241/1676/13-а
2-а/241/10/2014
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21.01.2014 року Першотравневий районний суд Донецької області
у складі: головуючого судді Топузової Н.М.
при секретарі Орчелота І.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду сел.Мангуш справу у порядку адміністративного судочинства за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Першотравневої районної державної адміністрації про визнання дій неправомірними та зобов*язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В :
Позивачка ОСОБА_1 звернулася до Першотравневого районного суду з адміністративним позовом із наступних підстав:
З 30.05.2013 року вона перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Першотравневої райдержадміністрації як отримувач допомоги по догляду за дитиною - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку. Розмір призначеної їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку складає 130грн. , що значно менше ніж це передбачено ст.15 Закону України « Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та ст. 43 Закону України « Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими народженням та похованням» ( далі Закон України № 2240-ІП). Вона є особою застрахованою в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. Згідно пункту 1 частини 1 статті 6 Закону України № 2240-ІП від 18.01.2001р. «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» із змінами та доповненнями маю статус особи, застрахованої у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. Згідно Закону України № 2240-ІП, їй, як застрахованій особі, надано право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (ст.ст. 42-44). З 01.01.2007р. згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 32 від 16.01.2007р. «Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку» зазначені допомоги призначаються органами праці та соціального захисту населення за місцем проживання застрахованих осіб. З 30.05.2013 року по 27.03.2016року вона знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею 3 років .
В вересні цього року, вона бачила по телебаченню передачу в якій зазначалося, що в Дніпропетровській області до суду звернулись жінки з позовами про перерахунок та доплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей до 6 років і суд задовольнив їх вимоги. Після призначення їй цієї допомоги у розмірі 130 грн., вона стала вивчати закони, що регламентують порядок та розмір її виплати. Виявлені нею факти свідчать про неправомірне заниження розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Тому, 22.11.2013р.,вона звернулась до Управління з заявою про перерахування і доплату їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за нормами ст.43 Закону України № 2240-ІП. В перерахунку допомоги їй було безпідставно відмовлено.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було внесено зміни до Закону №2240-111 та виключено ст.ст. 40-44. Проте, з огляду на рішення Конституційного суду України від 22.05.2008 року №10-рп/2008, ст. 43 Закону України №2240-111 на час виникнення спірних правовідносин передбачала, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму встановленого законом.
Законом України « Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» були внесені зміни до ст. 15 Закону України « Про державну допомогу сім'ям з дітьми» Ці зміни, діяли тільки у 2008 році, оскільки, відповідно до Розділу III «Прикінцевих положень» Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік», вказано, що Розділ II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" діє до 31 грудня 2008 року.
Таким чином, у 2009 році діє попередня редакція Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» а саме: «допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років».
Наряду з цим, продовжує діяти і стаття 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовоювтратою працездатності та витратами, зумовленими народженням тапохованням»: «допомога по догляду за дитиною до досягнення нею
трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом», яка повинна застосовуватися до спірних правовідносин, оскільки вона є особою, яка застрахована в системі загальнообов'язкового соціального страхування. Проте, ст. Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» встановлено, що у 2009 році допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку , відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Аналогічним чином врегульовано спірні правовідносини у 2010 році ст.45 Законом України «Про Державний бюджет України на 2010 рік».
В зв'язку з тим, що у передбачений законом спосіб положення Законів України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» та «;Про Державний бюджет України на 2010 рік» не визнано неконституційними та не скасовано, у 2009-2010 роках допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначалась та виплачувалась у відповідності до п. 22 Постанови КМУ №1751 від 27.12.2001 року «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми».
В подальшому, ані Законом України «Про Державний бюджет на 2012 рік». ані Законом України «Про Державний бюджет на 2013 рік», ані іншими законами не встановлювався інший розмір допомоги, ніж в Законах №2811-XII та №2240-111, а дії Законів про бюджет діяли, відповідно, лише у 2009 та 2010 роках.
З 01.01.2011 року, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається за нормами Законаму №2811-XII та №2240-III, а положення Постанови КМУ №1751 від 27.12.2001 року застосовується тільки в тій частині, в якій воно не суперечить названим законам. Отже, з 01.01.2011 року, у відповідача виник обов'язок здійснювати виплату державної допомоги в розмірах, передбачених Законами №2811 -XII та 2240-III.
Відповідно до ст. 244-2 КАС України, рішення Верховного суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Законом України « Про державний бюджет України на 2013 рік встановлен прожитковий мінімум для працездатних осіб : з 01.01.2013року- 1141грн., з 01.12.2013 року 1218грн.
Законом України « Про Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку» передбачені статтею 14 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", при цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги на застрахованих чи не застрахованих осіб.
Статтями 22, 46 Конституції України, визначено, що при прийнятті нових
законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту
та обсягу існуючих прав, а соціальні виплати та допомоги, мають
забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму,
встановленого законом.
Таким чином, коригування розміру допомоги в сторону її зменшення заборонено нормами Конституції України, і вона має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 30 травня 2013 року по ІНФОРМАЦІЯ_3 в розмірі, встановленим правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до п. 57 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім»ям з дітьми, затвердженного Постановою КМУ від 27.12.2001року№ 1751, у разі затвердження нового розміру прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку розмір допомоги по вагітності і пологам, по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, допомоги на дітей, які перебувають під опікою чи піклуванням та допомоги на дітей одиноким матерям перераховуються без звернення осіб, яким вони призначені, з місяця набрання чинності актом законодавства, що встановлює новий прожитковий мінімум. За п.55 вказаного Порядку призначені, але несвоєчасно не одержані суми державної допомоги сім»ям з дітьми з вини органу, що призначає або виплачує зазначену допомогу, виплачується протягом будь-якого часу без обмежень. При цьому виплата здійснюється виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленного на день її призначення.
П орядком призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженним Постановою КМУ від 27.12.2001року №1751, та Законом України № 2240- 111, не встановлений кінцевий термін звернення за виплатою допомоги особою, яка має право на отримання її у зв'язку з доглядом за дитиною до досягнення нею трирічного ріку.
Жодним з перелічених нормативних актів не встановлені обмеження щодо
звернення за виплатою передбаченого відповідним законодавством розміру
допомоги та оскарження дій суб'єкта владних повноважень щодо відмови в виплаті допомоги в належному розмірі.
Виходячи з наведених норм законодавства, вважає, що приписи ч.2 ст.99 КАС України щодо обмеження шестимісячним строком звернення до суду, до правовідносин, пов'язаних з забезпеченням державою надання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не застосовуються.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України громадянам гарантовано право на соціальний захист, що включає, зокрема, право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Таким чином, загальна сума недоплаченої їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку становить різницю між розміром прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, на відповідні періоди (з 30.05.2013 р. по 09.12.2013 р.) та фактично виплаченими розмірами допомоги .
Таким чином,позивачка вимушена звернутися до суду,та просить суд :
-Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Першотравневої райдержадміністрації на користь ОСОБА_1 недоплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 30.05.2013 року по 09.12.2013 року , розмір якої розраховується як різниця між встановленим законом прожитковим мінімумом для працездатних осіб за відповідні періоди, та фактично виплаченими розмірами допомоги;
- Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Першотравневої райдержадміністрації призначити мені, ОСОБА_1, допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст.43 Закону України « Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та виплатами, зумовленими народженням та похованням», в розмірі прожиткового мінімуму встановленому для працездатних осіб, з 09 грудня 2013 року, з наступним підвищенням ,у разі підвищення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, до закінчення строку передбаченого законом виплати ,до27.03.2016року;
- Звернути до негайного виконання рішення суду за моїм позовом до управління праці та соціального захисту населення Першотравневої райдержадміністрації про відмову щодо перерахунку допомоги на дитину до досягнення нею трирічного віку і зобов'язання вчинити певні дії.
У судовому засіданні, представник позивачки ОСОБА_1,за довіреністю ОСОБА_3, позовні вимоги підтримала у повному обсязі,та просить суд :
-Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Першотравневої райдержадміністрації на користь ОСОБА_1 недоплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 30.05.2013 року по 09.12.2013 року , розмір якої розраховується як різниця між встановленим законом прожитковим мінімумом для працездатних осіб за відповідні періоди, та фактично виплаченими розмірами допомоги;
- Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Першотравневої райдержадміністрації призначити мені, ОСОБА_1, допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст.43 Закону України « Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та виплатами, зумовленими народженням та похованням», в розмірі прожиткового мінімуму встановленому для працездатних осіб, з 09 грудня 2013 року, з наступним підвищенням ,у разі підвищення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, до закінчення строку передбаченого законом виплати ,до27.03.2016року;
- Звернути до негайного виконання рішення суду за моїм позовом до управління праці та соціального захисту населення Першотравневої райдержадміністрації про відмову щодо перерахунку допомоги на дитину до досягнення нею трирічного віку і зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог,представник позивачки ОСОБА_3 підтримала обставини,які зазначені в позовній заяві.
У судовому засіданні представник відповідача,за довіреністю, Сумарокова О.А., позовні вимоги не визнала у повному обсязі ,та просить суд: позовні вимоги за період з 30.05.2013 року по 20.07.2013 року залишити без розгляду у зв*язку з пропуском строку звернення до суду, в задоволені інших позовних вимог -відмовити повністю,пояснивши суду,що :
Позивачка ОСОБА_1 дійсно знаходиться на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Першотравневої райдержадміністрації, як отримувач допомоги по догляду за дитиною-ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку з 30.05.2013 року.
Даний вид допомоги призначено позивачці на підставі Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-XII від 21.11.1992 року, яким встановлений гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
До 1 січня 2008 року, дати набрання чинності Законом України від 28.12.2007 року № 107 «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», правовідносини, щодо виплати допомоги регулювались Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811, дія якого поширювалась на осіб незастрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування та Законом "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" № 2240, який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб.
Відповідно до Розділу 2 «Внесення змін до деяких законодавчих актів України Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік», п.23 у Законі України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», у статті 13 слова «не застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування» виключені, тобто Закону № 2811 поширено на застрахованих осіб, та у ст. 13 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми-вказано, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має особа (один з батьків дитини, усиновлювач, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягненні нею трирічного віку, передбачені статтею 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», при цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право ні отримання такої допомоги. Так, позивачці ОСОБА_1 призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 14 вказаного закону, як особі, яка працює на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності та господарювання або у фізичних осіб. Дана допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається на підставі витягу з наказу (розпорядження) роботодавця про надання особі яка фактично здійснює догляд за дитиною, відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Тобто, Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми № 2811-XII від 21.11.1992 року є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначення та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей. Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначень допомоги за цим Законом, встановлюється Постановою Кабінету Міністрі України № 1751 від 27.12.2001 року.
Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» були внесені зміни до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" № 2811-ХП від 21.11.1992 року , згідно яких допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб,та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн. Згідно пункту 3 прикінцевих положень, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі,що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року -50%, з 1 січня 2009 року -75%, з 1 січня 2010 року -100% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. При зверненні з заявою про призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, позивачці було призначено допомогу у мінімальному розмірі 130,00грн., та допомогу у розмірі, що перевищує мінімальний з врахуванням доходів- 456,00грн., що відповідає чинному законодавству.
Так дійсно, Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008, визнано недійсними деякі положення ЗУ «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» стосовно внесення змін до деяких законодавчих актів, але, відповідно до зазначеного Рішення, положення п. 23 розділу 2 ЗУ «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» не було предметом розгляду Конституційного Суду України, і ,відповідно, неконституційним не визнавались.Згідно абз. 1 п. 22 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ № 1751 від 27.12.2001 року, з наступними змінами, відповідно до статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 р. - 50 відсотками, з 1 січня 2009 р. - 75 відсотками, з 1 січня 2010 р. -100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 130 гривень.
Якщо позивач на протязі всього позову наполягає на перерахуванні та виплаті допомоги в розмірах встановлених згідно з ЗУ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" від 18.01.2001 № 2240, то йому треба було б звернутися до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, так як порядок виплати вказаної допомоги за законом № 2240 обумовлювається статтею 50 цього Закону, відповідно до якої матеріальне забезпечення в зв'язку з такими витратами призначається та надається за основним місцем роботи за рахунок сплачених застрахованою особою страхових внесків, тобто за рахунок коштів Фонду соціального страхування. Управлінням праці та соціального захисту населення не делеговані повноваження, щодо розпорядження коштами Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та допомога в інших розмірах, ніж вказаних в ЗУ "Про державну допомогу сім'я з дітьми». Також в частині 2 Преамбули ЗУ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" зазначено, що матеріальне забезпечення, що надається за цим законом, здійснюється фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. З наведеного вбачається, що відповідачем по суті позову повинно було б виступати підприємство, де, згідно наказу № 21 від 20.11.2012 року, перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку позивачка , або фонд соціального страхування з тимчасовою втрати працездатності.
Але позивач не звертається до Фонду. З прийняттям Постанови КМУ № 32 від 16.01.2007 року Фонд, починаючи з 2 кварталу 2007 року, не здійснює виплату допомоги, яку виплачував раніше за рахунок субвенцій, що перераховувались УПСЗН на рахунки Фонду. З цього часу страхувальники (суб'єкти господарювання) не мають права здійснювати призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за рахунок коштів Фонду та відображати ці витрати в звітності по коштах загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням.
З прийняттям змін у законодавстві, Фонд з квітня 2007 року вже не виконує функції щодо виплати вказаної допомоги, спірна допомога виплачується за рахунок держави відповідно до ст. 4 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», яка зазначає, що покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів, і саме держава узяла функцію такі виплати здійснювати, тому і призначається допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі передбаченому Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Правові норми Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції Закону України «Про державний бюджет України 2008 рік» у часі прийняті пізніше за ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням похованням", вони повністю узгоджуються з іншими нормативними актами. які визначають порядок сплати допомоги і джерела фінансування цих виплат, а тому аналізуючи викладені обставини, враховуючи, що законодавством функція виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку визначена як державна, управління вважає виплату допомога позивачці у розмірі передбаченому Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» правомірною, а вимоги позивачі безпідставними, які не підлягають задоволенню.
Управління вважає безпідставними доводи позивача відносно не встановлення строку звернення за виплатою допомоги, оскільки оскарженя рішення суб'єкта владних повноважень є сферою публічно-правових відносин. Даний спір є публічно - правовим і є справою адміністративної юрисдикції, яка регулюється Кодексом адміністративного судочинства України. Даний кодекс встановлює також порядок звернення до адміністративного суду.
Відповідно до ст.99 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав. Спірні виплати носять систематичний характер, і правовідносини закінчуються на день проведення таких виплат, тобто про своє порушено право ( яким вважає його позивач) ОСОБА_1 знала після отримання неповної на її думку суми виплати, тобто кожний місяць, а до суду звернулася у грудні 2013 році, та не довела переконливих підстав (тяжке захворювання, знаходження за межами України та інші), які напрацьовані в судовій практиці та можуть бути враховані для визнання поважною причини щодо пропущення строку звернення до суду за захистом своїх інтересів, а статтею 57 Конституції України кожному гарантується право знати свої права.
Вимоги позивача, про зобов'язання відповідача призначати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст.43 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" від 18.01.2001 № 2240 в розмірі прожиткового мінімуму до 27.03.2016 року, тобто на майбутнє, не мають законних підстав.Обєктом судового захисту є порушені права, свободи, чи інтереси, і в момент вирішення спору зазначене порушення відсутнє, отже в їх задоволенні необхідно також відмовити.
У судовому засіданні були дослідженні: квитанція про сплату судового збору/а.с. 1/,постанова/а.с. 9-10/, паспорт/а.с. 11/, картка платника податків/а.с. 12/, свідоцтво про народження/а.с. 13/, розпорядження/а.с. 14/,відповідь -відмова/а.с. 15/, листи департаменту соцзахисту та мінсоцполітики, справа про призначення допомоги.
Суд, заслухавши представника відповідача,у сукупності дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд приходить до наступного.
Судом встановлено,що позивачка ОСОБА_1 є матір*ю дитини ОСОБА_2,ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває в управлінні на обліку ,як отримувач допомоги по догляду за дитиною -ОСОБА_2,ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку з 30 травня 2013 року, та допомога призначена: у мінімальному розмірі та у розмірі,що перевищує мінімальний/по доходах/, на підставі ЗУ «Про державний бюджет України на 2013 рік», Закону України «Про державну допомогу сім*ям з дітьми» зі змінами , внесеними Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік».
Відповідно до розпорядження голови Першотравневої районної державної адміністрації, позивачка ОСОБА_1 перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 30 травня 2013 року по ІНФОРМАЦІЯ_3 .Позивачка є особою,яка застрахована у системі соціального загальнообов*язкового державного соціального страхування.
22.11.2013 року позивачка звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Першотравневої райдержадміністрації про призначення допомоги по догляду за дитиною відповідно до ст. 43 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" та 05.12.2013 року отримала відмову.
13 грудня 2013 року позивачка звернулася до суду з даним позовом.
До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28.12.2007 № 107-VІ "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (далі - Закон № 107-VІ) - правовідносини щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулювалися Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб.
Розмір допомоги також визначався цими законами. Зокрема, статтею 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом, а відповідно до статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону № 107-VI були внесені відповідні зміни до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням». Зокрема, змінами до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» було виключено статті 40-44.
Проте, Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 (далі - рішення № 10-рп/2008) визнано неконституційними низку положень Закону № 107-VI, в тому числі й пункту 25 розділу II Закону № 107-VI щодо виключення статей 40-44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».
Крім того, відповідно до Прикінцевих положень Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» Розділ І цього Закону набирає чинності з 01.01.2008 року і діє по 31.12.2008 року.
Таким чином, з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення № 10-рп/2008 відновили свою дію вищезазначені положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», а з 1 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Оскільки у даній справі, спір виник щодо виплати допомоги особі, яка застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, то за таких обставин колегія суддів дійшла висновку, що на відносини щодо виплати допомоги такій особі у зазначеному періоді поширюються норми спеціального Закону (яким є Закон № 2240-III), відповідно до статті 43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Оскільки іншими законами не встановлювалось інший ніж у Законі розмір допомоги, а положення Постанови Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 року в тій частині, в якій воно суперечить закону, що стосується розміру допомоги застосовуватись не може, отже, у відповідача наявний обов'язок здійснювати виплату державної допомоги в розмірі, передбаченому Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», до досягнення дитиною трирічного віку.
Суд, заслухавши пояснення сторін,з урахуванням у скупності усі дослідженні у судовому засіданні докази,приходить до висновку,що позовні вимоги позивачки підлягають частковому задоволенню, а саме треба зобов*язати Управління праці та соціального захисту населення Першотравневої районної державної адміністрації провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_2,ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку , з 13 червня 2013 року по 13 грудня 2013 року у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб ,відповідно до ст.43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», з урахуванням фактично отриманих сум допомоги.Суд вважає за необхідне прийняти рішення про зобов*язання відповідача провести нарахування та виплату допомоги, а не стягнути недоплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 30.05.2013 року по 09.12.2013 року , розмір якої розраховується як різниця між встановленим законом прожитковим мінімумом для працездатних осіб за відповідні періоди, та фактично виплаченими розмірами допомоги, так як не може бути стягнута недоотримана допомога без її нарухування.В задоволені інших позовних вимог -відмовити, так як позовні вимоги задовольняються у межах строку звернення до суду, відповідно до ст. 99 КАС України , а також не можуть бути захищені права, які не порушені, тобто вирішення позовних вимог на майбутнє.
Керуючись ст.ст.2-15,17-18,71,86,94,97,98,158-167 Кодексу адміністративного судочинства України, рішенням Конституційним Судом України рішення № 10-рп/2008, статті 26 Конвенції про права дитини, ч. 2 ст. 152 Конституції України, ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»,ЗУ «Про Державний бюджет України на 2009 рік»,ЗУ «Про Державний бюджет України на 2010 рік», ЗУ«Про Державний бюджет України на 2011 рік»,ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»,ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням і похованням», суд ,-
П О С Т А Н О В И В :
Позовні вимоги задовольнити частково.
Зобов*язати Управління праці та соціального захисту населення Першотравневої районної державної адміністрації провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_2,ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку , з 13 червня 2013 року по 13 грудня 2013 року у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб ,відповідно до ст.43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», з урахуванням фактично отриманих сум допомоги.
В задоволені інших позовних вимог -відмовити.
Апеляційна скарга на постанову Першотравневого районного суду Донецької області може бути подана до Апеляційного Адміністративного суду Донецької області, через Першотравневий районний суд Донецької області, протягом десяти днів з дня її проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення .
Апеляційна скарга на постанову суду,яка містить вступну та резолютивну частину,яка була проголошена у судовому засіданні, подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови складеної у повному обсязі..
Суддя Н.М.Топузова