КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"14" січня 2014 р. Справа№ 910/17916/13
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Власова Ю.Л.
суддів: Гончарова С.А.
Самсіна Р.І.
за участю секретаря судового засідання Вага В.В.
за участю представників
від прокурора: не з'явився,
від позивача: не з'явився,
від відповідача: Матвієнко О.С.
розглянувши апеляційну скаргу Приватного підприємства «Ескалібур»
на рішення Господарського суду м. Києва від 23.10.2013р. у справі № 910/17916/13 (суддя Босий В.П.)
за позовом Київського міжрайонного екологічного прокурора Дніпровської екологічної прокуратури в інтересах держави в особі Київської міської ради
до Приватного підприємства «Ескалібур»
про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки
ВСТАНОВИВ:
Прокурор звернувся до господарського суду міста Києва з позовною заявою до Відповідача про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки.
Рішенням господарського суду міста Києва від 23.10.13р. позов задоволено повністю.
Рішення мотивовано тим, що спірна земельна ділянка загальною площею 0,0399 га., що знаходиться на території острову р. Дніпро Венеціанський в Дніпровському районі міста Києва використовується Відповідачем безпідставно, будь-яких доказів того, що Відповідач має право її використання, сторонами суду не надано; з огляду на те, що Відповідач використовує спірну земельну ділянку без правовстановлюючих документів, така земельна ділянка підлягає звільненню та приведенню її у попередній стан.
Не погодившись з прийнятим рішенням, Відповідач звернувся до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду міста Києва від 23.10.13р. у даній справі та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Апеляційна скарга мотивована тим, що суд першої інстанції не дослідив всі обставини справи та не звернув уваги на той факт, що Державною інспекцією сільського господарства м. Києва під час проведення позапланового заходу державного нагляду порушено вимоги діючого законодавства, а також на фіктивність внесених до акту перевірки дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства від 07.08.13р. №А-352/090 відомостей про порушення Відповідачем вимог земельного законодавства.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 09.12.13р. відновлено строк на подання апеляційної скарги, апеляційну скаргу Відповідача прийнято до провадження, розгляд справи призначено на 14.01.14р.
Розглянувши у судовому засіданні апеляційну скаргу, дослідивши матеріали справи та зібрані у ній докази, заслухавши пояснення представника Відповідача, суд встановив.
26.03.10р. Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) зареєстровано договір оренди земельних ділянок укладений між Позивачем та Відповідачем, за умовами якого Позивач на підставі рішень Київради від 07.02.02р. за №240/1674 п.12 та від 01.10.07р. за №365/3199, №336/3200 у зв'язку з переходом права власності на будівлі і споруди передав, а Відповідач прийняв у довгострокову оренду на 9 років земельні ділянки, місце розташування яких - о. Гідропарк у Дніпровському районі м. Києва, загальним розміром 0,5880 га для експлуатації та обслуговування закладів громадського харчування і атракціонів у межах, які перенесені в натурі і зазначені на планах, що є невід'ємною частиною цього договору, з них: земельна ділянка з кадастровим номером 66:149:013 розміром 0,1101 га, земельна ділянка з кадастровим номером 66:149:064 розміром 0,4779 га.
У період з 01.08.13р. по 14.08.13р. державним інспектором сільського господарства в місті Києві було перевірено дотримання вимог земельного законодавства Відповідачем щодо використання земельної ділянки площею 0,15 га за адресою: Гідропарк, у Дніпровському районі м. Києва, за результатами чого складено акт №А-352/090 перевірки дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства від 07.08.13р.
Відповідно до зазначеного акту Відповідач використовує земельну ділянку за адресою: Гідропарк, у Дніпровському районі м. Києва, для експлуатації та обслуговування закладів громадського харчування і атракціонів у межах перенесених в натуру (на місцевості) площею орієнтовно 0,15 га.
Перевіркою встановлено, що станом на 07.08.13р. Відповідач використовує земельну ділянку площею 0,1101 га на підставі договору оренди земельної ділянки про експлуатацію та обслуговування закладу громадського харчування у межах, які перенесені в натуру. На земельній ділянці розташована недобудована капітальна споруда, з торцевої сторони якої розміщений функціонуючий літній майданчик, якій огороджений декоративним парканом. З іншої торцевої сторони будівлі, земельна ділянка огороджена металевим парканом, яка зайнята будівельними відходами. Загальна площа зайнятої Відповідачем земельної ділянки складає орієнтовно 0,15 га, чим перевищує відведену площу на 0,0399 га (самовільно зайнята земельна ділянка).
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що апеляційна скарга Відповідача не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст.116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Згідно з ст.123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Відповідно до ч.1 ст.124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Згідно з ст.125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Відповідно до ст.212 Земельного кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.
Згідно з ст.1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Відповідно до ст.9 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються шляхом, в тому числі, проведення перевірок.
Згідно з п.5.3. Порядку планування та здійснення контрольних заходів з питань перевірки стану дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 25.02.13р. №132 за результатами здійснення планових та позапланових заходів з питань перевірки стану дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, які використовуються ними у процесі ведення господарської діяльності, державні інспектори складають акт перевірки згідно з уніфікованою формою акта перевірки дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства.
Як встановлено судом, 26.03.10р. Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) зареєстровано договір оренди земельних ділянок укладений між Позивачем та Відповідачем, за умовами якого Позивач на підставі рішень Київради від 07.02.02р. за №240/1674 п.12 та від 01.10.07р. за №365/3199, №336/3200 у зв'язку з переходом права власності на будівлі і споруди передав, а Відповідач прийняв у довгострокову оренду на 9 років земельні ділянки, місце розташування яких - о. Гідропарк у Дніпровському районі м. Києва, загальним розміром 0,5880 га для експлуатації та обслуговування закладів громадського харчування і атракціонів у межах, які перенесені в натурі і зазначені на планах, що є невід'ємною частиною цього договору, з них: земельна ділянка з кадастровим номером 66:149:013 розміром 0,1101 га, земельна ділянка з кадастровим номером 66:149:064 розміром 0,4779 га.
Як встановлено судом, у період з 01.08.13р. по 14.08.13р. державним інспектором сільського господарства в місті Києві було перевірено дотримання вимог земельного законодавства Відповідачем щодо використання земельної ділянки площею 0,15 га за адресою: Гідропарк, у Дніпровському районі м. Києва, за результатами чого складено акт №А-352/090 перевірки дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства від 07.08.13р. Відповідно до зазначеного акту Відповідач використовує земельну ділянку за адресою: Гідропарк, у Дніпровському районі м. Києва, для експлуатації та обслуговування закладів громадського харчування і атракціонів у межах перенесених в натуру (на місцевості) площею орієнтовно 0,15 га. Перевіркою встановлено, що станом на 07.08.13р. Відповідач використовує земельну ділянку площею 0,1101 га на підставі договору оренди земельної ділянки про експлуатацію та обслуговування закладу громадського харчування у межах, які перенесені в натуру. На земельній ділянці розташована недобудована капітальна споруда, з торцевої сторони якої розміщений функціонуючий літній майданчик, якій огороджений декоративним парканом. З іншої торцевої сторони будівлі, земельна ділянка огороджена металевим парканом, яка зайнята будівельними відходами. Загальна площа зайнятої Відповідачем земельної ділянки складає орієнтовно 0,15 га, чим перевищує відведену площу на 0,0399 га (самовільно зайнята земельна ділянка).
З встановлених обставин вбачається, що Відповідач використовує спірну земельну ділянку площею 0,15 га для експлуатації та обслуговування закладів громадського харчування і атракціонів, при цьому частину земельної ділянки у розмірі 0,0399 га Відповідач зайняв та використовує самовільно, доказів правомірного зайняття вказаної земельної ділянки Відповідач суду не подав.
За вказаних обставин суд погоджується з висновком суду першої інстанції, що Відповідач самовільно зайняв та використовує спірну ділянку розміром 0,0399 га та вона підлягає звільненню та приведенню її у попередній стан.
Судом не приймаються доводи Відповідача, що акт Державної інспекції сільського господарства в м. Києві є неналежним доказом та посилання на відсутність обставин, зазначених в цьому акті, виходячи з наступного.
Як встановлено судом Державною інспекцію сільського господарства в м. Києві згідно з ст.9 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» була проведена перевірка та складений акт, яким встановлено самовільне зайняття та використання Відповідачем земельної ділянки площею 0,0399 га. Даний акт є чинним, допустимим доказом, передбаченим чинним законодавством України. Відповідач дії Державної інспекції сільського господарства в м. Києві по проведенню його перевірки та вказаний акт перевірки не оскаржував. Законність дій державного інспектора при проведенні перевірки Відповідача не є предметом даного спору. На спростування встановленого факту самовільного зайняття земельної ділянки Відповідач доказів суду не подав.
На підставі вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для зміни чи скасування рішення суду першої інстанції згідно з ст.104 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись ст.ст.32-34, 36, 43, 49, 99, 101-105 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд,
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу Приватного підприємства «Ескалібур» на рішення Господарського суду м. Києва від 23.10.2013р. у справі № 910/17916/13 залишити без задоволення.
2. Рішення Господарського суду міста Києва від 23.10.13р. у справі №910/17916/13 залишити без змін.
Повний текст постанови складено 22.01.2014р.
Головуючий суддя Ю.Л. Власов
Судді С.А. Гончаров
Р.І. Самсін