Ухвала суду № 36803362, 24.01.2014, Обухівський районний суд Київської області

Дата ухвалення
24.01.2014
Номер справи
372/441/14-к
Номер документу
36803362
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України

Справа № 372/441/14-к

провадження № 1-кс-43/14

У Х В А Л А

іменем України

24 січня 2014 року Слідчий суддя Обухівського районного суду Київської області Мора О.М.,

при секретарі судового засідання Орел І.О.,

розглянувши у залі судових засідань Обухівського районного суду Київської області клопотання слідчого СВ Обухівського РВ ГУ МВС України в Київській області Омельченка В.О. про тимчасовий доступ до речей і документів,

В С Т А Н О В И В:

Слідчий СВ Обухівського РВ ГУ МВС України в Київській області Омельченко В.О. звернувся до суду із клопотанням про тимчасовий доступ до речей та документів у кримінальному провадженні № 12014110230000033, яке погоджено прокурором прокуратури Обухівського району Київської області Братановим Б.В.

На обґрунтування клопотання слідчий зазначив, що ним здійснюється досудове розслідування у вказаному кримінальному провадженні, яке внесене 14.01.2014 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.358 КК України. Слідчий посилається на те, що матеріалами досудового розслідування встановлено, що протягом 2013 року, точного часу слідством не встановлено, невідомі особи, маючи умисел на особисте збагачення , з метою ухилення від сплати податкових та митних зборів під час розмитнення товарів, що перетинають митний кордон України шляхом підробки авіаційних накладних та інших митних документів (cargo manifest (карго-маніфест), invoice (інвойс), декларації митної вартості) занизили розмір мита, чим спричинили державі збитки, сума яких встановлюється.

В ході досудового слідства під час вивчення порядку оформлення вантажу та документів, що перетинають митний кордон України встановлено наступний порядок дій:

після прильоту літака з вантажем черговий митник отримує всі документи на вантаж, після чого передає всі наявні документи (це можуть бути: авіа накладна, cargo manifest (карго-маніфест), invoice (інвойс), будь які договори між постачальником і покупцем) комірнику вантажного терміналу. Комірник при отриманні документів складає відомість передачі вантажних авіа накладних на реєстрацію та списання вантажу, в якій зазначає № авіа накладних, вагу, кількість, анкетні дані комірника, дату, час та ставить свій підпис. Після цього комірник здає відомість та документи в довідково-інформаційну службу вантажного терміналу ДП МА «Бориспіль». Документи приймає працівник ДІС, а відомість комірник забирає собі на склад, після чого потім здає до архіву вантажного терміналу. Працівник ДІСу після прийому документів від комірника вносить інформацію до книги прийому-передачі документів в Київську митницю Міндоходів. Черговий митник вантажного терміналу № 5 в ДІС отримує документи та ставить свій підпис в книзі. Далі митник відриває контрольні екземпляри документів (всі крім авіа накладних). В подальшому, митник в цій книзі ставить підпис про повернення авіа накладних. Працівник ДІСу веде відомість видачі вантажних авіа накладних вантажоотримувачу.

Власник вантажу або представник власника вантажу звертається в ДІС і повідомляє, що він отримувач вантажу, при цьому надає наступні документи:

- Довіреність встановленого зразку.

- Якщо це не офіційний представник, то договір-доручення і довіреність встановленого зразку.

Власнику вантажу або представнику власника вантажу видають цю авіа накладну і він ставить свій підпис у відомості видачі вантажних авіа накладних.

Власник вантажу або представник власника вантажу отримавши авіа накладну здійснює процедуру митного оформлення (проводить офіційні платежі за розмитнення товару, квитанції за послуги за збереження вантажу на вантажному складі) та передає пакет документів про розмитнення товару комірнику. Комірник перевіряє документи:

- квитанції за послуги за збереження вантажу на вантажному складі

- накладну, на якій стоїть відмітка про розмитнення товару.

Комірник в свою чергу забирає ці документи від власника чи представника або робить з них копію і підшиває до своєї папки, а вантаж видає. При видачі вантажу особа, яка отримує виконує свій підпис у відомості видачі вантажних авіа накладних.

В подальшому, папка з документами комірника надходить до архіву вантажного терміналу.

У ході проведення розслідування отримана інформація від заявника ОСОБА_3 про те, що здійснення протиправної діяльності здійснюється шляхом укладання договорів поставки та оформлення інших митних документів за допомогою наступних товариств: ТОВ "АС Альянс" (36413273), ТОВ "Карбонсплав" (38346948), ТОВ "Укр-Китай логістика" (36059499), ТОВ "Укр-Китай коммуникейшин" (33831962). Крім цього ОСОБА_3 надано копію документів, а саме авіа накладну, в якій змінено текст шляхом забиття первинного тексту сторонніми друкованими знаками.

Під час досудового розслідування виникла необхідність з метою перевірки можливої протиправної діяльності невстановлених осіб щодо зміни первинних даних в документах, що є підставою ввезення на територію України товарів, виникла необхідність у проведенні технічної експертизи документів, для чого необхідно дослідження оригіналів документів, що оформлюються під час розмитнення вантажу, а саме авіа накладні, cargo manifest (карго-маніфести), invoice (інвойси), договори між постачальником і покупцем, а саме ТОВ "АС Альянс" (36413273), ТОВ "Карбонсплав" (38346948), ТОВ "Укр-Китай логістика" (36059499), ТОВ "Укр-Китай коммуникейшин" (33831962), відомість передачі вантажних авіа накладних на реєстрацію та списання вантажу, книга прийому-передачі документів в Київську митницю Міністерства доходів та зборів України, відомість видачі вантажних авіа накладних вантажоотримувачу, відомість видачі вантажних авіа накладних.

Розгляд клопотання відповідно до ч.2 ст. 163 КПК України проводився за відсутності особи, у володінні якої знаходяться річ і документи.

Перевіривши матеріали клопотання, вважаю клопотання таким, що не підлягає задоволенню зважаючи на наступне.

Частиною 2 статті 160 КПК України встановлені вимоги до клопотань про тимчасовий доступ до речей та документів, зокрема передбачається, що у клопотанні зазначаються:

1) короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв'язку з яким подається клопотання;

2) правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність;

3) речі і документи, тимчасовий доступ до яких планується отримати;

4) підстави вважати, що речі і документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;

5) значення речей і документів для встановлення обставин у кримінальному провадженні;

6) можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю;

7) обґрунтування необхідності вилучення речей і документів, якщо відповідне питання порушується стороною кримінального провадження.

Вважаю, що внесене слідчим клопотання не відповідає вимогам закону, оскільки не містить достатніх відомостей, передбачених ст.160 КПК України, зокрема в клопотанні відсутнє будь-яке вмотивування значення документів для встановлення обставин у кримінальному провадженні; відсутнє належне обґрунтування необхідності надання оригіналів документів.

Згідно ч.5 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:

1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;

2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;

3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Відповідно до ч.7 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.

Оскільки недоліки клопотання унеможливлюють висновок про наявність передбачених ч.ч. 5,7 ст. 163 КПК України підстав для задоволення вимог клопотання, вважаю відповідні підстави недоведеними.

Таким чином, у судовому засіданні встановлено відсутність передбачених КПК України підстав для надання тимчасового доступу до речей та документів у кримінальному провадженні, а саме: в клопотані слідчим не обґрунтовано можливості використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, до яких слідчий просить забезпечити тимчасовий доступ і можливість їх вилучення, не вказує яким чином можливо їх використати як докази в кримінальному провадженні, що за їх допомогою можна довести, тому клопотання не підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 132, 160, 163, 164, 309 КПК України, слідчий суддя,

У Х В А Л И В:

В задоволенні клопотання слідчого СВ Обухівського РВ ГУ МВС України в Київській області Омельченка В.О. про тимчасовий доступ до речей та документів у кримінальному провадженні № 12014110230000033 відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту оголошення, оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддяМора О.М.