Ухвала суду № 36792040, 21.01.2014, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.01.2014
Номер справи
429/2499/13-а
Номер документу
36792040
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Кобзій Т.І.

Суддя-доповідач - Карпушова О.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 січня 2014 року справа №429/2499/13-а

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Карпушової О.В., суддів: Василенко Л.А., Гімона М.М., розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Слов'яносербського районного суду Луганської області від 4 грудня 2013 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Слов'яносербському районі Луганської області про зобов'язання провести перерахунок пенсії за віком, -

В С Т А Н О В И В :

03.10.2013р. ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом, який уточнювався, до Управління Пенсійного фонду України в Слов'яносербському районі Луганської області про зобов'язання провести перерахунок пенсії за віком з 01.01.2004р. із застосуванням його індивідуального коефіцієнту заробітної плати для визначення розміру пенсії 2.58683. При цьому, відповідно до розрахунку, проведеного в позовній заяві позивачем, ним враховується заробітна плата для визначення коефіцієнту заробітної плати за період роботи з 01.03.1981 року по 31.03.1982 року та з 01.05.1982 року по 31.03.1986 року, тобто за 60 календарних місяців підряд до 01.07.2000 року, при цьому в порушення ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зазначений розрахунок зроблено не помісячно, а за рік.

Позов обґрунтовано тим, що відповідач при проведенні перерахунку пенсії повинен враховувати саме цей індивідуальний коефіцієнт за період з 01.03.1981 року по 31.03.1982 року та з 01.05.1982 року по 31.03.1986 року, без врахування заробітку після призначення пенсії, оскільки таким чином відповідач обмежив його в правах у порівнянні з тими пенсіонерами, які після призначення пенсії не працювали.

Ухвалою Слов'яносербського районного суду Луганської області від 11.10.2013 року позовні вимоги ОСОБА_2 в частині перерахунку пенсії за період з 01.01.2004 року по 02.04.2013 року залишено без розгляду, у зв'язку з пропуском строку звернення до суду. Вказана ухвала позивачем не була оскаржена в судовому порядку.

Постановою Слов'яносербського районного суду Луганської області від 04.12.2013 року відмовлено позивачу у задоволенні позову.

Суд першої інстанції виходив з того, що пенсійним органом проведено перерахунок пенсії позивача відповідно до вимог діючого законодавства.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції позивачем подано апеляційну скаргу в якій просить скасувати постанову суду, як таку, що прийнято з порушенням норм матеріального права, та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.

Апеляційну скаргу обґрунтовано тим, що пенсійним органом при обрахуванні його пенсії не вірно визначено коефіцієнт заробітної плати.

Сторони, які належним чином були повідомлені про дату, час і місце апеляційного розгляду справи, до суду не прибули, що, відповідно до ч.4 ст.196 КАС України, не є перешкодою для судового розгляду. Відповідно до п.2 ч.1 ст.197 КАС України справу розглянуто у порядку письмового провадження.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Слов'яносербському районі Луганської області та отримує пенсію на пільгових умовах за Списком №1 з 17.06.1991 року на підставі пенсійної справи із заробітної плати за період з 01.04.1981 року по 30.04.1986 року.

З 01.01.2004 р. пенсійним органом проведено перерахунок пенсії позивача за документами про заробітну плату та стаж із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2002 рік - 306 грн. 45 коп., індивідуальний коефіцієнт заробітної плати позивача становив 2.51129, отже, середній заробіток для визначення розміру пенсії склав 769 грн. 58 коп. (306 грн. 45 коп. х 2,51129).

09.03.2006 р. позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії по стажу, що було зроблено пенсійним органом (а.с. 44).

15.04.2006 р. позивач надав заяву про перерахунок пенсії по заробітній платі та надав довідки про заробітну плату за період роботи з січня 1981 року по березень 1982 року та з травня 1982 року по березень 1986 року (а.с.45). Пенсійним органом було здійснено перерахунок пенсії з врахуванням заробітку за період з 01.01.1981 р. по 31.03.1982р., з 01.05.1982 року по 31.01.1986 року та за весь період страхового стажу з 01.07.2000 року по 31.12.2005 року із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за 2005 рік - 735 грн. 57 коп. Індивідуальний коефіцієнт для обчислення пенсії становив 2.29459 (а.с.43). Вказане вплинуло на збільшення розміру пенсії - 1141 грн. 17 коп.

З 01.01.2008 року пенсійним органом здійснено перерахунок пенсії позивача відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

Зазначені обставини не є спірними.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (надалі Закон № 1058) розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Статтею 40 Закону № 1058 визначено порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії.

Згідно частини першої вказаної статті для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв. У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж. За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за інвалідом І групи або дитиною-інвалідом віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 8, 13 і 14 статті 11 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.

Відповідно до ч.1 ст. 43 Закону № 1058 перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату дохід та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Згідно ст. 42 Закону № 1058 у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, тобто ( в редакції, яка діяла на час перерахунку) за 60 календарних місяців підряд до 01.07.2000 року та за весь період страхового стажу роботи, починаючи з 01.07.2000 року.

Відповідно до ч.2 ст. 40 Закону № 1058 заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск: К), де: Зп- заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, Ск- сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз + Кз +Кз +...+ Кз).

Приймаючи до уваги вказані норми закону, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позовні вимоги щодо визначення заробітної плати за періоди, зазначені в ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", але із застосуванням індивідуального коефіцієнта заробітної плати із заробітної плати за 1981-1986 pp., тобто з якої йому було призначено пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення», є необґрунтованими. Відповідачем вірно здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.04.2006 року на підставі його заяви, відповідно до вимог діючого законодавства з правильним визначенням коефіцієнта заробітної плати позивача відповідно до ч.2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Доводи апелянта не спростовують правильних висновків суду першої інстанції.

На підставі вищезазначеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому відсутні підстави для скасування постанови.

Керуючись статтями 195, 197, 198, 200, 205, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Слов'яносербського районного суду Луганської області від 4 грудня 2013 року, залишити без задоволення.

Постанову Слов'яносербського районного суду Луганської області від 4 грудня 2013 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Слов'яносербському районі Луганської області про зобов'язання провести перерахунок пенсії за віком, залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Колегія суддів: О.В. Карпушова

Л.А. Василенко

М.М. Гімон