Головуючий у 1 інстанції - Воробйов С.А.
Суддя-доповідач - Казначеєв Е.Г.
УКРАЇНА
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 січня 2014 року справа №235/6543/13-а
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді Казначеєва Е. Г., суддів Яманко В. Г., Васильєвої І. А., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області на постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 09 грудня 2013 р. у справі № 235/6543/13-а (головуючий І інстанції Воробйов С.А.) за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
13.11.2013 року ОСОБА_2 звернулась до Красноармійського міськрайонного суду Донецької області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області про визнання дії відповідача протиправними, зобов'язання відповідача з 01.04.2013 року провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу», в редакції, що діяла станом на 11.05.2008 року, з урахуванням загального проценту розрахунку пенсії 87% від суми заробітку, з якого сплачувались страхові внески, з урахуванням фактично отриманих сум.
Постановою Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 09 грудня 2013 року позовні вимоги задоволені. Суд першої інстанції визнав протиправним рішення Управління Пенсійного Фонду України в м.Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області №22666/10/23 від 18.10.2013 року в частині визначення загального проценту розрахунку пенсії від заробітку - 80% та скасував в цій частині рішення, зобов'язав Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області з 01.04.2013 року провести перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії, відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла станом на 11.05.2008 року з урахуванням загального проценту розрахунку пенсії 87% від суми заробітку, з якого сплачувалися страхові внески, з урахуванням фактично, отриманих сум.
Відповідач в апеляційній скарзі просив скасувати постанову суду першої інстанції, прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволені позову. Апеляційна скарга обґрунтована тим, що судом першої інстанції при ухвалені рішення були порушенні норми матеріального права, а саме суд застосував ст.. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції, яка на момент перерахунку пенсії позивача не була діючою в зв'язку з внесенням в неї змін у 2011 році Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».
Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п.2 ч.1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що 21.05.2008 року ОСОБА_2 у відповідності до ст. 37 Закону України «Про державну службу», в редакції яка діяла на час первинного призначення пенсії, була призначена пенсія державного службовця в розмірі 87 % від суми заробітної плати (а.с.19).
При призначенні пенсії позивачу не були враховані нараховані суми матеріальна допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, а також індексації заробітної плати, як складових заробітної плати, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на загальнообов'язкове пенсійне страхування.
Як вбачається з апеляційної скарги та не спростовується матеріалами справи при первинному призначені пенсії довідка про складові заробітної плати не містила інформації щодо нарахованих сум матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, а також індексації заробітної плати.
В квітні 2013 року позивач отримавши довідки про складові заробітної плати, з сумами матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, а також індексації заробітної плати, звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії.
Рішенням Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області від 17.04.2013 року, позивачу відмовлено в перерахунку пенсії, з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, а також індексації заробітної плати.
Позивач звернулася до Красноармійського міськрайонного суду з адміністративним позовом, щодо оскарження Рішенням Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області від 17.04.2013 року про відмову в перерахунку пенсії.
Постановою Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 27.05.2013 року (а.с.11-13) рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області від 17.04.2013 року скасовано та зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області здійснити з 01.04.2013 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 19.06.2013 року (а.с.14-16) залишено без змін постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 27.05.2013 рою.
Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області на виконання постанови Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 27.05.2013 року здійснило перерахунок пенсії позивача з 01.04.2013 року відповідно до п.9 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-УІ від 08.07.2011 року, в розмірі 80% суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с. 17).
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що при розрахунку пенсії позивача застосуванню підлягає відсоток заробітної плати, встановлений ст. 37 Законом України «Про державну службу», в редакції, що діяла на момент призначення пенсії, відповідно до якого розмір пенсії позивача повинен становити 87% від її заробітної плати, з огляду на що, відповідач здійснюючи перерахування пенсії з 80% її заробітної плати, порушив конституційне право позивача, оскільки цим звузив та обмежив її права, так як 21.05.2008 року позивачу первинно була призначена пенсія державного службовця виходячи з 87 відсотків її від заробітної плати.
Колегія суддів з зазначеним висновком суду першої інстанції не погоджується, з наступних підстав.
Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-12 (надалі Закон № 3723), в редакції на момент призначення пенсії позивачу та яка діяла до 8 липня 2011 року, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
За приписами статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-12 (надалі Закон № 3723), із змінами та доповненнями внесеними Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року № 3668-VI, яка регулює пенсійне забезпечення державних службовців, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року № 3668-VI, внесено зміни до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-12 та викладено у новій редакції, відповідно до якої, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до законів України «Про державну службу» не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Зазначена норма Закону є діючою та не визнавалась не конституційною.
Відповідно до ст..37-1 Закону України «Про державну службу», у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Вирішуючи питання про застосування статті 37 Закону України «Про державну службу» у часі, колегія суддів виходить із того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийняті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці державного службовця.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Частиною 4 ст. 45 Закону України № 1058-VI передбачено, що перерахунок пенсії проводиться у такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо відповідну заяву подано пенсіонером після 15 числа.
Рішеннями суддів відновлено право позивача на включення відповідних сум виплат до складу заробітної плат позивача, при цьому відповідачем правомірно застосований граничний розмір встановлений державним службовцям на момент проведення перерахунку виходячи з положень Закону України «Про державну службу», якими чітко встановлено обов'язкові умови призначення та перерахунку пенсії, зокрема те що її розмір дорівнює 80 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Колегія суддів зазначає, що застосовувати не передбачений Законом розмір пенсії на момент перерахунку не вбачається можливим.
На підставі вищевикладеного колегія суддів вважає, що судом першої інстанції при прийняті рішення були порушені норми матеріального права, що обумовлює скасування постанови суду першої інстанції та прийняття нової постанови про відмову у задоволені позову.
Керуючись статтями 184, 185, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ :
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області на постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 09 грудня 2013 р. у справі № 235/6543/13-а задовольнити.
Постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 09 грудня 2013 р. у справі № 235/6543/13-а скасувати.
У задоволені позову ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею законної сили.
Головуючий суддя Е.Г.Казначеєв
Судді В.Г.Яманко
І.А.Васильєва