ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Рогозін С.В.
Суддя-доповідач:Охрімчук І.Г.
ПОСТАНОВА
іменем України
"20" січня 2014 р. Справа № 569/17239/13-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Охрімчук І.Г.
суддів: Зарудяної Л.О.
Кузьменко Л.В.
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради на постанову Рівненського міського суду Рівненської області від "28" жовтня 2013 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради про зобов"язання провести нарахування виплат
ВСТАНОВИВ:
У вересні 2013р. ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом про зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради провести йому нарахування та виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям за період з 01.09.2012р. по 28.02.2013р. - на рівні не нижчому від прожиткового мінімуму, встановленого ст.46 Конституції України, Законом України "Про державний бюджет України на 2013 рік", а саме у розмірі 1147,00 грн. на період з 01.09.2013р. по 30.11.2013р. та у розмірі 1218,00 грн. на період з 01.12.2013р. по 31.12.2013р.
Постановою Рівненського міського суду Рівненської області від 28.10.2013 року позов задоволено (а.с.18-19).
Визнано незаконними дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради.
Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради провести нарахування та виплату на користь ОСОБА_3 державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям за період з 01.09.2013р. по 28.10.2013р. на рівні не нижчому від прожиткового мінімуму встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2013 рік", із урахуванням виплачених сум. В решті позову відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, відповідач у справі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, подав апеляційну скаргу, в якій просить оскаржену постанову скасувати, у позові відмовити. В апеляційній скарзі відповідач зазначає, що ч.1 ст.9 ЗУ "Про Державний бюджет України на 2013 рік" встановлено, що у 2013р. рівень забезпечення прожиткового мінімуму для призначення допомоги відповідно до ЗУ "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім"ям" у відсотковому співвідношенні до прожиткового мінімуму для основних соціальних і демографічних груп населення становить : для працездатних осіб - 21%, для дітей - 75%, для осіб , які втратили працездатність та інвалідів - 100% відповідного прожиткового мінімуму. Посилаючись на ч.2 ст.9 У "Про Державний бюджет України на 2013 рік" апелянт зазначає, що вказаною нормою визначено, що розмір державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у 2013 році не може бути більше ніж 75% від рівня забезпечення прожиткового мінімуму для сім"ї.
Дослідивши докази, зібрані в матеріалах справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті оскарженого рішення, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради підлягає задоволенню, а постанова суду від 28.10.2013р. скасуванню з огляду на наступне.
Матеріали справи свідчать, що ОСОБА_3 за його заявою та на підставі акту обстеження матеріально-побутових умов сім"ї призначено соціальну допомогу:
з 01.09.2013р. по 30.11.2013р. в сумі 180,65 грн.;
з 01.12.2013р. по 28.02.2014р. в сумі 191,84 грн.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції дійшов висновку, розмір призначеної ОСОБА_3 державної соціальної допомоги малозабезпеченим є значно нижчим від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлених Законом України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" , зокрема, з 01 січня 2013р. він становить 1147,00 грн., з грудня 2013р. 1218,00 грн.
Аналізуючи вказані обставини по справі та застосовуючи відповідні норми матеріального права, суд апеляційної інстанції не погоджується з вищевказаним висновком суду першої інстанції з огляду на таке.
Приписами ст.1 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" визначено, що малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.
Відповідно до ст. 5 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, але цей розмір не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї.
До стабілізації економічного становища в Україні розмір державної соціальної допомоги визначається з урахуванням рівня забезпечення прожиткового мінімуму.
Рівень забезпечення прожиткового мінімуму встановлюється виходячи з реальних можливостей видаткової частини Державного бюджету України і затверджується одночасно з прийняттям закону про Державний бюджет України на відповідний рік.
Для кожної дитини (крім дитини-інваліда), яка входить до складу малозабезпеченої сім'ї, рівень забезпечення прожиткового мінімуму збільшується на 10 відсотків, а для кожної дитини-інваліда, яка входить до складу малозабезпеченої сім'ї, для кожної дитини, яка утримується матір'ю (батьком, усиновителем), що не перебуває у шлюбі, і запис про батька (матір) цієї дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться в установленому порядку за вказівкою матері (батька), для кожної дитини, в якої один або обоє батьків є інвалідами I або II групи, - на 20 відсотків.
Стаття 9. Установити, що у 2013 році рівень забезпечення прожиткового мінімуму (гарантований мінімум) для призначення допомоги відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" у відсотковому співвідношенні до прожиткового мінімуму для основних соціальних і демографічних груп населення становить: для працездатних осіб - 21 відсоток, для дітей - 75 відсотків, для осіб, які втратили працездатність, та інвалідів - 100 відсотків відповідного прожиткового мінімуму.
Розмір державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у 2013 році не може бути більше ніж 75 відсотків від рівня забезпечення прожиткового мінімуму для сім'ї.
При цьому призначення і виплата державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям регулюється Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250.
Обчислення сукупного доходу для всіх видів соціальної допомоги проводиться за Методикою, затвердженою наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України від 15.11.2001 року №486/202/524/455/3370.
Зазначені норми закону на даний час є чинними та не визнанні неконституційними.
З матеріалів справи вбачається, що рівень забезпечення прожиткового мінімуму сім"ї ОСОБА_3 за період з 01.09.2013р. по 30.11.2013р. становить 240,87грн., а середньомісячний сукупний доход сім"ї - 13,86 грн.
Враховуючи наведені вище норми закону щодо визначення розміру соціальної допомоги рішенням Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сям"ям, згідно звернення позивача правомірно було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї у розмірі 180,65 грн. на період з 01.09.2013р. по 30.11.2013р. та в розмірі 191,84 грн. на період з 01.12.2013р. по 28.02.2014р., виходячи з різниці між прожитковим мінімумом та середньомісячним сукупним доходом сім'ї ОСОБА_3 та з урахуванням обмеження державної соціальної допомоги - 75% прожиткового мінімуму сім"ї (240,87 грн. х 75% = 180,65грн., оскільки різниця між прожитковим мінімумом та середньомісячним сукупним доходом сім'ї ОСОБА_3 більша ніж 75% прожиткового мінімуму сім"ї).
На підставі викладеного, колегія суддів вважає, що сума соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у розмірі 180,65 грн. на період з 01.09.2013р. по 30.11.2013р. та в розмірі 191,84 грн. на період з 01.12.2013р. по 28.02.2014р. нарахована відповідачем правомірно з урахуванням положень чинного законодавства.
Однак, суд першої інстанції не врахував зазначені вище обставини, допустив помилку у застосуванні норм матеріального та процесуального права, а відтак зробив передчасний висновок про задоволення позовних вимог.
Доводи апеляційної скарги відповідача дають підстави для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального, процесуального права, що призвело до неправильного вирішення спору, тому наявні підстави для скасування ухваленого ним судового рішення.
Згідно приписів ст.202 КАС України суд апеляційної інстанції задовольняє апеляційну скаргу і скасовує постанову або ухвалу суду, якщо визнає, що суд першої інстанції не правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення без додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради задовольнити, постанову Рівненського міського суду Рівненської області від "28" жовтня 2013 р. скасувати та прийняти нову постанову.
Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради про зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради провести нарахування та виплату на користь ОСОБА_3 державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям за період з 01.09.2013р. по 28.10.2013р. на рівні не нижчому від прожиткового мінімуму встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2013 рік", із урахуванням виплачених сум. В решті постанову залишити без змін.
Постанова набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя (підпис) І.Г. Охрімчук
судді: (підпис) Л.О. Зарудяна
(підпис) Л.В. Кузьменко
З оригіналом згідно: суддя _______ І.Г. Охрімчук
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1,33003
3- відповідачу/відповідачам: Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради вул.Соборна,12,м.Рівне,33000