ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"10" березня 2009 р.
Справа № 18/103
За позовом Хмельницького міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області м. Хмельницький
до комунального підприємства "Летичівський спецлісгосп" смт. Летичів
про стягнення 2040,00грн.
Суддя В.А. Саврій
Представники сторін:
Від позивача: Сліпчук О.П. –представник за довіреністю від 28.11.2008р.
Від відповідача: не з'явився
Від прокуратури: Грамчук Т.А. –прокурор відділу прокуратури області
СУТЬ СПОРУ: прокурор в інтересах держави, в особі позивача звернувся з позовом, в якому просить суд стягнути з відповідача 2040,00грн. шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу внаслідок незаконної порубки дерев.
Повноважний представник позивача та прокурор у засіданні суду на задоволенні позовних вимог наполягають, зазначають, що факт порушення підтверджується поданими до справи доказами.
Відповідач повноважного представника в судове засідання не направив, витребуваних документів не подав, про причини неявки суд не повідомив.
Оскільки неявка представника відповідача не перешкоджає вирішенню спору по суті, суд вважає за необхідне згідно ст. 75 ГПК України розглянути справу за наявними у ній матеріалами.
Розглядом матеріалів справи встановлено:
11.04.2008 р. державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища в Хмельницькій області, проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства у комунальному підприємству "Летичівський спецлісгосп" смт. Летичів. В ході перевірки встановлено, що відповідачем здійснено самовільну порубку дерев.
За наслідками перевірки складено акт від 11.04.2008р. №001467, в якому зафіксовано вищезазначене порушення.
Розмір шкоди, заподіяної комунальним підприємством "Летичівський спецлісгосп" смт.Летичів самовільною вирубкою дерев, обрахований згідно такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу, що затверджені Постановою КМ України від 05 грудня 1996 р. №1464, становить 2040,00грн.
Порушення законодавства підтверджується актом перевірки природоохоронного законодавства від 11.04.2008р. №001467 та розрахунком шкоди та матеріалами справи.
Враховуючи викладене, прокурор в інтересах держави в особі позивача звернувся з позовом в якому просить суд стягнути з відповідача шкоду за самовільну вирубку дерев в сумі 2040,00грн.
Аналізуючи надані по справі докази, оцінюючи їх в сукупності, до уваги приймається наступне:
Відповідно до п. б ст. 20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належать державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, а також за додержанням норм екологічної безпеки.
Відповідно до п. 5.5 Положення про Державну екологічну інспекцію, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1520 від 17.11.2001р., Державна екологічна інспекція має право складати акти перевірки, протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення у межах повноважень, визначених законом.
Відповідно до п. 4.6 Правил утримання зелених насаджень міст та інших населених пунктів України, затверджених Наказом Держкомітету України по ЖКГ від 29.07.1994р. №70 знесення дерев може здійснюватися лише у разі наявності спеціального дозволу (ордеру). Ордер видається на підставі акту обстеження зелених насаджень, погодженого з місцевими органами Мінприроди України і рішення місцевого органу державної виконавчої влади. Але всупереч зазначених вимог працівниками службовими особами комунального підприємства „Летичівський спецлісгосп" проведено рубку без наявності такого дозволу (ордеру).
Відповідно до ч. 1 ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України.
Відповідно п. “з” ч. 2 ст. 68 Закону передбачено, що відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи винні у самовільному спеціальному використанні природних ресурсів.
Відповідно до ч.4 ст. 68 Закону підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні та фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, завдану внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Відповідно до ст. 69 Закону, шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 05.12.1996р. №1464 "Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісовому господарству" зроблено розрахунок шкоди, заподіяної самовільною рубкою дерев (без належного дозволу), яка складає 2040,00грн.
Частиною 1 ст. 1172 ЦК України передбачено, що юридична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ними своїх трудових (службових) обов'язків.
Відповідно до ст. 98 Лісового кодексу України, відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні у незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев і чагарників.
Згідно ст. 100 Лісового кодексу України, підприємства, установи, організації і громадяни зобов’язанні відшкодувати шкоду, заподіяну лісу внаслідок порушення лісового законодавства у розмірах і порядку, визначених законодавством України.
За таких обставин позов заявлений обґрунтовано, підтверджений належними доказами, відповідає чинному законодавству та підлягає задоволенню.
Судові витрат згідно ст. 49 ГПК України, покладаються на рахунок відповідача.
Керуючись ст. ст. 44, 49, 82, 83, 84, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позов Хмельницького міжрайонного природоохоронного прокурора м. Нетішин в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області м. Хмельницький до Комунального підприємства "Летичівський спецлісгосп" смт. Летичів про стягнення 2040,00грн. шкоди задоволити.
Стягнути з комунального підприємства "Летичівський спецлісгосп" (смт. Летичів, вул. Івана Франка, 35/1, код 30801060) 2040,00грн. –шкоди заподіяної навколишньому природному середовищу, які перерахувати одержувачу коштів –бюджету Козачківської сільської ради с. Козачки, Летичівського району, Хмельницької області).
Видати наказ.
Стягнути з комунального підприємства "Летичівський спецлісгосп" (смт. Летичів, вул. Івана Франка, 35/1, код 30801060) в дохід державного бюджету України по коду бюд жетної класифікації 22090200, символ звітності 095 через відділення державного казначейства на рахунок 31112095700002 УДК м. Хмельницького, банк отримувача ГУ ДКУ у Хмельницькій області, код 23565225, МФО 815013 державне мито в сумі 102,00грн.
Видати наказ.
Стягнути з комунального підприємства "Летичівський спецлісгосп" (смт. Летичів, вул. Івана Франка, 35/1, код 30801060) в дохід державного бюджету на розрахунковий рахунок 31215259700002, МФО 815013 ГУ ДКУ у Хмельницькій області, ЄДРПОУ - 23565225 УДК м. Хмельницький, призначення платежу 22050000) 118,00грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ.
Суддя В.А. Саврій