Постанова № 36789766, 09.01.2014, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.01.2014
Номер справи
805/17031/13-а
Номер документу
36789766
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 січня 2014 р. Справа №805/17031/13-а

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 11:45

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Загацької Т.В.

при секретарі Телешові В.О.

за участю:

представника позивача Костенко Н.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: м. Донецьк-52, вул. 50 Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом державного підприємства «Орджонікідзевугілля» в особі структурного підрозділу «Автобаза» до Виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування рішення від 27.08.2013 року №264, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, державне підприємство «Орджонікідзевугілля» в особі структурного підрозділу «Автобаза», звернувся до суду з позовом до Виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування рішення про повернення коштів та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності від 27.08.2013 року №264.

Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на те, що на підставі акту перевірки дотримання порядку використання страхових коштів Фонду відповідачем було винесено рішення про повернення коштів та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності від 27.08.2013 року №264. Позивач вважає висновки, які викладені у вищевказаному акті перевірки щодо наявності порушень діючого законодавства України є неправомірними, а оскаржуване рішення є незаконним.

Також позивач вказує на те, що відповідно до ч. 3 ст. 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією з соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації. Повноваження щодо розгляду правильності заповнення листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг, надані комісії з соціального страхування підприємства відповідно до змін, внесених згідно постанови правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 16.11.2011 року № 54. Вищезазначені зміни зареєстровані в Міністерстві юстиції України 31.01.2012 року №155/20468 та набрали чинності 17.02.2012 року, а комісія з соціального страхування підприємства призначила допомогу по тимчасовій непрацездатності ОСОБА_2 за листком непрацездатності № 239233 з 19.09.2011 року по 21.10.2011 року.

На підставі вищезазначеного позивач просив суд скасувати рішення про повернення коштів та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності від 27.08.2013 року №264.

В судовому засіданні судом були визнані причини пропуску строку звернення державного підприємства «Орджонікідзевугілля» в особі структурного підрозділу «Автобаза» до адміністративного суду поважними.

В судовому засіданні представник позивача надав пояснення аналогічні змісту позовних вимог, позовні вимоги підтримав та просив задовольнити їх у повному обсязі.

Відповідач до судового засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, будь - яких заперечень та клопотань до суду не надав. За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, позивач зареєстрований як юридична особа 03.03.2003 року виконавчим комітетом Єнакієвської міської ради Донецької області, ідентифікаційний код юридичної особи - 32276912, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серія А00 № 292702.

Відповідач - Виконавча дирекція Донецького обласного Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності є суб'єктом владних повноважень та має адміністративну процесуальну дієздатність в розумінні ч. 3 ст. 48 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судом встановлено, що 23.08.2013 року посадовими особами Виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності проведено планову перевірку структурного підрозділу «Автобаза» державного підприємства «Орджонікідзевугілля», за результатами якої складено акт перевірки дотримання порядку використання страхових коштів Фонду, направлених на виплату допомоги застрахованим особам та надання соціальних послуг за період з 01.07.2011 року по 30.06.2013 року.

На підставі вищезазначеного акту перевірки відповідачем прийняте рішення №264 від 27.08.2013 року про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, відповідно до якого до позивача застосовані фінансові (штрафні) санкції у розмірі 4132,59 грн.

Правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей надаються відповідно до Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначаються Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» (далі - Закон № 2240).

Відповідно до пунктів 1 та 2 статті 34 Закону України № 2240, надаються такі види матеріального забезпечення та соціальних послуг як допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною) та допомога по вагітності та пологах.

Допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати.

При цьому, статтею 51 Закону України № 2240 визначено, що підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом - копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи.

Тобто, для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності єдиною і необхідною умовою, що підтверджує юридичний факт наявності права на її отримання, є належним чином виданий та оформлений листок непрацездатності. Порядок і умови видачі, продовження та обліку, здійснення контролю за правильністю його видачі встановлюються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я за погодженням з Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Відповідно до абзаців 1, 2 частини 3 статті 50 Закону України № 2240, рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається ) на підприємстві.

Комісія (уповноважений) із соціального страхування здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.

Порядок оформлення і видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, регламентується Наказом Міністерства охорони здоров'я від 09 квітня 2008 року №189 «Про затвердження Положення про експертизу тимчасової непрацездатності». Згідно пункту 3.2 Наказу № 189 організація експертизи тимчасової непрацездатності здійснюється відповідно до вимог чинного законодавства, у тому числі Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої МОЗ України від 13 листопада 2011 року №455 та Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої МОЗ України від 03 листопада 2004 року № 532/274/136-ос/1406, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2004 року за № 1456/10055.

Відповідно до пункту 5.1.3 Положення № 189, пункту 2.9 Інструкції № 455 у разі лікування в стаціонарі листок непрацездатності видається лікуючим лікарем спільно із завідувачем відділення за весь період стаціонарного лікування.

В судовому засіданні встановлено, що комісією із соціального страхування підприємства призначено допомогу з тимчасової непрацездатності ОСОБА_2 за листком непрацездатності № 239233 з 19.09.2011 року по 21.10.2011 року.

Як вбачається з листка непрацездатності № 239233 з 19.09.2011 року по 21.10.2011 року лікуючим лікарем ОСОБА_2 був Фурсов Сергій Олексійович. Відповідно до листа комунального закладу охорони здоров'я «Міський онкологічний диспансер м. Єнакієве» № 511 від 30.12.2013 року лікуючим лікарем ОСОБА_2 був завідуючий відділенням Фурсов Сергій Олексійович, який, як лікуючий лікар, так і завідуючий відділенням підписав, скріпив печаткою листок непрацездатності.

Тобто, будь яких порушень щодо заповнення вказаного листка непрацездатності не було. Усі підписи, печатки лікаря, так і лікувального закладу існують, недоліків, які не давали можливості здійснити нарахування та виплату допомоги не має. Положеннями вищезазначених Інструкцій вимагання здійснити посвідчення листа непрацездатності підписом та печаткою іншою особою, у випадку якщо лікарем був завідуючий закладу, не передбачено.

Отже, комісією із соціального страхування підприємства було правомірно призначено допомогу з тимчасової непрацездатності ОСОБА_2 за листком непрацездатності № 239233 з 19.09.2011 року по 21.10.2011 року.

Частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлені критерії, якими керується адміністративний суд при перевірці рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень. Відповідність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень передбаченим частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям перевіряється судом з урахуванням закріпленого статтею 9 Кодексу адміністративного судочинства України принципу законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи вищенаведене суд приходить до висновку про обґрунтованість позову державного підприємства «Орджонікідзевугілля» в особі структурного підрозділу «Автобаза» до Виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування рішення від 27.08.2013 року №264, у зв'язку із чим задовольняє позов у повному обсязі.

Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 254, Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов державного підприємства «Орджонікідзевугілля» в особі структурного підрозділу «Автобаза» до Виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування рішення від 27.08.2013 року №264 - задовольнити повністю.

Скасувати рішення Виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про повернення коштів та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності від 27.08.2013 року №264.

Стягнути з Державного бюджету України на користь державного підприємства «Орджонікідзевугілля» в особі структурного підрозділу «Автобаза» судовий збір у розмірі 172,06 грн.

Вступна та резолютивна частини постанови прийняті в нарадчій кімнаті та проголошені в судовому засіданні 09.01.2014 року, постанова в повному обсязі буде виготовлена 13.01.2014 року.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.

Суддя Загацька Т. В.