ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 січня 2014 року Справа № 803/19/14
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Каленюк Ж.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Луцьку адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області до Сільськогосподарського виробничого кооперативу імені Богдана Хмельницького про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій,
ВСТАНОВИВ:
Управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області (далі - УПФУ в Любешівському районі, позивач) звернулося з позовом до Сільськогосподарського виробничого кооперативу імені Богдана Хмельницького (далі - СВК імені Богдана Хмельницького, відповідач) про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за грудень 2013 року в сумі 4827,10 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на обліку в УПФУ в Любешівському районі перебувають як одержувачі пенсій, призначених з урахуванням положень частини другої розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за умовами пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", особи, які набули право на таку пільгову пенсію, працюючи в СВК імені Богдана Хмельницького. У зв'язку з цим відповідач зобов'язаний щомісяця до 25-го числа проводити відшкодовування Пенсійному фонду суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пунктів "б"-"з" частини першої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та частини другої розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
УПФУ в Любешівському районі було визначено у відповідному розрахунку розмір щомісячного відшкодування з грудня 2013 року фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах пенсіонерам. Недотримання відповідачем порядку відшкодування витрат Пенсійному фонду призвело до утворення заборгованості у сумі 4827,10 грн., яку позивач просив стягнути з СВК імені Богдана Хмельницького.
Письмових заперечень проти адміністративного позову відповідач до суду не надав.
В судове засідання представник позивача не прибув, проте позивач подав письмове клопотання про розгляд справи за відсутності його представника (а.с.54).
Представник відповідача у судове засідання також не прибув, хоча був належним чином повідомленим про дату, час і місце судового розгляду (а.с.47). Про причини неприбуття представника відповідач не повідомив.
Відповідно до частини четвертої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Згідно із частиною четвертою статті 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Відповідно до частини шостої статті 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта. Як передбачено частиною першою статті 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Таким чином, оскільки в судове засідання представники сторін не прибули, при цьому позивачем було заявлено письмове клопотання про розгляд справи за відсутності його представника, а дану справу можливо розглянути і вирішити на основі наявних матеріалів, тому суд приходить до висновку, що судовий розгляд справи необхідно здійснювати в порядку письмового провадження, без фіксування судового засідання технічними засобами.
Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю з таких підстав.
Судом встановлено, що СВК імені Богдана Хмельницького є юридичною особою, перебуває на обліку в УПФУ в Любешівському районі як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, зобов'язане відшкодовувати витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, відповідно до частини другої розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (а.с.8-9, 44).
Згідно з частиною другою розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Отже, відповідно до частини другої розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відповідач зобов'язаний в порядку та розмірах, визначених статтями 3-5 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" відшкодовувати витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Такий обов'язок відповідача виник у зв'язку із тим, що працівники ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, відпрацювавши деякий період за відповідних умов у СВК імені Богдана Хмельницького, отримали право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту "ж" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Вказаною нормою Закону визначено, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей, - незалежно від віку і трудового стажу, в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України. Даний порядок визначено постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 1992 року № 244 "Про порядок призначення пенсій на пільгових умовах жінкам, які працюють в сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей."
Згідно із пунктом 1 частини першої статті 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників. Як передбачено статтею 3 цього Закону платники збору на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачують внески до Пенсійного фонду України у порядку, визначеному законодавством України.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Як слідує із статті 4 вказаного Закону, суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності повинні сплачувати 100 відсотків від вказаного об'єкта оподаткування.
Як свідчить копія листа Любешівського відділення Камінь-Каширської міжрайонної державної податкової інспекції від 14 березня 2013 року № 334 відповідач у 2013 році не був платником фіксованого сільськогосподарського податку (а.с.7).
Відповідно до пунктів 6.4, 6.8 пункту 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду № 21-1 від 19 грудня 2003 року, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за № 64/8663, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій. Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
Судом встановлено, що УПФУ в Любешівському районі проведено та надіслано СВК імені Богдана Хмельницького розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини другої розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (а.с.41, 50). З розрахунку вбачається, що частка плати до Пенсійного фонду СВК імені Богдана Хмельницького фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій становить 100 %. Згідно з цим розрахунком розмір фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, з грудня 2013 року становить: по ОСОБА_6 - 1070,58 грн., по ОСОБА_4 - 1067,51 грн., ОСОБА_2 - 894,11 грн., по ОСОБА_5 - 1081,50 грн., по ОСОБА_3 - 713,40 грн.
Загальна сума заборгованості з відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій із СВК імені Богдана Хмельницького за грудень 2013 року становить 4827,10 грн. Вказана сума заборгованості підтверджується також розрахунком суми боргу відповідача (а.с.10).
Таким чином, оскільки за відповідачем рахується заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій в сумі 4827,10 грн., щодо наявності та розміру якої відповідачем не подано до суду письмових заперечень, не надано доказів її сплати, тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення заборгованості у розмірі, яку просить стягнути позивач, слід задовольнити.
Керуючись статтями 11, 122, 128, 160, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", Закону України "Про пенсійне забезпечення", суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Сільськогосподарського виробничого кооперативу імені Богдана Хмельницького (44244, Волинська область, Любешівський район, с. Залаззя, ідентифікаційний код 03737445) на користь управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області (44200, Волинська область, Любешівський район, смт. Любешів, вулиця Червоної Армії, будинок 8, ідентифікаційний код 20125620) заборгованість з відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за грудень 2013 року у сумі 4827,10 грн. (чотири тисячі вісімсот двадцять сім грн. 10 коп.).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ж.В.Каленюк