Ухвала суду № 36761256, 16.01.2014, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.01.2014
Номер справи
816/5913/13-а
Номер документу
36761256
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 січня 2014 р.Справа № 816/5913/13-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Тацій Л.В.

Суддів: П'янової Я.В. , Філатова Ю.М.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "АВМ Ампер" на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 14.11.2013р. по справі № 816/5913/13-а

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АВМ Ампер"

до Державної екологічної інспекції у Полтавській області Державної екологічної інспекції України

про тимчасову заборону (зупинення) діяльності,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, Державна екологічна інспекція в Полтавській області, звернулась до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "АВМ АМПЕР про тимчасову заборону (зупинення) діяльності відповідача в частині використання пакувальних матеріалів та тари для продукції Товариства з обмеженою відповідальністю "АВМ АМПЕР" до моменту забезпечення приймання та утилізації використаних тари і пакувальних матеріалів.

Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 14.11.2013р. по справі № 816/5913/13-а позов задоволено.

Відповідач не погодився з судовим рішенням, та подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 14.11.2013р. та прийняти нову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

Колегія суддів на підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши постанову суду, дослідивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно до п. 1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року № 454/2011, Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України (далі - Міністр). Держекоінспекція України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Відповідно до п.7 даного Положення, Держекоінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, морські екологічні інспекції (Азовська, Азово-Чорноморська, Північно-Західного регіону Чорного моря).

Відповідно до підпункту 4.2 п.4 Положення про Державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України 04 листопада 2011 року №429, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 листопада 2011 року за №1347/20085, Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог: законодавства про охорону атмосферного повітря щодо: виконання запланованих і затверджених загальнодержавних, галузевих або регіональних природоохоронних програм; наявності та додержання дозволів на викиди забруднюючих речовин; забезпечення безперебійної ефективної роботи і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів; додержання нормативів у галузі охорони атмосферного повітря; додержання екологічних показників нафтопродуктів (бензину автомобільного та дизельного палива), які реалізуються шляхом оптової та роздрібної торгівлі суб'єктами господарювання; порядку здійснення діяльності, спрямованої на штучні зміни стану атмосфери і атмосферних явищ у господарських цілях; надання своєчасної, повної та достовірної інформації про стан атмосферного повітря, визначення видів і обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря.

Судом першої інстанції встановлено, підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, що у період з 11.04.2013 по 22.04.2013 Державною екологічною інспекцією у Полтавській області проведено планову перевірку дотримання ТОВ "АВМ АМПЕР" вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, за результатами якої складено акт № 234/01-01-14 (а.с. 7-12).

Акт перевірки № 234/01-01-14 підписаний директором ТОВ "АВМ АМПЕР" Пасішніченко К.М. без зауважень та заперечень.

Так, плановою перевіркою встановлено, що приймання та утилізація використаних пакувальних матеріалів і тари, в якій знаходилася продукція підприємства ТОВ "АВМ АМПЕР" у 2011, 2012 та поточному роках не забезпечені.

З метою усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час планової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища (акт 234/01-01-14), державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Полтавської області Козік Г.А. видано припис про усунення виявлених порушень № 06-21-48 від 29.04.2013 (а.с. 13-14).

Згідно припису № 06-21-48 від 29.04.2013, ТОВ "АВМ АМПЕР", з посиланням на вимоги статті 17 Закону України "Про відходи" та постанову Кабінету Міністрів України від 26.07.2001 № 915, у строк до 29.05.2013, зобов'язано забезпечити приймання та утилізацію використаних пакувальних матеріалів і тари, в якій знаходилася продукція підприємства ТОВ "АВМ АМПЕР" у 2013 році (а.с. 13).

Вказаний припис № 06-21-48 від 29.04.2013 в установленому законодавством порядку відповідачем не оскаржувався, що не заперечувалось представником ТОВ "АВМ АМПЕР" в ході судового розгляду справи.

Постановою державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Полтавської області Хохою Т.В. № 06-22-152 від 11.07.2013 директора по охороні праці та охороні навколишнього середовища ТОВ "АВМ АМПЕР" ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 188-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накладено на останнього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 255 грн. (а.с. 18).

Пунктом 1 статті 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" встановлено, що підставами для здійснення позапланових заходів, зокрема, є перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органом державного нагляду (контролю).

У термін з 02.10.2013 по 03.10.2013 Державною екологічною інспекцією у Полтавській області проведено позапланову перевірку дотримання ТОВ "АВМ АМПЕР" вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами.

Позапланову перевірку відповідача проведено на підставі наказу №543/01-03 від 01.10.2013 "Про проведення позапланового заходу (перевірки) ТОВ "АВМ АМПЕР" (а.с. 59) та направлення на проведення перевірки від 01.10.2013 №563/01-01-14 (а.с. 60) з метою перевірки виконання вимог припису № 06-21-48 від 29.04.2013.

Результати позапланової перевірки оформлено актом № 563/01-01-14 (а.с. 23-28).

У вказаному акті контролюючим органом відображено висновок про невиконання ТОВ "АВМ АМПЕР" припису Державної екологічної інспекції у Полтавській області № 06-21-48 від 29.04.2013 щодо необхідності забезпечення приймання та утилізації використаних пакувальних матеріалів і тари, в якій знаходилась продукція підприємства ТОВ "АВМ АМПЕР" у 2013 році.

Акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами № 563/01-01-14 підписаний директором ТОВ "АВМ АМПЕР" Пасішніченко К.М. без зауважень та заперечень.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що недотримання відповідачем вимог нормативних актів щодо необхідності забезпечення приймання та утилізації використаних пакувальних матеріалів і тари, прямо порушує вимоги законів України та створює потенційну небезпеку заподіяння шкоди екологічній ситуації та довкіллю, а також життю і здоров'ю людей.

Оцінюючи наведені відповідачем доводи, колегія суддів виходить з наступного.

Правові, організаційні та економічні засади діяльності, пов'язаної із запобіганням або зменшенням обсягів утворення відходів, їх збиранням, перевезенням, зберіганням, сортуванням, обробленням, утилізацією та видаленням, знешкодженням та захороненням, а також з відверненням негативного впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини на території України визначає Закон України "Про відходи" від 05.03.1998 №187/98-ВР (далі - Закон №187/98-ВР).

Відповідно до статті 1 Закону №187/98-ВР (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) відходи - будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення; виробник відходів - фізична або юридична особа, діяльність якої призводить до утворення відходів.

Згідно положень частини 1 статті 17 Закону №187/98-ВР суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані забезпечувати приймання та утилізацію використаних пакувальних матеріалів і тари, в яких знаходилася продукція цих підприємств, установ та організацій - суб'єктів господарської діяльності, або укладати угоди з відповідними організаціями на їх збирання та утилізацію.

З метою створення умов для організації збирання, заготівлі та утилізації відходів як вторинної сировини, а також зменшення негативного впливу відходів на довкілля Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 26.07.2001 № 915 "Про впровадження системи збирання, заготівлі та утилізації відходів як вторинної сировини" (надалі - Постанова № 915).

Пунктом 1 Постанови № 915 Державна компанія "Укрекокомресурси" (далі - Компанія) віднесена до сфери управління Міністерства економіки та покладенням на неї виконання функцій щодо розроблення і організації впровадження системи збирання, заготівлі та утилізації відходів, у тому числі використаної тари і пакувальних матеріалів вітчизняного та імпортного виробництва, як вторинної сировини.

Відповідно до пункту 3 Постанови № 915 визначено такі мінімальні норми утилізації використаних тари і пакувальних матеріалів для підприємств, установ, організацій усіх форм власності у відсотках загальної маси тари і пакувальних матеріалів, які вони використовують в Україні або імпортують разом з продукцією: 2009 рік - 25, 2010 рік - 30, 2011 рік і наступні роки - 35.

Пунктом 5 Постанови № 915 установлено, що підприємства, установи та організації усіх форм власності, які використовують в Україні тару і пакувальні матеріали або імпортують їх разом з продукцією, зобов'язані: самостійно з дотриманням вимог законодавства забезпечити приймання та утилізацію використаних тари і пакувальних матеріалів відповідно до встановлених пунктом 3 цієї постанови мінімальних норм утилізації або укласти з Компанією договори про організацію їх збирання, заготівлі та утилізації з оплатою послуг за тарифами, затвердженими пунктом 2 цієї постанови; забезпечити виконання встановлених пунктом 3 цієї постанови норм утилізації, незалежно від того, самостійно чи на підставі укладених договорів вони здійснюють збирання і заготівлю використаних тари і пакувальних матеріалів; подавати щороку до 10 грудня територіальним органам Міністерства охорони навколишнього природного середовища інформацію про обсяги використаних ними тари і пакувальних матеріалів.

Кошти, що надходять як плата за послуги з організації збирання, заготівлі та утилізації використаних тари і пакувальних матеріалів відповідно до цієї постанови, зараховуються на спеціальний рахунок, відкритий Компанією в Державному казначействі, і використовуються в порядку та за напрямами, визначеними Кабінетом Міністрів України.

Матеріалами справи підтверджено, що ТОВ "АВМ АМПЕР" протягом 2011-2013 років здійснює виробничу діяльність з виготовлення продукції (а.с. 71).

Відповідач визнає, що для пакування продукції ТОВ "АВМ АМПЕР" застосовується поліетиленова плівка (а.с. 37).

Таким чином, на ТОВ "АВМ АМПЕР", як на підприємство, яке використовує в Україні тару і пакувальні матеріали, покладено обов'язок самостійно з дотриманням вимог законодавства забезпечити приймання та утилізацію використаних тари і пакувальних матеріалів відповідно до встановлених пунктом 3 цієї постанови мінімальних норм утилізації або укласти з Компанією договори про організацію їх збирання, заготівлі та утилізації з оплатою послуг за тарифами, затвердженими пунктом 2 цієї постанови.

За приписами статті 1 Закону №187/98-ВР операції поводження з відходами - це збирання, перевезення, зберігання, сортування, оброблення (перероблення), утилізація, видалення, знешкодження і захоронення відходів.

Відповідачем не надано суду доказів наявності у нього ліцензії Міністерства охорони навколишнього природного середовища України на право здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами, що надавало б відповідачу право самостійно здійснювати утилізацію відходів.

Відповідачем укладено договір № 18/243-ІМ від 26.01.2011 з Полтавським обласним управлінням "Полтаваекоресурси" Державної компанії з утилізації відходів як вторинної сировини "Укрекокомресурси" Кабінету Міністрів України виключно на послуги з організації збирання, заготівлі та утилізації використаних тари і пакувальних матеріалів імпортованої продукції.

Разом з тим, позивачем не надано до суду договору, укладеного з Компанією (Державною компанією "Укрекокомресурси") про організацію збирання, заготівлі та утилізації тари і пакувальних матеріалів, що використовуються відповідачем для продукції власного виробництва, з оплатою послуг за тарифами, затвердженими пунктом 2 постанови № 915.

Не можна прийняти, як належний доказ копії договорів, укладених з Кременчуцьким КАТП-1628, ТОВ "НВП "Екосфера", ПП "НПК "Еквадор", ТОВ "СП-Капіталл" (а.с. 41-47), оскільки вказані договори, укладені ТОВ "АВМ АМПЕР" не з Компанією (Державною компанією "Укрекокомресурси"), а відтак, не можуть бути доказом виконання відповідачем вимог пункту 5 Постанови № 915 та статті 17 Закону України "Про відходи".

Крім того, договір № 9 від 25.12.2012 укладено відповідачем з Кременчуцьким КАТП-1628 не на утилізацію відходів, а на їх захоронення.

Відповідно до положень статті 1 Закону України "Про відходи" захоронення відходів - це остаточне розміщення відходів при їх видаленні у спеціально відведених місцях чи на об'єктах таким чином, щоб довгостроковий шкідливий вплив відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини не перевищував установлених нормативів; утилізація відходів - використання відходів як вторинних матеріальних чи енергетичних ресурсів.

Закон України "Про відходи" відрізняє поняття утилізації та захоронення відходів, а стаття 42 Закону встановлює відповідальність за захоронення відходів, для утилізації яких в Україні існує технологія.

Предметом договору № 683.888.683 від 14.05.2013, укладеного відповідачем з ПП "НПК "Еквадор", та договору № 7 від 14.06.2013, укладеного відповідачем з ТОВ "СП-Капіталл", з урахуванням додатку № 1 до нього, не є утилізація тари і пакувальних матеріалів, що використовуються відповідачем для продукції власного виробництва.

З урахуванням наведеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що ТОВ "АВМ АМПЕР" не виконано обов'язок щодо самостійного з дотриманням вимог законодавства забезпечення приймання та утилізації використаних тари і пакувальних матеріалів відповідно до встановлених пунктом 3 цієї постанови мінімальних норм утилізації або укладення з Компанією договорів про організацію їх збирання, заготівлі та утилізації з оплатою послуг за тарифами, затвердженими пунктом 2 цієї постанови, чим порушено пункт 5 постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.2001 № 915 "Про впровадження системи збирання, заготівлі та утилізації відходів як вторинної сировини" та вимоги статті 17 Закону України "Про відходи".

Згідно з п.п. "и" п. 4 Порядку обмеження, тимчасової заборони (зупинення) чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій і об'єктів у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 29.10.1992 № 2751-XII, діяльність підприємств обмежується або тимчасово забороняється (зупиняється) у разі перевищення ними лімітів використання природних ресурсів, порушення екологічних нормативів, екологічних стандартів, а також вимог екологічної безпеки, зокрема, порушення інших вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Відповідно до частини 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Беручи до уваги наведене вище, позовні вимоги Державної екологічної інспекції в Полтавській області обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "АВМ Ампер" залишити без задоволення.

Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 14.11.2013р. по справі № 816/5913/13-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя Тацій Л.В.Судді П'янова Я.В. Філатов Ю.М.