Рішення № 36799522, 21.01.2014, Господарський суд Запорізької області

Дата ухвалення
21.01.2014
Номер справи
908/4253/13
Номер документу
36799522
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

номер провадження справи 2/114/13

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21.01.2014 Справа № 908/4253/13

Суддя Мойсеєнко Т.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Запорізької міської ради, м. Запоріжжя,

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгова фірма "Запоріжнафтопродукт", м. Запоріжжя,

про внесення змін до договору оренди землі від 17.09.2010р. №041026102073,

за участю представників сторін:

від позивача: Шеремет З.В. (довіреність № 01/02-17/02/88 від 15.07.2013 р.);

від відповідача: не з'явився;

ВСТАНОВИВ:

До господарського суду Запорізької області звернулася Запорізька міська рада з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгова фірма "Запоріжнафтопродукт" про внесення змін до пунктів 5, 9 договору оренди землі від 17.09.2010р. №041026102073, укладеного між Запорізькою міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Торгова фірма "Запоріжнафтопродукт", площею 0,1247 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Сєдова, 7, для розташування автозаправної станції № 54, виклавши їх у такій редакції:

- "п. 5.Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 894460 грн. 63 коп. (вісімсот дев'яносто чотири тисячі чотириста шістдесят грн. 63 коп. в цінах 2013 року".

- "п. 9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі: 53667 грн. 67 коп. (п'ятдесят три тисячі шістсот шістдесят сім гривень 67 копійок), що складає шестикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року".

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 26.06.2012 р. Запорізькою міською радою прийнято рішення № 37, згідно з яким встановлено нові коефіцієнти функціонального призначення земельних ділянок, відповідно до яких визначається розмір орендної плати. Для земельних ділянок, наданих для розташування автозаправних станцій, встановлено коефіцієнт 6. Нормативна грошова оцінка орендованої земельної ділянки в цінах 2013 року становить 894460,00 грн. Відповідно до п. 274.1 ст. 274 Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 цього Кодексу. Таким чином, розмір орендної плати збільшився і становить 56667,63 грн. = 894460,00 грн. х 1% х 6, де 894460,00 грн. - нормативна грошова оцінка земельної ділянки, 6 - коефіцієнт «К», згідно якого визначається розмір орендної плати. На пропозицію щодо внесення відповідних змін в договір оренди відповідачем не здійснено заходів щодо внесення запропонованих змін до договору, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду з даним позовом.

Позов заявлено на підставі ст. ст. 142, 144 Конституції України, ст. ст. 632, 651, 652 Цивільного кодексу України, ст. 188 Господарського кодексу України, ст. 274, 288.1, 288.5 Податкового кодексу України, ст. ст. 18, 20 Закону України «Про оцінку землі», ст. ст. 21, 30 Закону України «Про оренду землі», ст. ст. 10, 26, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Ухвалою господарського суду від 26.12.2013 р. прийнято позовну заяву до розгляду, порушено провадження у справі, присвоєно справі номер провадження 2/114/13 та призначено розгляд справи на 21.01.2014р.

В судовому засіданні 21.01.2014 р. був присутній лише представник позивача, за його заявою фіксація судового процесу технічним засобами не здійснювалась.

Представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги.

Відповідач в судове засідання уповноваженого представника не направив, надіслав клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку із зайнятістю його представника в іншому судовому засіданні.

Представник позивача проти заявленого відповідачем клопотання заперечив.

Стаття 22 Господарського процесуального кодексу України зобов'язує сторони добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами. Оскільки явка в судове засідання представників сторін - це право, а не обов'язок, справа може розглядатись без їх участі, якщо нез'явлення цих представників не перешкоджає вирішенню спору.

Статтею 77 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що господарський суд відкладає в межах строків, встановлених статтею 69 цього Кодексу розгляд справи, коли за якихось обставин спір не може бути вирішено в даному засіданні.

Відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду, основною умовою для якого є не відсутність у судовому засіданні представників сторін, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні.

З врахуванням вищенаведеного суд залишив клопотання відповідача без задоволення, оскільки відповідач був завчасно належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення від 03.01.2014 р., мав можливість подати відзив на позовну заяву та забезпечити явку в судове засідання іншого представника.

Відповідач не скористався належним чином своїми процесуальними правами, витребуваних судом документів не надав.

Статтею 75 ГПК України передбачено, якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.

Суд дійшов висновку, що наявних у справі матеріалів достатньо для розгляду справи по суті, і розгляд справи можливий без присутності представника відповідача.

В судовому засіданні 21.01.2014 р. судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та представників сторін, судом встановлено наступне.

Запорізькою міською радою (орендодавець, позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Торгова фірма "Запоріжнафтопродукт" (орендар, відповідач) укладено договір оренди землі від 25.08.2010 р., зареєстрований Запорізькою регіональною філією ДП "Центр ДЗК", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 17.09.2010 р. за №041026102073.

Відповідно до умов пунктів 1, 2, 7.1 цього договору орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 0,1247 га по вул.Сєдова, 7, м. Запоріжжя, для розташування автозаправної станції № 54. Кадастровий номер 2310100000:05:009:0361

В п. 5 договору визначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 894460,63 грн. в цінах 2010 року.

Згідно з пунктами 9-11 договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 35778,44 грн., що складає чотирьохкратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2010 року. Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії. Орендна плата вноситься щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Орджонікідзевського району 33215812700007 в управлінні Держказначейства у Орджонікідзевському районі міста Запоріжжя Головного управління Держказначейства України в Запорізькій області, МФО 813015, ЄДРПОУ 34677145, код 13050200.

Договір укладено строком на 19 років (п. 8 договору).

Отже, на час розгляду судом даної справи умови договору оренди землі є чинними.

26.06.2012 р. Запорізькою міською радою прийнято рішення № 37 "Про внесення змін до рішення міської ради від 27.07.2011 р. № 16 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя", яким затверджено коефіцієнт «К», згідно якого визначається розмір орендної плати, для земельних ділянок, наданих для розташування автозаправних станцій, газових автозаправних станцій, в розмірі 6.

У зв'язку з прийняттям даного рішення Запорізька міська рада звернулась до товариства з обмеженою відповідальністю "Торгова фірма "Запоріжнафтопродукт " з пропозицією від 12.02.2013 р. №01-02-21/00370 про внесення змін до договору оренди землі шляхом викладення пункту 9 договору в наступній редакції: "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 53667,63 грн., що складає шестикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року". До пропозиції було додано розрахунок нового розміру орендної плати та проект додаткового договору.

Розглянувши пропозицію, відповідач листом від 22.07.2013 р. № 01-135 відмовив позивачу в укладенні додаткового договору до договору оренди землі, посилаючись на те, що зміна істотних умов договору можлива лише за погодженням сторін, і жодним нормативним актом не передбачено в якості безумовної підстави для внесення змін до договору оренди землі затвердження органом місцевого самоврядування нових ставок орендної плати. Відповідач сплачує орендну плату на рівні чотирикратного земельного податку, що в повній мірі відповідає вимогам податкового законодавства, тому пропозицію орендодавця змінити істотну умову договору відповідач визнав безпідставною та необґрунтованою.

На підставі вказаних обставин Запорізька міська рада просить внести запропоновані відповідачу зміни до пунктів 5, 9 договору оренди землі від 17.09.2010р. №041026102073 в судовому порядку.

Статтею 30 Закону України "Про оренду землі", який є спеціальним законом для регулювання спірних правовідносин сторін, передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується у судовому порядку.

Аналогічне положення закріплено в п. 32 договору.

Частиною 1 статі 2 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Відповідно до ч. 1 ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

У ст. 23 Закону України "Про оренду землі" закріплено, що орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін.

Сторони погодили у п. 12 договору, що розмір орендної плати переглядається один раз на рік, зокрема, у разі прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати; в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" розмір, форма і строки внесення орендної плати на землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Як визначено у пп. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (далі у розділі XIII - орендна плата).

Виходячи з положень пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, орендна плата, поряд із земельним податком, є формою плати за землю, яку за приписами пп. 9.1.10 п. 9.1 ст. 9 Податкового кодексу України віднесено до загальнодержавних податків.

Згідно з пп. 270.1.1 п. 270.1 ст. 270 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування за цим податком є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.

Базою оподаткування відповідно до пп. 271.1.1 п. 271.1 ст. 271 Податкового кодексу України є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.

Згідно з п. 271.2 ст. 271 Податкового кодексу України рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Згідно з пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою:

- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;

- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.

Відповідно до п. 274.1 ст. 274 Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 цього Кодексу.

Таким чином, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності є загальнодержавним податком, мінімальний граничний розмір якого регулюється Податковим кодексом України. Зокрема, розмір річної орендної плати для земельних ділянок несільськогосподарського призначення не може бути меншим 3-х відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

У той же час, вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин, а також затвердження конкретних ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України віднесено пунктом 35 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключеної компетенції сільської, селищної, міської рад, яка реалізується шляхом прийняття відповідних рішень на пленарних засіданнях ради.

За приписами ч. ч.1, 3 ст. 18, ч. 1 ст. 20 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій".

За результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація.

Частинами 1, 3 статті 23 Закону України "Про оцінку земель" встановлено, що технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Виходячи з наведених положень законодавства, затвердження нормативної грошової оцінки землі, ставок земельного податку та розміру орендної плати відноситься до виключної компетенції відповідної місцевої ради. При цьому, мінімальний граничний розмір орендної плати залежить від розміру земельного податку, який, у свою чергу, обчислюється від нормативної грошової оцінки землі.

Рішенням Запорізької міської ради від 03.03.2008 р. № 79 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя" було затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя, виконану українським ДНДІПМ "Дніпромісто", затверджено базову вартість 1 кв.м. землі у розмірі 190,18 грн. із врахуванням індексації нормативної грошової оцінки станом на 01.01.2008 р., значення коефіцієнтів місцерозташування та впливу локальних факторів, а також впроваджено оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки.

Відповідно до рішення Запорізької міської ради від 27.07.2011р. № 16 "Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення м. Запоріжжя" було затверджено розміри орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя.

Зокрема, цим рішенням встановлено, що розмір орендної плати визначається згідно формули О=П*К*К1, де О - розмір орендної плати, П - розмір земельного податку, визначений згідно вимог Податкового кодексу України, К - коефіцієнт, визначений даним рішенням, К1 - коефіцієнт індексації. Загальне значення коефіцієнту К для всіх ділянок міста Запоріжжя дорівнює 3.

Рішенням Запорізької міської ради від 26.06.2012 р. № 37 "Про внесення змін до рішення міської ради від 27.07.2011 р. № 16 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя", збільшено коефіцієнт «К», згідно якого визначається розмір орендної плати, для земельних ділянок, наданих для розташування автозаправних станцій, газових автозаправних станцій. Відповідно до цього рішення він становить 6.

Вказане рішення опубліковано 24.07.2012 р. в газеті «Запорізька Січ» № 146(5087).

Головним управлінням Держземагенства у Запорізькій області надано витяг щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка є предметом укладеного між сторонами договору оренди землі. Відповідно до цього витягу станом на 07.08.2013 р. нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 2310100000:05:009:0361 по вул. Сєдова, 7 у м. Запоріжжя не змінилась і складає 894460,63 грн.

Таким чином, розмір земельного податку для вказаної земельної ділянки складає 894460,00 грн. (1% від нормативної грошової оцінки), а орендна плата складає 56667,63 грн. = 894460,00 грн. х 6, де 6- коефіцієнт «К», згідно якого визначається розмір орендної плати.

Згідно з ч. 1 ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Рішення Запорізької міської ради від 26.06.2012 р. № 37 "Про внесення змін до рішення міської ради від 27.07.2011 р. № 16 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя" не визнавалось недійсними в судовому прядку та є чинним.

Отже, запропоновані відповідачу для внесення змін у договір розміри нормативної грошової оцінки землі та орендної плати відповідають вимогам чинного законодавства та рішенням Запорізької міської ради від 03.03.2008 р. № 79, від 26.06.2012 р. № 37.

Нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість перегляду орендної плати у разі прийняття орендодавцем рішення про збільшення орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому зміна розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Враховуючи встановлені судом обставини, позовні вимоги про внесення змін у пункти 5,9 договору оренди земельної ділянки в частині нормативної грошової оцінки землі та розміру орендної плати підлягають задоволенню у запропонованій позивачем редакції.

Відповідно до 49 ГПК України судовий збір за розгляд позовної заяви покладається на відповідача.

Керуючись ст. ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

1.Змінити п. 5 договору оренди землі від 17.09.2010 р. за №041026102073, укладеного між Запорізькою міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Торгова фірма "Запоріжнафтопродукт", площею 0,1247 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Сєдова, 7, для розташування автозаправної станції № 54, виклавши його в такій редакції: "5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 894460 грн. 63 коп. (вісімсот дев'яносто чотири тисячі чотириста шістдесят грн. 63 коп.) в цінах 2013 року".

2. Змінити п. 9 договору оренди землі від 17.09.2010 р. за №041026102073, укладеного між Запорізькою міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Торгова фірма "Запоріжнафтопродукт", площею 0,1247 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Сєдова, 7, для розташування автозаправної станції № 54, виклавши його в такій редакції: "9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі: 53667 грн. 63 коп. (п'ятдесят три тисячі шістсот шістдесят сім гривень 63 копійки), що складає шестикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року".

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгова фірма "Запоріжнафтопродукт" (бул. Центральний, 9-А, м. Запоріжжя, 69005, код ЄДРПОУ 36163895) на користь Запорізької міської ради (пр. Леніна, буд 206, м. Запоріжжя, 69105, код ЄДРПОУ 04053915) судовий збір в сумі 1147,00 грн. (одна тисяча сто сорок сім грн. 00 коп.).

Видати наказ.

Суддя Т.В.Мойсеєнко

Рішення оформлено та підписано 25.01.2014р.

і набирає законної сили після закінчення

десятиденного строку з дня його підписання.