Постанова № 36760942, 22.01.2014, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.01.2014
Номер справи
805/15289/13-а
Номер документу
36760942
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Давиденко Т.В.

Суддя-доповідач - Яковенко М.М.

УКРАЇНА

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 січня 2014 року справа №805/15289/13-а

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Яковенко М.М.

судді Ханова Р.Ф., Гайдар А.В.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційні скарги Комунального підприємства «Керуюча компанія Ленінського району м. Донецька» та Державної інспекції України з контролю за цінами на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 11 грудня 2013 року по адміністративній справі № 805/15289/13-а за позовом Комунального підприємства «Керуюча компанія Ленінського району міста Донецька» до Державної інспекції України з контролю за цінами про скасування рішення та припису від 16 вересня 2013 року, -

ВСТАНОВИВ :

Комунальне підприємство «Керуюча компанія Ленінського району міста Донецька» звернулось до суду з позовною заявою про скасування рішення від 16.09.2013 року № 8 про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін та припису від 16.09.2013 року № 9 про виконання законних вимог порушень порядку формування, встановлення та застосування державних (регульованих) цін.

Доводи позовної заяви обґрунтовує тим, що, як вважає позивач, рішення та припис, які оскаржуються, є необґрунтованими та такими, що прийняті відповідачем з перевищенням повноважень та не у спосіб, визначений Конституцією та законами України.

Вважає, що під час перевірки дотримання вимог щодо формування встановлення та застосування тарифів на житлово - комунальні послуги КП «Керуюча компанія Ленінського району міста Донецька» відповідач дійшов неправомірного висновку про порушення норм чинного законодавства щодо нездійснення в повному обсязі перерахунків зменшення вартості послуг з утримання будинків і прибудинкових територій окремо по кожному будинку при не наданні послуг по прибиранню сходових клітин та стягнення плати за послуги з утримання будинків і прибудинкової території за тарифами, які не відповідають затвердженим тарифам, оскільки повноваження по встановленню тарифів на комунальні послуги надані органам місцевого самоврядування та позивач застосовує тарифи виключно на підставі рішень Донецької міської ради та листів Управління житлового господарства.

Не погоджується з висновком відповідача щодо надлишково нарахованих за період з січня 2013 року по червень 2013 року коштів в сумі 692846 грн. 87 коп. за фактично не надані послуги з прибирання сходових клітин, оскільки акти по прибиранню сходових клітин підписані мешканцями житлових будинків, що підтверджує фактичне виконання робіт з прибирання сходових клітин.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 11 грудня 2013 року позовні вимоги Комунального підприємства «Керуюча компанія Ленінського району м. Донецька» задоволені частково (а.с.220-223 т.1).

Рішення Державної інспекції України з контролю за цінами від 16.09.2013 року № 8 про застосування адміністративно - господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін до Комунального підприємства «Керуюча компанія Ленінського району міста Донецька» - скасовано.

Пункт 2 припису Державної інспекції України з контролю за цінами від 16.09.2013 року № 9 про виконання Комунальним підприємством «Керуюча компанія Ленінського району міста Донецька» вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних (регульованих) цін щодо проведення перерахунків із споживачами, яким необґрунтовано застосовані тарифи з утримання будинків та прибудинкових територій, та не відповідають затвердженим, відповідно до Переліку будинків по видам житла, на необґрунтовано нараховану суму розмірі 247988 грн. 42 коп. з урахуванням щомісячного відсотку оплати населенням - скасовано.

В задоволенні іншої частини адміністративного позову відмовлено.

Вирішене питання про судові витрати (з урахуванням ухвали про виправлення описки від 19 грудня 2013 року.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивачем та відповідачем з огляду на незаконність та необґрунтованість постанови суду першої інстанції, прийняту без з'ясування усіх обставин справи, з порушенням норм матеріального та процесуального права подані апеляційні скарги.

Позивач просить скасувати постанову та прийняти нову про задоволення вимог у повному обсязі (а.с.2-4 т.2). Апелянт зазначає, що судом не було прийнято до уваги той факт, що відповідачем при перевірці був встановлений розмір середньозваженої складової тарифів на послуги з прибирання сходових клітин по житловому фонду, що знаходиться на балансі позивача, що в свою чергу призвело до неправильного розрахунку. Визначена в акті перевірки №016 від 09.09.2013 року загальна площа сходових клітин не відповідає дійсності, невірно визначена площа по якій було здійснено прибирання сходових клітин. В акті помилково був здійснений розрахунок площі на котрий позивачем самостійно був здійснений перерахунок за фактично не надані послуги з прибирання сходових клітин. Вказує, що позивачем по житловим будинкам, по яким передбачено надання послуг з прибирання сходових клітин було здійснено у повному обсязі прибирання та перерахунок за не надані послуги. З огляду на що, пункт 1 припису від 16.09.2013 року підлягає скасуванню.

Відповідач просить скасувати постанову суду першої інстанції, та прийняти нову про відмову у задоволенні вимог у повному обсязі. (а.с.30-33 т.2). Судом не враховані положення статті 7 і 14 Закону України "Про житлово-комунальні послуги". Апелянт доводить, що перевіркою дотримання вимог щодо формування встановлення та застосування тарифів на житлово - комунальні послуги КП «Керуюча компанія Ленінського району міста Донецька» встановлено, що позивачем сформовані та застосовані тарифи на житлово-комунальні послуги, які є економічно необґрунтованими.

Вказує на те, що невірне формування позивачем тарифів призвело до невірного затвердження органами місцевого самоврядування тарифів та в кінцевому результаті отримання необґрунтованої суми виручки при застосуванні тарифу. Вважає, що рішення та припис, які оскаржуються, прийняті відповідачем по факту встановлених порушень, правомірно, на підставі норм чинного законодавства, тому просить в задоволенні позовної заяви відмовити у повному обсязі.

Апеляційний розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження з врахуванням приписів пункту 2 частини 1 статті 197 КАС України з огляду на те, що жодна з осіб, яки беруть участь у справі не прибула у судове засідання, хоча були повідомлені про час та місце розгляду справи, що підтверджується поштовими повідомленнями про вручення поштового відправлення. Від відповідача надійшла заява про розгляд справи у їх відсутність. Колегія суддів не приймає до уваги заяву позивача про відкладення розгляду справи на іншу дату у зв'язку зайнятістю представника у іншому судовому процесі. Колегія суддів зазначає, що позивач, як юридична особа має можливість уповноважити будь-яку особу на представництво інтересів в суді, крім того ставити пріоритет розгляд у справи в суді першої інстанції перед судом апеляційної інстанції є безпідставним. Обов'язковою явка сторін не визнавалась, тому колегія суддів вважає можливим провести судовий розгляд за відсутності сторін та прийняти рішення за наявними у справі матеріалами.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне апеляційну скаргу позивача залишити без задоволення, а відповідача задовольнити з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що КП «Керуюча компанія Ленінського району міста Донецька» перебуває на обліку в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України (ЄДРПОУ 35729969), зареєстроване за юридичною адресою: 83016, м. Донецьк, вул. Аравійська, 4а.

Відповідно до п. 1.1 Статуту, Комунальне підприємство «Керуюча компанія Ленінського району м. Донецька» підпорядковується Управлінню житлового господарства Донецької міської ради та відповідно до п. 1.2 Статуту, управління підприємством від імені міської ради здійснюється Управлінням житлового господарства Донецької міської ради.

09.09.2013 року Державною інспекцією України з контролю за цінами проведена перевірка дотримання вимог щодо формування встановлення та застосування тарифів на житлово - комунальні послуги Комунальним підприємством «Керуюча компанія Ленінського району міста Донецька», за результатами якої складений акт від 09.09.2013 року № 016 (а.с. 140-148).

Під час перевірки встановлені порушення КП «Керуюча компанія Ленінського району міста Донецька» п. 2.3 ст. 22 Закону України «Про житлово - комунальні послуги», а саме:

- за фактично не надані послуги з прибирання сходових клітин підприємством самостійно здійснені перерахунки за 6 місяців 2013 року на загальну суму 186298 грн. 63 коп. або по 142592,57 м2 житлової площі будинків, так для мешканців будинків, які займають 530307,59 м2 житлової площі перерахунки не виконані взагалі, підприємством надлишково нараховані споживачам за 6 місяців 2013 року 692846 грн. 87 коп.

- стягувалась плата за послуги з утримання будинків і прибудинкової території за тарифами, які не відповідають затвердженим тарифам.

Складені розрахунки сум завищення доходу (а.с.149-193 т.1).

16.09.2013 року Державною інспекцією України з контролю за цінами винесений припис № 9 про виконання вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних (регульованих) цін, згідно якого КП «Керуюча компанія Ленінського району міста Донецька» зобов'язане у місячний термін:

- провести перерахунки із споживачами за фактично не надані послуги з прибирання сходових клітин на необґрунтовано нараховану суму в розмірі 692846 грн.

- провести перерахунки із споживачами, яким необґрунтовано застосовані тарифи з утримання будинків та прибудинкових територій, та не відповідають затвердженим, відповідно до Переліку будинків по видам житла, на необґрунтовано нараховану суму розмірі 247988 грн. 42 коп. з урахуванням щомісячного відсотку оплати населенням (а.с.136-137).

Правовою підставою прийняття відповідачем рішення про застосування економічних санкцій є норма п.7 ч.1 ст.18 Закону України «Про ціни та ціноутворення» від 21.06.2012 року № 5007-УII, Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»

16.09.2013 року Державною інспекцією України з контролю за цінами винесене рішення № 8 про застосування адміністративно - господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін, згідно якого:

- у КП «Керуюча компанія Леніннського району м. Донецька» в доход державного бюджету вилучений штраф в сумі 247988 грн. 42 коп.;

- КП «Керуюча компанія Леніннського району м. Донецька» зобов'язана повернути споживачам суму необґрунтовано одержаної виручки в розмірі 247988 грн. 42 коп. (а.с. 138 - 139).

Правовою підставою прийняття відповідачем рішення про застосування економічних санкцій є норма п.6 ч.1 ст.18 та ст.20 Закону України «Про ціни та ціноутворення» від 21.06.2012 року № 5007-УII, Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Статус Державної інспекції України з контролю за цінами, її функції та правові основи діяльності встановлені Законом України «Про ціни та ціноутворення».

Згідно ч. 1 ст. 16 Закону України «Про ціни та ціноутворення» органами державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з контролю за цінами.

Тобто, відповідач у справі - орган владних повноважень, якому чинним законодавством надані владні управлінські функції з контролю за цінами.

Відповідно до ст. 18 Закону України «Про ціни та ціноутворення» уповноважені органи мають право: 1) проводити у суб'єктів господарювання в установленому порядку планові та позапланові перевірки:

достовірності зазначеної у документах інформації про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;

бухгалтерських книг, звітів, кошторисів, декларацій, показників реєстраторів розрахункових операцій та інших документів незалежно від способу подання інформації, пов'язаних з формуванням, встановленням та застосуванням державних регульованих цін;

наявності виписки або витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, а також документів, що посвідчують особу, в посадових осіб;

6) приймати рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;

7) надавати органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування, суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;

Пунктом 4 Положення про Державну інспекцію України з контролю за цінами, затвердженого Указом Президента України від 17.04.2013 року № 220/2013 визначені завдання Держцінінспекція України:

9-1) здійснює державний контроль (нагляд) за дотриманням центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, суб'єктами господарювання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;

9-2) надає органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, суб'єктам господарювання обов'язкові до виконання приписи про усунення порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;

9-3) приймає рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;

Тобто, здійснюючи перевірку позивача та направляючи йому припис та приймаючи рішення про застосування адміністратино-господарських санкцій, відповідач діяв в межах повноважень, наданих йому чинним законодавством України.

Як встановлено судом першої інстанції, позивач застосовує тарифи, які встановлені органом місцевого самоврядування, з урахуванням вимог Управління житлового господарства Донецької міської ради, що викладено у листі від 11.11.2009 року №05/1-1185 (а.с.11), тому суд прийшов до переконання про задоволення вимог в цій частині.

З чим не може поголитися суд апеляційної інстанції.

Так, підпунктом 2 пункту «а» ст. 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачені власні повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, до яких належить встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів щодо оплати побутових, комунальних, транспортних та інших послуг, які надаються підприємствами та організаціями комунальної власності відповідної територіальної громади; погодження в установленому порядку цих питань з підприємствами, установами та організаціями, які не належать до комунальної власності.

Відповідно до статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування доводяться до відома населення. На вимогу 2 громадян їм може бути видана копія відповідних актів органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

Відповідно до частини 3 статті 12 Закону України "Про ціни і ціноутворення" зміна рівня державних регульованих цін здійснюється в порядку і строки, що визначаються органами, які відповідно до цього Закону здійснюють державне регулювання цін.

Відповідно до статті 13 Закону України "Про ціни і ціноутворення" державне регулювання цін здійснюється Кабінетом Міністрів України, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень шляхом установлення обов'язкових для застосування суб'єктами господарювання фіксованих цін, а також розміру доплат, знижок (знижувальних коефіцієнтів).

Нормативно - правовий акт, що визначає основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки є Закон України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 року № 1875-ІУ (Закон №1875).

Статтею 2 Закону Закон України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 року № 1875-ІУ №1875 визначено, що державна політика у сфері житлово-комунальних послуг базується на принципах, окрім іншого, 4) регулювання цін/тарифів на житлово-комунальні послуги, перелік яких визначено цим Законом, з урахуванням досягнутого рівня соціально-економічного розвитку, природних особливостей відповідноно регіону та технічних можливостей;

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 року № 1875, до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг відноситься, у тому числі, встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до Закону.

Статтею 14 Закону №1875 встановлено, що залежно від порядку затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги вони поділяються на три групи: друга група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які затверджують органи місцевого самоврядування для надання на відповідній території.

Ціни/тарифи на комунальні послуги та послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій формуються і затверджуються центральними органами виконавчої влади, національними комісіями, що здійснюють державне регулювання у відповідних сферах, та органами місцевого самоврядування відповідно до їхніх повноважень, визначених законом.

Стаття 30. Принципи державного регулювання цін/тарифів на житлово-комунальні послуги

Відповідно до ст.30 Закону №1875, державне регулювання цін/тарифів базується на таких основних принципах: 1) доступності житлово-комунальних послуг для всіх споживачів та рівності правових гарантій; 2) нормативного регулювання надання житлово-комунальних послуг споживачам за цінами/тарифами, затвердженими в установленому законом порядку; 3) відповідності рівня цін/тарифів розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво; 4) відкритості, доступності та прозорості структури цін/тарифів для споживачів та суспільства; 5) відповідності оплати житлово-комунальних послуг їх наявності, кількості та якості; 6) відповідальності виконавців/виробників за недотримання вимог стандартів, нормативів, норм, порядків та правил;

Відповідно до ч. 3 ст. 31 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» органи місцевого самоврядування затверджують ціни/тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво.

Частиною 10 цієї статі 31 передбачено, що у разі зміни протягом строку дії цін/тарифів обсягу окремих складових економічно обґрунтованих витрат з причин, які не залежать від виконавця/виробника, зокрема, збільшення або зменшення податків і зборів, мінімальної заробітної плати, орендної плати та амортизаційних відрахувань, підвищення або зниження цін на паливно-енергетичні та інші матеріальні ресурси, виконавці/виробники проводять коригування встановлених цін/тарифів на житлово-комунальні послуги і подають на затвердження до органу, уповноваженого здійснювати встановлення таких цін/тарифів. При цьому перерахунок цін/тарифів може проводитися шляхом коригування лише тих складових структури цін/тарифів, за якими відбулися цінові зміни в бік збільшення або зменшення. При коригуванні додатково враховується компенсація втрат (або вилучення необґрунтовано отриманих прибутків) від застосування не скоригованої на зміну вартості окремих витрат ціни/тарифу в період до встановлення скоригованих цін/тарифів.

Орган, уповноважений здійснювати встановлення цін/тарифів, зобов'язаний прийняти рішення про коригування тарифу не пізніше ніж через 10 днів з дня отримання відповідного подання.

Таким чином, повноваження по встановленню тарифів на комунальні послуги належать органам місцевого самоврядування.

Рішенням Донецької міської ради від 10.11.2006 року № 6/27 затверджені тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкової території.

25.02.2011 року Донецька міська рада прийняла рішення «Про коригування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкової території житлового фонду територіальної громади м. Донецька»

Управління житлового господарства Донецької міської ради листом від 11.11.2009 року № 05/1-1185 повідомило КП «Керуюча компанія Ленінського району», що рішенням міської ради від 10.11.2006 року № 6/27 затверджені тарифи з утримання будинків та прибудинкових територій за групами в залежності від їх благоустрою, у випадку невідповідності діючого тарифу коректування тарифу здійснюється на підставі акту про фактичний благоустрій житлового будинку.

Позивач при нарахуванні плати за послуги користувався роз'ясненнями, що викладені у листі Управління житлового господарства від 11.11.2009 року №05/1-1185 та за наслідками складених актів щодо благоустрою житлових будинків по яким позивач самостійно здійснював нарахування по тарифам відмінним від встановлених міською радою. Доказів звернення позивача до Донецької міської ради для прийняття рішення про корегування показників тарифів не надано.

Аналіз наведених норм доводить, що висновок суду першої інстанції, що тарифи на послуги з утримання будинків і прибудинкових територій можуть змінюватись самостійно Комунальним підприємством "Керуюча компанія Ленінського району міста Донецька" за листом Управління житлового господарства Донецької міської ради не ґрунтується на нормах законодавства України, оскільки:

- тарифи на послуги з утримання будинків і прибудинкових територій можуть змінюватись виключно органом, який встановив зазначені тарифи, тобто Донецькою міською радою;

- листи Управління житлового господарства Донецької міської ради не є нормативно-правовими актами, а тому не можуть суперечити вимогам рішень Донецької міської ради, і встановлю вати права Комунального підприємства "Керуюча компанія Ленінського району міста Донецька" самостійно змінювати групи будинків, що встановлені рішенням Донецької міської ради.

Разом з тим, Тарифи, які застосовуються при наданні послуг з утримання будинків і прибудинкових територій затверджені рішенням Донецької міської ради від 25.02.2011 № 4/16 "Про коригування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкової території житлового фонду територіальної громади м. Донецька". Даним рішенням застосовані коефіцієнти зміни витрат пов'язаних з наданням послуг при коригуванні тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій житлового фонду територіальної громади м. Донецька, затверджених рішенням міської ради від 10.11.2006 № 6/27 "Про затвердження тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкової території".

Отже, тарифи на послуги з утримання будинків і прибудинкових територій, а також відповідні коригуючи коефіцієнти до зазначених тарифів є обов'язковими для відповідача при здійсненні розрахунків із споживачами за надані послуги.

Діючі тарифи затверджені по типам будинків, з урахуванням коригуючих коефіцієнтів по складовим витрат становлять на 1 кв. м (з ПДВ)

Відповідно до додатку № 3 до рішення Донецької міської ради від 10.11.2006 № 6/27 перерахунку щомісячно підлягає плата за послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій при не наданні послуг за місяць по переліку витрат: прибирання сходових клітин; прибирання прибудинкової території; обслуговування та ремонт ліфтів; електроенергія ліфтів. Вибірковою перевіркою фактів, нарахування плати за послуги з утримання будинків та прибудинкової території встановлено, що для мешканців (споживачів послуг з утримання будинків та прибудинкової території) будинку № 51, розташованого по вулиці Куйбишева, відповідач нараховував плату за утримання будинків та прибудинкової території за тарифами різних груп будинків (гр.ІІ «б» і гр. III) по 1,51 грн. та 1,92 грн. за їм2 загальної площі квартир.

Згідно додатку 5 рішення Донецької міськради від 10.11.06р. № 6/27 (із змінами) будинок по вул. Куйбишева № 51 відноситься до будинків частково упорядкованого житла (б). Відповідно з цим, до мешканців даного будинку, при розрахунку плати за утримання будинків та прибудинкової території повинен застосовуватись єдиний тариф у розмірі 1,51 грн. на 1 м2 загальної площі квартири.

Вибірковою перевіркою було встановлено наявність подібних фактів стосовно ще ряду будинків, а саме: вул. Ізюмівська 9, 11; вул. Кірова 49; вул. Луначарського 7, 9; вул. Спортивна 9; вул. Франко 13, 15, 21; вул. Тушинська 16, 20.

Таким чином при здійсненні розрахунків з деякими мешканцями зазначених житлових будинків за послуги з утримання будинків відповідач порушив вимоги рішення Донецької міської ради від 25.02.2011 № 4/16 "Про коригування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкової території житлового фонду територіальної громади м. Донецька" та рішення Донецької міської ради від 10.11.2006 № 6/27 "Про затвердження тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкової території", у наслідок чого необґрунтовано застосовувалися тарифи 1,92 грн./м2 замість 1,51 грн./м2; 1,51 грн./м2 замість 1,28 грн./м2; 1,28 грн./м2 замість 0,98 грн./м2.

На підставі розрахунку суми завищення доходу отриманого в результаті необгрунтованого застосування тарифів за період з серпня 2012 року по липень 2013 року зайво нарахована сума з урахуванням перерахунків за фактично надані послуги склала 6394,77 грн. (додаток № 10).

З урахуванням відсотку оплати необґрунтовано отримано виручку у розмірі 5575,68 грн.

Також, для мешканців (споживачів послуг з утримання будинків та прибудинкової території) будинку № 147, розташованого по вулиці Івана Ткаченка, відповідач нараховує плату за утримання будинків та прибудинкової території за тарифом 1,92 грн. на 1м2 загальної площі квартири, який згідно рішення Донецької міськради від 10.11.06р. № 6/27 (із змінами) повинен застосовуватись для будинків з упорядкованим житлом.

Згідно додатку 5 до вищезазначеного рішення Донецької міської ради будинок по вул. Івана Ткаченка № 147 відноситься до будинків частково упорядкованого житла (б). Відповідно з цим, до мешканців даного будинку, при розрахунку плати за утримання будинків та прибудинкової території повинен застосовуватись тариф у розмірі 1,51 грн. на 1 м2 загальної площі квартири.

Вибірковою перевіркою було встановлено наявність подібних фактів стосовно ще ряду будинків, а саме: вул. Батумська 5, 9, 19, 47; вул. Івана Ткаченка 102, 131, 133, 135, 137, 143, 146, 147, 148, 152, 157, 160, 163, 167, 173, 175; вул. Іонова 6, 8, ; вул. Кірова 5, 9, 11, 13, 15, 21, 23, 25, 27, 29, 41, 51, 53, 55,; вул. Клінічна 7; вул. Куйбишева 1а, 2, 3, 4, 7, 9, 22, 24, 26, 41, 43, 45, 49, 53, 55; вул. Купріна 19, 21; вул. Луначарського 11; вул. Оборонна 1, 2, 3, 4, 5, 5а, 16, 23; вул. Рослого 73, 80, 82; вул. Спортивна 2, 4, 6, 8, 14; вул. Тушинська 1, 13; вул. Франка 7, 9, 29, 31,44.

На підставі викладеного, колегія суддів приходить до висновку, що при здійсненні розрахунків з мешканцями зазначених житлових будинків за послуги з утримання будинків відповідач порушив вимоги рішення Донецької міської ради від 25.02.2011 № 4/16 "Про коригування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкової території житлового фонду територіальної громади м. Донецька" та рішення Донецької міської ради від 10.11.2006 № 6/27 "Про затвердження тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкової території", у наслідок чого необґрунтовано застосовувалися тариф 1,92 грн./м2 замість 1,51 грн./м2; 1,51 грн./м2 замість 1,28 грн./м2; 1,28 грн./м2 замість 0,98 грн./м2.

На підставі розрахунку суми завищення доходу отриманого в результаті необґрунтованого застосування тарифів за період з січня 2013 року по липень 2013 року зайво нарахована сума з урахуванням перерахунків за фактично надані послуги склала 251 417,41 грн. (додаток № 11). З урахуванням відсотку оплати необґрунтовано отримано виручку у розмірі 242 412,74 грн.

Всього при нарахуванні плати за послуги з утримання будинків та прибудинкової території необґрунтована отримана виручка складає 247 988,42 грн.

З огляду на зазначене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції надаючи невірну правову оцінку фактичним обставинам справи щодо можливості позивача самостійно визначати, встановлювати, коригувати розмір встановлених органом місцевого самоврядування тарифів на комунальні послуги на підставі листа управління житлового господарства Донецької міської ради, безпідставно задовольнив в цій частині вимоги позивача.

Щодо іншої частини вимог про надлишкове нарахування споживачам за 6 місяців 2013 року суми 692846 грн. 87 коп. за фактично не надані послуги з прибирання сходових клітин, у задоволенні яких було відмовлено, суд апеляційної інстанції підтримує висновки суду.

Як встановлено під час перевірки Державною інспекцією України з контролю за цінами, що знайшло своє відображення в акті перевірки (а.с.143-14), прибирання сходових клітин здійснює ТОВ «Сервіс-Дон-Строй», за період січень - червень 2013 року здійснене прибирання 403 тис. м2 житлового фонду, фактична вартість наданих послуг склала 787300 грн., за фактично не надані послуги з прибирання сходових клітин підприємством самостійно здійснені перерахунки за 6 місяців 2013 року на загальну суму 186298 грн. 63 коп. або по 142592,57 м2 житлової площі будинків, для мешканців будинків, які займають 530307,59 м2 житлової площі перерахунки не виконані, підприємством надлишково нараховані споживачам за 6 місяців 2013 року 692846 грн. 87 коп.

Позивачем не надано суду доказів в підтвердження фактичного виконання робіт з прибирання сходових клітин у повному обсязі в розумінні зазначеної норми Закону, обставини встановлені та висновки викладені у акті перевірки не спростовані.

Враховуючи наведене, суд першої інстанції прийшов до правильного висновку, яким підтверджений висновок відповідача про необхідність проведення перерахунку із споживачами за фактично не надані послуги з прибирання сходових клітин на необґрунтовано нараховану суму в розмірі 692846 грн. 87 коп., тому підстав для задоволення позовної заяви в цій частині не вбачається.

Правомірність зроблених відповідачем висновків, призвело до правильного прийняття оскаржуваного рішення про застосування санкцій за порушення державної дисципліни цін та припису. В зв'язку з чим апеляційна скарга позивач є такою, що задоволенню не підлягає, її доводи не спростовують законність та обґрунтованість прийнятого в цій частині судового рішення.

На підставі викладеного, колегія суддів з урахуванням приписів ст.202 КАС України, приходить до висновку, про відмову у задоволенні апеляційної скарги позивача, задоволення апеляційної скарги відповідача, що є наслідком скасування постанови суду з прийняттям нової про відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Керуючись статтями 2, 11, 159, 160, 167, 184, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ :

Апеляційну скаргу Комунального підприємства «Керуюча компанія Ленінського району м. Донецька» - залишити без задоволення.

Апеляційну скаргу Державної інспекції України з контролю за цінами - задовольнити.

Скасувати постанову Донецького окружного адміністративного суду від 11 грудня 2013 року по адміністративній справі № 805/15289/13-а.

Прийняти нову постанову.

У задоволенні адміністративного позову Комунального підприємства «Керуюча компанія Ленінського району м. Донецька» про скасування рішення про застосування адміністративно-господарської санкції за порушення державної дисципліни цін №8 від 16 вересня 2013 року та припису про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування встановлення та застосування державних (регульованих) цін від 16 вересня 2013 року - відмовити у повному обсязі.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена протягом двадцяти днів після набрання законної сили безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя М.М. Яковенко

Судді А.В. Гайдар

Р.Ф. Ханова