, під'їздах).
Дозвіл на відключення житлового будинку в частині стояка або під'їзду цього будинку на підставі протоколу згідно п. 3.3-3.4 цього рішення надається за умови згоди всіх власників (уповноважених представників власників) такого стояка (під'їзду).
якщо в будинку на стояку під'їзду залишилися одна квартира, де ще не встановлено індивідуальної системи теплопостачання, або якщо відключення є клопотанням виконавця послуг, вмотивоване неможливістю забезпечення належної якості послуг, Міжвідомча комісія має право ухвалити рішення про надання дозволу на відключення такої квартири (за наявності технічної можливості) без відповідного рішення зборів власників (уповноважених представників власників) житлового будинку.
Так, відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Зазначені критерії, хоч і адресовані суду, але одночасно вони є і вимогами для суб'єкта владних повноважень, який приймає відповідне рішення, вчиняє дії чи допускається бездіяльності. Рішення Івано-Франківської міської ради щодо затвердження пункту 3.10 Положення відповідають вказаним критеріям.
Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає що позовні вимоги є безпідставними, а пункт 3.10 Положення про порядок надання дозволів на відключення житлових будинків від мереж централізованого теплопостачання в м. Івано-Франківську, затвердженого рішенням № 766-25 від 29 травня 2012 року Івано-Франківської міської ради справедливим, законним та обґрунтованим, оскільки його виконання забезпечить конституційні права та свободи територіальної громади, а отже у задоволенні позову слід відмовити.
На підставі вищевикладеного, ст. 19, 144 ч.1 Конституції України, ч.2 ст. 383 Цивільного кодексу України, ст. ст. 8 ч.1, 26 ч.1 п.6 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», ст. ст. 24 Закону України «Про теплопостачання», п. 24-27 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 630 від 21.07.2005 року, зі змінами затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2007р. №1268, керуючись нормами процесуального законодавства, зокрема, ст.ст. 9, 69-71, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В :
У задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю «Станіславська теплоенергетична компанія» до Івано-Франківської міської ради про визнання протиправним та нечинним пункту 3.10 Положення про порядок надання дозволів на відключення житлових будинків від мереж централізованого теплопостачання в м. Івано-Франківську, затвердженого рішенням № 766-25 від 29 травня 2012 року Івано-Франківської міської ради та зобов'язання опублікувати оголошення про визнання протиправним та нечинним такого пункту цього Положення - відмовити.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя О.В.Бойчук