Постанова № 36787276, 16.01.2014, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.01.2014
Номер справи
812/9852/13-а
Номер документу
36787276
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

5.2

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

16 січня 2014 рокуЛуганськСправа № 812/9852/13-а

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді: Цицюри О.О.,

при секретарі судового засідання: Запорожцевій І.В.,

за участю представників сторін:

від позивача: Джунь С.В. (довіреність від 01.01.2014 №2),

від першого відповідача: не прибув,

від другого відповідача: не прибув

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Луганську справу за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства «Лисичанська нафтова інвестиційна компанія» до Київської регіональної митниці Державної митної служби України, управління Державної казначейської служби України у Солом'янському районі м.Києва про визнання бездіяльності протиправною, стягнення з державного бюджету України надміру сплачених митних платежів у розмірі 878867,34 грн., -

ВСТАНОВИВ:

27 листопада 2013 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Приватного акціонерного товариства «Лисичанська нафтова інвестиційна компанія» до Київської міжрегіональної митниці Міндоходів, Управління Державної казначейської служби України у Солом'янському районі м. Києва про визнання бездіяльності протиправною, стягнення з Державного бюджету України надміру сплачених митних платежів у розмірі 878867,34 грн.

В обґрунтування позову позивач зазначає, що протягом травня-червня 2011 року ПрАТ «ЛИНІК» за зовнішньоекономічними контрактами на постачання сировини (нафти та мазуту) було оформлено тимчасові ВМД, та протягом червня-липня 2011 року було оформлено відповідні остаточні ВМД. Протягом терміну ціноутворювання за контрактами ціна товару зменшилась, у зв'язку з чим митна вартість товарів за остаточними ВМД також зменшилась та ПрАТ «ЛИНІК» отримало можливість повернення надмірно сплачених митних зборів за ВМД на загальну суму 878867,34 грн., яка визначена нормами Податкового кодексу України та Митного кодексу України.

На виконання приписів ст.301 Митного кодексу України та ст.43 Податкового кодексу України ПрАТ «ЛИНІК» неодноразово звертався до відповідача з заявами про повернення надміру сплаченої суми ПДВ при імпорті товарів на депозитний рахунок 3734 для подальших розрахунків за митне оформлення товарів, але йому було безпідставно відмовлено, посилаючись то на начебто наявність у ПрАТ «ЛИНІК» податкового боргу то на сплив строку дії довідки про відсутність податкової заборгованості.

На підставі викладеного, позивач просив суд задовольнити уточнені позовні вимоги у повному обсязі.

У судовому засіданні представник позивача підтримав адміністративний позов, надав пояснення аналогічні викладеному у позові та просив задовольнити адміністративний позов у повному обсязі.

Представник відповідача Київської міжрегіональної митниці Міндоходів у судове засідання не прибув, надіслав до канцелярії суду письмові заперечення на адміністративний позов (а.с.113-115), в яких зазначив, що правові підстави для повернення коштів з Державного бюджету України у Київської міжрегіональної митниці Міндоходів відсутні, оскільки надані позивачем довідки Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську ДПС про відсутність податкового боргу були не дійсні на момент повернення коштів з Держбюджету. На підставі викладеного представник відповідача просив суд відмовити у задоволенні адміністративного позову у повному обсязі.

Представник відповідача Управління Державної казначейської служби України у Солом'янському районі м. Києва у судове засідання не прибув, надав до канцелярії суду письмові заперечення на адміністративний позов (а.с. 98-101), в яких просив суд розглянути справу без його участі та зазначив, що контролюючим органом стосовно стягнення митних платежів є митні органи, а тому у даному випадку, Управління Казначейства несе відповідальність за своїми зобов'язаннями та ніяких порушень прав та законних інтересів позивача не допускало. На підставі викладеного представник відповідача просив суд відмовити у задоволенні адміністративного позову у повному обсязі.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, суд дійшов до такого.

У судовому засіданні встановлено, що Приватне акціонерне товариство «Лисичанська нафтова інвестиційна компанія» є юридичною особою, зареєстровано Виконавчим комітетом Лисичанської міської ради Луганської області , ідентифікаційний код 32292929. (а.с.17)

ПрАТ «ЛИНІК» як платник податків перебуває на обліку у Спеціалізованій державній податковій інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську Міжрегіонального головного управління Міндоходів. (а.с.18)

Протягом травня-червня 2011 року ПрАТ «ЛИНІК» за зовнішньоекономічними контрактами на постачання сировини (нафти та мазуту) було оформлено тимчасові ВМД, та протягом червня-липня 2011 року було оформлено відповідні остаточні ВМД, а саме:

№124000022/2011/220448 від 07.05.2011, (тимчасова ВМД) розмір ПДВ - 1 806 363,62 грн.(а.с.37-38)

№ 124000022/2011/220550 від 03.06.2011 (остаточна ВМД) розмір ПДВ 1 746 553,98 грн. (а.с. 39-40)

Таким чином, сума надмірно сплаченого ПДВ складає 59 809,65 грн.

№124000022/2011/220449 від 07.05.2011, (тимчасова ВМД) розмір ПДВ - 1 604 538,06 грн.(а.с.41-42)

№ 124000022/2011/220549 від 03.06.2011 (остаточна ВМД) розмір ПДВ 1 551 410,97 грн. (а.с. 43-44)

Таким чином, сума надмірно сплаченого ПДВ складає 53 127,09 грн.

№124000022/2011/220520 від 27.05.2011, (тимчасова ВМД) розмір ПДВ - 2 824 619,57 грн.(а.с.45-46)

№ 124000022/2011/220554 від 06.06.2011 (остаточна ВМД) розмір ПДВ 2 569 619,99 грн. (а.с.47-48 )

Таким чином, сума надмірно сплаченого ПДВ складає 254 999,57 грн.

№124000022/2011/220536 від 01.06.2011, (тимчасова ВМД) розмір ПДВ - 2 115 109,45 грн.(а.с.49-50)

№ 124000022/2011/220555 від 06.06.2011 (остаточна ВМД) розмір ПДВ 1 924 162,68 грн. (а.с.51-52)

Таким чином, сума надмірно сплаченого ПДВ складає 190 946,78 грн.

№124000022/2011/220595 від 21.06.2011, (тимчасова ВМД) розмір ПДВ - 37 580 691,62 грн.(а.с.33-34)

№ 124000022/2011/220624 від 08.07.2011 (остаточна ВМД) розмір ПДВ 37 260 707,36 грн. (а.с. 35-36)

Таким чином, сума надмірно сплаченого ПДВ складає 319 984,25 грн.

Загальна сума надмірно сплачених сум податку на додану вартість складає 878 867,34 грн.

Відповідно до ст.301 Митного кодексу України повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України. Помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Згідно з ст.43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.

Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.

Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.11.2005 №1093 проведення митних та інших платежів, які вносяться до/або під час митного оформлення, було переведено виключно на розрахунково-касове обслуговування через органи Державного казначейства.

Спільним Наказом Міністерства Фінансів України та Державної митної служби від 25.01.2006 №25/44 був визначений та затверджений порядок такого розрахунку.

У відповідності до Розділу 2 наказу №25/44 передбачено, що для обліку коштів у національній валюті, що надходять до митних органів для забезпечення виконання платниками обов'язків щодо сплати митних та інших платежів, а також виконання завдань, покладених на митну службу України, в органах Державного казначейства України застосовуються рахунки відповідно до Плану рахунків бухгалтерського обліку виконання державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Державного казначейства України від 28.11.2000 №119, за балансовим рахунком 3734 «Депозитні рахунки органів стягнення», призначенням якого є облік руху митних та інших платежів, які сплачуються до/або під час митного оформлення на рахунки органів стягнення. Для зарахування коштів, що вносяться платниками та громадянами до/або під час митного оформлення товарів, на балансі Головного управління Державного казначейства України у місті Києві відкриваються депозитні рахунки 3734 на ім'я митних органів.

За приписами розділу 3 цього ж наказу сплата коштів у національній валюті, призначених для забезпечення справляння митних та інших платежів, здійснюється платниками до/або під час митного оформлення товарів з рахунків, відкритих ними в банках, у вигляді передплати та/або доплати, а також готівкою через банки на депозитні рахунки 3734, відкриті на ім'я митних органів в ГУДКУ у місті Києві.

Згідно з п.3.2 Наказу визначено таке: кошти, що надійшли на депозитні рахунки 3734 митних органів згідно з цим Порядком, перераховуються митними органами виключно для здійснення таких операцій: зарахування до відповідних бюджетів України; повернення платникам помилково та/або надміру сплачених коштів.

Розпорядження коштами, що обліковуються на депозитних рахунках 3734 митних органів згідно з цим Порядком, здійснюється виключно на підставі платіжних доручень, що оформлені митними органами в установленому порядку.

Порядок перерахування до Державного бюджету України митних платежів митними органами відбувається після заповнення митної декларації у відповідності до Інструкції про порядок її заповнення, затверджений наказом Державної митної служби України №307 від 09.07.1997. Зокрема, інформацію про податки і збори в митну декларацію вносить працівник митного органу шляхом внесення ним у графу С номерного штампу «Сплачено» з обов'язковим підписом посадової особи відділу митних платежів, що здійснює списання сум податків та зборів за цією ВМД.

Таким чином, про наявність права повернення надмірно сплачених сум митних зборів, зокрема податку на додану вартість, свідчать належним чином оформлені остаточні ВМД, у графі 40 яких є посилання на тимчасову ВМД та у графі 47 у розділі способу платежу (СП) наведено код 42 (повернення надмірно сплачених сум митних зборів), та зазначено вид збору та суму, що підлягає поверненню. Правильність остаточної сплати підтверджено штемпелем з кодом СП 32 «Сплачено» у кожній митній декларації.

Також, у судовому засіданні встановлено, що позивач на виконання приписів ст.301 Митного кодексу України та ст.43 Податкового кодексу України неодноразово звертався до відповідача із заявами про повернення надміру сплаченої суми з податку на додану вартість при імпорті товару на депозитний рахунок 3734 для подальших розрахунків за митне оформлення товарів.

Як зазначено у запереченнях відповідача та підтверджено листами Київської міжрегіональної митниці Міндоходів, які надіслані позивачу у відповідь на його заяви про стягнення надміру сплаченої суми податку на додану вартість, єдиною підставою для відмови позивачу у поверненні коштів з Державного бюджету України є сплив терміну дії довідки про відсутність заборгованості з податків і зборів.

У відповідь на судовий запит, Спеціалізована державна податкова інспекція з обслуговування великих платників у м.Луганську Міжрегіонального головного управління Міндоходів листом від 14.01.2014 №340/10/11-022 повідомила, що по підприємству ПАТ «Лисичанська нафтова інвестиційна компанія» (код ЄДРПОУ32292929) станом на 15.01.2014 заборгованість зі сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), оперативний облік яких ведеться СДПІ відсутня. (а.с.130а)

Оскільки, у судовому засіданні встановлено, що у ПАТ «ЛИНІК» відсутня заборгованість зі сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), оперативний облік яких ведеться СДПІ, наявність надміру сплаченого податку на додану вартість у сумі 878 867,34 грн. підтверджена остаточними та тимчасовими вантажно-митними деклараціями, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог позивача.

Згідно з ч.1 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

На підставі ч.3 ст.160 КАС України у судовому засіданні 16 січня 2014 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 21 січня 2014 року, про що згідно вимог ч.2 ст.167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 11, 69, 70, 71, 99-102, 103, 158-163, 172, 177, 179 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Приватного акціонерного товариства «Лисичанська нафтова інвестиційна компанія» до Київської регіональної митниці Державної митної служби України, управління Державної казначейської служби України у Солом'янському районі м.Києва про визнання бездіяльності протиправною, стягнення з державного бюджету України надміру сплачених митних платежів у розмірі 878867,34 грн., задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Київської регіональної митниці Державної митної служби України щодо несвоєчасної підготовки та неподання висновку про повернення коштів з переплати податку з відповідного бюджету для виконання Головному управлінню Державної казначейської служби України у Луганській області.

Стягнути з Державного бюджету на розрахунковий рахунок Приватного акціонерного товариства «Лисичанська нафтова інвестиційна компанія» №26007001301071 у АТ «ОТП-Банк», м.Київ, МФО 300528 надміру сплачену суму мита в розмірі 878 867,34 грн. (вісімсот сімдесят вісім тисяч вісімсот шістдесят сім гривень 34 коп.).

Стягнути з Державного бюджету України на користь Приватного акціонерного товариства «Лисичанська нафтова інвестиційна компанія» судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 4588,00 (чотири тисячі гривні п'ятсот вісімдесят вісім гривень 00 коп.).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Постанова складена у повному обсязі та підписана 21 січня 2014 року.

Суддя О.О. Цицюра