Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
17 січня 2014 р. № 820/12183/13-а
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Рубан. В.В.,
за участі
секретаря судового засідання - Сотнікової Є.Ф.,
позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Машталір В.М.,
представника третьої особи - не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Харківської ОДА, третьої особи: УДАІ ГУМВС України в Харківській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Департаменту соціального захисту населення Харківської ОДА, третя особа: УДАІ ГУМВС України в Харківській області, в якому просив суд: визнати дії Департаменту соціального захисту населення Харківської ОДА стосовно відмови ОСОБА_1 у видачі довідки для переоформлення (перереєстрації) автомобіля неправомірними; зобов'язати Департамент соціального захисту населення Харківської ОДА видати ОСОБА_1 довідку для переоформлення (перереєстрації) автомобіля SKODА ОСТАVІА, 2005 р.в., державний номер НОМЕР_1, у підрозділах ВДАІ ХМУ ГУМВС України в Харківській області.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до Порядку забезпечення інвалідів автомобілями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 липня 2006 року № 999 батько позивача ОСОБА_4 (інв. 1-ї групи) у травні 2012 р. отримав від громадянки Чехії у якості гуманітарної допомоги автомобіль SKODА ОСТАVІА, 2005 року випуску, ідентифікаційний номер транспортного засобу НОМЕР_2, об'єм двигуна 1595 см. куб. 18 липня 2012 р., після процедури оформлення, даний автомобіль був виданий батьку позивача Департаментом соціального захисту населення Харківської ОДА та у подальшому отримав державний реєстраційний номер НОМЕР_1. ІНФОРМАЦІЯ_2 батько позивача ОСОБА_4 помер. 02 жовтня 2013 року, позивач, звернувся із заявою до Департаменту соціального захисту населення Харківської ОДА стосовно видачі довідки для переоформлення (перереєстрації) автомобіля SKODА ОСТАVІА, 2005 р.в., державний номер НОМЕР_1, у підрозділах ВДАІ ХМУ ГУМВС України в Харківській області. Відповідач листом № Н-1302104-44/38 від 15.10.2013 р. відмовив позивачу у наданні дозволу на переоформлення автомобіля, посилаючись на п. 41 "Порядку забезпечення інвалідів автомобілями" від 19 липня 2006 р. за N 999 та запропонував позивачеві передати даний автомобіль у його власність за умови сплати податків і зборів за ставками, діючими на день здійснення митного оформлення автомобіля, або повернути його Головному управлінню соціального захисту населення. Позивач вважає, що дії відповідача неправомірні, оскільки на його думку він має право, відповідно до п. 16 Порядку, на безоплатне залишення вказаного автомобіля. В судовому засіданні позивач підтримав вимоги і доводи заявленого позову та просив їх задовольнити.
Представник відповідача, Департаменту соціального захисту населення Харківської ОДА, в судовому засіданні надала суду письмові заперечення, в обґрунтування яких, зазначила, що Департамент соціального захисту населення Харківської ОДА діяв виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в зв'язку з чим просила в задоволенні позовних вимог відмовити.
Представник третьої особи, УДАІ ГУМВС України в Харківській області, в судовому засіданні 15.01.2014 року, проти позову заперечував, в обґрунтування заперечень, зазначив, що згідно інформаційної бази даних УДАІ ГУМВС України в Харківській області автомобіль SKODА ОСТАVІА, 2005 року випуску, кузов НОМЕР_2, колір сірий, двигун НОМЕР_3, 19.07.2012 року було зареєстровано у ВРЕР №1 ГУМВС України в Харківській області на ім'я ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1. На автомобіль закріплено номерний знак НОМЕР_1 та видано свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_4, у графі "особливі відмітки" якого зроблено запис Довідка № 8 18.07.12 ГУПСЗН Х\О (соцзахист) ВМД224398, без права продажу, та передачі іншим особам. Крім того, представник зазначив, що відповідно до п. 41. забороняється зняття з обліку та/або перереєстрація на нового власника транспортних засобів, що одержані через органи соціального захисту населення або управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, без письмового розпорядження зазначених органів. У задоволенні позову просив відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню, виходячи з таких підстав та мотивів.
Судом встановлено, що ОСОБА_4, інваліду від загального захворювання 1 групи, 18.07.2012 року відповідно до Порядку забезпечення інвалідів автомобілями, затвердженого постановою КМ України від 19.06.2006р., № 999, Закону України «Про гуманітарну допомогу», на підставі наказу Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської ОДА № 83 від 17.07.2012 року виданий автомобіль SKODА ОСТАVІА, 2005 року випуску, кузов НОМЕР_2, колір сірий, двигун НОМЕР_3, одержаний як гуманітарна допомога.
19.07.2012 р. зазначений автомобіль було зареєстровано у ВРЕР №1 ГУМВС України в Харківській області на ім'я ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1. На автомобіль закріплено номерний знак НОМЕР_1 та видано свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_4, у графі "особливі відмітки" якого зроблено запис Довідка № 8 18.07.12 ГУПСЗН Х\О (соцзахист) ВМД224398, без права продажу, та передачі іншим особам.
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть НОМЕР_5 від 03.09.2013 р. (а.с.13).
02.10.2013р., позивач, ОСОБА_1, звернувся із заявою до Департаменту соціального захисту населення Харківської ОДА стосовно видачі довідки для переоформлення (перереєстрації) автомобіля SKODА ОСТАVІА, 2005 р.в., державний номер НОМЕР_1, у підрозділах ВДАІ ХМУ ГУМВС України в Харківській області (а.с. 10).
15.10.2013 р., відповідач, Департамент соціального захисту населення Харківської ОДА, листом № Н-1302104-44/38 роз'яснив позивачу положення п. 41 " Порядку забезпечення інвалідів автомобілями " від 19 липня 2006 р. за N 999, рекомендував позивачу, відповідно до п. 41 вказаного Порядку, надати до районного управління соціального захисту населення за місцем колишньої реєстрації інваліда, заяву та документи для вирішення питання щодо сплати податків і зборів за ставками, діючими на день здійснення митного оформлення автомобіля, або повернути його Департаменту соціального захисту населення ОДА, посилаючись на те що вказаний автомобіль 18.07.2012 року був наданий в якості гуманітарної допомоги на десятирічний строк експлуатації. Крім того відповідач зазначив, що переоформлення автомобілів, які видані в якості гуманітарної допомоги, враховуючи середньомісячний сукупний дохід сім'ї , Порядком не передбачений (а.с. 11).
Відповідно до ч.ч. 1,2 ст. 38 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 №875 інвалідам і дітям-інвалідам надаються безоплатно або на пільгових умовах послуги з соціально-побутового і медичного обслуговування, технічні та інші засоби реабілітації (засоби для пересування, протезні вироби, сурдотехнічні засоби, мобільні телефони для письмового спілкування тощо), вироби медичного призначення (індивідуальні пристрої, протези очей, зубів, щелеп, окуляри, слухові та голосоутворювальні апарати, ендопротези, сечо- та калоприймачі тощо) на підставі індивідуальної програми реабілітації, автомобілі - за наявності відповідного медичного висновку.
Після смерті інваліда, дитини-інваліда автомобіль, виданий безоплатно чи на пільгових умовах, у тому числі визнаний гуманітарною допомогою, за бажанням членів його сім'ї може бути переданий у їх власність безоплатно у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Технічні та інші засоби реабілітації можуть бути залишені у власності членів сім'ї померлого інваліда, дитини-інваліда в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно до ч. 8 ст. 38 вказаного Закону порядок та умови забезпечення інвалідів і дітей-інвалідів лікарськими, технічними та іншими засобами реабілітації, виробами медичного призначення, санаторно-курортними путівками, автомобілями, а також переліки технічних та інших засобів реабілітації і виробів медичного призначення визначає Кабінет Міністрів України.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про гуманітарну допомогу" від 22.10.1999 р. № 1192, гуманітарна допомога це цільова адресна безоплатна допомога у грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надасться іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв'язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, виникненням надзвичайного стану, зокрема внаслідок стихійного лиха, аварій, епідемій і епізооїій. екологічних, техногенних та інших катастроф, які створюють загрозу для життя і здоров'я населення, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб. Гуманітарна допомога є різновидом благодійництва і має спрямовуватися відповідно до обставин, об'єктивних потреб, згоди її отримувачів та за умови дотримання вимог статті 4 Закону України "Про благодійництво та благодійні організації".
Отримувачами гуманітарної допомоги відповідно до статті 1 цього Закону є юридичні особи, які зареєстровані в установленому Кабінетом Міністрів України порядку в Єдиному реєстрі отримувачів гуманітарної допомоги, а набувачами гуманітарної допомоги є фізичні та юридичні особи, які її потребують і яким вона безпосередньо надається.
Згідно до ст. 11-1 даного Закону забезпечення інвалідів, дітей-інвалідів автомобілями, визнаними гуманітарною допомогою, здійснюється на умовах, передбачених законом, та у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.
Після смерті інваліда, дитини-інваліда автомобіль, визнаний гуманітарною допомогою, яким інвалід був забезпечений через органи соціального захисту населення і користувався менше 10 років, може бути переданий у власність одному із членів сім'ї за рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері соціального захисту населення, за умови сплати податків і зборів за ставками, діючими на день здійснення митного оформлення автомобіля. Якщо інвалід, дитина-інвалід користувався автомобілем більше 10 років, за бажанням членів його сім'ї автомобіль може бути переданий у їх власність безкоштовно.
У разі несплати членом сім'ї інваліда, дитини-інваліда податків і зборів (обов'язкових платежів) автомобіль повертається (вилучається) органам соціального захисту населення у порядку та на умовах, що визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 41 Порядку забезпечення інвалідів автомобілями, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 19 липня 2006 року № 999 за бажанням інвалідів головні управління соціального захисту можуть забезпечувати їх автомобілями, ввезеними в Україну і визнаними в установленому порядку гуманітарною допомогою, без права продажу, дарування, передачі (в тому числі за довіреністю) іншій особі. Автомобілями, отриманими головними управліннями як гуманітарна допомога, інваліди (за їх бажанням або за бажанням законних представників недієздатних інвалідів), діти-інваліди (за бажанням їх законних представників), які перебувають на обліку в головних управліннях соціального захисту та управліннях виконавчої дирекції, забезпечуються безоплатно в порядку черговості.
Автомобіль, отриманий головним управлінням соціального захисту як гуманітарна допомога для конкретного інваліда, який перебуває на обліку, видається безоплатно такому інваліду (за його згодою або за згодою законного представника недієздатного інваліда), дитині-інваліду (за згодою її законного представника) незалежно від черговості на десятирічний строк, визначений з дати видачі, із зняттям з обліку.
Автомобіль, отриманий як гуманітарна допомога для конкретного інваліда, який уже користується автомобілем, отриманим через головне управління соціального захисту або управління виконавчої дирекції згідно з цим Порядком (у тому числі автомобілем, отриманим як гуманітарна допомога), видається такому інваліду за умови повернення головному управлінню соціального захисту або управлінню виконавчої дирекції автомобіля, яким він користується, у повному комплекті.
Після смерті інваліда, дитини-інваліда автомобіль, визнаний гуманітарною допомогою, яким інвалід був забезпечений через головне управління соціального захисту і користувався менше ніж 10 років, може бути переданий у власність одному з членів сім'ї інваліда за рішенням Мінсоцполітики за умови сплати податків і зборів за ставками, діючими на день здійснення митного оформлення автомобіля, які повинні бути сплачені членом сім'ї померлого інваліда, дитини-інваліда протягом шести місяців з дня смерті інваліда. Контроль за дотриманням зазначеного строку здійснюється головним управлінням соціального захисту чи управлінням виконавчої дирекції.
Автомобіль, яким інвалід користувався менше ніж 10 років, після смерті інваліда може залишитись у користуванні його сім'ї безоплатно, якщо в ній є інвалід, у випадках, зазначених в абзацах третьому - шостому пункту 16 цього Порядку.
Якщо інвалід, дитина-інвалід користувався автомобілем більше ніж 10 років, за бажанням членів його сім'ї автомобіль може бути переданий їм у власність безоплатно.
У разі несплати членом сім'ї інваліда, дитини-інваліда податків і зборів (обов'язкових платежів) автомобіль повертається (вилучається) головному управлінню соціального захисту або управлінню виконавчої дирекції після закінчення шестимісячного строку з дня смерті інваліда. Вилучення автомобіля здійснюється відповідно до абзацу п'ятнадцятого пункту 16 цього Порядку.
Таким чином, суд зазначає, що спірний автомобіль 18.07.2012 р. був наданий ОСОБА_4 як гуманітарна допомога, користувався він ним, з огляду на положення п. 41 Порядку 1 рік та 2 місяці, тобто менше ніж 10 років, підстав для передачі вказаного автомобіля безоплатно позивачу у відповідача не було як і підстав на надання йому довідки для переоформлення(перереєстрації) вказаного автомобіля.
Оцінивши добуті докази в їх сукупності, перевіривши обґрунтованість доводів позивача та відповідача, третьої особи суд відмічає, що позивачем в ході розгляду справи не подано належних та допустимих в розумінні ст.70 КАС України доказів протиправності дій відповідача.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
З наявних у справі документів вбачається, що у спірних правовідносинах відповідач діяв на підставі, в межах та у спосіб, що передбаченні Конституцією та законами України.
Факт порушення прав та охоронюваних законом інтересів позивача судом не встановлено, матеріалами справи не підтверджено, а відтак в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 належить відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 9, 11, 94, 128, 159, 160- 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Харківської ОДА, третьої особи: УДАІ ГУМВС України в Харківській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії залишити без задоволення.
2. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. 3. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
У повному обсязі постанова виготовлена 22.01.2014 року.
Суддя Рубан В.В.