Справа № 539/104/14-а
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 січня 2014 року Лубенський міськрайонний суд
Полтавської області
В складі: головуючого судді - Волювача О. В.
при секретарі - Джадан І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Лубни заяву ОСОБА_1 про зміну способу та порядку виконання судового рішення, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся в суд з заявою про зміну способу та порядку виконання судового рішення.
Заяву мотивує тим, що постановою Лубенського міськрайонного суду від 13 грудня 2011 року було задоволено його позовні вимоги до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради Полтавської області. Відповідача зобов'язано нарахувати та виплатити ОСОБА_1, як інваліду ІІ групи, одноразову компенсацію за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 45 мінімальних заробітних плат та щорічну разову грошову допомогу на оздоровлення за 2011 рік у розмірі 5 мінімальних заробітних плат згідно ст. 48 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням виплачених сум.
13.01.2012 року ОСОБА_1 отримав виконавчий лист, з яким звернувся до відділу державної виконавчої служби Лубенського міськрайонного управління юстиції.
26.01.2012 року було відкрито виконавче провадження та зобов'язано управління праці та соцзахисту населення виконкому Лубенської міськради добровільно виконати рішення суду в строк до 05.02.2012 року.
Боржник рішення суду не виконав і головний державний виконавець 08.05.2012 року виніс постанову про закінчення виконавчого провадження.
Постановою Лубенського міськрайонного суду від 21.06.2012 року дії державного виконавця було визнано неправомірними та скасовано постанову про закінчення виконавчого провадження, при цьому виконавчий лист повернуто на виконання.
Постановою ВДВС від 18.01.2013 року було відновлено виконавче провадження.
Однак, рішення суду залишається невиконаним. За підрахунками управління праці та соціального захисту населення виконкому Лубенської міськради до виплати ОСОБА_1 згідно рішення суду, як інваліду ІІ групи, належить 33465,60 грн. одноразової компенсації за шкоду заподіяну здоров'ю, та 3630 грн. разової грошової допомоги на оздоровлення за 2011 рік.
Заявник прохає суд змінити порядок та спосіб виконання рішення суду, а саме: змінити слово «зобов'язати» на «стягнути» з управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради Полтавської області на користь ОСОБА_1 одноразову компенсацію за шкоду заподіяну здоров'ю, як інваліду ІІ групи в сумі 33465,60 грн. розміром 45 мінімальних заробітних плат відповідно до ст.48 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та щорічну разову грошову допомогу на оздоровлення за 2011 рік в сумі 3630 грн. розміром 5 мінімальних заробітних плат відповідно до ст.48 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився. Надав суду заяву, в якій прохає справу розглянути без його участі, на зміні способу та порядку виконання рішення суду наполягає.
Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради надало суду заперечення на подану заяву, прохають відмовити в її задоволенні. В запереченнях вказали, що управління здійснило всі заходи для виконання постанови суду в повному обсязі. Виплату соціальних грошових допомог та компенсацій у Полтавській області здійснює Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області. Особову справу з розпорядженням начальника управління на виконання рішення суду направлено до Центру для проведення виплати призначеної щорічної допомоги на оздоровлення та одноразової грошової компенсації. Слухання справи прохають провести без участі свого представника.
Управління державної казначейської служби України у Лубенському районі Полтавської області направило на адресу суду свої пояснення. В поясненнях вказали, що ч.1 ст.7 ЗУ «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» передбачає особливості виконання рішень суду про зобов'язання вчинити певні дії щодо майна. У разі, якщо рішення суду про задоволення позову громадянина має зобов'язальний характер, то згідно «Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників», затвердженого постановою КМУ від 03.08.2011 року №845, орган казначейства повертає виконавчий документ стягувану, як такий що не підлягає виконанню органом казначейства.
Ознайомившись з матеріалами справи та поданою заявою, суд вважає, що її слід задовольнити.
Статтею 1 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що виконавче провадження є вирішальною стадією судового провадження.
Відповідно до ст. 33 ЗУ «Про виконавче провадження», при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, державний виконавець за власною ініціативою або за заявою сторін, а також самі сторони мають право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання, а також про встановлення чи зміну способу і порядку виконання.
Згідно ч.1 ст.263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Судом встановлено, що постановою Лубенського міськрайонного суду від 13 грудня 2011 року було задоволено позов ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради Полтавської області. Відповідача зобов'язано нарахувати та виплатити ОСОБА_1, як інваліду ІІ групи, одноразову компенсацію за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 45 мінімальних заробітних плат та щорічну разову грошову допомогу на оздоровлення за 2011 рік у розмірі 5 мінімальних заробітних плат згідно ст. 48 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням виплачених сум.
У відділі державної виконавчої служби Лубенського міськрайонного управління юстиції перебуває виконавче провадження на виконання вказаного рішення суду.
Згідно розрахунку управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради Полтавської області від 21 березня 2012 року допомога на оздоровлення, що підлягає виплаті ОСОБА_1 на підставі рішення суду, в грошовому еквіваленті складає 3630 грн., а одноразова компенсація за шкоду заподіяну здоров'ю складає 33465,60 грн. /а.с.35/
Постанова Лубенського міськрайонного суду від 13 грудня 2011 року залишається невиконаною.
Так, з 01.01.2013 набрав чинності Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 05.06.2012 року, який встановлює гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України «Про виконавче провадження», та особливості їх виконання.
Відповідно до частини першої статті 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Отже, зміни у правовому регулюванні порядку виконання судових рішень, боржником за якими є державний орган, яким не передбачено виконання рішень зобов'язального характеру, унеможливлюють їх виконання.
На думку суду, така обставина є підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Стаття 263 КАС України не містить виключного переліку обставин, що є підставою для вирішення питання про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення є обставини, що роблять виконання судового рішення неможливим.
Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти вжиття адміністративним судом нових заходів для реалізації рішення. Ці заходи повинні забезпечити виконання конкретного судового рішення і не поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення.
У цій категорії справ зміна способу і порядку виконання рішення можлива шляхом зміни зобов'язання здійснити виплати на стягнення цих виплат. Така зміна можлива лише у разі виконання боржником зобов'язальної частини рішення про нарахування соціальних виплат.
Аналогічна позиція викладена в Інформаційному листі Вищого адміністративного суду України від 13.06.2013 року № 846/12/13-13 та ухвалі Вищого адміністративного суду України від 25 липня 2013 року за реєстраційним № 32608729.
З огляду на викладене, та враховуючи положення ч.5 ст.124 Конституції України, відповідно до якої судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України, суд приходить до висновку про обґрунтованість заяви та необхідність її задоволення.
Керуючись ч.5 ст.124 Конституції України, ст.ст.1, 33 ЗУ «Про виконавче провадження», ст.3 ЗУ «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», ст.263 КАС України, суд, -
УХ В А Л И В:
Заяву ОСОБА_1 про зміну способу та порядку виконання рішення судового рішення - задовольнити.
Змінити спосіб та порядок виконання постанови Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 13 грудня 2011 року у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради про перерахунок невірно виплачених компенсаційних виплат.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради Полтавської області на користь ОСОБА_1 відповідно до ст. 48 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» одноразову компенсацію за шкоду заподіяну здоров»ю, як інваліду ІІ групи, в розмірі 33465,60 грн.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради Полтавської області на користь ОСОБА_1 відповідно до ст. 48 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щорічну разову грошову допомогу на оздоровлення за 2011 рік, як інваліду ІІ групи, в розмірі 3630 грн.
Ухвала може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом п'яти днів з дня отримання її копії.
Суддя Лубенського
міськрайонного суду Волювач О. В.