Ухвала суду № 36768164, 14.01.2014, Севастопольський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.01.2014
Номер справи
827/1025/13-а
Номер документу
36768164
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

Іменем України

Справа № 827/1025/13-а

14.01.14 м. Севастополь

Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Дугаренко О.В.,

суддів Мунтян О.І. ,

Омельченка В. А.

секретар судового засідання Миронова Є.А.

за участю сторін:

позивач- Фізична особа-підприємець- ОСОБА_3, паспорт серії НОМЕР_3, виданий Гагарінським РВ УМВС України в м. Севастополі, 29.06.2000р.,

представник позивача- Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3- ОСОБА_6, довіреність № б/н від 25.04.13,

представник відповідача- Державної податкової інспекції у Гагарінському районі Головного управління Міндоходів у м. Севастополі - Кирюхіна Яніна Миколаївна, довіреність № 29/9/27-05-1025 від 30.08.13,

розглянувши матеріали справи № 827/1025/13-а за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у Гагарінському районі Головного управління Міндоходів у м. Севастополі на постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь (суддя Водяхін С.А. ) від 14.06.13

за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (АДРЕСА_1,99059)

до Державної податкової інспекції у Гагарінському районі Головного управління Міндоходів у м. Севастополі (вул. Пролетарська, 24,м.Севастополь,99014)

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 14.06.13 позовні вимоги Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Державної податкової інспекції у Гагарінському районі м. Севастополя Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення -задоволено: визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Гагарінському районі міста Севастополя Державної податкової служби від 04 квітня 2013 року № 0000161710 про донарахування Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_3 грошового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 91 505 грн. 00 коп. та застосування штрафних санкцій у розмірі 11 833 грн. 75 коп.; стягнуто з Державного бюджету України на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 судові витрати в сумі 1 033 (одна тисяча тридцять три) грн. 39 коп.

Не погодившись з зазначеною постановою суду, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 14.06.13, ухвалити нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити.

В судовому засіданні позивач та представник позивача заперечували проти задоволення апеляційної скарги, просили залишити без змін рішення суду першої інстанції.

Представник відповідача наполягав на задоволенні апеляційної скарги та скасуванні постанови.

Як вбачається з матеріалів справи відповідачем у справі є Державна податкова інспекція у Гагарінському районі м. Севастополя Державної податкової служби

Згідно виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців серії АБ № 398183 Державна податкова інспекція у Гагарінському районі м. Севастополя Державної податкової служби 04.06.2013 реорганізована у Державну податкову інспекцію у Гагарінському районі Головного управління Міндоходів у м. Севастополі.

Відповідно до п.1 п.2 статті 104 Цивільного Кодексу України від 16.01.2003 № 435, юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до Єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Відповідно до п.1 п.2 статті 108 Цивільного Кодексу України, перетворенням юридичної особи є зміна її організаційно-правової форми. У разі перетворення до нової юридичної особи переходять усе майно, усі права та обов'язки попередньої юридичної особи.

Відповідно до статті 55 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якої стадії адміністративного процесу заміну відповідно сторони чи третьої особи її правонаступником.

Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

Враховуючи вищевикладені обставини, судова колегія вважає за необхідне замінити відповідача у справі на його правонаступника - Державну податкову інспекцію у Гагарінському районі Головного управління Міндоходів у м. Севастополі

При апеляційному перегляді справи встановлено, що 04.04.2013 відповідачем прийняте податкове повідомлення-рішення № 0000161710 про визначення податкового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 91505,00 грн. та штрафних санкцій з цього податку у розмірі 11 833 грн. 75 коп., яке отримано позивачем 05 квітня 2013 року.

Підставою прийняття спірного повідомлення-рішення став акт від 21.02.2013 № 296/17.1-17/НОМЕР_2 планової виїзної документальної перевірки Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 з питань дотримання позивачем вимог податкового та валютного законодавства за період з 01 січня 2010 року по 31 грудня 2012 року.

Перевіркою встановлені порушення позивачем: статті 200 Податкового Кодексу України, що призвело до заниження податку на додану вартість за період з 10 січня 2011 року по 17 жовтня 2011 року у сумі 91 505 грн. 00 коп.

З матеріалів справи вбачається, що фізична особа-підприємець ОСОБА_3 у 2010 році перебувала на спрощеній системі оподаткування, що підтверджується свідоцтвом про сплату єдиного податку від 01 січня 2010 року серії НОМЕР_4, строком дії з 01 січня 2010 року по 31 грудня 2010 року.

У четвертому кварталі 2010 року під час перебування на спрощеній системі оподаткування позивачем було перевищено граничний обсяг виручки у розмірі 500 00 грн. 00 коп. на суму 16 286 грн.00 коп., у зв'язку з чим фізична особа-підприємець ОСОБА_3 з 01 січня 2011 року перейшла на загальну систему оподаткування. На суму перевищення у розмірі 16 286 грн. 00 коп. нарахувала та сплатила податок з доходів фізичних осіб, що підтверджується Декларацією про доходи, одержані з 01 грудня по 31 грудня 2010 року.

Згідно пункту 1 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» спрощена система оподаткування, обліку та звітності запроваджується для таких суб'єктів малого підприємництва: фізичних осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і у трудових відносинах з якими, включаючи членів їх сімей, протягом року перебуває не більше 10 осіб та обсяг виручки яких від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 500 тис. гривень.

Тобто, позивачем було виконано всі дії, що передбачені Указом у разі недотримання суб'єктом господарювання умов перебування на спрощеної системі оподаткування.

Починаючи з січня 2011 року реєстрація особи як платника податку на додану вартість та анулювання такої реєстрації регулюється статтями 180 - 184 розділу V Податкового кодексу України.

Відповідно до пункту 180.1 статті 180 Податкового кодексу України для цілей оподаткування платником податку є: 1) будь-яка особа, що провадить господарську діяльність і реєструється за своїм добровільним рішенням як платник податку у порядку, визначеному статтею 183 цього розділу; 2) будь-яка особа, що зареєстрована або підлягає реєстрації як платник податку; 3) будь-яка особа, що ввозить товари на митну територію України в обсягах, які підлягають оподаткуванню, та на яку покладається відповідальність за сплату податків у разі переміщення товарів через митний кордон України відповідно до Митного кодексу України, а також: особа, на яку покладається дотримання вимог митних режимів, які передбачають повне або часткове умовне звільнення від оподаткування, у разі порушення таких митних режимів, встановлених митним законодавством; особа, яка використовує, у тому числі при ввезенні товарів на митну територію України, податкову пільгу не за цільовим призначенням та/або всупереч умовам чи цілям її надання згідно із цим Кодексом, а також будь-які інші особи, що використовують податкову пільгу, яку для них не призначено.

Отже, реєстрація особи як платника податку на додану вартість може здійснюватись як в обов'язковому порядку, так і за добровільним рішенням особи.

Згідно з пунктом 181.1 статті 181 Податкового кодексу України у разі якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з цим розділом, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 300000 гривень (без урахування податку на додану вартість), така особа зобов'язана зареєструватися як платник податку в органі державної податкової служби за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених статтею 183 цього Кодексу, крім особи, яка є платником єдиного податку.

Порядок реєстрації платників податку на додану вартість встановлений статтею 183 Податкового кодексу України, пунктами 183.1, 183.4 якої передбачено, що будь-яка особа, що підлягає обов'язковій реєстрації чи прийняла рішення про добровільну реєстрацію як платника податку, подає до органу державної податкової служби за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) реєстраційну заяву.

У разі переходу осіб із спрощеної системи оподаткування, що не передбачає сплати податку, на сплату інших податків і зборів, встановлених цим Кодексом, у випадках, визначених главою 1 розділу XIV цього Кодексу, за умови, що такі особи відповідають вимогам, визначеним пунктом 181.1 статті 181 цього Кодексу, реєстраційна заява подається не пізніше 10 числа першого календарного місяця, в якому здійснено перехід на сплату інших податків і зборів, встановлених цим Кодексом. Якщо такі особи відповідають вимогам, визначеним пунктом 182.1 статті 182 цього Кодексу, реєстраційна заява подається у строк, визначений пунктом 183.3 цієї статті.

Разом з цим, відповідно до пункту 18 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України та підпункту 6.1 пункту 6 розділу ІІІ Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 22 грудня 2010 року № 978, що діяли на час виникнення спірних правовідносин, особи, які перейшли на загальну систему оподаткуванні із спрощеної системи оподаткування і не були зареєстровані платника податку на додану вартість, підлягають обов'язковій реєстрації платниками податку на додану вартість з урахуванням вимог пункту 181.1 статті 181 Податкового кодексу України. Обсяг оподатковуваних операцій визначається починаючи з періоду переходу на загальну систему оподаткування.

З наведеного вбачається, що особа, яка перейшла зі спрощеної системи оподаткування на загальну, та не була платником податку на додану вартість, повинна зареєструватися у якості платника цього податку лише у разі відповідності вимогам, встановленим пунктом 181.1 статті 181 Податкового кодексу України, а саме: лише у разі якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню податком на додану вартість, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 300000 гривень. При цьому, законодавством встановлено, що обсяг оподатковуваних операцій (загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг) розраховується починаючи з періоду переходу на загальну систему оподаткування.

Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 у період знаходження на загальній системі оподаткування 17 жовтня 2011 року до Державної податкової інспекції у Гагарінському районі м. Севастополя Державної податкової служби у зв'язку з перевищенням суми від здійснення операцій з постачання товарів 300000 грн. 00 коп. було подано у встановленому законом порядку заяву про реєстрацію у якості платника податку на додану вартість.

18 жовтня 2011 року Державною податковою інспекцією у Гагарінському районі м. Севастополі Державної податкової служби було видано позивачу Свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість під № 200006522 серії НБ № 101641.

З викладеного вбачається, що приписи ст. 181 Податкового кодексу України, щодо зобов'язання реєстрації платником ПДВ повинні бути застосовані до ФОП ОСОБА_3 лише з моменту втрати нею статусу платника єдиного податку ( з 01.01.2011 р.) та з урахуванням обсягу господарських операцій за попередні 12 місяців.

Таким чином, обсяг господарських операцій з поставки товарів (робіт, послуг), які були проведені позивачем до вказаної дати не може бути взятий до уваги з метою визначення обов'язку даного суб'єкта права зареєструватись в якості платника податку на додану вартість, оскільки ці господарські операції здійснювались ФОП ОСОБА_3 у статусі платника єдиного податку.

Отже, ФОП ОСОБА_3 не мала обов'язку реєстрації та нарахування податкових зобов'язань з ПДВ відразу після переходу на загальну систему оподаткування.

Крім того, відповідно до п.18 підрозділу 2 розділу XX Перехідних положень ПКУ, діючих на час виникнення спірних відносин між позивачем та ДШ у Гагарінському районі м. Севастополя ДПС передбачалося, що особи, які перейшли на загальну систему оподаткування зі спрощеної системи оподаткування та не були зареєстровані платниками податку на додану вартість, підлягають обов'язковій реєстрації платниками податку на додану вартість з урахуванням вимог пункту 181.1 статті 181 Кодексу. Об'єм оподатковуваних операцій визначається починаючи з періоду переходу на загальну систему оподаткування.

Доводи апеляційної скарги щодо неправильного застосування норм матеріального та процесуального права висновків суду першої інстанції не спростовують, оскільки ґрунтуються на невірному трактуванні відповідачем наведених правових норм.

Таким чином, судова колегія вважає, що судом першої інстанції повно з'ясовані обставини справи, що мають значення для справи, висновки суду, викладені в судовому рішенні відповідають обставинам справи та засновані на правильному застосуванні норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, тому підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення суду першої інстанції -відсутні.

Керуючись статтями 195, 198, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Гагарінському районі Головного управління Міндоходів у м. Севастополі на постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 14.06.13 у справі № 827/1025/13-а залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 14.06.13 у справі № 827/1025/13-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення. Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України у порядку та в строки, встановлені статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст судового рішення виготовлений 20 січня 2014 р.

Головуючий суддя підпис О.В.Дугаренко

Судді підпис О.І. Мунтян

підпис В.А.Омельченко

З оригіналом згідно

Головуючий суддя О.В.Дугаренко