ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 2-57-62
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 травня 2008 р.
Справа № 9/51
Господарський суд Івано-Франківської області у складі суду: судді Фанди Оксани Михайлівни при секретарі судового засідання Олейняш Еліні Михайлівні розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом ТОВ "ТрансКомСервіс", вул. Промислова,11, м. Калуш, Івано-Франківська область,77300
до відповідача Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, вул. Грушевського,21, м. Івано-Франківськ, 76000
про визнання права на розроблення (складання ) проекту землеустрою щодовідведення земельної ділянки площею 0, 0588 га по вул. Гаркуші , 21 в м. Івано - Франіквську для будівництва багатоквартирного житлового будинку з вбудованим приміщенням громадського призначення
За участю представників сторін:
Від позивача: Селянін Валерій Олександрович, ( довіреність б/н від 23.07.07 року)
Від позивача: Зварич Юлія Анатоліївна, ( довіреність № 134 від 10.01.08 року)
Від відповідача: Гуменний Остап Іванович - спеціаліст І категорії юридичного відділу, (довіреність № 96/01-17/07-в від 21.01.08 року)
СУТЬ СПОРУ: Заявлено вимогу про визнання права ТзОВ "ТрансКомСервіс плюс" на розроблення (складання) проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0588 га. на вул. Гаркуші, 21 в м. Івано-Франківську для будівництва багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення.
Представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх задоволити. В обгрунтування заявлених позовних вимог представник позивача зазначив наступне.
Згідно свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради 06.10.2005 року на підставі розпорядження міського голови № 491-р від 05.09.2005 року, ЗАТ "Меркурій Холдінг Груп" було власником нежитлових приміщень першого поверху та мансарди за адресою вул. Гаркуші, 21 в м. Івано-Франківську.
28.09.2006 року ЗАТ "Меркурій Холдінг Груп" та Івано-Франківська міська рада уклали договір оренди земельної ділянки площею 0,0558 га для обслуговування офісних приміщень по вул. Гаркуші, 21 в м. Івано-Франківську.
01.06.2006 року рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради № 173 ЗАТ "Меркурій Холдінг Груп" було надано дозвіл на проведення проектно-пошукових робіт (дозволено збір матеріалів погодження місця розташування земельної ділянки) для будівництва багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення на місці власного нежитлового будинку по вул. Гаркуші, 21 при умові знесення існуючого будинку № 21 на вул. Гаркуші та при умові укладення угоди з виконавчим комітетом міської ради про участь у соціально-економічному розвитку міста.
14.11.2006 року ТзОВ "ТрансКомСервіс плюс" за договором купівлі-продажу нежитлових приміщень викупило у ЗАТ "Меркурій Холдінг Груп" нежитлові приміщення першого поверху та мансарди на вул. Гаркуші, 21 в м. Івано-Франківську.
23.11.2006 року виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради прийняв рішення № 475, яким вирішив передати функції Замовника ТзОВ "ТрансКомСервіс плюс" на будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення на орендованій земельній ділянці на вул. Гаркуші, 21, від ТзОВ "Меркурій Холдінг Груп" на підставі їх звернень, при умові знесення будинку № 21 по вул. Гаркуші, при умові укладення угоди з виконавчим комітетом міської ради про участь у соціально-економічному розвитку міста та при умові переоформлення, через міське управління земельних ресурсів, права на користування земельною ділянкою.
На виконання вищевказаного рішення ТзОВ "ТрансКомСервіс плюс" 26.12.2006 року уклало з виконкомом Івано-Франківської міської ради договори № 412 та № 413 про пайову участь забудовника у розвитку інженерно-транспортної інфраструктури міста.
Представник позивача зазначив, що ТзОВ "ТрансКомСервіс плюс" було виготовлено матеріали для надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
24.01.2007 року було отримано висновок управління архітектури і містобудування виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, згідно якого управління не заперечувало проти передачі земельної ділянки в оренду площею 0,0558 га ТзОВ "ТрансКомСервіс плюс" для будівництва багатоквартирного житлового будинку.
26.01.2007 року Івано-Франківське міське управління земельних ресурсів висновком № 03-04-06/125 погодило матеріали проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Гаркуші, 21, площею 0,0558 га, з передачею в оренду для будівництва будинку. Додатково, ТзОВ "ТрансКомСервіс плюс" було встановлено та узгоджено межі земельної ділянки.
29.12.2006 року ТзОВ "ТрансКомСервіс плюс" через дозвільний центр звернулось до міського голови з клопотанням надати дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, що розташована за адресою м. Івано-Франківськ вул. Гаркуші, 21, для зміни цільового призначення. До заяви був долучений пакет документів необхідний для надання такого дозволу.
Представник позивача вказав, що жодної відповіді на заяву від Івано-Франківської міської ради заявник не отримав.
11.01.2008 року ТзОВ "ТрансКомСервіс плюс" повторно через дозвільний центр звернулось до міського голови із заявою аналогічного змісту. Однак, в термін передбачений чинним законодавством, Товариство відповіді не отримало.
Представник позивача зазначив, що Івано-Франківська міська рада не надала ТзОВ "ТрансКомСервіс плюс" дозвіл на складання проекту землеустрою, що порушує права та законні інтереси позивача.
Представник відповідача письмових заперечень суду не надав. Представник відповідача Івано-Франківської міської ради позовні вимоги заперечив та просив суд в їх задоволенні відмовити. В обгрунтування заявлених заперечень представник відповідача послався на те, що на сесію Івано-Франківської міської ради питання щодо затвердження проекту землеустрою щодо земельної ділянки по вул. Гаркуші, 21 в м. Івано-Франківську не виносилось і, відповідно, міська рада не приймала жодних рішень.
Відповідно до п. 34 ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” виключно на пленарних засіданнях міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин відповідно до закону.
Згідно ч. 17 ст. 151 ЗК України у разі задоволення позову щодо оскарження відмови власника землі або землекористувача, сільської, селищної міської ради, органів державної влади у погодженні місця розташування об'єкта, рішення суду є підставою для розробки проекту відведення земельної ділянки.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив, що згідно свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради 06.10.2005 року на підставі розпорядження міського голови № 491-р від 05.09.2005 року, ЗАТ "Меркурій Холдінг Груп" було власником нежитлових приміщень першого поверху та мансарди за адресою вул. Гаркуші, 21 в м. Івано-Франківську.
28.09.2006 року ЗАТ "Меркурій Холдінг Груп" та Івано-Франківська міська рада уклали договір оренди земельної ділянки площею 0,0558 га для обслуговування офісних приміщень по вул. Гаркуші, 21 в м. Івано-Франківську.
01.06.2006 року рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради № 173 ЗАТ "Меркурій Холдінг Груп" було надано дозвіл на проведення проектно-пошукових робіт (дозволено збір матеріалів погодження місця розташування земельної ділянки) для будівництва багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення на місці власного нежитлового будинку по вул. Гаркуші, 21 при умові знесення існуючого будинку № 21 на вул. Гаркуші та при умові укладення угоди з виконавчим комітетом міської ради про участь у соціально-економічному розвитку міста.
14.11.2006 року ТзОВ "ТрансКомСервіс плюс" за договором купівлі-продажу нежитлових приміщень викупило у ЗАТ "Меркурій Холдінг Груп" нежитлові приміщення першого поверху та мансарди на вул. Гаркуші, 21 в м. Івано-Франківську.
23.11.2006 року виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради прийняв рішення № 475, яким вирішив передати функції Замовника ТзОВ "ТрансКомСервіс плюс" на будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення на орендованій земельній ділянці на вул. Гаркуші, 21, від ТзОВ "Меркурій Холдінг Груп" на підставі їх звернень, при умові знесення будинку № 21 по вул. Гаркуші, при умові укладення угоди з виконавчим комітетом міської ради про участь у соціально-економічному розвитку міста та при умові переоформлення, через міське управління земельних ресурсів, права на користування земельною ділянкою.
На виконання вищевказаного рішення ТзОВ "ТрансКомСервіс плюс" 26.12.2006 року уклало з виконкомом Івано-Франківської міської ради договори № 412 та № 413 про пайову участь забудовника у розвитку інженерно-транспортної інфраструктури міста.
В матеріалах справи наявні копії платіжних доручень № 918 від 21.12.07 року та № 919 від 21.12.07 року, які свідчать про перерахування коштів позивачем "ТрансКомСервіс плюс" до ГУДК України в Івано-Франківській області. В графі призначення платежу зазначено: " Пайова участь забудівника у розвитку інженерно-транспортної інфраструктури міста ( 48-ми квартирний житловий будинок на вул. Гаркуші, 21").
ТзОВ "ТрансКомСервіс плюс" було виготовлено матеріали для надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Відповідно до п. 3 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу.
Пункт 3 Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 677 від 26 травня 2004 року вказує, що проект відведення земельної ділянки розробляється на підставі рішення сільської, селищної, міської ради, районної, Київської або Севастопольської міської держадміністрації, до повноважень яких належить надання у користування або передача у власність земельних ділянок.
Проект відведення земельної ділянки складається після подання всіх визначених чинним законодавством документів щодо попереднього погодження місця розташування об”єкту і затверджується в установленому порядку після погодження його власником землі або землекористувачем та отримання позитивного висновку державної землевпорядної експертизи.
Пункти 3, 5 ст. 123 Земельного кодексу України вказують, що юридична особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у постійне користування із земель державної або комунальної власності, звертається з відповідним клопотанням до районної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або сільської, селищної, міської ради. Відповідна районна державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки.
Частина 4 ст. 123 Земельного кодексу України передбачає, що до клопотання про відведення земельної ділянки додаються матеріали, передбачені частиною п'ятнадцятою статті 151 цього Кодексу документи, що обґрунтовують її розмір, призначення та місце розташування.
Згідно ч. 15 ст. 151 Земельного кодексу України матеріали погодження місця розташування об'єкта повинні включати: викопіювання з генерального плану або іншої містобудівної документації населеного пункту, копію плану земельної ділянки з нанесенням на ній варіантів розміщення об'єкта із зазначенням загальної площі, яку необхідно вилучити. Зазначаються також склад угідь земельної ділянки, що вилучається, та умови її відведення.
Так, 24.01.2007 року ТзОВ «ТрансКомСервіс» було отримано висновок управління архітектури і містобудування виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, згідно якого управління не заперечувало проти передачі земельної ділянки в оренду площею 0,0558 га ТзОВ "ТрансКомСервіс плюс" для будівництва багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення.
26.01.2007 року Івано-Франківське міське управління земельних ресурсів висновком № 03-04-06/125 погодило матеріали проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Гаркуші, 21, площею 0,0558 га, з передачею в оренду для будівництва будинку.
ТзОВ "ТрансКомСервіс плюс" було встановлено та узгоджено межі земельної ділянки, визначено її площу, та виготовлено план земельної ділянки з варіантами розміщення на ній запроектованої забудови та ситуаційної схеми генплану.
29.12.2006 року ТзОВ "ТрансКомСервіс плюс" через дозвільний центр звернулось до міського голови з клопотанням надати дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, що розташована за адресою м. Івано-Франківськ вул. Гаркуші, 21, для зміни цільового призначення.
Відповідно до ч. 8 ст. 7 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" місцеві дозвільні органи протягом п`яти робочих днів з дати одержання від адміністратора заяви та документів, якщо інше не передбачено законом, приймають рішення про видачу або відмову у видачі суб`єкту господарювання документа дозвільного характеру та передають протягом двох робочих днів з дати прийняття відповідного рішення адміністратору відповідні документи. У рішенні про відмову документа дозвільного характеру зазначаються підстави такої відмови.
Однак, всупереч вимог Закону, відповідач Івано-Франківська міська рада, не надала позивачу відповіді. Представник відповідача не подав суду доказів направлення відповіді позивачу.
11.01.2008 року ТзОВ "ТрансКомСервіс плюс" повторно через дозвільний центр звернулось до міського голови із заявою аналогічного змісту. В термін передбачений чинним законодавством, Товариство відповіді не отримало.
Однак, всупереч вимогам земельного законодавства відповідачем не прийнято рішення по суті розгляду.
Суд дійшов висновку, що виготовлений позивачем ТзОВ «ТрансКомСервіс плюс» пакет документів є достатнім для надання дозволу на розроблення (складання) проекту землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки.
Ст. 19 Конституції України вказує, що правовий порядок в Україні грунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 70 Закону України "Про землеустрій" спори, що виникають при здійсненні землеустрою, вирішуються судом.
Відповідно до п. 16 ст. 151 Земельного кодексу України у разі відмови власника землі або землекористувача, сільської, селищної, міської ради, органів державної влади у погодженні місця розташування об'єкта ці питання вирішуються у судовому порядку.
Відповідно до п. 17 ст. 151 Земельного кодексу України у разі задоволення позову щодо оскарження відмови власника землі або землекористувача, сільської, селищної міської ради, органів державної влади у погодженні місця розташування об'єкта рішення суду є підставою для розробки проекту відведення земельної ділянки.
Щодо заперечень відповідача, то слід зазначити наступне.
Статя 2 Закону України “Про судоустрій України” встановлює, що суд, здійснюючи правосуддя, на засадах верховенства права забезпечує захист гарантованих Конституцією України та законами прав і свобод людини і громадянина, прав і законних інтересів юридичних осіб, інтересів суспільства і держави.
Відповідно до частини першої ст. 6 Закону України “Про судоустрій України” усім суб'єктам правовідносин гарантується захист їх прав, свобод і законних інтересів незалежним і неупередженим судом, утвореним відповідно до закону.
Згідно з п. 5 частини першої ст. 3 Цивільного кодексу України однією з основних засад цивільного законодавства є судовий захист цивільного права та інтересу.
Частина перша ст. 16 Цивільного кодексу України передбачає, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Таким чином, звернення особи до суду за захистом своїх прав, свобод і законних інтересів гарантовано законодавством України .
При цьому, частиною 3 ст.16 Цивільного кодексу України , передбачається, що суд при дослідженні і встановленні дійсних обставин справи може відмовити особі(позивачу) у захисті , не застосовуючи жоден із перерахованих у вказаній нормі способів, у випадку зловживання своїми правами.
Відповідачем не доведено жодної із визначених ст. 13 Цивільного кодексу України форм зловживання правом, яке вчинено б позивачем.
Натомість, саме недотримання відповідачем норм Конституції України , Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та норм земельного законодавства призвело до порушення прав позивача.
За наведених обставин заперечення відповідача безпідставні.
За наведених обставин суд дійшов висновку про обгрунтованість позовних вимог. Позов підлягає задоволенню.
Судові витрати відповідно до вимог ст. 49 ГПК України слід відшкодувати позивачу з відповідача.
Керуючись ст. 124 Конституції України , ст.ст. 2,6 Закону України “Про судоустрій України” , ч. 8 ст. 7 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" , ст.3,13,16 Цивільного кодексу України , ст.ст. 123, 124, 151, Земельного кодексу України, Порядком розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 677 від 26.05.2004 року, ст. 49, 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
позов задоволити.
Визнати право ТзОВ "ТрансКомСервіс плюс", вул. Промислова, 11, м. Калуш, Івано-Франківська область ( код ЄДРПОУ 34519563) на розроблення (складання) проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0588 га. на вул. Гаркуші, 21 в м. Івано-Франківську для будівництва багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення.
Стягнути з відповідача Івано-Франківської міської ради, вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ, 76018 на користь позивача ТзОВ "ТрансКомСервіс плюс", вул. Промислова, 11, м. Калуш, Івано-Франківська область ( код ЄДРПОУ 34519563): 85 грн. - витрат по сплаті державного мита та 118 грн. - витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Наказ видати позивачу після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
Суддя Фанда Оксана Михайлівна
рішення виготовлено та підписано 22.05.08 року Виготовлено в АС "Діловодство суду" Олейняш Е.М.