ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м.Житомир
14 січня 2014 р. справа № 806/7712/13-a
категорія 10.1
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Гуріна Д.М.,
секретар Галайба І.Б.,
представник позивача та представник відповідача у судове засідання не з'явились,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Радомишльському районі Житомирської області до Радомишльського міського комунального підприємства по благоустрою міста про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування
встановив:
26 листопада 2013 року до Житомирського окружного адміністративного суду звернулося Управління Пенсійного фонду України в Радомишльському районі Житомирської області (далі - УПФУ в радомишльському районі) із позовом до Радомишльського міського комунального підприємства по благоустрою міста про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з 1 серпня 2009 року до 31 грудня 2010 року у розмірі 250980 грн 99 коп.
У позовній заяві УПФУ в Радомишльському районі вказало, що у Радомишльського міського комунального підприємства по благоустрою міста виникла заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 250980 грн 99 коп. Просить стягнути з Радомишльського міського комунального підприємства по благоустрою міста на користь УПФУ в Радомишльському районі 250980 грн 99 коп. заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Ухвалами судді Житомирського окружного адміністративного суду від 29 листопада 2013 року відкрито провадження у даній справі та призначено справу до судового розгляду.
Представник позивача у судове засідання не з’явився, подав до суду клопотання про розгляд справи без участі представника, у клопотанні зазначив, що заборгованість не погашена. (а.с.182).
Представник відповідача у судове засідання не з’явився, про причини неявки у судове засідання не повідомив, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином.
Справа розглядається судом за наявними у ній доказами на підставі положень статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суд, з’ясувавши обставини у справі та перевіривши їх доказами, приходить до висновку про задоволення адміністративного позову з наступних підстав.
Правовідносини, що виникли між УПФУ в Радомишльському районі та Радомишльським міським комунальним підприємством по благоустрою міста регулюються Законом України від 9 липня 2003 року № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі – Закон України №1058-IV) у редакції чинній на момент виникнення правовідносин.
Згідно з абзацом 34 частини 1 статті 1 Закону України №1058-IV страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до положень статей 14, 15 Закону України №1058-IV Радомишльське міське комунальне підприємство по благоустрою міста відноситься до страхувальників та є платником страхових внесків.
Згідно з пунктом 6 частини 2 статті 17 Закону України №1058-IV, що був чинним на момент виникнення спірних правовідносин, страхувальник зобов’язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески
Абзацом 1 частини 6 статті 20 Закону України №1058-IV встановлено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Частиною 10 статті 20 Закону України №1058-IV передбачено, що якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Згідно з частиною 12 статті 20 Закону України №1058-IV страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Таким чином Радомишльське міське комунальне підприємство по благоустрою міста зобов’язане було своєчасно та в повному обсязі сплачувати страхові внески.
Відповідно до частини 1 статті 106 Закону України №1058-IV, що була чинною на момент виникнення спірних правовідносин, у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Згідно з частиною 2 статті 106 Закону України №1058-IV, що була чинною на момент виникнення спірних правовідносин, суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Пунктом 2 частини 9 статті 106 Закону України №1058-IV була встановлена відповідальність за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду.
Відповідно до частини 13 статті 106 Закону України №1058-IV про нарахування пені та накладення штрафів, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення, які протягом трьох робочих днів із дня їх винесення надсилаються страхувальнику, банку чи організації, яка здійснює виплату і доставку пенсій. Суми пені та штрафів, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, підлягають сплаті страхувальником, банком чи організацією, яка здійснює виплату і доставку пенсій, протягом десяти робочих днів з дня одержання відповідного рішення. При цьому в цей же строк страхувальник, банк чи організація, яка здійснює виплату і доставку пенсій, має право оскаржити зазначене рішення до вищого органу Пенсійного фонду або в судовому порядку з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це відповідного виконавчого органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення. Оскарження рішення виконавчого органу Пенсійного фонду про нарахування пені та накладання штрафів зупиняє строки їх сплати до винесення вищим органом Пенсійного фонду або судом рішення у справі. Строки сплати фінансових санкцій також призупиняються до винесення судом рішення в разі оскарження страхувальником вимоги про сплату недоїмки, якщо накладення фінансових санкцій пов'язано з її виникненням або несвоєчасною сплатою.
Згідно з частиною 14 статті 106 Закону України №1058-IV рішення органу Пенсійного фонду про нарахування пені або накладення штрафу, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, є виконавчим документом. У разі якщо страхувальник, банк чи організація, яка здійснює виплату і доставку пенсій, отримали рішення про нарахування пені та накладення штрафу, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, і не сплатили зазначені в них суми фінансових санкцій протягом десяти робочих днів, а також не оскаржили це рішення чи не повідомили у цей строк відповідний виконавчий орган Пенсійного фонду про його оскарження, воно передається для виконання державній виконавчій службі та страхувальнику. Суми пені та фінансових санкцій, застосованих за порушення порядку та строків обчислення, нарахування та сплати страхових внесків стягуються в тому ж порядку, що й недоїмка із сплати страхових внесків. Суми пені та штрафів можуть бути включені до вимоги про сплату недоїмки, якщо застосування цих фінансових санкцій пов'язано з виникненням та сплатою недоїмки.
Абзацом 1 статті 15 Закону України №1058-IV встановлено, що строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.
Позивачем були прийняті рішення відносно Радомишльського міського комунального підприємства по благоустрою міста від 30 грудня 2010 року №531, від 25 листопада 2010 року №495, від 14 червня 2010 року №2804/03, від 11 травня 2010 року №218, від 8 квітня 2011 року №62, від 14 квітня 2010 року №115, від 26 січня 2010 року №8, від 4 грудня 2009 року №647, від 28 жовтня 2009 року №620, від 8 вересня 2009 року №548, від 30 червня 2009 року №459, від 30 червня 2009 року №459 та від 18 березня 2009 року №245 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, які були направлені на адресу відповідача. (а.с. 137-156).
Рішенням від 30 грудня 2010 року №531 застосовано до Радомишльського міського комунального підприємства по благоустрою міста фінансову санкцію у розмірі 457 грн 50 коп. та нараховано пені у сумі 2246 грн 75 коп. за період з 20 серпня 2009 року до 28 грудня 2010 року.
Рішенням від 25 листопада 2010 року №495 застосовано до Радомишльського міського комунального підприємства по благоустрою міста фінансову санкцію у розмірі 100 грн 00 коп. та нараховано пені у сумі 419 грн 50 коп. за період з 20 серпня 2009 року до 27 жовтня 2010 року.
Рішенням від 14 червня 2010 року №2804/03 застосовано до Радомишльського міського комунального підприємства по благоустрою міста фінансову санкцію у розмірі 350 грн 00 коп. та нараховано пені у сумі 984 грн 98 коп. за період з 20 липня 2009 року до 28 травня 2010 року.
Рішенням від 11 травня 2010 року №218 застосовано до Радомишльського міського комунального підприємства по благоустрою міста фінансову санкцію у розмірі 880 грн 00 коп. та нараховано пені у сумі 2421 грн 45 коп. за період з 14 липня 2009 року до 20 квітня 2010 року.
Рішенням від 8 квітня 2011 року №62 застосовано до Радомишльського міського комунального підприємства по благоустрою міста фінансову санкцію у розмірі 1553 грн 34 коп. та нараховано пені у сумі 279 грн 60 коп. за період з 18 грудня 2009 року до 5 січня 2010 року.
Рішенням від 14 квітня 2010 року №115 застосовано до Радомишльського міського комунального підприємства по благоустрою міста фінансову санкцію у розмірі 1166 грн 14 коп. та нараховано пені у сумі 2946 грн 65 коп. за період з 22 червня 2009 року до 22 березня 2010 року.
Рішенням від 26 січня 2010 року №8 застосовано до Радомишльського міського комунального підприємства по благоустрою міста фінансову санкцію у розмірі 450 грн 09 коп. та нараховано пені у сумі 2736 грн 00 коп.
Рішенням від 4 грудня 2009 року №647 застосовано до Радомишльського міського комунального підприємства по благоустрою міста фінансову санкцію у розмірі 781 грн 96 коп. та нараховано пені у сумі 1183 грн 65 коп.
Рішенням від 28 жовтня 2009 року №620 застосовано до Радомишльського міського комунального підприємства по благоустрою міста фінансову санкцію у розмірі 1007 грн 76 коп. та нараховано пені у сумі 1364 грн 44 коп.
Рішенням від 8 вересня 2009 року №548 застосовано до Радомишльського міського комунального підприємства по благоустрою міста фінансову санкцію у розмірі 2568 грн 32 коп. та нараховано пені у сумі 3006 грн 71 коп.
Рішенням від 30 червня 2009 року №459 застосовано до Радомишльського міського комунального підприємства по благоустрою міста фінансову санкцію у розмірі 1132 грн 81 коп. та нараховано пені у сумі 1175 грн 16 коп.
Рішенням від 30 червня 2009 року №459 застосовано до Радомишльського міського комунального підприємства по благоустрою міста фінансову санкцію у розмірі 2282 грн 64 коп.
Рішенням від 18 березня 2009 року №245 застосовано до Радомишльського міського комунального підприємства по благоустрою міста фінансову санкцію у розмірі 2000 грн 00 коп. та нараховано пені у сумі 487 грн 59 коп. за період з 22 грудня 2008 року до 11 березня 2009 року.
Згідно з довідкою про наявність заборгованості, Радомишльське міське комунальне підприємство по благоустрою міста має заборгованість перед УПФУ в Радомишльському районі на загальну суму 282565 грн 51 коп., в тому числі: зі сплати страхових внесків - 240404 грн 66 коп., зі сплати фінансових санкцій - 23064 грн 51 коп. та зі сплати пені - 19096 грн 34 коп. (а.с. 167).
Крім того позивачем до матеріалів справи додано розрахунок суми заборгованості за період з 1 серпня 2009 року до 31 грудня 2010 року, згідно з яким заборгованість відповідача перед УПФУ в радомишльському районі становить 282565 грн 51 коп. (а.с. 7).
Таким чином Радомишльське міське комунальне підприємство по благоустрою міста станом на 1 грудня 2013 року має заборгованість перед УПФУ в Радомишльському районі в розмірі 282565 грн 51 коп. Позивачем у позовній заяві зазначено, що заборгованість за січень 2010 року в сумі 14820 грн 08 коп. та квітень 2010 року в сумі 16764 грн 44 коп. вже була заявлена до стягнення, у зв'язку з чим стягненню підлягає сума 250980 грн 99 коп., вказана сума боргу підтверджується звітністю, що подавалась страхувальником та актом звірки взаєморозрахунків від 20 липня 2011 року. (а.с. 8-136).
На підтвердження розрахунків заборгованості позивач надав до суду картку особового рахунку страхувальника. (а.с. 168-177).
Відповідач, протягом встановленого законом строку, суму страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування не сплатив.
Враховуючи наведене, а також те, що на час розгляду справи заборгованість не сплачена, суд задовольняє адміністративний позов.
Відповідно до положень пункту 18 частини 1 статті 5 Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VI "Про судовий збір" Пенсійний фонд України та його органи звільняються від сплати судового збору.
Керуючись статями 71, 86, 94, 128, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України,
постановив:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з Радомишльського міського комунального підприємства по благоустрою міста на користь Управління Пенсійного фонду України в Радомишльському районі Житомирської області 250980 грн 99 коп. заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з 1 серпня 2009 року до 31 грудня 2010 року.
Видати або направити копію постанови особам які, беруть участь у справі, та особам, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їх права, свободи інтереси чи обов’язки, за правилами встановленими статтею 167 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили у порядку встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції за правилами встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Д.М. Гурін