Постанова № 36783919, 13.01.2014, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.01.2014
Номер справи
822/4464/13-а
Номер документу
36783919
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

Справа № 822/4464/13-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 січня 2014 року м. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіКовальчук О.К. при секретаріОлійник І.А. за участі:представника позивача Демянова Ю.М. представника відповідача Приліпко В.В.розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом приватного підприємства "Виробничо-комерційне підприємство "Нігинсахкампром" до Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області, Дунаєвецької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області про зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

В поданому до суду адміністративному позові приватне підприємство "Виробничо-комерційне підприємство "Нігинсахкампром» просить зобов»язати Кам'янець-Подільську об'єднану державну податкову інспекцію, зняти з податкового обліку за попереднім місцезнаходженням, у зв'язку із зміною місця реєстрації юридичної особи, а Дунаєвецьку об'єднану державну податкову інспекцію - взяти на податковий облік за новим місцезнаходженням.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що у зв»язку з зміною місцезнаходження позивач надіслав повідомлення про зміну місцезнаходження підприємства у Кам'янець-Подільську ОДПІ та Дунаєвецьку ОДПІ. Дунаєвецька ОДПІ відмовила позивачу у взятті на облік платника податків за його місцезнаходженням в зв'язку з відсутністю погодження Кам'янець-Подільської ОДПІ щодо зміни місця податкового обліку підприємства.

На думку позивача відмова Кам'янець-Подільської ОДПІ щодо зняття з податкового обліку є неправомірною, оскільки п.1.4 Порядку обліку платників податків і зборів затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 року №1588, який слугував підставою для відмови, визнаний незаконним постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 08 серпня 2012 року по справі №2а-3962/12/2670.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, з підстав, викладених у позовній заяві, просить задовольнити позов в повному обсязі.

Представник Кам'янець-Подільської ОДПІ в задоволенні позову просив відмовити в зв'язку з його безпідставністю та необґрунтованістю згідно поданих письмових заперечень.

Посилаючись на п.п.10.1.4 п.10.1 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 року №1588 (далі - Порядок №1588), вказує, що відмова Кам'янець-Подільської ОДПІ у знятті з обліку, ґрунтується на наявності процедур судового оскарження податкових повідомлень-рішень, які здійснюються Вищим адміністративним судом України.

Представник Дунаєвецької ОДПІ в судове засідання не з"явився, в поданій до суду заяві просив справу розглянути без його участі.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають до задоволення з наведених нижче підстав.

Суд встановив, що позивач - приватне підприємство "Виробничо-комерційне підприємство "Нігинсахкампром" (код ЄДРПОУ 32057262) з 19.11.2011 року зареєстроване за адресою: 32423, Хмельницька обл., Дунаєвецький район, смт. Смотрич, вул.Жовтнева,91, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії ААА №186803.

Станом на день розгляду справи позивач перебуває на податковому обліку в Кам'янець-Подільській ОДПІ Хмельницької області за попереднім місцезнаходженням.

Порядок обліку платників податків визначається Податковим кодексом України (надалі - ПК України) та Порядком №1588.

В силу п. 63.1 ст.63 ПК України облік платників податків ведеться з метою створення умов для здійснення контролюючими органами контролю за правильністю нарахування, своєчасністю і повнотою сплати податків, нарахованих фінансових санкцій, дотримання податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.

Пунктом 63.2 ст.63 ПК України передбачено, що взяття на облік в органах державної податкової служби юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів, а також самозайнятих осіб здійснюється незалежно від наявності обов'язку щодо сплати того або іншого податку та збору. Платник податків зобов'язаний стати на облік у відповідних органах державної податкової служби за основним та неосновним місцем обліку, повідомляти про всі об'єкти оподаткування і об'єкти, пов'язані з оподаткуванням, органи державної податкової служби за місцезнаходженням таких об'єктів у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

Взяття на облік платників податків - юридичних осіб та їх відокремлених підрозділів здійснюється після їх державної реєстрації чи включення відомостей про них до відповідних державних реєстрів на умовах, що визначаються законодавчими актами України, крім випадків, визначених цим Кодексом, коли органами реєстрації є органи державної податкової служби або коли проведення державної реєстрації платника податків у відповідному статусі законодавством не передбачається (п.63.4 ст.63 ПК України).

За змістом п.64.1 ст.64 ПК України взяття на облік за основним місцем обліку юридичних осіб та їх відокремлених підрозділів як платників податків та зборів в органах державної податкової служби здійснюється на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором згідно із Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", не пізніше наступного робочого дня з дня отримання зазначених відомостей органами державної податкової служби

Відповідно до п.66.1 ст.66 ПК України підставами для внесення змін до облікових даних платників податків є, зокрема: інформація органів державної реєстрації (пп. 66.1.1); документально підтверджена інформація, що надається платниками податків (пп. 66.1.3); дані перевірок платників податків (пп.66.1.6).

Згідно до п.п.16.1.11 п.16.1 ст.16 ПК України платник податків зобов'язаний повідомляти контролюючі органи про зміну місцезнаходження юридичної особи.

В силу п.66.3 ст.66 ПК України у разі проведення державної реєстрації зміни місцезнаходження або місця проживання платника податків, внаслідок якої змінюється адміністративно-територіальна одиниця та орган державної податкової служби, в якому на обліку перебуває платник податків (далі - адміністративний район), а також у разі зміни податкової адреси платника податків, органами державної податкової служби за попереднім та новим місцезнаходженням (місцем проживання) платника податків проводяться процедури відповідно зняття з обліку/взяття на облік такого платника податків.

Підставою для зняття з обліку платника податків в одному органі державної податкової служби і взяття на облік в іншому є надходження хоча б до одного з цих органів даних, що свідчать про належну державну реєстрацію таких змін органами державної реєстрації. У такому разі платник податків зобов'язаний подати органу державної податкової служби за новим місцезнаходженням відповідну заяву у десятиденний строк від дня реєстрації зміни місцезнаходження (місця проживання) у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики. У разі неподання такої заяви протягом 10 календарних днів платник податків або посадові особи платника податків несуть відповідальність відповідно до закону.

В силу п. 66.4 ст.66 ПК України платники податків - юридичні особи та їх відокремлені підрозділи зобов'язані подати органу державної податкової служби відомості стосовно осіб, відповідальних за ведення бухгалтерського та/або податкового обліку юридичної особи, її відокремлених підрозділів, у 10-денний строк з дня взяття на облік чи виникнення змін у облікових даних платників податків, шляхом подання заяви у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики. Відповідальність за неподання такої інформації визначається цим Кодексом. У разі виникнення змін у даних або внесення змін до документів, що подаються для взяття на облік згідно з цією главою, платник податків зобов'язаний подати органу державної податкової служби, в якому він обліковується, уточнені документи протягом 10 календарних днів з дня внесення змін до зазначених документів (п.66.5 ст.66 ПК України).

Отже, відповідно до вимог ПК України зняття з обліку платника податків за попереднім місцезнаходженням та, відповідно, взяття на облік за його новим місцезнаходженням у разі проведення державної реєстрації зміни місцезнаходження, внаслідок якої змінюється адміністративно-територіальна одиниця та орган державної податкової служби, в якому на обліку перебуває платник податків, здійснюється органами державної податкової служби за наявності таких умов:

надходження даних, що свідчать про належну державну реєстрацію зміни місцезнаходження платника податків та

надходження від платника податків відповідної заяви з зазначенням відомостей стосовно осіб, відповідальних за ведення бухгалтерського та/або податкового обліку юридичної особи, її відокремлених підрозділів, подання якої є обов»язком (а не правом) платника податків.

Відтак, обов»язок органів державної податкової служби щодо зняття платника податків з обліку за попереднім місцезнаходженням та постановки на облік за новим місцезнаходженням у зв»язку із зміною місцезнаходження виникає після отримання відповідної заяви такого платника податків.

Кам»янець-Подільська ОДПІ листом від 08.01.2014 року №74/10/22-09-18-02-039 та Дунаєвецька ОДПІ листом від 09.01.2014 року повідомили суд проте, що від дати внесення до Єдиного державного реєстру відомостей про зміну місцезнаходження позивача останній не звертався до них із заявою про зняття та, відповідно, постановку на облік платника податків.

В судовому засіданні представник позивача також не надав суду доказів звернення до відповідачів з заявою про зняття або постановку на облік, наявність якої є обов»язковою для вчинення ними відповідних дій.

Запит щодо надання податкової консультації від 08.04.2013 року №36, з яким позивач звернувся до Кам'янець-Подільської ОДПІ, є зверненням з метою отримання відповідної інформації щодо зняття з податкового обліку у зв»язку із зміною місцезнаходження, яке, з урахуванням вимог ПК України, не може розцінюватись як заява про зняття о обліку.

Той факт, що позивач не звертався до Кам»янець-Подільської ОДПІ з заявою про зняття з обліку у зв»зку із зміною місцезнаходження встановлений постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 12.11.2013 року по справі №822/2284/13-а за позовом ПП "Виробничо-комерційне підприємство "Нігинсахкампром" до Кам'янець-Подільської ОДПІ про зобов»язання вчинити дії, і в силу ч.1 ст.72 КАС України не потребує доказування.

Оскільки позивач не звертався до відповідачів з заявами про зняття або постановку на облік у зв»язку із зміною місцезнаходження, то у відповідачів не було підстав для вчинення відповідних дій.

Суд також враховує, що в провадженні адміністративних судів різних інстанцій продовж 2011-2014 років перебували та перебувають адміністративні справи за позовами ПП ВКП «Нігинсахкампром» до Кам'янець-Подільська ОДПІ про визнання протиправними і скасування податкових повідомлень-рішень, якими позивачу визначені податкові зобов»язання з податку на прибуток та податку на додану вартість, зокрема справа № 2-а-2227/10/2270/14 - у Львівському апеляційному адміністративному суді; справа № 2270/3455/12 - у Вищому адміністративному суді України; справа № 2-а-3608/10/2270 - у Вищому адміністративному суді України; справа № 2270/6786/12 - у Вищому адміністративному суді України.

В силу п.п.10.1.4 п.10.1 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 року №1588, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 грудня 2011 р. за N 1562/20300, термін перебування на обліку платника податків за попереднім місцезнаходженням продовжується до закінчення процедур судового оскарження сум грошових зобов'язань або закінчення процедур адміністративного оскарження сум грошових зобов'язань та спливу місячного строку після закінчення процедур адміністративного оскарження, якщо в результаті таких процедур органами державної податкової служби прийнято рішення про повне або часткове незадоволення скарги платника податків. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 19.07.20ІЗ року у справі № К/800/3 7749/13 зупинено виконання постанови окружного адміністративного суду міста Києва від 08.08.2012 року по справі №2а-3962/12/2670, якою визнаний незаконним п.п.10.1.4 п.10.1 Порядку, та ухвала Київського апеляційного адміністративного суду від 25.06.2013 року, якою залишена без змін зазначена постанова.

Отже, відповідно до п.п.10.1.4 п.10.1 Порядку термін перебування позивач на обліку за попереднім місцезнаходженням продовжується до закінчення процедур судового оскарження сум грошових зобов'язань.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За змістом статей 2, 3 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) до суду з відповідним позовом може звернутися особа, права якої безпосередньо порушені органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими і службовими особами, іншими суб'єктами при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Отже, судовий захист захист прав, свобод та інтересів осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення. За таких обставин відновленню підлягають лише ті права, порушення яких встановлено під час судового розгляду справи.

Частиною 2 статті 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Водночас, частиною 1 статті 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Під час судового розгляду спору суд не встановив, а позивач не довів факт порушення відповідачами вимог податкового законодавства, тому адміністративний позов не підлягає до задоволення.

На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Податковим кодексом України, ст.ст. 11, 71, 86, 158-163, 254 КАС України суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову приватного підприємства "Виробничо-комерційне підприємство "Нігинсахкампром" до Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області і Дунаєвецької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області про зобов"язання вчинити дії відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 17 січня 2014 року

Суддя/підпис/О.К. Ковальчук"Згідно з оригіналом" Суддя