233 № 233/9260/13-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 січня 2014 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Бєлостоцька О. В.
при секретарі Теліціній О.О.,
за участю
позивача -
представника відповідача -
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради про визання дій неправомірними та стягнення недоотриманої суми щомісячної державної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
ВСТАНОВИВ:
24 грудня 2013 року позивач звернулась до суду з позовом до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради про визнання дій неправомірними, стягнення з відповідача на її користь заборгованості із щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період часу з 01 липня 2013 року по 31 грудня 2013 року, зазначивши, що вона має малолітнього сина - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 і має право на отримання щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення трьох років відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім*ям з дітьми», ст. 43 Закону України «Про загальнообов*язкове державне страхування у зв*язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням або похованням» у розмірі не меншому, ніж встановлений законом прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років. Не зважаючи на приписи вищезазначеного закону, відповідач в період часу з 01 липня 2013 року по 31 грудня 2013 року виплачував їй щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку у меншому розмірі, у з*язку з чим позивач просить визнати неправомірними дії УСЗН Костянтинівської міської ради щодо виплати на її користь допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі меншому, ніж встановлений ст. 43 Закону України «Про загальнообов*язкове державне страхування у зв*язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням або похованням»; стягнути з відповідача на її користь недоотриману суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період часу з 01 липня 2013 року по 31 грудня 2013 року у розмірі 3973 гривні 47 копійок.
В судове засідання позивач не з*явилась, звернулась до суду із заявою про розгляд справи за її відсутності.
Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради наддало заперечення проти позову (а.с.21), з якого вбачається, що відповідач просить розглянути справу за відсутності його представника і відмовити в задоволенні позовних вимог, оскільки відповідач під час нарахування та виплати позивачці щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку діяв відповідно до вимог діючого законодавства України, в межах затверджених кошторисом асигнувань на зазначені виплати, керуючись Порядком призначення і виплати державної допомоги сім*ям з дітьми, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751.
З*ясувавши позицію сторін по справі, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Судовим розглядом встановлено, що позивач ІНФОРМАЦІЯ_1 року народила дитину - ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про народження серія НОМЕР_1 (а.с.10).
Згідно довідки Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради № 2036 від 23 грудня 2013 року (а.с.6) ОСОБА_1, як працюючій жінці вперіод часу з липня 2013 року по вересень 2013 року було сплачено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 509грн 51коп щомісячно, в період часу з жовтня по грудень 2013 року в розмірі 130 гривень щомісячно.
До дати набрання чинності Законом України від 28 грудня 2007 № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 107-VI, до 1 січня 2008 року - правовідносини щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулювалися Законом України «Про державну допомогу сім*(ям з дітьми» № 2811-ХІІ, дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»№ 2240-III, який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб. Розмір допомоги також визначався цими Законами.
Зокрема, статтею 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» № 2240-III було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Статтею 3 та ч.1 ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім*ям з дітьми" передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону України від 28 грудня 2007 № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 107-VI були внесені відповідні зміни до Закону України «Про державну допомогу сім*ям з дітьми» № 2811-ХІІ та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»№ 2240-III. Зокрема, змінами до статті 13 Закону № 2811-ХІІ його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону № 2240-III було виключено статті 40- 44.
Конституційний Суд України рішенням від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону № 107-VI, в тому числі й пункт 25 розділу II Закону № 107-VI щодо виключення статей 40- 44 Закону № 2240-III.
Пунктом 2 розділу ІІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 107-VI було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.
Таким чином, з часу проголошення Рішення № 10-рп/2008 Конституційним Судом України відновили свою дію вищезазначені положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»№ 2240-III, а з 1 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону України «Про державну допомогу сім*ям з дітьми» № 2811-ХІІ.
Станом на час розгляду справи ані Законом України «Про Державний бюджет на 2013 рік», ані іншими Законами не встановлювався інший розмір допомоги, ніж передбачений у Законом України «Про державну допомогу сім*ям з дітьми» та Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням».
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов*язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що на відносини щодо виплати позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку як особі, яка застрахована у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, поширюються норми Закону України Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»№ 2240-III, відповідно до статті 43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Отже, дії відповідача щодо виплати в період часу з 01липня 2013 року по 31 грудня 2013 року допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі меншому, ніж встановлений ст.43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», є неправомірними.
Відповідно до ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років становить : з 1 січня - 972 гривні, з 1 грудня - 1032 гривні.
Приймаючи до уваги вищевикладене, за період часу з 01 липня 2013 року по 31 липня 2013 року УСЗН Костянтинівської міської ради мало сплатити на користь позивачки по справі допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 5892грн 00коп з наступного розрахунку: (972грн х 5місяців + 1032грн).
Оскільки за період часу з 01 липня 2013 року по 31 грудня 2013 року відповідачем по справі сплачено на користь позивачки допомогу по догляду за дитиною у розмірі 1918 грн 53 коп (509грн51коп х 3 міс + 130грн 00 коп х 3 міс), з УСЗН Костянтинівської міської ради на користь ОСОБА_1 підлягає стягненню недоотримана сума щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 3973грн 47коп (5892грн00 коп - 1918грн 53коп)
Оскільки позовні вимоги підлягають задоволенню, відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України з відповідача за рахунок коштів Державного бюджету слід стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 172 гривні 05 копійок.
На підставі ст.ст. 3, 19 Конституції України, ст.ст.1, 3, 15 Закону України "Про державну допомогу сім*ям з дітьми", ст.43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", "Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік", "Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік", рішення Конституційного суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, керуючись ст. ст. 6, 86, 94,158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради про визання дій неправомірним та стягнення недоплаченої щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради щодо виплати ОСОБА_1 в період часу з 01 липня 2013 року по 31 грудня 2013 року щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі меншому, ніж прожитковий мінімум для дитини віком до 6 років.
Стягнути з Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради на користь ОСОБА_1 за рахунок коштів Державного бюджету недоплачені суми щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період часу з 01 липня 2013 року по 31 грудня 2013 року у розмірі 3973 (три тисячі дев*ятьсот сімдесят три) гривні 47 копійок.
Стягнути з Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради за рахунок коштів Державного бюджету на користь ОСОБА_1 витрати, пов*язані із сплатою судового збору у розмірі 172 (сто сімдесят дві) гривні 05 копійок.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку Донецького Апеляційного адміністративного суду через Костянтинівський міськрайонний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 14 січня 2014 року. Постанова у повному обсязі складена 15 січня 2014 року.
Суддя