Справа № 344/18457/13-а
Провадження № 6-а/344/256/13
У Х В А Л А
13 грудня 2013 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючої-судді Польської М.В.,
секретаря Дзюбак Х.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Івано-Франківського міського суду заяву ОСОБА_2 про зміну способу виконання та сторони у виконавчому провадженні постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 04.05.2011 року по адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 звернулася в суд з заявою про зміну способу виконання та сторони у виконавчому провадженні постанови Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 04.05.2011 року по адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку., а саме, стягнути із Департаменту соціальної політики виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради на користь ОСОБА_2 недоплачену щомісячну державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку в розмірі 1901,91 грн. Також позивач просила змінити сторону боржника у виконавчому провадженні із Управління праці та соціального захисту населення виконкому Івано-Франківської міськради на Департамент соціальної політики виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради.
Заявник та представник відповідача по справі в судове засідання не з'явились, про час та місце розгляду заяви повідомлявся належним чином, причини неявки суд не повідомили, а відтак на підставі ч. 2 ст. 263 КАС України суд прийшов до висновку про можливість розгляду заяви при відсутності заявника та осіб, які брали участь у справі, за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи та заяви, судом встановлено наступне.
Постановою колегії суддів Львівського апеляційного адміністративного суду від 04.05.2011 року (а.с.38-41) задоволено частково позов ОСОБА_2: визнано протиправною бездіяльність відповідача щодо невиплати ОСОБА_2 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у повному розмірі; зобовязання відповідача нарахувати та виплатити на користь позивача допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 по 31.12.2007 року включно.
Відповідно до ч.1 ст. 255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Згідно із ч.1 ст. 263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Ця норма не містить виключного переліку обставин, що є підставою для вирішення питання про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Підставою для застосування правил цієї статті є наявність обставин, що перешкоджають належним чином виконати судове рішення в адміністративній справі - ускладнюють його виконання або роблять неможливим.
У зв'язку з набранням чинності Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виникли труднощі з виконанням судових рішень, ухвалених у справах, пов'язаних із соціальними виплатами.
Відповідно до статті 2 цього Закону держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є, зокрема, державний орган. Водночас судові рішення у справах, пов'язаних із соціальними виплатами, які мають зобов'язальний характер щодо проведення таких виплат, не належать до зазначених у згаданій статті видів рішень, що унеможливлює їх виконання без зміни його способу.
Таким чином, зміни у правовому регулюванні порядку виконання судових рішень, боржником за якими є державний орган, яким не передбачено виконання рішень зобов'язального характеру, унеможливлюють їх виконання. Така обставина є підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти вжиття адміністративним судом нових заходів для реалізації рішення. Ці заходи повинні забезпечити виконання конкретного судового рішення і не поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення.
У цій категорії справ зміна способу і порядку виконання рішення можлива шляхом зміни зобов'язання здійснити виплати на стягнення цих виплат. Така зміна можлива лише у разі виконання боржником зобов'язальної частини рішення про нарахування соціальних виплат. При цьому адміністративний суд повинен виходити з розміру заборгованості боржника перед стягувачем, що виникла під час виконання судового рішення.
На виконання постанови суду Департамент соціальної політики виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради проведено перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і сума до виплати за цей період складає 1901,91 грн., проте вказані кошти позивачу не виплачені.
Така позиція суду узгоджується з Інформаційним листом Вищого адміністративного суду України від 13.06.2013р. N 846/12/13-13.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість заяви ОСОБА_2 про зміну способу і порядку виконання постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 04.05.2011 року.
Також заявником заявлено вимогу про зміну сторони виконавчого провадження із Управління праці та соціального захисту населення виконкому Івано-Франківської міськради на Департамент соціальної політики виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради.
Відповідно до ч. 1 ст. 264 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд може замінити сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Рішенням Івано-Франківської міської ради від 22.09.2009 року «Про реорганізацію управління праці та соціального захисту населення та відділу субсидій» управління праці та соціального захисту населення та відділ субсидій реорганізовано шляхом злиття та створення Департаменту соціальної політики виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що в задоволенні заявленої вимоги про заміну сторони боржника у виконавчому провадженні слід задовольнити.
Відповідно до ст. 255, 263 КАС України, керуючись ст. ст. 41, 158, 165 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В :
Заяву ОСОБА_2 про зміну способу виконання та сторони у виконавчому провадженні постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 04.05.2011 року по адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - задовольнити.
Замінити сторону боржника Управління праці та соціального захисту населення виконкому Івано-Франківської міської ради на Департамент соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради (код ЄДРПОУ 36733431, адреса - м.Івано-Франківськ, вул. Грушевського, 29) у виконавчому провадженні по виконанню виконавчого листа Івано-Франківського міського суду за №2-а-826/2009.
Змінити спосіб виконання постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 04.05.2011 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на стягнення із Департаменту соціальної політики виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради на користь ОСОБА_2 - 1901,91 грн. (одна тисяча дев'ятсот одна гривня 91 копійка) недоплачену щомісячну державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подачі апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Апеляційна скарга подається через Івано-Франківський міський суд.
Суддя Польська М.В.