Постанова № 36810783, 17.12.2013, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.12.2013
Номер справи
808/8392/13-а
Номер документу
36810783
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 грудня 2013 року (09 год. 40 хв.)Справа № 808/8392/13-а м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Лазаренко М.С.,

при секретарі Кретові К.С.

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Барви»

до: Запорізької обласної державної адміністрації

третіх осіб: Новомиколаївської районної державної адміністрації Запорізької області, Барвінівської сільської ради Новомиколаївського району Запорізької області

про: визнання противоправним та скасування п.4 Розпорядження №322 від 01.10.2010,

ВСТАНОВИВ:

25 жовтня 2013 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Барви» до Запорізької обласної державної адміністрації, позивач просить визнати противоправним та скасувати п.4 Розпорядження №322 від 01.10.2010.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, надав до суду заяву про розгляд справи без його участі.

В судове засідання з'явився представник відповідача, Іващенко І.О. в матеріалах справи заходяться письмові заперечення на позов.

Представник третьої особи Новомиколаївської районної державної адміністрації Запорізької області в судове засідання не з'явився, про день та час розгляду справи повідомлявся належним чином, причини неявки суду не повідомив.

Представник третьої особи Барвінівської сільської ради Новомиколаївського району Запорізької області в судове засідання не з'явився, проте направив на адресу суду клопотання про розгляд справи без участі представника.

Відповідно до частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи приписи зазначеної вище норми, відсутності в судовому засіданні відповідача субєкта владних повноважень, яким надано письмові та усні пояснення по суті спору, відстуності потреби заслуховування свідків або експертів, наявність достатніх матеріалів та відсутність перешкод для розгляду справи по суті на підставі наявних у справі доказів, суд вирішив розглянути справу в порядку письмового провадження.

З урахуванням приписів статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Розглянувши матеріали справи, з'ясувавши її обставини та перевіривши їх наданими доказами, судом встановлено наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, 01.11.2010 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Барви» та Новомиколаївською ра йонною державною адміністрацією було укладено договір оренди земельної ділянки, який було зареєстро вано у Відділі Держкомзему у Новомиколаївському районі про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 18.04.2010 р. № 232360004000027 (надалі - Договір оренди).

Зазначений Договір оренди було укладено на підставі розпорядження голови Новомиколаївської ра йонної державної адміністрації від 13.10.2010 року № 309 «Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення в оренду для ведення товарного сіль ськогосподарського виробництва товариству з обмеженою відповідальністю «Барви».

У серпні 2013 року прокурор Новомиколаївського району Запорізької області звернувся до Запорізь кого окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Новомиколаївської районної держа вної адміністрації, треті особи ТОВ «Барви», Барвінівська сільська рада Новомиколаївського району Запо різької області про визнання протиправним та скасування розпорядження голови Новомиколаївської ра йонної державної адміністрації № 309 від 13.10.2010 року «Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення в оренду для ведення товарного сіль ськогосподарського виробництва товариству з обмеженою відповідальністю «Барви», тобто розпоряджен ня, на підставі якого між нашим підприємством та Новомиколаївською районною державною адміністраці єю Запорізької області було укладено Договір оренди.

Як встановлено з позовної заяви прокурора, підставою для визнання протиправним та скасу вання вказаного розпорядження голови Новомиколаївської районної державної адміністрації стало те. що, на думку прокурора, відповідно до розпорядження голови Запорізької обласної державної адміністрації від 01.10.2010 року № 322 земельні ділянки, які розпорядженням голови районної адміністрації були передані в оренду ТОВ «Барви», вже вибули з розпоряджння Новомиколаївської районної державної адміністрації Запорізької області, і належали до комунальної власності, а відповідно, Новомиколаївська районна державна адміністрація не мала прав щодо розпорядження цими землями.

Позивач ознайомившись із змістом Розпорядження голови Запорізької обласної державної адміністрації від 01.10.2010 року № 322 «Про розмежування земель державної та комунальної власності за межами насе леного пункту на території Барвінівської сільської ради» (надалі - Розпорядження голови ЗОДА), копія яко го була додана до позовної заяви прокурора, вважає, що пункт 4 зазначеного розпорядження голови ЗОДА є протиправним і порушує права підприємства та підлягає скасуванню, в зв'язку з чим позивач звернувся до суду.

Ураховуючи викладене, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до Розпорядження голови відповідача було затверджено проект землеустрою щодо розмежу вання земель державної та комунальної власності за межами населеного пункту на території Барвінівської сільської ради Новомиколаївського району Запорізької області (пункт 1 розпорядження). Залишено в дер жавній власності 253,6746 га земель (пункт 2 розпорядження), передано до комунальної власності 656,1987 га земель (пункт 3 розпорядження).

При цьому, пунктом 4 Розпорядження голови відповідача було визначено, що до затвердження Кабінетом Міністрів України форми державного акта на право комунальної власності на землю компетенцію розпо рядження землями здійснювати відповідно до затвердженого проекту землеустрою щодо розмежу вання земель державної та комунальної власності за межами населеного пункту на території Барвінівської сільської ради Новомиколаївського району Запорізької області.

Відповідно до статті 125 Земельного кодексу України, в редакції, яка була чинною на момент прийн яття Розпорядження головою відповідача (надалі - ЗКУ), право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Відповідно до частини 1 ст. 126 ЗКУ право власності на земельну ділянку посвідчується держав ним актом, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про розмежування земель державної та комунальної власності» (в редакції, яка була чинною на момент прийняття Розпорядження голови ЗОДА) (надалі - Закон про розмежування земель) розмежування земель державної та комунальної власності полягає у здійсненні ор ганізаційно-правових заходів щодо розподілу земель державної власності на землі територіальних громад і землі держави, а також щодо визначення і встановлення в натурі (на місцевості) меж земельних ділянок державної та комунальної власності.

Відповідно до ч. 3 ст. 8 Закону про розмежування земель Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Севастопольська міська державні адміністрації на їх території за погодженням з відповідни ми сільськими, селищними, міськими, районними та обласними радами приймають рішення про розмежу вання земель державної та комунальної власності за межами населених пунктів.

Відповідно до ч. 3 ст. 10 Закону про розмежування земель розмежування земель державної та кому нальної власності здійснюється за проектами, які за замовленням відповідних сільських, селищних, міських рад, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних державних адміністрацій розробляються дер жавними та іншими землевпорядними організаціями.

Відповідно до ч. 4 ст. 12 Закону про розмежування земель органи виконавчої влади та органи місце вого самоврядування відповідно до своїх повноважень, визначених цим Законом, приймають рішення про погодження та затвердження проектів розмежування земель державної та комунальної власно сті.

Відповідно до ст. 13 Закону про розмежування земель встановлення меж земельних ділянок держа вної та комунальної власності в натурі (на місцевості) здійснюється згідно із затвердженими проектами розмежування земель державної та комунальної власності із закріпленням їх межовими знаками встанов леного відповідно до законодавства України зразка.

А відповідно до ст. 14 зазначеного Закону право комунальної власності на землю посвідчується державним актом. Форма державного акта встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, відповідно до наведених вище приписів законодавства право державної власності на земельні ділянки, які під час розмежування земель передаються у комунальну власність, припиняється, а право комунальної власності виникає з моменту отримання відповідним органом місцевого самоврядуван ня державного акту на право комунальної власності на землю та державної реєстрації права комуналь ної власності на землю на підставі цього державного акту, При цьому, прийняття рішення про затвер дження проекту землеустрою щодо розмежування земель державної та комунальної власності автоматич но права державної власності на землі, які передаються у комунальну власність, не припиняє і право кому нальної власності на ці землі не створює, а є лише підставою для подальшого оформлення (отримання акта на землю) і державної реєстрації права комунальної власності на землю.

Пунктом 4 Розпорядження голови ЗОДА зо бов'язано здійснювати розпорядження землями на лише підставі проектів землеустрою, тобто орган місцевого самоврядування - Барвінівську сільську раду Новомиколаївського району Запорізької області наділено компетенцією здійснювати розпорядження землями, право комунальної власності на які ще не виникло.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» (в редакція, яка була чинною на момент прийняття Розпорядження голови ЗОДА) на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повно важень видає розпорядження, а керівники управлінь, відділів та інших структурних підрозділів - накази Розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, по садовими особами та громадянами.

Статтею 21 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», яка визначає повноваження місце вих державних адміністрацій в галузі використання та охорони земель, природних ресурсів і охорони до вкілля, до таких повноважень зокрема віднесено розпорядження землями державної власності відповідно до закону. При цьому, ні зазначена стаття, ні будь-яке інше, чинне на той час законодавство, не надавали обласним державним адміністраціям право наділяті/ органи місцевого самоврядування компетенцією щодо розпорядження землями, право комунальної власності на які не було оформлено, зареєстровано та не ви никло в установленому законом порядку, і, відповідно, позбавляти такої компетенції районні державні ад міністрації.

Відповідно до ч. 4 ст. 35 Закону України «Гіро місцеві державні адміністрації» місцеві державні адмі ністрації не мають права втручатися у здійснення органами місцевого самоврядування власних повнова жень.

Відповідно до пункту 34 частини 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» ви ключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону пи тання регулювання земельних відносин,

Таким чином, пунктом 4 Розпорядження голови ЗОДА фактично здійснено втручання у виконання органами місцевого самоврядування власних повноважень у сфері земельних відносин шляхом покладен ня у даному випадку на Барвінівську сільську раду Новомиколаївського району Запорізької області компе тенції щодо розпорядження землями, право комунальної власності на які ще не виникло. При цьому, за значеним пунктом Розпорядження голови ЗОДА Новомиколаївська районна державна адміністрація без підставно та передчасно, тобто до припинення права державної власності на землі, була позбавлена компетенції щодо розпорядження ними.

Крім того, судом встановлено, що зазначеним пунктом 4 Розпорядження голови ЗОДА безпосередньо порушено права ТОВ «Ба рви», оскільки, оскаржуваний пункт надає підстави для оспорювання правомірності розпорядження голови Новомиколаївської районної державної адміністрації від 13.10.2010 року № 309, на підставі якого з підприємством було укладено Договір оренди, а, відповідно, і підстави для оспорю вання цього Договору оренди.

Відповідно до ч. 1 ст. 43 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» акти місцевих держав них адміністрацій, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, актам Президента України та Кабінету Міністрів України або інтересам територіальних громад чи окремих громадян, можуть бути оскаржені до органу виконавчої влади вищого рівня або до суду.

Відповідно до пункту 1 частини 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи безді яльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи вище викладене суд приходить до висновку, що пункт 4 Розпорядження голови Запорізької обласної державної ад міністрації від 01 жовтня 2010 року № 322 «Про розмежування земель державної та комунальної власно сті за межами населеного пункту на території Барвінівської сільської ради», є противоправним та таким, що підлягає скасуванню.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку (ч.3 ст.2 КАС України).

Частиною 1 ст. 11 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно із ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Ураховуючи вище зазначене, суд вважає, що відповідачем не доведена правомірність оскаржуваного пункту 4 Розпорядження голови Запорізької обласної державної ад міністрації від 01 жовтня 2010 року № 322, у зв'язку із чим позовні вимоги є доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Керуючись ст.ст. 11, 17, 41, 94, 160, 163 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати пункт 4 Розпорядження голови Запорізької обласної державної ад міністрації від 01 жовтня 2010 року № 322 «Про розмежування земель державної та комунальної власно сті за межами населеного пункту на території Барвінівської сільської ради».

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Барви» (код ЄДРПОУ 30870438) судовий збір в розмірі 68 (шістдесят вісім) грн. 82 коп

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя М.С.Лазаренко