Справа № 524/10509/13-а
ПОСТАНОВА
І м е н е м У к р а ї н и
20.01.2014 року м.Кременчук
Автозаводський районний суд м. Кременчук Полтавської області в складі:
головуючого судді - Андрієць Д.Д.
за участю секретаря - Маренич О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кременчук справу за адміністративним позовом Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Автозаводської районної ради м.Кременчука Полтавської області до ОСОБА_1 про стягнення суми державної допомоги, виплаченої надміру внаслідок зловживань з боку громадян, -
ВСТАНОВИВ:
Управління пpaцi та соціального захисту населення виконавчого комітету Автозаводської районної ради м. Кременчука звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення суми державної допомоги, виплаченої надміру внаслідок зловживань з боку громадян.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідно до ЗУ «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» ОСОБА_1 було призначено державну соціальну допомогу в період із 01.08.2012 року по 31.01.2013 року та липні 2013 року як малозабезпеченій сім'ї, та відповідно до ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», керуючись пунктами 17-20,22 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що перевищує мінімальний за період з 01.08.2012 року по 31.01.2013 року.
При проведенні перевірки достовірності задекларованих відповідачем доходів, Управлінням було направлено запит до Кремечуцької ОДПІ. З отриманої відповіді від 15.07.2013 року з'ясувалося, що доходи відповідача не співпадають з задекларованими при оформленні допомоги, а саме: не задекларований дохід в першому кварталі 2012 року в сумі 10701 грн.
Оскільки відповідач приховала відомості про доходи сім'ї, в період із 01.08.2012 року по 31.01.2013 року, та липні 2013 року ОСОБА_1 незаконно отримала державну допомогу малозабезпеченим сім'ям на суму 1829,62 грн. та державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з серпня 2012 року по січень 2013 року в сумі 4683,58 грн.
Посилаючись на вказані обставини, позивач просив суд стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління пpaцi та соціального захисту населення виконавчого комітету Автозаводської районної ради м. Кременчука надмірно сплачені кошти в сумі 6513,20 грн.
Представник позивача, Управління пpaцi та соціального захисту населення виконавчого комітету Автозаводської районної ради м. Кременчука - Котюжанська Г.М. в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила задовольнити з підстав, викладених в позовній заяві.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання повторно не з'явилася, про час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином. Доказів, підтверджуючих поважність причин неявки в судове засідання суду не надала.
Суд, дослідивши матеріали справи, надані суду докази, приходить до висновку про неохідність задоволення позову з наступних підстав.
Відповідно до абзацу 1 частини 1 стаття 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.
Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» визначено, що порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України (частини 10 статті 4 Закону).
Пунктом 2, 3 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250, визначено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.
Призначення і виплата соціальної допомоги здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - органи праці та соціального захисту населення) за місцем реєстрації уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї.
Згідно з пунктами 6, 28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу праці та соціального захисту населення такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім'ї; довідку про склад сім'ї; декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї); довідку про наявність та розмір земельної частки (паю).
Якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права та призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно у встановлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Відповідно до ст. 13 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновлювач, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Статтею 22 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», передбачено, що одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги.
Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги, тощо), стягуються згідно з законом.
Судом встановлено, 06.08.2012 року ОСОБА_1 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Автозаводської районної ради м. Кременчука з заявою про перерахування допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
Відповідно до рішень Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Автозаводської районної ради м. Кременчука від 08.08.2012 року та від 25.07.2013 року про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї, ОСОБА_1 була призначена державна соціальна допомога на період з 01.08.2012 року по 31.01.2013 року та на період 01.02.2013 року по 31.07.2013 року.
Згідно рішення Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Автозаводської районної ради м. Кременчука від 08.08.2012 року ОСОБА_1 була призначена державна допомога по догляду за дитиною - сином ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення ним трирічного віку, у розмірі що перевищує мінімальний на період з 01.08.2012 року по 31.01.2013 року.
В декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, поданої ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення 06.08.2012 року ОСОБА_1 зазначила, що за період з 01.02.2012 року по 01.08.2012 року, іншого доходу окрім допомоги сім'ям з дітьми, допомоги на дітей одинокій матері та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років вона не має.
У відповідності до Положення про проведення перевірок цільового використання бюджетних асигнувань, позивачем було проведно превірку достовірності та повноти інформації наданої ОСОБА_1 для перерахунку допомоги.
Перевіркою встановлено, що ОСОБА_1 задекларувала неповну інформацію про доходи сім'ї. Вказане підтверджується: копією декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги відповідача; копією договору купівлі-продажу від 10.02.2012 року, посвідченого приватним нотаріусом Кременчуцького міського нотаріального округу, ОСОБА_4, відповідно до якого ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_8 передали у власність ОСОБА_9 квартиру АДРЕСА_1; копією акту № 30 від 10.07.2013 року про передачу інформації Кременчуцькою об'єднаною ДПІ Міндоходів у Полтавській області Управлінню праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Автозаводської районної ради м. Кременчука. З переданої інформації вбачається отримання особою з ідентифікаційним кодом НОМЕР_1 (код ОСОБА_1) доходу в першому кварталі 2012 року в сумі 10701 грн.
У зв'язку з поданням ОСОБА_1 Управлінню праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Автозаводської районної ради м. Кременчука недостовірної інформації, переплата їй державної допомоги малозабезпеченим сім'ям становила 1829,62 грн., а державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку - 4683,58 грн. Вказане підтверджується довідками про отримання допомоги, наданих відповідачем на підтвердження своїх позовних вимог.
Позивачем надсилався на адресу відповідача лист № 02-8594 від 02.10.2013 року з проханням добровільно внести на рахунок Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Автозаводської районної ради м. Кременчука виплачені надміру кошти, однак вказані вимоги залишилися поза увагою.
Відповідно до частини першої статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із частиною першою статті 71 Кодексу кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Враховуючи вищевикладене, оскільки станом на день розгляду справи сума переплаченої державної допомоги не повернута позивачу, та не спростована відповідачем, суд вважає позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Автозаводської районної ради м.Кременчука обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ст.94 КАС України, з відповідача на користь держави необхідно стягнути судовий збір в сумі 1827 грн.
Керуючись ст.ст. 11, 17, 69, 71, 86, 163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Автозаводської районної ради м.Кременчука Полтавської області до ОСОБА_1 про стягнення суми державної допомоги, виплаченої надміру внаслідок зловживань з боку громадян - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, на користь Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Автозаводської районної ради м.Кременчука Полтавської області сплачені кошти державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім'ї в сумі 1829,62 грн. та сплачені кошти державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в сумі 4683,58 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 1827 грн.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Харківського Апеляційного Адміністративного суду через Автозаводський районний суд м. Кременчука Полтавської області протягом десяти днів з дня її проголошення, а особою, яка не брала участь у справі, з моменту отримання копії постанови.
Суддя: