Постанова № 36753857, 14.01.2014, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.01.2014
Номер справи
872/10879/13
Номер документу
36753857
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"14" січня 2014 р. справа № 2а/0470/15086/12

Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Лукманової О.М.

суддів: Божко Л.А. Прокопчук Т.С.

при секретарі: Соломка М.Я.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.01.2013 року у справі №2а/0470/15086/12 за позовом Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Інгосстрах» до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення, -

в с т а н о в и л а:

У грудні 2012 року ПрАТ «СК «Інгосстрах» (далі по тексту - позивач) звернулося до суду з позовом до Луцької ОДПІ Волинської області ДПС (далі по тексту - відповідач), в якому просило скасувати податкове повідомлення-рішення №0000342202 від 06.09.2012 року про збільшення суми грошового зобов'язання Луцької філії позивача за платежем адміністративний штраф та інші санкції, 3021081100, у розмірі 510 грн.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.01.2013 року позовні вимоги задоволені.

З постановою суду першої інстанції не погодилась Луцька ОДПІ Волинської області ДПС та подала апеляційну скаргу, якою просила скасувати постанову суду та прийняти нову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити. Свої вимоги обґрунтувала тим, що постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Справа розглянута згідно ч.1 ст.41 КАС України за відсутності осіб, які беруть участь у розгляді справи.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що позивач не веде окремий облік, не має окремого балансу, не є самостійним платником податків, всі податки сплачуються ПрАТ «СК «Інгосстрах», Філія не має своїх банківського рахунку та каси, безпосередньо не здійснює прийом коштів, прихідні (видаткові) касові ордери, касова книга не ведеться, банківський рахунок не відкривався, а тому штраф за ненадання документів є незаконним.

Матеріалами справи встановлено, що Луцька філія ПрАТ «СК «Інгосстрах» з 23.08.2012 року знаходиться на податковому обліку у Луцькій ОДПІ Волинської області ДПС, має стан платника « 0» - платник податків за основним місцем обліку, окремий код ЄДРПОУ - 35933261, є платником податку на прибуток страхових організацій, податку з доходів найманих працівників і комунального податку та самостійно подає по вказаних податках податкову звітність.

У зв'язку з проведенням планової виїзної перевірки ЛФ ПрАТ «СК «Інгосстрах» Луцька ОДПІ своїм листом від 09.08.2012 року №10923/10/22-213 звернулася до ЛФ ПрАТ «СК «Інгосстрах» із заявкою про надання документів, а саме: установчих документів, податкових декларацій з податку на прибуток страховика; договорів страхування; інформації про відповідальних осіб за фінансово-господарську діяльність установи: наказів (інших документів) про призначення (звільнення); переліку структурних підрозділів: філій, відділень та інших відокремлених підрозділів; інформації про залишок коштів на кореспондентських рахунках на останній день перевіреного періоду, первинних документів, авансових звітів та підзвітні суми для відряджень по Україні та за кордоном; угод на здійснення господарської діяльності, договорів оренди приміщень та майна, надання послуг; відомостей нарахування амортизаційних відрахувань, журналу обліку основних фондів, реєстрів отриманих та виданих податкових накладних, про розрахунки податку з власників транспортних засобів, про розрахунки комунального податку, про розрахунки збору за забруднення навколишнього природного середовища, про відомості нарахування та виплати заробітної плати, перерахування до бюджету податку з доходів фізичних осіб, штатний розпис працівників установи, звіти за формою №1ДФ, накази про прийом та звільнення працівників, інші бухгалтерські документи та звітність установи, яка підтверджує достовірність валових витрат та валових доходів. (а.с.8,9).

ЛФ ПрАТ «СК «Інгосстрах» 14.08.2012 року надала відповідь про неможливість надання вищевказаних документів з тих підстав, що вона є підрозділом ПрАТ «СК «Інгосстрах», не є юридичною особою, не веде окремий облік діяльності та не має відокремленого балансу, не є самостійним платником податків, не має на балансі власного майна, до функції філії відноситься тільки укладення договорів страхування, ПрАТ «СК «Інгосстрах» здійснює розрахунки з клієнтами та сплачує їм страхові відшкодування. (а.с.10).

Як вбачається з акту виїзної планової перевірки Луцької філії ПрАТ «СК «Інгосстрах» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2010 року по 31.03.2012 року від 23.08.2012 року №3985/22-2/35933261, до перевірки було надано лише договір оренди приміщення від 28.12.2008 року та договір оренди частини приміщення від 01.01.2012 року. При проведенні перевірки було використано Положення про Луцьку філію ПрАТ «СК «Інгосстрах», декларації про доходи страховика за період, що перевірявся, договори страхування, журнал реєстрації укладених договорів страхування, інформація автоматизованих комп'ютерних систем Луцької ОДПІ Волинської області ДПС: АРМ «Облік платників», АРМ «Облік податків в платежів», АРМ «Аудит».(11-25).

06.09.2012 року Луцькою ОДПІ Волинської області ДПС було винесено податкове повідомлення-рішення №0000342202, яким до Луцької філії ПрАТ «СК «Інгосстрах» було застосовано штрафні санкції у розмірі 510 грн. за ненадання документів для здійснення планової перевірки. (а.с.7).

Відповідно до пп.20.1.6,20.1.8 п.20.1 ст.20 ПК України для здійснення функцій, визначених податковим законодавством, податковий орган має право отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, у порядку, визначеному цим Кодексом, інформацію, довідки, копії документів (засвідчені підписом платника податків або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності) про фінансово-господарську діяльність, отримувані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, дотриманням вимог іншого законодавства, здійснення контролю за яким покладено на органи державної податкової служби, а також фінансову та статистичну звітність, в порядку та на підставах, визначених цим Кодексом. Під час проведення перевірок вивчати та перевіряти первинні документи, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку, інші регістри, фінансову, статистичну звітність, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.

Відповідно до п.85.2 ст.85, ст.121.1 ст.121 ПК України платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам органів державної податкової служби у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки. Незабезпечення платником податків зберігання первинних документів облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів протягом установлених ст. 44 цього Кодексу строків їх зберігання та/або ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів чи їх копій при здійсненні податкового контролю у випадках, передбачених цим Кодексом тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 510 гривень.

Аналізуючи докази у справі та законодавство, що регулюють дані правовідносини, колегія суддів вважає, що позовні вимоги необґрунтовані, оскільки, позивачем безпідставно було відмовлено у наданні податковому органу документів для перевірки згідно з переліком. На думку колегії суддів п.5.4 Положення про Луцьку філію ПрАТ «СК «Інгосстрах», а саме, те, що філія не веде окремого обліку, не має окремого балансу, не є самостійним платником податків, не позбавляє філію обов'язку надання копій документів, які є підставою для формування податкової звітності, яку філія подає податковому органу.

Колегія суддів звертає увагу, що судом першої інстанції не дано взагалі оцінки тому, що позивач відмовив у наданні всього переліку документів, навіть тих, які повинні бути у нього як у структурного підрозділу ПрАТ «СК «Інгосстрах».

Вирішуючи спір, колегія суддів виходить з положень ч.1 ст.71 КАС України, а саме того, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення та вважає, що позивачем не доведено обґрунтованість його позовних вимог.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, постанову суду першої інстанції слід скасувати та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.

Керуючись п.3 ч.1 ст.198, п.4 ч.1 ст.202, ст.ст. 205, 207 КАС України, колегія суддів, -

п о с т а н о в и л а:

Апеляційну скаргу Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби - задовольнити.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.01.2013 року у справі №2а/0470/15086/12 - скасувати.

Прийняти нову постанову. У задоволенні позовних вимог Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Інгосстрах» до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.

Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.

Головуючий: О.М. Лукманова

Суддя: Л.А. Божко

Суддя: Т.С. Прокопчук