Справа № 500/8569/13-а
Провадження № 2-а/500/3/14
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 січня 2014 року Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області в складі:
головуючого судді - Присакар О.Я.,
при секретарі - Сирбу Г.В.,
за участю: представника позивача - Кріпакової Л.І.,
представника виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради - Кулава М.І.,
представника ПП «Ізмаїл Євротрансавто» - Арнаут А.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Ізмаїлі адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства «Ізмаїлавтотранс» до виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради Одеської області, приватного підприємство «Ізмаїл Євротрансавто» про визнання дій протиправними, скасування рішення та договору ,-
В С Т А Н О В И В :
Публічне акціонерне товариство «Ізмаїлавтотранс» звернулося до суду із позовом до виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради Одеської області, приватного підприємства «Ізмаїл Євротрансавто» про визнання дій протиправними, скасування рішення та договору, підчас розгляду справи позивач уточнив позовні вимоги та просив: визнати дії виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради Одеської області, щодо призначення приватного підприємства «Ізмаїл Євротрансавто» тимчасовим перевізником на маршрутах № 10, 10 А, 15 в м. Ізмаїлі Одеської області та укладення з приватним підприємством «Ізмаїл Євротрансавто» договору - протиправними; визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради Одеської області від 10 грудня 2013 року за № 1045 в частині призначення тимчасового перевізника на перевезення пасажирів на маршрутах загального користування № 10, 10 А, 15 в м. Ізмаїлі Одеської області в режимі «маршрутне таксі» приватного підприємства «Ізмаїл Євротрансавто»; визнати нечинним та скасувати договір № 4ВР на перевозку пасажирів автомобільним транспортом від 11 грудня 2013 року, укладений між виконавчим комітетом Ізмаїльської міської ради Одеської області та приватним підприємством «Ізмаїл Євротрансавто», на підставі рішення виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради Одеської області від 10 грудня 2013 року за № 1045, мотивуючи тим, що 10.12.2013 року виконавчим комітетом Ізмаїльської міської ради було прийнято рішення № 1045 про призначення ПП «Ізмаїл Євротрансавто» тимчасовим перевізником на міських автобусних маршрутах № 10, 10А. 15 в режимі «маршрутне таксі», як зазначається в оскаржуваному рішенні № 1045 від 10.12. 2013 року воно прийнято на підставі ст. 40 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 7 Закону України «Про автомобільний транспорт» та на виконання ухвали Одеського апеляційного адміністративного суду від 29.11.13 року по справі № 500/7662/13-а, однак ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 29.11.13 року по справі № 500/7662/13-а, жодним чином не вирішувалось питання щодо призначення тимчасового перевізника на маршрутах 10, 10А та 15, а лише було зупинено договір між виконавчим комітетом Ізмаїльської міської ради та ПП «Ізмаїл Євротрансавто» № 53/13 від 21.10.2013р., укладений за результатами конкурсу 10.10.13 року, при цьому, ані ст. 40 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ані ст. 7 Закону України «Про автомобільний транспорт» виконкому не надано жодного права призначати тимчасових перевізників на автобусних маршрутах загального користування. Призначення тимчасового перевізника на підставі пп. 5 п. 55 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого Постановою КМ України № 1081 від 03.12.2008 року в даному випадку також не могло відбутись, оскільки Законом України «Про автомобільний транспорт» не визначено жодного випадку, в якому Організатор наділений правом призначати тимчасових перевізників. Право на призначення тимчасових перевізників, було надано органам місцевого самоврядування відповідно до ст. 7 Закону України «Про автомобільний транспорт» в редакції, яка діяла до внесення змін до неї згідно із Законом України від 17.05.2012 р. N 4715-УІ, в редакції Закону України від 20.11.2012 р. N 5502-VI.
В судовому засіданні представник позивача підтримав уточнені позовні вимоги та просив їх задовольнити.
В судовому засіданні представник виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради не визнав у повному обсязі уточнені позовні вимоги та просив відмовити в їх задоволенні, мотивуючи тим, що рішення виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради від 10.12.2013 року № 1045 було прийняте саме на підставі пп. 5 п. 55 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування та діючим законодавством необмежені права організатора перевезень, тобто виконкому, щодо визначення тимчасового перевізника. При цьому, відповідно комісією дотримання умов конкурсу 03.10.2013 року та 07.10.2013 року були виявлені технічні несправності в автомобілях, наданих для участі в конкурсі ПАТ «Ізмаїлавтотранс»; незадовільний санітарний стан транспортних засобів, наданих для участі в конкурсі; інструктажі по охороні праці для водіїв не відповідають вимогам Положення про розробку інструкції; член комісії з перевірки знань водіїв ОСОБА_4 не пройшла навчання і перевірку знань; журнал обліку вогнегасників ведеться з відхиленнями вимог нормативних актів; не пред'явлений заключний акт про медогляд водіїв (форма 8 мед.довідки).
В судовому засіданні представник ПП «Ізмаїл Євротрансавто» не визнав у повному обсязі уточнені позовні вимоги та просив відмовити в їх задоволенні, мотивуючи тим, що жодні права та інтереси позивача по цій справі оскаржуваним рішенням не порушуються. Враховуючи, що Законом України «Про місцеве самоврядування» чітко не встановлені повноваження щодо призначення тимчасового перевізника, однак така можливість передбачена Порядком проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1081 від 3 грудня 2008 року, посилання виконкому Ізмаїльської міської ради на ст. 40 Закону України «Про місцеве самоврядування» є належним та обґрунтованим.
Вислухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що 10.10.2013 року конкурсним комітетом виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради було проведено конкурс на право здійснювати перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування за міськими маршрутами № 10, №10А та № 15.
За результатами конкурсу, був укладений договір між виконавчим комітетом Ізмаїльської міської ради та ПП «Ізмаїл Євротрансавто» № 53/13 від 21.10.2013 року, на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування за міськими маршрутами № 10, №10А та № 15.
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 29.11.13 року по справі № 500/7662/13-а було зупинено договір між Виконавчим комітетом Ізмаїльської міської ради та ПП «Ізмаїл Євротрансавто» № 53/13 від 21.10.2013 року, укладений за результатами конкурсу 10.10.13року.
10.12.2013 року виконавчим комітетом Ізмаїльської міської ради було прийнято рішення № 1045 про призначення ПП «Ізмаїл Євротрансавто» тимчасовим перевізником на міських автобусних маршрутах № 10, 10А. 15 в режимі «маршрутне таксі» та укладено між виконавчим комітетом Ізмаїльської міської ради Одеської області та приватним підприємством «Ізмаїл Євротрансавто», договір № 4ВР на перевозку пасажирів автомобільним транспортом від 11 грудня 2013 року.
Відповідно до ст. 40 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчі органи сільських, селищних, міських рад, крім повноважень, передбачених цим Законом, здійснюють й інші надані їм законом повноваження.
Згідно п. 55 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого Постановою КМ України № 1081 від 03.12.2008 року організатор має право:
1) прийняти рішення про відмову у введенні в дію рішення (чи його окремої частини) конкурсного комітету за окремими об'єктами конкурсу:
у разі надходження від органів виконавчої влади письмової інформації, що підтверджує факт подання перевізником-претендентом, який за результатами конкурсу визнаний переможцем конкурсу, недостовірної інформації;
у разі надходження від органів виконавчої влади письмової інформації, що підтверджує факт подання перевізником-претендентом, який за результатами конкурсу визнаний таким, що зайняв друге місце, недостовірної інформації;
2) провести конкурс до моменту закінчення строку дії відповідного договору (дозволу), однак не раніше ніж за три місяці до настання такого моменту. У такому разі дія договору (дозволу), укладеного (виданого) за результатами конкурсу, починається після закінчення строку дії чинних документів на перевезення;
3) достроково розірвати договір (позбавити дозволу) з автомобільним перевізником у разі:
порушення ним умов договору (дозволу). У такому разі для роботи на маршруті призначається автомобільний перевізник, який за результатами конкурсу визнаний таким, що зайняв друге місце, на строк до закінчення дії договору (дозволу), який було розірвано (позбавлено), а в разі його відмови чи відсутності - призначати до проведення конкурсу іншого автомобільного перевізника один раз на строк не більш як три місяці;
надходження від органів виконавчої влади письмової інформації, що підтверджує факт подання ним недостовірної інформації;
порушення ним умов договору (дозволу) під час виконання перевезень на маршруті як перевізника, який за результатами конкурсу визнаний таким, що зайняв друге місце;
4) укласти договір (видати дозвіл) з автомобільним перевізником, який за результатами конкурсу визнаний таким, що зайняв друге місце, у разі:
настання обставин, що передбачені абзацом третім підпункту 3 цього пункту на строк дії договору (дозволу), який було розірвано;
відмови перевізника-претендента, який визнаний переможцем конкурсу, від укладення договору (одержання дозволу);
5) у випадках, передбачених Законом України "Про автомобільний транспорт",укласти договір (видати дозвіл) з автомобільним перевізником (який працює на цьому напрямку) один раз на строк до трьох місяців, після чого виставити об'єкт на конкурс;
6) у разі зупинення судом рішення конкурсного комітету призначити тимчасово на строк дії відповідної ухвали суду автомобільного перевізника для виконання перевезень, передбачених об'єктом конкурсу.
Таким чином, пп. 3, 5, 6 п. 55 Порядку проведення конкурсу визначені випадки призначення тимчасових перевізників на автобусних маршрутах загального користування.
В судовому засіданні представник виконавчого комітету пояснив, що рішення виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради від 10.12.2013р. № 1045 було прийняте саме на підставі пп. 5 п. 55 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування і тому тимчасовий перевізник був призначений на три місяці.
Згідно ст. 7 Закону України «Про автомобільний транспорт» (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) забезпечення організації пасажирських перевезень покладається:
на міжнародних автобусних маршрутах загального користування - на центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту;
на міжміських і приміських автобусних маршрутах загального користування, що виходять за межі території області (міжобласні маршрути), - на центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту;
на приміських і міжміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі території Автономної Республіки Крим чи області (внутрішньообласні маршрути), - на Раду міністрів Автономної Республіки Крим або обласні державні адміністрації;
на приміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі району, - на районні державні адміністрації;
на автобусному маршруті загального користування прямого сполучення місто Київ - міжнародний аеропорт "Бориспіль" - на Київську міську державну адміністрацію;
на міських автобусних маршрутах загального користування - на виконавчий орган сільської, селищної, міської ради відповідного населеного пункту.
Право на призначення тимчасових перевізників, було надано органам місцевого самоврядування відповідно до ст. 7 Закону України «Про автомобільний транспорт» в редакції, яка діяла до внесення змін до неї згідно із Законом України від 17.05.2012 р. N 4715-УІ, в редакції Закону України від 20.11.2012 р. N 5502-VI.
Таким чином, при прийнятті оскаржуваного рішення виконавчий комітет Ізмаїльської міської ради перевищив свої повноваження в результаті чого прийняв протиправне рішення.
За таких обставин, позовні вимоги публічного акціонерного товариства «Ізмаїлавтотранс» про визнання дії виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради Одеської області, щодо призначення приватного підприємства «Ізмаїл Євротрансавто» тимчасовим перевізником на маршрутах № 10, 10 А, 15 в м. Ізмаїлі Одеської області та укладення з приватним підприємством «Ізмаїл Євротрансавто» договору - протиправними; визнання протиправним та скасування рішення виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради Одеської області від 10 грудня 2013 року за № 1045 в частині призначення тимчасового перевізника на перевезення пасажирів на маршрутах загального користування № 10, 10 А, 15 в м. Ізмаїлі Одеської області в режимі «маршрутне таксі» приватного підприємства «Ізмаїл Євротрансавто»; визнання нечинним та скасування договору № 4ВР на перевозку пасажирів автомобільним транспортом від 11 грудня 2013 року, укладений між виконавчим комітетом Ізмаїльської міської ради Одеської області та приватним підприємством «Ізмаїл Євротрансавто», на підставі рішення виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради Одеської області від 10 грудня 2013 року за № 1045 підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст.9-11, 69 -71, 158-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов публічного акціонерного товариства «Ізмаїлавтотранс» до виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради Одеської області, приватного підприємства «Ізмаїл Євротрансавто» - задовольнити.
Визнати дії виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради Одеської області, щодо призначення приватного підприємства «Ізмаїл Євротрансавто» тимчасовим перевізником на маршрутах № 10, 10 А, 15 в м. Ізмаїлі Одеської області та укладення з приватним підприємством «Ізмаїл Євротрансавто» договору - протиправними.
Визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради Одеської області від 10 грудня 2013 року за № 1045 в частині призначення тимчасового перевізника на перевезення пасажирів на маршрутах загального користування № 10, 10 А, 15 в м. Ізмаїлі Одеської області в режимі «маршрутне таксі» приватного підприємства «Ізмаїл Євротрансавто».
Визнати нечинним та скасувати договір № 4ВР на перевозку пасажирів автомобільним транспортом від 11 грудня 2013 року, укладений між виконавчим комітетом Ізмаїльської міської ради Одеської області та приватним підприємством «Ізмаїл Євротрансавто», на підставі рішення виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради Одеської області від 10 грудня 2013 року за № 1045.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, протягом десяти днів з дня його проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: О. Я. Присакар