ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 січня 2014 року справа № 823/3947/13-а
м. Черкаси
09 год. 20 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Чубар Т.М.,
при секретарі – Дуженко С.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Золотоніської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Черкаській області до приватного підприємства «Проміліс» про стягнення податкового боргу,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулася Золотоніська об’єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Черкаській області, в якому просить стягнути з рахунків у банках, обслуговуючих приватне підприємство «Проміліс» податковий борг в розмірі 23 554 грн. 37 коп.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач зареєстрований як юридична особа виконавчим комітетом Золотоніської міської ради Черкаської області 29.06.2011р. та перебуває на обліку в органах державної податкової служби як платник податків та платежів до бюджету. Станом на 10.12.2013р. за відповідачем обліковується заборгованість зі сплати єдиного податку в розмірі 23 554 грн. 37 коп., яку позивач просить стягнути в судовому порядку.
Позивач, належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи, в судове засідання не з’явився, на адресу суду направив клопотання, в якому просить суд провести засідання без участі представника інспекції, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідач, повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи за адресою, визначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців: 19700, Черкаська область, м. Золотоноша, вул. Жашківська, буд. 1, в судове засідання не з'явився, про причину своєї неявки не повідомив, заперечення на позов не надав, а тому суд вирішив провести розгляд справи за його відсутності на підставі наявних матеріалів справи.
Відповідно до ч. 1 статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що відповідач – приватне підприємство «Проміліс» зареєстрований як суб’єкт господарювання виконавчим комітетом Золотоніської міської ради Черкаської області 29.06.2011р., ідентифікаційний код 36774279 (витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців), та перебуває на обліку в Золотоніській об’єднаній державній податковій інспекції Черкаської області, як платник податків і зборів з 30.06.2011р. за № 189 (довідка про взяття на облік платника податків № 338 від 30.06.2011р.).
Згідно з вимогами п.п. 16.1.4 п. 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов’язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Підпункт 14.1.156 п. 14.1. статті 156 Податкового кодексу України визначає податкове зобов’язання як суму коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Главою 1 Розділу XIV Податкового кодексу України встановлено особливості спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності.
Так, відповідно до статті п. 291.2 статті 291 Податкового кодексу України спрощена система оподаткування, обліку та звітності – це особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених п. 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених Главою 1 Розділу XIV Податкового кодексу України, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності. Юридична особа чи фізична особа-підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.
Згідно п. 291.4 статті 291 Податкового кодексу України суб'єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на такі групи платників єдиного податку:
1) перша група – фізичні особи-підприємці, які не використовують працю найманих осіб, здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню і обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 150 000 гривень;
2) друга група – фізичні особи-підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв: не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб; обсяг доходу не перевищує 1 000 000 гривень;
3) третя група – фізичні особи-підприємці, які протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв: не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 20 осіб; обсяг доходу не перевищує 3 000 000 гривень;
4) четверта група – юридичні особи - суб'єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, які протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв: середньооблікова кількість працівників не перевищує 50 осіб; обсяг доходу не перевищує 5 000 000 гривень;
5) п'ята група – фізичні особи-підприємці, які протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв: не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена; обсяг доходу не перевищує 20 000 000 гривень;
6) шоста група - юридичні особи - суб'єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 20 000 000 гривень.
Ставки єдиного податку згідно п. 293.1 статті 293 Податкового кодексу України встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, та у відсотках до доходу (відсоткові ставки).
Фіксовані ставки єдиного податку встановлюються сільськими, селищними та міськими радами для фізичних осіб-підприємців, які здійснюють господарську діяльність, залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць: 1) для першої групи платників єдиного податку - у межах від 1 до 10 відсотків розміру мінімальної заробітної плати; 2) для другої групи платників єдиного податку - у межах від 2 до 20 відсотків розміру мінімальної заробітної плати.
Відсоткова ставка єдиного податку встановлюється у розмірі:
для третьої і четвертої груп платників єдиного податку: 1) 3 відсотки доходу - у разі сплати податку на додану вартість згідно з цим Кодексом; 2) 5 відсотків доходу - у разі включення податку на додану вартість до складу єдиного податку.
для п'ятої і шостої груп платників єдиного податку: 1) 5 відсотків доходу - у разі сплати податку на додану вартість згідно з цим Кодексом; 2) 7 відсотків доходу - у разі включення податку на додану вартість до складу єдиного податку (п. 293.3 статті 293 Податкового кодексу України).
Відповідно до п. 293.4 статті 293 Податкового кодексу України ставка єдиного податку встановлюється для платників єдиного податку першої-третьої і п'ятої груп у розмірі 15 відсотків: 1) до суми перевищення обсягу доходу, визначеного у підпунктах 1, 2, 3 і 5 пункту 291.4 статті 291 цього Кодексу; 2) до доходу, отриманого від провадження діяльності, не зазначеної у реєстрі платників єдиного податку, віднесеного до першої або другої групи; 3) до доходу, отриманого при застосуванні іншого способу розрахунків, ніж зазначений у цій главі; 4) до доходу, отриманого від здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування. Ставки єдиного податку для платників четвертої та шостої груп встановлюються у подвійному розмірі ставок, визначених п. 293.3 цієї статті: 1) до суми перевищення обсягу доходу, визначеного у п.п. 4 і 6 п. 291.4 статті 291 цього Кодексу; 2) до доходу, отриманого при застосуванні іншого способу розрахунків, ніж зазначений у цій главі; 3) до доходу, отриманого від здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування.
Статтею 295 Податкового кодексу України, в свою чергу, встановлено порядок нарахування та строки сплати єдиного податку.
Так, відповідно до п. 295.1 статті 295 Податкового кодексу України платники єдиного податку першої і другої груп сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця. Такі платники єдиного податку можуть здійснити сплату єдиного податку авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більш як до кінця поточного звітного року. Платники єдиного податку третьої-шостої груп сплачують єдиний податок протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації за податковий (звітний) квартал.
При цьому податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку першої та другої груп є календарний рік. Податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку третьої-шостої груп є календарний квартал (п. 294.1 статті 294 Податкового кодексу України).
Згідно п. 300.1 статті 300 Податкового кодексу України платники єдиного податку несуть відповідальність відповідно до цього Кодексу за правильність обчислення, своєчасність та повноту сплати сум єдиного податку, а також за своєчасність подання податкових декларацій.
Органами стягнення, уповноваженими здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, є виключно контролюючі органи – органи доходів і зборів (п. 41.2 статті 41 Податкового кодексу України).
Згідно поданої приватним підприємством «Проміліс» податкової декларації платника єдиного податку-юридичної особи від 13.05.2013р. відповідачем самостійно нараховано суму єдиного податку за І квартал 2013 року, яка підлягає до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, в розмірі 23 687 грн. 80 коп.
За змістом п.п. 14.1.175 п. 14.1 статті 14 Податкового кодексу України сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання, визнається податковим боргом платника податків.
У зв’язку з несплатою приватним підприємством «Проміліс» узгодженої суми грошового зобов’язання в установлені строки позивачем на адресу відповідача була направлена податкова вимога № 9 від 01.07.2013р. на суму 23 554 грн. 37 коп.
Оскільки відповідне право контролюючих органів на звернення до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини, передбачено п. 20.1.34 статті 20 Податкового кодексу України, суд вважає доведеним право позивача на стягнення з відповідача податкового боргу, з урахуванням переплати за попередні періоди в розмірі 133 грн. 43 коп., в сумі 23 554 грн. 37 коп.
Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з рахунків у банках, обслуговуючих приватне підприємство «Проміліс», ідентифікаційний код 36774279, в доход бюджету через Золотоніську об’єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Черкаській області 23 554 (двадцять три тисячі п’ятсот п’ятдесят чотири) грн. 37 коп. податкового боргу.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Т.М. Чубар
Повний текст постанови виготовлений 13 січня 2014 року.