ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
"18" липня 2008 р. Справа №16/410-НА
За позовом Фермерського господарства „Дар землі”, с.Скаржинці Ярмолинецького району
до Державної податкової інспекції у Ярмолинецькому районі, смт. Ярмолинці
про визнання частково недійсним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій Державної податкової інспекції у Ярмолинецькому районі № 0000012300 від 21.01.2008 р. в частині суми 55 106,1 грн.
Суддя В.В. Магера Секретар судового засідання Світко С.В.
Представники :
Від позивача –Драч В.М. –за доруч. № 2 від 19.05.2008 р.
Від відповідача –Іжевський С.В. –за довір. № 1280/9/10-029 від 03.07.2008 р.
Постанова приймається 18.07.2008 р., оскільки в судовому засіданні 04.07.2008 р. оголошено перерву.
В судовому засіданні 18.07.2008 р. у відповідності до вимог ч.3 ст.160 КАС України проголошено вступну та резолютивну частину постанови.
Ухвалою суду від 10.06.2008 р. відкрито провадження в адміністративній справі та призначено судовий розгляд справи на 04.07.2008 р. В судовому засіданні 04.07.2008 р. оголошено перерву до 18.07.2008 р., про що сторони повідомлені належним чином.
Суть спору: Позивач, із урахуванням заяви про зменшення позовних вимог від 18.07.2008 р., просить суд визнати частково недійсним та скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, що прийняте Державною податковою інспекцією у Ярмолинецькому районі № 0000012300 від 21.01.2008 р. в частині застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 55 106,1 грн.
В обгрунтування своїх позовних вимог позивач, зокрема, вказує на те, що ДПІ в Ярмолинецькому районі безпідставно в порушення вимог Указу Президента України від 12.06.1995 р. „Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки” та Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні № 637 застосувала до нього адміністративно-господарську санкцію у вигляді штрафу у розмірі 67 954 грн. Підставою для прийняття оспорюваного рішення став акт позапланової перевірки № 231.33924281 від 14.01.2008 р., зокрема обставини, що наведені в пп. 3.3.1. цього акту.
ФГ “Дар землі” оскаржувало зазначене рішення в ДПА в Хмельницькій області. Рішенням № 3767/К/25-036 від 07.03.2008 р. у задоволені скарги відмовлено. Скаржник вважає, що прийняття рішення ДПІ в Ярмолинецькому районі, ДПА в Хмельницькій області проведено без урахування фактичних обставин, а саме робочих та вихідних (святкових) днів, що мали місце в 2006-2007 р.р., вимог чинного законодавства, що регулює обіг готівки, ст.ст. 238, 250 ГК України. ФГ “Дар землі” вважає, що відповідач прийняв незаконне рішення, діяв не у спосіб, визначений чинним законодавством.
Відповідач проти позову заперечує, вказуючи на його необгрунтованість. Зокрема, ним зазначається, що ДПІ у Ярмолинецькому районі здійснено виїзну позапланову перевірку (акт перевірки від 14.01.2008 р. №00015/231/33924281) фермерського господарства „Дар землі” з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства за період з 23.11.2005 р. по 30.09.2007 р. Перевіркою встановлено, що посадовою особою господарства несвоєчасно відзвітовано за кошти, отримані під звіт, а саме по видатковому касовому ордеру №115 від 14.12.2006 р. отримано Коблею В.М. на закупку сільськогосподарської продукції 127 351,14 грн., несвоєчасно відзвітовано 9 січня 2007 р. у сумі 122 831,14 грн.; по видатковому касовому ордеру № 028, від 16.05.2007 р. отримано під звіт 103 504,04 грн., несвоєчасно відзвітовано у сумі 97 593,95 грн. В акті перевірки зазначено, що господарством допущено перевищення граничного розміру готівкових розрахунків на протязі одного дня з іншим підприємством (підприємцем), а саме підприємцем Коблею М.В. отримано за реалізовані товари готівкові кошти у сумі 20 423,87 грн. Сума перевищення ліміту каси за 23.08.2007 р. склала 6 423,87 грн. За розглядом акту перевірки рішенням ДШ у Ярмолинецькому районі від 21.01.2008 р. № 0000012300 застосовано до фермерського господарства „Дар землі” штрафні (фінансові) санкції на загальну суму 67 954 грн., в тому числі 55 106,27 грн. за перевищення встановлених строків використання виданої під звіт готівки та 12 847,73 грн. за перевищення встановленого ліміту залишку готівки в касі.
Посилаючись на пункти 2.3, 2.11 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. №637, постанову Правління Національного банку України від 9.02.2005 р. № 32 „Про встановлення граничної суми готівкового розрахунку”, ст.1 Указу Президента України „Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки”, ст.4 Господарського кодексу України, відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Розглядом матеріалів справи встановлено наступне:
Фермерське господарство „Дар землі”, смт. Ярмолинці є юридичною особою, що підтверджується Довідкою № 008 з ЄДРПОУ, що видана відділом статистики у Ярмолинецькому районі.
ДПІ у Ярмолинецькому районі здійснено виїзну позапланову перевірку (акт перевірки від 14.01.2008 р. №00015/231/33924281) фермерського господарства „Дар землі” з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства за період з 23.11.2005 р. по 30.09.2007 р. Перевіркою встановлено, що посадовою особою господарства несвоєчасно відзвітовано за кошти отримані під звіт, а саме по видатковому касовому ордеру №115 від 14.12.2006 р., де отримано Коблею В.М. на закупку сільськогосподарської продукції 127 351,14 грн., несвоєчасно відзвітовано 9.01.2007 р. у сумі 122 831,14 грн.; по видатковому касовому ордеру № 028, від 16.05.2007 р. отримано під звіт 103 504,04 грн., несвоєчасно відзвітовано у сумі 97 593,95 грн. В акті перевірки зазначено, що господарством допущено перевищення граничного розміру готівкових розрахунків на протязі одного дня з іншим підприємством (підприємцем), а саме підприємцем Коблею М.В. отримано за реалізовані товари готівкові кошти у сумі 20 423,87 грн. Сума перевищення ліміту каси за 23.08.2007 р. склала 6 423,87 грн.
На підставі акту перевірки, ДПІ у Ярмолинецькому районі прийнято рішення від 21.01.2008 р. № 0000012300, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції на загальну суму 67 954 грн., в тому числі 55 106,27 грн. за перевищення встановлених строків використання виданої під звіт готівки та 12 847,73 грн. за перевищення встановленого ліміту залишку готівки в касі.
ФГ “Дар землі” оскаржено до ДПА в Хмельницькій області зазначене рішення. Рішенням ДПА в Хмельницькій області № 3767/К/25-036 від 07.03.2008 р. у задоволенні скарги позивачу відмовлено.
Відповідно до видаткового касового ордеру № 115 від 14.12.2006 р. Коблею В.М., отримано на закупку сільськогосподарської продукції 127 351,14 грн. Головою ФГ “Дар землі” повернуто підприємству залишок невикористаних коштів у сумі 122 831,14 грн. по прибутковому касовому ордеру № 001 від 9.01.2007 р.
Головою ФГ отримано кошти під звіт по видатковому касовому ордеру № 028 16.05.2007 р. Повернення коштів сумі 97 593,95 грн. проведено 31.05.2007 р. по прибутковому касовому ордеру № 027.
Вважаючи спірне рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій таким, що прийняте всупереч вимогам діючого законодавства України, позивач звернувся до суду з позовом про його скасування.
Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, судом враховується наступне:
Відповідно до ч. 1 ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Відповідно до п.1 Указу Президента України від 12.06.1995р. № 436/95 “Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки” у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу: за перевищення встановлених строків використання виданої під звіт готівки, а також за видачу готівкових коштів під звіт без повного звітування щодо раніше виданих коштів - у розмірі 25 відсотків виданих під звіт сум.
Згідно пп. 9.10.2., п. 9.10. ст.9 Закону України “Про податок з доходів фізичних осіб” звіт про використання коштів, наданих на відрядження або під звіт, надається за формою, встановленою центральним податковим органом, до закінчення третього банківського дня, наступного за днем, у якому платник податку: а) завершує таке відрядження;б) завершує виконання окремої цивільно-правової дії за дорученням та за рахунок особи, що надала кошти під звіт. За наявності надміру витрачених коштів їх сума повертається платником податку у касу або зараховується на банківський рахунок особи, що їх надала, до або під час подання зазначеного звіту.
Постановою Правління Національного банку України № 637 від 15.12.2004 р., зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 р. затверджено Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні (далі Положення).
Відповідно до п.2.3. Положення гранична сума готівкового розрахунку одного підприємства (підприємця) з іншим підприємством (підприємцем) протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами встановлюється відповідною постановою Правління Національного банку України. Платежі понад зазначену граничну суму проводяться виключно в безготівковій формі. Кількість підприємств (підприємців), з якими здійснюються розрахунки, протягом дня не обмежується.
Зазначені обмеження стосуються також розрахунків готівкою між підприємствами в оплату за товари, що придбані на виробничі (господарські) потреби за рахунок коштів, одержаних за корпоративними картками.
П.2.11 Положення визначено, що видача готівкових коштів під звіт на закупівлю сільськогосподарської продукції та заготівлю вторинної сировини, крім металобрухту, дозволяється на строк не більше 10 робочих днів від дня видачі готівкових коштів під звіт, а на всі інші виробничі (господарські) потреби на строк не більше двох робочих днів, уключаючи день отримання готівкових коштів під звіт.
Якщо підзвітній особі одночасно видана готівка як на відрядження, так і для вирішення в цьому відрядженні виробничих (господарських) питань (у тому числі для закупівлі сільськогосподарської продукції у населення та заготівлі вторинної сировини), то строк, на який видана готівка під звіт на ці завдання, може бути продовжено до завершення терміну відрядження.
Видача відповідній особі готівкових коштів під звіт проводиться за умови звітування нею у встановленому порядку за раніше отримані під звіт суми.
Звітування за одержані під звіт готівкові кошти здійснюється відповідно до законодавства України.
Ст.73 Кодексу законів про працю України встановлені святкові та неробочі дні, якими, поряд з іншими, є 1 січня - Новий рік; 7 січня - Різдво Христове. Згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.12.2006 р. № 612-р “Про перенесення робочих днів у 2007 р.” вихідними днями були 2-5 січня, а також згідно календаря - вихідні та святкові 6-8.01.2007 р. Першим робочим днем у 2007 р. було 9 січня (вівторок).
Відповідно до ст. 250 ГК України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Розглядом справи встановлено, що 14.12.2006 р. (день тижня - четвер) по видатковому касовому ордеру №115 головою підприємства Коблею В.М. отримано на закупку сільськогосподарської продукції 127 351,14 грн. Згідно п.2.11 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Національного банку України від 15.12.2004 р. № 637 “видача готівкових коштів під звіт на закупівлю с/г продукції та заготівлю вторинної сировини... , дозволяється на строк не більше 10 робочих днів від дня видачі готівкових коштів під звіт..., включаючи день отримання готівкових коштів під звіт”. За календарем грудня 2006 р. кінцевим робочим днем завершення закупок було 27 число грудня місяця (середа).
Головою фермерського господарства Колею В.М. повернуто підприємству залишок не використаних коштів у сумі 122 831,14 грн. по прибутковому касовому ордеру № 001 9.01.2007 р., тобто до закінчення третього банківського дня, як того вимагає пп. 9.10.2. Закону України “Про податок з доходів фізичних осіб”.
З приводу суми отримання під звіт суми 97 593,95 грн., яка відповідачем вважаться вчасно не повернутою, судом приймається до уваги, що з урахуванням наведених положень чинного законодавства, її повернення проведено також без порушень вимог чинного законодавства. Голова господарства Кобля В.М. отримав кошти під звіт по видатковому касовому ордеру № 028 16.05.2007 р. (середа), кінцевим робочим днем завершення закупок є 30.05.2007 р. 28.05.2007 р. був вихідним днем (Трійця) в силу положень ч.3 ст.67, ст. 73 Кодексу законів про працю України. Звіт про використання цих коштів Кобля В.М. повинен був дати не пізніше 4.06.2007 р. (2-3.06.07р.- вихідні). Повернення коштів сумі 97 593,95 грн. проведено 31.05.200 7 р. по прибутковому касовому ордеру № 027.
Судом також враховується, що при встановленні складу правопорушення щодо повернення 09.01.2007 р. підзвітної суми у розмірі 122 831,14 грн., податковим органом не враховано вимоги ст.250 ГК України, якою встановлено граничний термін для застосування адміністративно-господарських санкцій не пізніше як через один рік з дня порушення. Разом з тим, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000012300 прийнято відповідачем 21.01.2008 р., тобто за межами строків встановлених ст. 250 ГК Ураїни.
При цьому, заперечення відповідача проти позову судом до уваги не приймаються як такі, що суперечать вимогам закону та матеріалам справи.
За таких обставин, позовні вимоги позивача є обґрунтованими, підтверджені належними доказами, відповідають вимогам чинного законодавства, а тому підлягають задоволенню.
Враховуючи задоволення позову, згідно ч. 1 ст. 94 КАСУ судові витрати, здійснені позивачем (держмито згідно квитанції № 3/5 від 09.06.08 р. в сумі 3,40 грн.), присуджуються йому. При цьому згідно ч.1, ч.3 ст.94 цього Кодексу документально підтверджені судові витрати присуджуються з Державного бюджету України та у межах визначених розділом VII КАС України, у відповідності до задоволених вимог.
Керуючись ст.ст.6, 14, 71, 86, 94, 104,105, 158-163, 162, 167, 254-259, п.п.3,6-7 Розділу 7 „Прикінцеві та перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України, СУД
ПОСТАНОВИВ:
Позов Фермерського господарства „Дар землі”, с.Скаржинці Ярмолинецького району до Державної податкової інспекції у Ярмолинецькому районі, смт. Ярмолинці про визнання частково недійсним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій Державної податкової інспекції у Ярмолинецькому районі № 0000012300 від 21.01.2008 р. в частині суми 55 106,1 грн. задовольнити.
Визнати частково недійсним та скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, що прийняте Державною податковою інспекцією у Ярмолинецькому районі № 0000012300 від 21.01.2008 р. в частині застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 55 106,1 грн.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Фермерського господарства „Дар землі”, с.Скаржинці Ярмолинецького району, (код ЄДРПОУ 33924281, відомості про банківські рахунки відсутні) 3,40 грн. (три гривні сорок коп.) відшкодування сплаченого судового збору.
Згідно ст.ст. 185-186 КАСУ сторони та інші особи, які беруть участь у справі мають право оскаржити в апеляційному порядку Постанову повністю або частково. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня проголошення, апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Подаються до Львівського адміністративного апеляційного суду через суд першої інстанції.
Згідно ст. 254 КАСУ Постанова, якщо інше не встановлено КАСУ набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя В.В. Магера