Справа № 344/19/14-а
Провадження № 6-а/344/33/14
У Х В А Л А
24 січня 2014 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого-судді Бойчука О.В.,
секретаря Кондратів Х.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Івано-Франківського міського суду заяву ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання постанови Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 25.09.2012 року по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов`язання здійснити перерахунок та виплатити недоплачені кошти на щорічну допомогу на оздоровлення за 2010 рік у відповідності до вимог ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру п`яти мінімальних заробітних плат, встановленої Законом України «Про державний бюджет» на момент виплати, а саме в розмірі 4585 грн., -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася в суд з заявою про зміну способу і порядку виконання постанови Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 25.09.2012 року по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов`язання здійснити перерахунок та виплатити недоплачені кошти на щорічну допомогу на оздоровлення за 2010 рік у відповідності до вимог ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру п`яти мінімальних заробітних плат, встановленої Законом України «Про державний бюджет» на момент виплати, а саме в розмірі 4585 грн., а саме, стягнути із Департаменту соціальної політики виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради на користь ОСОБА_1 перерахованої недоплаченої разової грошової допомоги на оздоровлення за 2010 рік в розмірі 4585 грн., мотивуючи тим, що постанова станом на даний час ще не виконана.
Сторони в судове засідання не з'явилися про час та місце розгляду заяви повідомлялися, представник заявника подав суду заяву, в якій просив розглядати заяву без участі заявника, представник Департаменту соціальної політики виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради причини неявки суд не повідомив, а тому на підставі ч. 2 ст. 263 КАС України суд прийшов до висновку про можливість розгляду заяви при відсутності сторін, які брали участь у справі, за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи та заяви, судом встановлено наступне.
Постановою Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 25.09.2012 року (а.с.36-38) задоволено позов ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про визнання неправомірними дій, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату допомоги на оздоровлення. Визнано неправомірними дії Департаменту соціальної політики виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради щодо перерахунку щорічної допомоги на оздоровлення ОСОБА_1 згідно ст. 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та зобов'язано Департамент соціальної політики виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 недоплачену суму щорічної допомоги на оздоровлення за 2010 рік відповідно до ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України" на відповідний рік з урахуванням уже виплачених сум.
Відповідно до ч.1 ст. 255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Згідно із ч.1 ст. 263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Ця норма не містить виключного переліку обставин, що є підставою для вирішення питання про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Підставою для застосування правил цієї статті є наявність обставин, що перешкоджають належним чином виконати судове рішення в адміністративній справі - ускладнюють його виконання або роблять неможливим.
У зв'язку з набранням чинності Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виникли труднощі з виконанням судових рішень, ухвалених у справах, пов'язаних із соціальними виплатами.
Відповідно до статті 2 цього Закону держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є, зокрема, державний орган. Водночас судові рішення у справах, пов'язаних із соціальними виплатами, які мають зобов'язальний характер щодо проведення таких виплат, не належать до зазначених у згаданій статті видів рішень, що унеможливлює їх виконання без зміни його способу.
Таким чином, зміни у правовому регулюванні порядку виконання судових рішень, боржником за якими є державний орган, яким не передбачено виконання рішень зобов'язального характеру, унеможливлюють їх виконання. Така обставина є підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти вжиття адміністративним судом нових заходів для реалізації рішення. Ці заходи повинні забезпечити виконання конкретного судового рішення і не поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення.
У цій категорії справ зміна способу і порядку виконання рішення можлива шляхом зміни зобов'язання здійснити виплати на стягнення цих виплат. Така зміна можлива лише у разі виконання боржником зобов'язальної частини рішення про нарахування соціальних виплат. При цьому адміністративний суд повинен виходити з розміру заборгованості боржника перед стягувачем, що виникла під час виконання судового рішення.
На виконання постанови суду Департамент соціальної політики виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради проведено перерахунок щорічної допомоги на оздоровлення за 2010 рік і сума до виплати за цей період складає 4585 грн., проте вказані кошти позивачу не виплачені.
Така позиція суду узгоджується з Інформаційним листом Вищого адміністративного суду України від 13.06.2013р. N 846/12/13-13.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість заяви ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання постанови Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 25.09.2012 року.
Відповідно до ст. 255, 263 КАС України, керуючись ст. ст. 41, 158, 165 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В :
Заяву ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання постанови Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 25.09.2012 року - задовольнити.
Змінити спосіб виконання постанови Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 25.09.2012 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов`язання здійснити перерахунок та виплатити недоплачені кошти на щорічну допомогу на оздоровлення за 2010 рік у відповідності до вимог ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру п`яти мінімальних заробітних плат, встановленої Законом України «Про державний бюджет» на момент виплати на стягнення із Департаменту соціальної політики виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, місцезнаходження : вул. Грушевського, 29, м. Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ - 36733431 на користь ОСОБА_1, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код - НОМЕР_1 - 4585 грн. щорічної одноразової грошової допомоги на оздоровлення відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за 2010 рік.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подачі апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Апеляційна скарга подається через Івано-Франківський міський суд.
Суддя Бойчук О.В.