Постанова № 36780499, 22.01.2014, Добропільський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
22.01.2014
Номер справи
227/5759/13-а
Номер документу
36780499
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

22.01.2014

227/5759/13-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 січня 2014 року м. Добропілля

Добропільський міськрайонний суд Донецької області в складі:

головуючий суддя Мамалуй М.В.

при секретарі Черкасовій О.В.

за участю:представника позивача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Добропіллі адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Добропілля та в Добропільському району про визнання дій неправомірними,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного Фонду України (далі - УПФУ) в м. Добропілля та в Добропільському району про визнання дій неправомірними. Свої вимоги обґрунтовує тим, що рішенням Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 19 квітня 2011 року відповідача було зобов'язано здійснити перерахунок та виплату пенсії по інвалідності в розмірі 10 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 100% мінімальної пенсії за віком у відповідності до вимог ст.ст. 50, 54, 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи". Відповідно до вказаного рішення суду перерахунок пенсії провадився по жовтень 2011 року, починаючи з листопада 2011 року розмір виплат значно зменшено на підставі постанови Кабміну № 745 від 06.07.2011 року "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету". З 01.01.2012 року пенсію перераховано відповідно до постанови Кабміну №1210 від 23.11.2011 року "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи". Вважає, що його права порушені неналежним виконанням рішення суду від 19 квітня 2011 року, просить визнати дії УПФУ в м. Добропілля та в Добропільському району незаконними та зобов'язати відповідача виконати вказане рішення суду в повному обсязі.

У судовому засідання представник позивача ОСОБА_1, що діє на підставі довіреності, позов підтримала, просить задовольнити вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутністю.

Ухвалою суду від 22 січня 2014 року позовні вимоги в частині періоду з 01 листопада 2011 року до 17 квітня 2013 року - залишені без розгляду у зв'язку з пропуском строку звернення до суду.

Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_2 віднесений до першої категорії як особа, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи, посвідчення серії НОМЕР_1 від 21 листопада 2001 року, та є інвалідом 1 групи - довідка МСЕК серія ДОН №056798 від 17 серпня 2001 року, бестроково. Отримує пенсію по інвалідності 1 групи внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначену згідно ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Рішенням Добропільського міськрайонного суду від 19 квітня 2011 року зобов'язано УПФУ в м. Добропілля Донецької області здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії по інвалідності розмірі 10 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 100% мінімальної пенсії за віком у відповідності до ст.ст. 50, 54, 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

З 01 листопада 2011 року виплата пенсії позивачу проводиться з урахуванням діючого пенсійного законодавства, а саме вимог Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік та постанови КМУ № 745 від 06 липня 2011 року в розмірах, передбачених та профінансованих за рахунок Державного бюджету. З 01 січня 2012 року пенсію перераховано відповідно до постанови Кабміну України № 1210 від 23 листопада 2011 року "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Статтею 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, віднесеним до категорій 1-4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

За змістом статті 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорії 1, інвалідам 3 групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах 50 процентів мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до частини 4 статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка визначає підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1 та у зв'язку з втратою годувальника, у всіх випадках розміри пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок із Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по першій групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком.

Статтею 63 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією зазначеного Закону здійснюється за рахунок державного бюджету.

Згідно ч. 2 ст. 95 Конституції України виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір та цільове спрямування цих видатків.

Відповідно до ст. 72 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України і використовуються на виплату пенсій та соціальних послуг, передбачених цим законом, забороняється використання коштів пенсійного Фонду на цілі, не передбачені цим Законом.

Пунктом 7 розділу 1 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік » від 14.06.2011р. № 3491, який набрав чинності 19.06.2011р., прикінцеві положення Закону України «Про державний бюджет України на 2011рік» доповнено п. 4 та визначено, що норми і положення ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансування ресурсу бюджету ПФУ на 2011 рік.

Враховуючи наведене, суд зазначає, що вказаним законом право на визначення розміру соціальних виплат було делеговано Кабінету Міністрів України.

Кабінетом Міністрів України 06 липня 2011 року прийнято постанову № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка набрала законної сили 23 липня 2011 року, і яка визначила конкретні розміри пенсій особам, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

23.11.2011р. КМУ прийняв постанову № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою затверджено Порядок обчислення пенсій таким особам. Вказана постанова набрала законної сили з 01.01.2012р. і є чинною на момент розгляду даної справи.

Вказані постанови прийняті на виконання п. 7 розділу 1 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» від 14.06.2011р. № 3491.

Також, відповідно до п.3 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» від 22.12.2011р. № 4282, який набрав чинності з 01.01.2012р., норми і положення статей 20,21,22,23,30,31,37,39,48,50,51,52,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.

Згідно п.4 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» від 06.12.2012р. № 5515, який набрав чинності з 01.01.2013р., норми і положення статей 20,21,22,23,30,31,37,39,48,50,51,52,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік.

Рішенням Конституційного Суду України від 26.12.2011р. № 20-рп визнано таким, що відповідає Конституції України (є конституційним), пункт 4 розділу VII «Прикінцеві положення» Закону України "Про Державний бюджет України на 2011рік" від 23 грудня 2010 року 2857-VI з наступними змінами, тобто норми закону, що делегують Кабінету міністрів України право визначати порядок та розмір соціальних виплат громадянам. В даному рішенні Конституційний Суд України зазначив, що розміри соціальних виплат залежать від соціально-економічних можливостей держави, пославшись, при цьому, на норми міжнародного права.

В рішенні №3-рп/2012 від 25.01.2012р. Конституційний Суд України, дав офіційне тлумачення деяким нормам Конституції України, та вказав на те, що однією з ознак України як соціальної держави є забезпечення загальносуспільних потреб у сфері соціального захисту за рахунок коштів Державного бюджету України, виходячи з фінансових можливостей держави, яка зобов'язана справедливо і неупереджено розподіляти суспільне багатство між громадянами і територіальними громадами та прагнути до збалансованості бюджету України. При цьому рівень державних гарантій права на соціальний захист має відповідати Конституції України, а мета і засоби зміни механізму нарахування соціальних виплат та допомоги - принципам пропорційності і справедливості.

Враховуючи наведене суд вважає, що дії відповідача щодо припинення з листопада 2011 року виконання рішення Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 19 квітня 2011 року є правомірними, оскільки соціальні виплати вказаній категорії громадян здійснюються за рахунок державного бюджету, витрати державного бюджету передбачаються в Законі України «Про Державний бюджет України» на кожний певний рік. Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України від 14.06.2011 року були внесені зміни в Закон України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», якими право визначати порядок та розміри соціальних виплат особам, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, делеговано Кабінету Міністрів України. Аналогічні положення містяться в Законах України «Про Державний бюджет України» на 2012 та 2013 роки та на виконання вказаних норм законів Кабінетом Міністрів України прийнято постанови №745 від 06.07.2011 року та за №1210 від 23.11.2011 року на підставі яких і здійснювалось нарахування та виплата пенсій особам, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи з листопада 2011 року по наступний час.

Відповідно до ст. 98 КАС України, суд вирішує питання щодо судових витрат. Позивач згідно вимог п.10 ч.1 ст.5 ЗУ «Про судовий збір» від сплати судового збору звільнений. Враховуючи, що в задоволені позову відмовлено, керуючись ч. 5 ст. 94 КАС України, судові витрати компенсуються за рахунок Державного бюджету України.

Керуючись статтями 8-11, 98, 158-163,167, 185-186 Кодексу адміністративного судочинства України, статтями 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд , -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволені позовних вимог ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Добропілля та в Добропільському району про визнання дій неправомірними - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Добропільський міськрайонний суд Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.

Постанова суду, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Надруковано власноручно в нарадчій кімнаті у одному примірнику.

Головуючий суддя М.В.Мамалуй