ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"15" квітня 2009 р. Справа № 10/160
м. Чернівці 12-45 год.
За позовом відкритого акціонерного товариства “Кострижівський комбінат будівельних матеріалів”, смт. Кострижівка Заставнівського району Чернівецької області
до державної податкової інспекції в Заставнівському районі Чернівецької області
про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень
Суддя Т.І. Ковальчук
Секретар судового засідання Марущак І.В.
За участю представників:
Від позивача –не з’явився
Від відповідача –Кривохижа В.М., дов. № 164/10 від 10.01.2009 р.
СУТЬ СПОРУ:
Позивач звернувся з позовом до відповідача про скасування податкових повідомлень-рішень ДПІ у Заставнівському районі від 31.03.2008 р. № 45/18-05383282, № 46/18-0538282 та № 47/18-0538282.
Провадження у справі відкрито ухвалою від 10.07.2007 р.
29.12.2008 р. позивач подав зміни до адміністративного позову і просить визнати недійсними податкові повідомлення-рішення № 45/18-05383282/1 від 31.03.2008 р., № 56/18-05383282/1 та № 57/18-05383282/1 від 22.04.2008 р. про донарахування податкового зобов’язання з плати за землю та застосування штрафних санкцій.
У відповідності до ст.ст. 51, 137 КАС України заява про зміни до позову прийнята судом, справу розглянуто в межах змінених позовних вимог.
Позов обґрунтований тим, що висновки камеральної перевірки відповідача про те, що позивачем не було проіндексовано орендну плату за землю по Прилипчанській, Веренчанській та Кадубівецькій сільським радам, є невірними, оскільки 18.02.2008 р. між Заставнівською РДА і ВАТ “Кострижівський комбінат будівельних матеріалів” укладено відповідні угоди та внесено зміни до договорів оренди земельних ділянок в частині розміру орендної плати, чим приведено ці договори у відповідність до вимог ст. 21 Закону України “Про оренду землі”, податкові органи самостійно не здійснюють нарахування орендної плати за землю суб’єктам господарської діяльності, а лише на підставі поданої податкової звітності.
Відповідач надав заперечення і пояснення, в яких позов не визнав з тих підстав, що при проведенні камеральної перевірки поданих позивачем податкових розрахунків орендної плати за землю встановлено не проведення індексації за 2007 рік на коефіцієнт 1,028, що привело до заниження податкового зобов’язання по орендній платі по орендованих позивачем земельних ділянках Прилипчанської, Веренчанської та Кадубівецької сільських рад, у зв’язку з чим 31.03.2008 р. було прийнято податкові повідомлення-рішення № 45/18-05383282, № 46/18-0538282 та № 47/18-0538282 про донарахування основного платежу та застосування штрафних санкцій. У подальшому під час розгляду скарги позивача на ці податкові повідомлення-рішення було виявлено невідповідність доданих до декларацій додатків, у зв’язку з чим податкові повідомлення-рішення № 46/18-0538282 та № 47/18-0538282 змінено на податкові повідомлення-рішення від 22.04.2008 р. № 56/18-05383282/1 та № 57/18-05383282/1, податкове повідомлення-рішення № 45/18-05383282 залишено без змін.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав, представник відповідача позов не визнав.
За клопотанням представника позивача в судовому засіданні 03.04.2009 р. оголошувалася перерва до 12-10 год. 15.04.2009 р. У судове засідання 15.04.2009 р. представник позивача не з’явився, причини неявки суду не повідомив, однак це не є підставою для відкладення розгляду справи.
Заслухавши пояснення представника відповідача, розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд встановив наступне.
31.03.2008 р. ДПІ у Заставнівському районі проведено камеральну перевірку податкових декларацій ВАТ “Кострижівський комбінат будівельних матеріалів” щодо орендної плати за землю з юридичних осіб, за результатами якої складено акт № 83/18-05383282 (а.с. 19-10).
В ході перевірки встановлено невідповідність між даними в поданих деклараціях та даними камеральної перевірки, а саме: відхилення суми податкового зобов’язання з орендної плати за землю по с. Кадубівці склало - 229,62 грн., по с. Прилипче: - 1232,87 грн., по с. Кадубівцям +557,18 грн. Як вказано в акті, причиною відхилення було те, що при поданні податкових декларацій платником не проведено індексацію орендної плати на індекс інфляції відповідно до абз. 2 ст. 21 Закону України “Про оренду землі” з тих причин, що угоди про внесення змін до договорів оренди було укладено в грудні 2007 р., а коефіцієнт індексації був визначений лише 10.01.2008 р.
У зв’язку з заниженням податкового зобов’язання з орендної плати за землю відповідачем було прийнято три податкових повідомлення-рішення від 31.03.2008 р. про донарахування позивачеві основного платежу та застосування штрафних санкцій, а саме:
- № 45/18-05383282 на суму 229,62 грн., в тому числі 229,62 грн. основного платежу та 17,00 грн. штрафна санкція (по орендній платі за землю с. Кадубівці);
- № 46/18-0538282 на суму 1399,51 грн., в тому числі 1332,87 грн. основного платежу та 66,64 грн. штрафна санкція (по орендній платі за землю с. Прилипче) та
- № 47/18-0538282 на суму 17 гр. штрафна санкція (по орендній платі за землю с. Веренчанка) (а.с. 4-6).
Зазначені податкові повідомлення-рішення були оскаржені позивачем до ДПІ у Заставнівському районі.
Відповідно до п. 4 ст. 11-1 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” ДПІ у Заставнівському районі проведено додаткову перевірку ВАТ “Кострижівський комбінат будівельних матеріалів” з питань дотримання законодавства щодо повноти нарахування орендної плати за землю на 2008 рік, за результатами якої складено акт № 96/18-05383282 від 22.04.2008 р. (а.с. 61-62).
Додатковою перевіркою 22.04.2008 року встановлено, що при оформленні акту перевірки від 31.03.2008 року не було виявлено, що платником податку додатки до податкових декларацій орендної плати за земельні ділянки підкріплені так, що не відповідають даним самих декларацій. А саме:
- до податкової декларації по с. Прилипче на суму 10563,83 грн. підкріплено додаток 1 на розмір орендної плати 10634,32 грн. без врахування індексації грошової оцінки за 2007 рік та угоду про внесення змін до договору оренди земельної ділянки Веренчанської сільської ради на суму 9732,00 грн.
- до податкової декларації по с. Веренчанка на суму 9601,60 грн. підкріплено додаток 1 на розмір орендної плати 9732,00 грн. без врахування індексації грошової оцінки за 2007 рік та угоду про внесення змін до договору оренди земельної ділянки Прилипчанської сільської ради на суму 10634,32 грн.
Такі висновки додаткової перевірки підтверджуються матеріалами справи (а.с. 7-14, 21-33, 43-56,121-129).
За результатами розгляду первинної скарги ДПІ у Заставнівському районі прийнято рішення від 22.04.2008 р. № 3082/18-308, яким з урахуванням невідповідності додатків до декларацій скасовано податкові повідомлення-рішення від 31.03.2008 р. № 46/18-0538282 (по орендній платі за землю с. Прилипче) та № 47/18-05383282 (по орендні платі за землю с. Веренчанка), податкове повідомлення-рішення № 45/18-05383282 від 31.03.08 року (по орендній платі за землю по с. Кадубівці) залишено без змін, винесено нові податкові повідомлення-рішення від 22.04.2008 р. № 56/18-05383282/1 на суму 389,17 грн., у тому числі основний платіж 370,64 грн., сума штрафної санкції 18,53 грн. по с. Прилипче, та № 57/18-05383282/1 від 22.04.08 року на суму 425,30 грн., у тому числі основний платіж 405,05 грн., сума штрафної санкції 20,25 грн. по с. Веренчанка, винесено податкове повідомлення-рішення № 45-/18-05383282/1 від 31.03.2008 р. на суму 246,62 грн., у тому числі 229,62 грн. основного платежу та 17,00 грн. штрафної санкції по с. Кадубівці (а.с. 63, 65-67, 89-91).
Повторна скарга позивача до ДПА у Чернівецькій області залишена без розгляду в зв’язку з пропуском строку подання повторної скарги (а.с. 17-18).
Розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку визначаються Законом України “Про плату за землю” (далі –Закон).
Відповідно до ст. 13 Закону підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, є договір оренди такої земельної ділянки.
Позивачем укладено три договори із Заставнівською районною державною адміністрацією від 29.11.2006 р.:
- на оренду земельної ділянки із земель Прилипчанської сільської ради Заставнівського району,
- на оренду земельної ділянки із земель Кадубовецької сільської ради Заставнівського району,
- на оренду земельної ділянки Веренчанської сільської ради Заставнівського району,
(а.с. 7-12).
За умовами укладених договорів оренди орендна плата визначається з урахуванням індексу інфляції і повинна обчислюватися як добуток нормативної грошової оцінки земельної ділянки х 0,8% (п.4.1 договору) х коефіцієнт індексації, який вираховується виходячи із середньорічного індексу інфляції за 2007 рік -112,8% відповідно до Порядку проведення індексації грошової оцінки земель, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 783 від 12.05.2000 р. “Про проведення індексації грошової оцінки земель”.
Угодами від 18.02.2008 р. до договорів оренди земельних ділянок Веренчанської та Прилипчанської сільських рад внесено зміни в пункт щодо розміру орендної плати і встановлено, що орендна плата вноситься у розмірі податку за земельну ділянку (а.с. 13,14).
Відповідно до ст. 8 Закону податок за земельні ділянки, надані для підприємств промисловості, транспорту, зв’язку та іншого призначення, за винятком земельних ділянок, зазначених у частині другій та третій цієї статті і частині другій статті 6 цього Закону, справляється з розрахунку 5 відсотків від грошової оцінки одиниці площі ріллі по області.
Ч. 2 ст. 23 Закону передбачено, що грошова оцінка земельної ділянки щороку станом на 1 січня уточнюється на коефіцієнт індексації, порядок проведення якої затверджується Кабінетом Міністрів України.
Грошова оцінка одиниці площі ріллі по Чернівецькій області у 2008 році становить 10589,05 грн. за 1 га. (4037 грн. грошова оцінка 1 га. ріллі по області на 01.07.95 р. х 2,623 (коефіцієнт) = 10589,05 грн., а.с. 113).
Коефіцієнт 2,623 встановлюється Державним агентством земельних ресурсів України, як добуток коефіцієнтів індексації за 1996 -2001 рр., 2005 р. та 2007 р.
Відтак, розрахунок орендної плати за землю по Кадубівецькій сільській раді до договору від 29.11.2006 року мав проводитися таким чином:
1025063 грн. (нормативна грошова оцінка зем. ділянки) х 0,8% (п.4.1 договору) х 1,028 (п. 4.2 договору) = 8430,12 грн. (сума орендної плати на 2008 рік за даними перевірки.)
У поданій же позивачем податковій декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності від 29.01.08 року, нараховано орендної плати на 2008 рік 8200,50 грн., отже занижено зобов’язання з орендної плати за землю на 229,62 грн.
У зв’язку з внесенням змін до п. 4.1 договорів оренди земельних ділянок Веренчанської та Прилипчанської сільських рад розмір орендної плати мав складати:
1) по Веренчанській сільський раді - 10006,65 грн., яка вираховується наступним чином:10589,05 грн. (грошова оцінка за 1 га. ріллі по області на 2008 рік, яка включає коефіцієнт індексації) х 18,9 га (п. 2.1 договору від 29.11.06р.) х 5% (ст. 8 Закону). Згідно з поданою до ДПІ у Заставнівському районі 12.03.2008 декларацією позивач задекларував зобов’язання в сумі 9601,60 грн., заниження податкового зобов’язання склало 405,05 грн.
2) по Прилипчанській сільській раді - 10934,47 грн., яка вираховується наступним чином: 0589,05 грн. (грошова оцінка за 1 га. ріллі по області на 2008 рік, яка включає коефіцієнт індексації) х 20,6524 га (п. 2.1 договору від 29.11.06р.) х 5 % (ст. 8 Закону). Згідно з декларацією, поданою до ДПІ у Заставнівському районі 12.03.2008 р., позивач задекларував зобов’язання в сумі 10563,83 грн., заниження складає 370,64 грн.
Відтак, за результатами розгляду справи суд дійшов висновку, що позивач при поданні податкової декларації орендної плати за земельну ділянку по Кадубівецькій сільській раді не проіндексував нормативну грошову оцінку земельної ділянки на коефіцієнт 1,028 (встановлений Державним агентством земельних ресурсів України на виконання Постанови КМ України від 12.05.2000 року № 783), а при поданні податкових декларацій орендної плати за земельні ділянки Веренчанської та Прилипчанської сільських рад за новоукладеними договорами не врахував коефіцієнт 2,623 для визначення грошової оцінки за 1 га. ріллі по області на 2008 рік, що призвело до заниження податкового зобов’язання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності на вказані вище суми.
У відповідності до п.п. 17.1.4 п.17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов’язання платника податків за підставами, визначеними у підпункті “в” підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов’язаний (крім випадків, коли податкова декларація не приймається всупереч нормам цього Закону) сплатити штраф у розмірі п’яти відсотків суми донарахованого податкового зобов’язання, але не менше одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули. Порушення порядку обчислення застосованих відповідачем за заниження позивачем податкового зобов’язання з орендної плати за землю штрафних санкцій суд не встановив.
Суд зазначає, що у надісланих позивачеві податкових повідомленнях-рішеннях № 45/18-05383282/1 від 31.03.2008, № 56/18-05383282/1 та № 57/18-05383282/1 від 22.04.2008 р. вказано донараховані суми податкових зобов’язань без розмежування їх на основний платіж та штрафну санкцію, однак цей недолік суд не вважає таким, що тягне за собою скасування або визнання нечинними цих податкових повідомлень-рішень, оскільки в цілому сума податкових зобов’язань визначена відповідачем правильно, а листом від 26.03.2009 р. № 3733/15-110 ДПІ у Заставнівському районі повідомило позивача про розмір основного платежу та штрафної санкції по кожному з вказаних податкових повідомлень-рішень (а.с. 112). Суд не приймає заперечень позивача що податкова інспекція не вправі самостійно визначати розмір орендної плати, оскільки в даному випадку, відповідач здійснював контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності на підставі ст. 27 Закону “Про плату за землю”.
Судові витрати належить залишити за відповідачем.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 3, 6-12, 17, 160-163, 167, п. 6 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В :
1. У задоволенні позову відмовити повністю.
Порядок апеляційного оскарження
Про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
У судовому засіданні 15.04.2009 р. оголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст підписано 17.04.2009 р.
Суддя Ковальчук Т.І.