Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 січня 2014 р. Справа № 805/621/14
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардейської дивізії, 17
Донецький окружний адміністративний суд в складі судді Бойка М.І., секретаря судового засідання Яценка І.А., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Добропілля та Добропільському районі Донецької області до Відділу державної виконавчої служби Добропільського міськрайонного управління юстиції про визнання бездіяльності неправомірною, зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В
Управління Пенсійного фонду України в м. Добропілля та Добропільському районі Донецької області (далі - позивач) звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Відділу державної виконавчої служби Добропільського міськрайонного управління юстиції (далі - відповідач) про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що у відповідача знаходяться виконавчі провадження з виконання:
1) вимоги № Ф-228-У, виданої управління Пенсійного фонду України в м. Добропілля та Добропільському районі Донецької області від 07.02.2013р. про стягнення з ФОП ОСОБА_1 заборгованості на користь управління Пенсійного фонду України в м. Добропілля та Добропільському районі Донецької області в розмірі 4572,42 грн.;
2) вимоги № Ф-286-У, виданої управління Пенсійного фонду України в м. Добропілля та Добропільському районі Донецької області від 03.05.2013р. про стягнення з ФОП ОСОБА_1 заборгованості на користь управління Пенсійного фонду України в м. Добропілля та Добропільському районі Донецької області в розмірі 1194,03 грн.
Згідно ст. 11 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець зобов'язаний вживати заходів примусового виконання рішень, встановлених цим Законом, неупереджено, своєчасно, повно вчиняти виконавчі дії.
Відповідно до ч. 2 ст. 30 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що державний виконавець зобов'язаний провести виконавчі дії з виконання рішення протягом шести місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження.
Просили визнати бездіяльність відповідача неправомірною при виконанні:
1) вимоги № Ф-228, виданої управління Пенсійного фонду України в м. Добропілля та Добропільському районі Донецької області від 07.02.2013р. про стягнення з ФОП ОСОБА_1 заборгованості на користь управління Пенсійного фонду України в м. Добропілля та Добропільському районі Донецької області в розмірі 4572,42 грн.;
2) вимоги № Ф-286, виданої управління Пенсійного фонду України в м. Добропілля та Добропільському районі Донецької області від 03.05.2013р. про стягнення з ФОП ОСОБА_1 заборгованості на користь управління Пенсійного фонду України в м. Добропілля та Добропільському районі Донецької області в розмірі 1194,03 грн.;
Зобов'язати відповідача вжити дієві заходи з примусового виконання:
1) вимоги № Ф-228-У, виданої управління Пенсійного фонду України в м. Добропілля та Добропільському районі Донецької області від 07.02.2013р. про стягнення з ФОП ОСОБА_1 заборгованості на користь управління Пенсійного фонду України в м. Добропілля та Добропільському районі Донецької області в розмірі 4572,42 грн.;
2) вимоги № Ф-286-У, виданої управління Пенсійного фонду України в м. Добропілля та Добропільському районі Донецької області від 03.05.2013р. про стягнення з ФОП ОСОБА_1 заборгованості на користь управління Пенсійного фонду України в м. Добропілля та Добропільському районі Донецької області в розмірі 1194,03 грн. та зобов'язати відповідача повідомляти позивача про вжиті заходи з примусового виконання виконавчих документів.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином. Через канцелярію суду від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, через канцелярію суду надав письмові заперечення на адміністративний позов, у яких зазначив, що відповідно до ч. 2 ст. 30 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що державний виконавець зобов'язаний провести виконавчі дії з виконання рішення протягом шести місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження.
Крім того, відповідачем направлені запити до реєстраційно-облікових установ: Добропольської ОДПІ щодо виявлення розрахункових рахунків та про джерела отримання доходів боржника, Добропільського ВРЕВ, Добропільського Держкомземагенства, Добропільської реєстраційної служби.
Згідно відповіді Добропольської ОДПІ боржник не працює, розрахункові рахунки відсутні. Згідно відповіді Добропільського ВРЕВ за боржником зареєстровано автотранспорт ГАЗ 24 ЗНГ, НОМЕР_1 та автомобіль АНТОР 4 8177, НОМЕР_2. Згідно відповіді Добропільської реєстраційної служби за боржником зареєстровано наступне нерухоме майно: блок гаражів за адресою АДРЕСА_1 (а,б,в).
Між тим відповідачем зазначено, що 28.08.2013 року відповідачем була отримана вимога № Ф-620-У, видана управлінням Пенсійного фонду України в м. Добропілля та Добропільському районі Донецької області від 01.08.2013р. про стягнення з ФОП ОСОБА_1 заборгованості на користь управління Пенсійного фонду України в м. Добропілля та Добропільському районі Донецької області в розмірі 1194,03 грн. за якою 29.08.2013 року відкрито виконавче провадження та 16.10.2013 року була приєднана до зведеного виконавчого провадження за № 41422264 на загальну суму 6960,48 грн.
Просили відмовити позивачеві у задоволенні позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи та встановлені по справі обставини, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Згідно зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 р. № 384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України. Згідно ст. 15 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.
У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; призначення і виплати пенсій; забезпечення повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.
Управління Пенсійного фонду України в м. Добропілля та Добропільському районі Донецької області діє на підставі Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.
Відповідач, Відділ державної виконавчої служби Добропільського міськрайонного управління юстиції, в своїй діяльності керується Конституцією України, Законами України «Про державну виконавчу службу», «Про виконавче провадження» та іншими нормативно-правовими актами, здійснює покладені на нього державою обов'язки.
Відповідно до Закону України «Про виконавче провадження», виконавче провадження, як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, зазначених у цьому Законі, спрямованих на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які здійснюються на підставах, у спосіб та в межах повноважень, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, виданими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно ст.11 Закону, державний виконавець зобов'язаний вживати заходів примусового виконання рішень, встановлених цим Законом, неупереджено, своєчасно, повно вчиняти виконавчі дії.
Державний виконавець, зокрема, здійснює необхідні заходи щодо своєчасного і повного виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення, у спосіб і порядок, визначені виконавчим документом. Крім того, державний виконавець при здійсненні виконавчого провадження має право, зокрема, накладати арешт на майно боржника, опечатувати, вилучати, передавати таке майно на зберігання та реалізовувати його в порядку, встановленому законодавством.
Примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом, а саме: 1) виконавчі листи, що видаються судами, і накази господарських судів, у тому числі на підставі рішень третейського суду та рішень Міжнародного комерційного арбітражного суду при Торгово-промисловій палаті і Морської арбітражної комісії при Торгово-промисловій палаті; 2) ухвали, постанови судів у цивільних, господарських, адміністративних, кримінальних справах та справах про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених законом; 3) судові накази; 4) виконавчі написи нотаріусів, 5) рішення інших органів державної влади, якщо їх виконання за законом покладено на державну виконавчу службу.
Згідно ст. 25 Закону України «Про виконавче провадження» Державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення такого документа до виконання, він відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, і пред'явлений до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби. Державний виконавець протягом трьох робочих днів з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження. У постанові державний виконавець вказує про необхідність боржнику самостійно виконати рішення у строк до семи днів з моменту винесення постанови (у разі виконання рішення про примусове виселення боржника - у строк до п'ятнадцяти днів) та зазначає, що у разі ненадання боржником документального підтвердження виконання рішення буде розпочате примусове виконання цього рішення із стягненням з боржника виконавчого збору і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, передбачених цим Законом. За заявою стягувача державний виконавець одночасно з винесенням постанови про відкриття виконавчого провадження може накласти арешт на майно та кошти боржника, про що виноситься відповідна постанова.
З огляду на наведені вимоги Закону України «Про виконавче провадження» судом встановлено, що на виконанні у відповідача знаходяться зведене виконавче провадження номер за ЄДРВУ 41422264 від 16.10.2013р. за виконавчими документами:
1) вимоги № Ф-228-У, виданої управління Пенсійного фонду України в м. Добропілля та Добропільському районі Донецької області від 07.02.2013р. про стягнення з ФОП ОСОБА_1 заборгованості на користь управління Пенсійного фонду України в м. Добропілля та Добропільському районі Донецької області в розмірі 4572,42 грн.;
2) вимоги № Ф-286-У, виданої управління Пенсійного фонду України в м. Добропілля та Добропільському районі Донецької області від 03.05.2013р. про стягнення з ФОП ОСОБА_1 заборгованості на користь управління Пенсійного фонду України в м. Добропілля та Добропільському районі Донецької області в розмірі 1194,03 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 33 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що у разі якщо в органі виконавчої служби відкрито кілька виконавчих проваджень про стягнення коштів з одного боржника, вони об'єднуються у зведене виконавче провадження і на майно боржника накладається арешт у межах загальної суми стягнення.
Як вбачається з протоколу зі станом реалізації виконавчого провадження від 26.12.2013 року (а.с.8) та заперечення на позовну заяву яка міститься у матеріалах справи, 28.08.2013 року відповідачем була отримана вимога № Ф-620-У, видана управлінням Пенсійного фонду України в м. Добропілля та Добропільському районі Донецької області від 01.08.2013р. про стягнення з ФОП ОСОБА_1 заборгованості на користь управління Пенсійного фонду України в м. Добропілля та Добропільському районі Донецької області в розмірі 1194,03 грн., за якою, постановою відповідача від 29.08.2013 року відкрито виконавче провадження.
16.10.2013 року вимога № Ф-620-У приєднана відповідачем до зведеного виконавчого провадження за № 41422264 на загальну суму 6960,48 грн.
Судом встановлено, що постанови про відкриття виконавчих проваджень ухвалені відповідачем за заявами позивача в межах строку, встановленого для відкриття виконавчого провадження та направлені позивачу.
Постановою від 18.04.2013 р. за вимогою № Ф-228-У від 07.02.2013 про стягнення з боржника суми боргу в розмірі 4572,42 грн. відповідачем відкрито виконавче провадження з наданням боржнику строку для самостійного виконання постанови.
Постановою 05.06.2013 р. за вимогою позивача № Ф-286-У від 03.05.2013 р. про стягнення з боржника недоїмки в розмірі 1194,03 грн. відповідачем відкрито виконавче провадження, яке постановою відповідача від 16.10.2013 року приєднано до зведеного виконавчого провадження за № 41422264.
Як встановлено судом, на виконанні у відповідача знаходиться вимога № Ф-620-У, що видана управлінням Пенсійного фонду України в м. Добропілля та Добропільському районі Донецької області від 01.08.2013р. про стягнення з ФОП ОСОБА_1 заборгованості на користь управління Пенсійного фонду України в м. Добропілля та Добропільському районі Донецької області в розмірі 1194,03 грн. яка постановою від 16.10.2013 року була приєднана до зведеного виконавчого провадження за № 41422264 на загальну суму 6960,48 грн.
З огляду на направлені запити відповідачем до реєстраційно-облікових установ: Добропольської ОДПІ щодо виявлення розрахункових рахунків та про джерела отримання доходів боржника, Добропільського ВРЕВ, Добропільського Держкомземагенства, Добропільської реєстраційної служби.
Згідно отриманої відповіді Добропольської ОДПІ боржник не працює, розрахункові рахунки відсутні. Згідно відповіді Добропільського ВРЕВ за боржником зареєстровано автотранспорт ГАЗ 24 ЗНГ, НОМЕР_1 та автомобіль АНТОР 4 8177, НОМЕР_2. Згідно відповіді Добропільської реєстраційної служби за боржником зареєстровано наступне нерухоме майно: блок гаражів за адресою АДРЕСА_1 (а,б,в).
Крім того 10.01.2014 року державним виконавцем була винесена постанова про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження - блок гаражів за адресою АДРЕСА_1 (а,б,в), а також винесена постанова на розшук майна боржника, а саме автотранспорт: АНТОР 4 8177, НОМЕР_2.
Відповідно до ч. 1 ст. 33 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що у разі якщо в органі виконавчої служби відкрито кілька виконавчих проваджень про стягнення коштів з одного боржника, вони об'єднуються у зведене виконавче провадження і на майно боржника накладається арешт у межах загальної суми стягнення.
Державний виконавець зобов'язаний використовувати надані йому права відповідно до закону і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб.
У відповідності до ч. 1 ст. 11 Закону України «Про виконавче провадження», державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Відповідно до ч. 2 ст. 30 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що державний виконавець зобов'язаний провести виконавчі дії з виконання рішення протягом шести місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження. Строк здійснення зведеного виконавчого провадження обчислюється з моменту приєднання до такого провадження останнього виконавчого документа. Останнім виконавчим документом є вимога № Ф-620-У від 01.08.2013 р., за яким постановою від 29.08.2013 р. відкрито виконавче провадження та 16.10.2013 року приєднане до заведеного виконавчого провадження за № 41422264.
За вимогами ст. 52 Закону України «Про виконавче провадження» стягнення за виконавчими документами звертається в першу чергу на кошти боржника у гривнях та іноземній валюті, інші цінності, в тому числі кошти на рахунках і вкладах боржника у банках та інших фінансових установах, на рахунки в цінних паперах у депозитаріях цінних паперів. Готівкові кошти, виявлені у боржника, вилучаються.
Боржник має право запропонувати ті види майна чи предмети, на які необхідно в першу чергу звернути стягнення. Черговість стягнення на кошти та інше майно боржника остаточно визначається державним виконавцем.
Стягнення на майно боржника звертається в розмірі і обсязі, необхідних для виконання за виконавчим документом, з урахуванням стягнення виконавчого збору, витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, штрафів, накладених на боржника під час виконавчого провадження. У разі якщо боржник володіє майном спільно з іншими особами, стягнення звертається на його частку, що визначається судом за поданням державного виконавця.
За приписами ст. 57 зазначеного Закону арешт на майно боржника може накладатися державним виконавцем шляхом винесення постанови про арешт коштів та інших цінностей боржника, винесення постанови про арешт коштів, що перебувають у касі боржника або надходять до неї, винесення постанови про арешт майна боржника та оголошення заборони його відчуження, проведення опису майна боржника і накладення на його арешту.
Відповідно до ст. 68 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що стягнення на заробітну плату та інші доходи боржника звертається у разі відсутності в боржника коштів на рахунках у банках чи інших фінансових установах, відсутності чи недостатності майна боржника для покриття в повному обсязі належних до стягнення сум.
Відповідно до ч.2 с. 11 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення, у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом; надає сторонам виконавчого провадження та їх представникам можливість ознайомитися з матеріалами виконавчого провадження; розглядає заяви сторін та інших учасників виконавчого провадження і їхні клопотання; заявляє в установленому порядку про самовідвід за наявності обставин передбачених цих Законом; роз'яснює сторонам їхні права і обов'язки.
Статтею 12 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що сторони виконавчого провадження мають право ознайомлюватися з матеріалами виконавчого провадження, робити з них виписки, знімати копії, заявляти відводи у випадках, передбачених цим Законом, подавати додаткові матеріали, заявляти клопотання, брати участь у провадженні виконавчих дій, давати усні та письмові пояснення, висловлювати свої думки та міркування з усіх питань, що виникають у ході виконавчого провадження, у тому числі під час проведення експертизи, заперечувати проти клопотань, доводів та міркувань інших учасників виконавчого провадження та користуватися іншими правами, наданими законом.
Враховуючи вищенаведене судом встановлено, що державним виконавцем вчинялись дії з примусового виконання виконавчих документів позивача щодо стягнення заборгованості з ФОП ОСОБА_1 на користь позивача в загальній сумі 6960,48 грн. під час вчинення дій з примусового виконання виконавчих документів та відповідачем не порушено строк здійснення заведеного виконавчого провадження.
За таких обставин позовні вимоги щодо визнання бездіяльності відповідача з примусового виконання вимог позивача на загальну суму 6960,48 грн. та зобов'язання вчинити певні дії задоволенню не підлягають.
З огляду на наведене суд виходить із загальних засад права та у відповідності до ч. 3 ст.2 КАС України перевіряє, чи вчинені дії відповідача: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Крім того, суд приймає до уваги, що відповідно до ч.1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Таким чином, суд приходить до висновку що відповідач діяв на підставі, у межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 17, 18, 19, 20, 51, 69, 70, 71, 72, 86, 94, 121, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 167 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову Управління Пенсійного фонду України в м. Добропілля та Добропільському районі Донецької області до Відділу державної виконавчої служби Добропільського міськрайонного управління юстиції про визнання бездіяльності неправомірною, зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її отримання.
Суддя Бойко М.І.