Постанова № 36822287, 23.01.2014, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.01.2014
Номер справи
818/50/14
Номер документу
36822287
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 січня 2014 р. справа №818/50/14

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бондаря С.О.

за участю секретаря судового засідання - Мамонтової К.В.

представника позивача - Сахнюка В.С.

відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/50/14

за позовом Конотопського міськрайонного центру зайнятості

до ОСОБА_2

про стягнення заборгованості,-

В С Т А Н О В И В:

Конотопський міськрайонний центр зайнятості звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 про стягнення незаконно отриманої допомоги в сумі 11040,29 грн. Свої вимоги мотивує тим, що відповідач надав центру зайнятості недостовірні відомості, на підставі яких прийнято рішення про надання йому статусу безробітного та виплачено матеріальну допомогу.

Представник позивача Сахнюк В.С. в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, позов просив задовольнити.

Відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні проти позову заперечував, зазначивши, що він за власним рішенням припинив підприємницьку діяльність ще у 2005 році.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, відповідача, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню в повному обсязі, виходячи з наступного.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 звернувся до Конотопського міськрайонного центру зайнятості із заявою про надання статусу безробітного, в якій просив до вирішення питання його працевлаштування надати йому статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю. Також у вказаній заяві відповідач зазначив, що не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається (а.с.8).

На підставі вказаної заяви, наказом від 20.07.2009 року №НТ090720 ОСОБА_2 наданий статус безробітного та розпочато виплату допомоги по безробіттю (а.с.14).

Наказом Конотопського МРЦЗ від 22.02.2010 року №НТ100222 ОСОБА_2 знятий з обліку у зв'язку з працевлаштуванням (а.с.14).

З матеріалів справи вбачається, що службовими особами Конотопського МРЦЗ було проведено розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", за результатом якого складений акт від 18.12.2013 року №178 (а.с.11).

Розслідуванням встановлено, що згідно з інформацією, наданою управлінням Пенсійного фонду України в м.Конотопі та Конотопському районі Сумської області та відділом державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Конотопського міськрайонного управління юстиції, ОСОБА_2, який перебував на облік Конотопському МРЦЗ з 13.07.2009р.по 22.02.2010р. і отримував матеріальну допомогу по безробіттю, був зареєстрований Лебединською районною державною адміністрацією Сумської області 16.02.2005 року як фізична особа-підприємець; з 29.08.2011 року змінив місцезнаходження: Сумська область, Конотопський район, с.Хижки; 18.01.2012 року до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб внесений запис про державну peєстрацію припинення підприємницької діяльності ОСОБА_2

Тому ОСОБА_2, під час перебування на обліку в службі зайнятості як безробітний, належав до категорії зайнятого населення (був фізичною особою-підприємцем).

Згідно довідки Конотопського МРЦЗ від 28.10.2013 року №5493/1, за період з 20.07.2009 року по 22.02.2010 року ОСОБА_2 виплачена допомога по безробіттю в сумі 11040 грн. 29 коп. (а.с.10).

Задовольняючи позовні вимоги, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про зайнятість населення" в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, в тому числі громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно до Закону України "Про особисте селянське господарство".

Безробітними, в свою чергу, визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.

Отже, особи які мають статус суб'єкта підприємницької діяльності, не залежно від того, чи отримують вони дохід чи ні, не можуть належати до осіб, що мають статус безробітного, адже підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Відповідно до ч.2, 3 ст.36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

За приписами п.п. 1 п. 5.5 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 року №307, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 грудня 2000 року за №915/5136, виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі працевлаштування безробітного, зайняття підприємницькою або іншою діяльністю, пов'язаною з одержанням доходу безпосередньо від цієї діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами (з дня працевлаштування, державної реєстрації як суб'єкта підприємницької або іншої діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами).

Із витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців вбачається, що ОСОБА_2 зареєстрований як фізична особа-підприємець з 16.02.2005 року (а.с.13)

Судом встановлено, що державна реєстрація припинення підприємницької діяльності ФОП ОСОБА_2 відбулася 18.01.2012 року (а.с.31).

Враховуючи вищевикладене, ОСОБА_2, при зверненні до центру зайнятості у 2009 році, був зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності-фізична особа, у зв'язку з чим подав центру зайнятості недостовірні відомості, на підставі яких прийнято рішення про надання йому статусу безробітного та виплачено матеріальне забезпечення на випадок безробіття.

Посилання відповідача на те, що він за власним рішенням припинив підприємницьку діяльність у 2005 року, а тому немає підстав для стягнення коштів, є безпідставним, оскільки за приписами Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця.

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, 21.09.2005 року до реєстру був внесений запис лише про рішення фізичної особи-підприємця про припинення підприємницької діяльності, а не запис про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_2

У відповідності до вказаного реєстру, запис про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 внесений лише 18.01.2012 року (а.с. 31).

Отже, при зверненні до центру зайнятості ОСОБА_2 мав статус фізичної особи-підприємця, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.30-31).

Суд зазначає, що ОСОБА_2 не виконав своїх обов'язків щодо подання відомостей про наявність обставин, що впливають на умови виплати його забезпечення, таким чином безпідставно набув статус безробітного та отримав виплати.

Відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття" розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення здійснюється шляхом звіряння даних, зазначених у документах страхувальника, з базою даних Пенсійного фонду України та Державної податкової адміністрації України, а в разі необхідності - шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальників.

Відповідно до Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України 13.02.2009 р. № 60/62 (далі-Порядок), розслідування здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної.

Згідно п.6 Порядку у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до п.п. 7, 8 Порядку протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути виплачені кошти.

За приписами ч.3 ст.46 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 незаконно отримав матеріальне забезпечення на випадок безробіття в розмірі 11040,29 грн.

Враховуючи викладене, з ОСОБА_2 необхідно стягнути на користь Конотопського міськрайонного центру зайнятості незаконно отриману допомогу по безробіттю за період з 20.07.2009 року по 22.02.2010 року в сумі 11040,29 грн.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Конотопського міськрайонного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстрація місця проживання: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Конотопського міськрайонного центру зайнятості на рахунок 37179001000391, ГУДКСУ в Сумській області, м. Конотоп, МФО 837013, код 21112588) незаконно отриману допомогу в сумі 11040,29 грн. (одинадцять тисяч сорок грн. 29 коп.).

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) С.О. Бондар

Повний текст постанови виготовлений 27 січня 2014 року.

З оригіналом згідно:

Суддя С.О. Бондар