Справа № 295/17095/13-а
Категорія 102
2-а/295/80/14
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15.01.2014 року м. Житомир
Богунський районний суд міста Житомира у складі
головуючої судді Корицької В.О.,
при секретарі Зоренко Т.О.,
з участю позивача ОСОБА_1, представника позивача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1,
АДРЕСА_1,
до Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира,
10000, м. Житомир, п-т Перемоги, 55,
про визнання рішення незаконним та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся із зазначеним адміністративним позовом до суду, в якому просить:
- визнати рішення Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира про відмову у призначенні ОСОБА_1 одноразової допомоги при народженні четвертої дитини у зв'язку з народженням сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, незаконним;
- поновити строк звернення для призначення одноразової допомоги при народженні четвертої дитини, оскільки він був пропущений з поважних причин;
- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира, як орган який підпорядкований Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації, призначити одноразову допомогу при народженні четвертої дитини у зв'язку з народженням сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.
В обґрунтування посилається на те, що пропустила річний строк звернення до Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира для виплати допомоги по народженню дитини у зв'язку із тривалою процедурою оформлення документів щодо народження сина ОСОБА_3 у Швеції. Зазначає, що вказана процедура ускладнювалась віддаленістю проживання позивача від місцезнаходження посольства України в Швеції (близько 300 км.), неправильністю перекладу документів, відпусткою нотаріуса, хворобою позивача та її чоловіка ОСОБА_4. тощо
Вказує, що Управлінням праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира неправомірно відмовлено їй в отриманні допомоги по народженню дитини.
У судовому засіданні позивач та її представник підтримала позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача у своїх письмових запереченнях у задоволенні позову просив відмовити, посилаючись на пропуск установленого законодавством строку для звернення до соціальних органів за одноразовою допомогою при народжені дитини.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши думку учасників судового процесу, суд дійшов наступного висновку.
У подружжя ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 в Швеції народилася дитина ОСОБА_3.
Відповідні документи про народження дитини видані компетентним органом іноземної держави 08.04.2013 р. (а.с. 5-8)
26.04.2013 р. Посольством України у Королівстві Швеція ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 н, зареєстрований громадянином України (а.с. 23).
Після отримання вказаних документів позивач 02.05.2013 р. разом із дітьми повернулася до України та 16.05.2013 р. звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира щодо виплати допомоги при народженні дитини.
Листом Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської облдержадміністрації за № 06 Г-768 від 23.05.2013 р. ОСОБА_1 відмовлено у зв'язку із пропуском строку на звернення за одноразовою допомогою.
Згідно із ст. 11 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога батькам при народженні дитини призначається на підставі свідоцтва про народження дитини. Опікунам зазначена допомога призначається на підставі рішення про встановлення опіки.
Допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.
Згідно п.п. 11, 12 Постанови КМУ за №1751 від 27.12.2001 р. «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» жінки, які постійно проживають (зареєстровані) на території України і народили дитину під час
тимчасового перебування за межами України, крім інших документів, подають видані компетентними органами країни перебування і легалізовані в
установленому порядку документи, що засвідчують народження дитини, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.
Допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини.
Отже, законодавцем визначений досить тривалий строк у 12 місяців для можливості у тому числі і батькам, які проживають за межами України, прийняти міри по оформленню документів щодо народження дитини та пред'явленню їх відповідним органам для отримання встановленою державою допомоги при народженні дитини.
У відповідності із ст. 6 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» документи, необхідні для призначення державної допомоги сім'ям з дітьми, подаються особою, яка претендує на призначення допомоги, самостійно. За наявності письмової заяви особи, яка претендує на призначення допомоги, але за станом здоров'я або з
інших поважних причин не може самостійно зібрати необхідні документи, збір зазначених документів покладається на органи, що призначають допомогу.
Позивач зазначила, що її чоловік ОСОБА_4., прибувши до України у жовтні 2013 року, мав намір звернутися до Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира, однак зломав ногу.
Доказів, які б підтверджували письмове звернення батьків ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира для збору необхідних документів управлінням у зв'язку із неможливістю за станом здоров'я батьків або з інших поважних причин самостійно зібрати документи, необхідні для отримання допомоги по народженню сина ОСОБА_3, суду не надано.
Крім того, документи щодо народження дитини отримані позивачем вже після спливу річного строку з дня народження дитини, а саме у квітні 2013 року. Отже, навіть при відсутності медичних протипоказань (зламана нога) батько ОСОБА_4. не зміг би отримати одноразову допомогу на дитину до 01.01.2013 р. без відповідних легалізованих у встановленому порядку документів щодо народження дитини.
Судом відхиляються твердження позивача про необхідність поновлення встановленого законодавством строку, оскільки процедурні складнощі в оформленні документів та інші незручності, якими вони супроводжуються, зокрема віддаленість проживання позивача від місцезнаходження посольства України в Швеції (близько 300 км.), неправильність перекладу документів, відпустка нотаріуса, хвороба позивача та її чоловіка ОСОБА_4. та інші, не можуть бути підставою для поновлення судом встановленого законодавством строку, та, крім іншого, ст.ст. 105, 162 КАС України не передбачає такого способу захисту як поновлення пропущеного строку для звернення із заявою до органів соціального захисту населення.
За таких обставин, суд прийшов до висновку, що Управлінням праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира правомірно відмовлено у виплаті допомоги по народженню дитини у зв'язку із пропуском встановленого законодавством річного строку.
За таких обставин, у задоволенні позову належить відмовити.
Керуючись ст.ст. 162-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя В.О. Корицька