ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
20 січня 2014 р. Справа № 903/1363/13
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Житлобуд-2», м.Луцьк
до Департаменту житлово-комунального господарства та будівництва Волинської обласної державної адміністрації, м.Луцьк
третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Головне управління Державної казначейської служби України у Волинській області
про стягнення 196 000, 20 грн. заборгованості
Суддя Пахолюк В.А.
Представники:
від позивача: Войчак Н.І. - юрисконсульт, дов. № 342 від 05.11.2013 р.,
від відповідача: Кривчук В.М. - завідувач загального сектору-юрисконсульт управління капітального будівництва, дов. № 3054/1.1.3 від 10.10.13.
від третьої особи: Вербич М.Ю. - головний спеціаліст юридичного відділу, дов. № 15-08/09/10/457-7533 від 15.11.2012 р.
Суть спору:
Позивач Товариство з обмеженою відповідальністю «Житлобуд-2», звернувшись до суду, просить стягнути з відповідача - Департаменту житлово-комунального господарства та будівництва Волинської обласної державної адміністрації 250 031, 81 грн. заборгованості за виконані підрядні роботи по благоустрою території кладовища в с.Модринь Грубешівського повіту Люблінського воєводства, Республіка Польща, в т.ч. 196 000, 20 грн. основного боргу та 54 031, 61 грн. пені.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на укладений між Головним управлінням містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Волинської облдержадміністрації, правонаступником якого на підставі розпоряджень голови Волинської обласної державної адміністрації від 29.10.2012 р. № 450 та від 21.12.2012 р. № 547 є Департамент житлово-комунального господарства та будівництва Волинської обласної державної адміністрації та Товариством з обмеженою відповідальністю «Житлобуд-2» договір підряду № 5/444 від 12.12.2011 р., договірну ціну на проведення благоустрою, довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрат за грудень 2011 р., акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2011 р., звіт по дебетових та кредитових операціях по рахунку 26006233443001 станом на 14.12.2011 р., довідку Департаменту житлово-комунального господарства та будівництва Волинської обласної державної адміністрації № 3428/1.3.8 від 08.11.13 про наявність кредиторської заборгованості за виконані будівельно-монтажні роботи ТзОВ «Житлобуд-2».
Позивач на підставі заяви про уточнення позовних вимог № 406 від 29.11.2013 р. зменшив позовні вимоги, відмовившись від стягнення з відповідача пені.
Зазначена заява прийнята судом, оскільки не суперечить вимогам ст.22 ГПК України.
Крім того, позивачем подано уточнення коду ЄДРПОУ Департаменту житлово-комунального господарства та будівництва Волинської обласної державної адміністрації, просить правильним рахувати № 38527672.
Відповідач у письмових поясненнях № 3614/1.1.5 від 27.11.13 та представник в судовому засіданні позов не визнає з наступних підстав.
1. Фінансування по договору підряду від 12 грудня 2011 р № 5/444 здійснювалось з загального фонду державного бюджету за програмою 3511090 «Державні капітальні видатки, що розподіляються Кабінетом Міністрів України» згідно виділених Волинській обласній державній адміністрації розпорядженням Кабінету Міністрів України від 8 серпня 2011 року № 762-р коштів на здійснення заходів з упорядкування пам'ятників, пам'ятних знаків, місць поховань жертв війни (україно-польського конфлікту 1943 року).
Головним управлянням містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Волинської облдержадміністрації здійснювались видатки згідно з додатком до розпорядження голови обласної державної адміністрації від 3 листопада 2011 року № 444 «Про використання коштів загального фонду державного бюджету України, виділених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 8 серпня 2011 року № 762-р» по КПФК 7731820, КЕКВ 2123. Пунктом 2 зазначеного розпорядження Головному фінансовому управлінню облдержадміністрації доручалось забезпечити фінансування зазначених видатків.
Пунктом 5.5-5.6 Договору передбачено, що Джерелом фінансування є кошти державного бюджету. Замовник не несе відповідальності за ненадходження/несвоєчасне надходження коштів з джерел фінансування. Згідно п. 8.1.1 Договору Замовник здійснює фінансування підрядних робіт по мірі надходження коштів з джерел фінансування.
Розрахунки за виконані роботи згідно підписаного акту приймання виконаних робіт ф.№ КБ-2в за грудень 2011 року здійснювались шляхом подання до головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області платіжних доручень від 14 грудня 2011 року № 3284 на суму 26182,20 грн. та від 27.12.2011р. № 3475 на 196000,20 грн.
З повідомлення позивача, платіж на суму 26182,20 грн. він отримав, однак, з невідомих причин, платіж 196000,20 не отримав.
Посилаючись на приписи ст. 528 ЦК України, вважає, що обов'язок перерахувати грошові кошти перейшов до головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області.
У 2012 та 2013 році з державного бюджету за програмою 3511090 «Державні капітальні видатки, що розподіляються Кабінетом Міністрів України» за КПФК 7731820, КЕКВ 2123 відсутні бюджетні призначення цільового характеру і департамент не вправі погашати утворену заборгованість.
2. У тому, що головне управління Державної казначейської служби України у Волинській області не оплатило платіжне доручення № 3475 на 196000,20 грн. для проведення остаточного розрахунку з ТзОВ «Житлобуд-2» вини головного управління та департаменту немає. За відсутності вини головного управління вважає, що відсутні підстави для стягнення з нього пені.
Крім того, вважаючи, що зобов'язання з боку головного управління було виконано у момент подання до головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області платіжного доручення № 3475 (27.12.2011р), нарахування Позивачем пені за більший період суперечить вимогам п.6 ст 232 ГК України.
На підтвердження заперечень до матеріалів справи відповідачем долучено наступні документи: копії платіжних доручень від 14.12.2011 року № 3284 та від 27.12.2011 р. № 3475; копію договору про здійснення розрахунково-касового обслуговування; копію розпорядження голови ВОДА від 03.11.11 № 444; копію довідки з ЄДРПОУ.
На підставі ухвали суду від 02.12.2013 р. за клопотанням відповідача - Департаменту житлово-комунального господарства та будівництва Волинської обласної державної адміністрації залучено до участі у справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління Державної казначейської служби України у Волинській області та зобов'язано останнього подати письмові пояснення щодо надходження та використання коштів за листопад - грудень 2011, 2012-2013 роки по рахунках відповідача за виконані підрядні роботи по благоустрою території кладовища в с.Модринь Грубешівського повіту Люблінського воєводства, Республіка Польща. Позивача зобов'язано: надіслати на адресу третьої особи копію позовної заяви з додатками, докази надіслання подати суду.
На виконання вимог суду позивачем подано опис вкладення до цінного листа та чек на підтвердження надіслання на адресу ГУ ДКСУ у Волинській області копії позовної заяви з додатками.
Через канцелярію суду третьою особою подано письмові пояснення №15-03/874-9386 від 13.12.2013р. відповідно до яких надано інформацію про надходження та використання коштів державного бюджету розпорядника коштів -Департаменту житлово-комунального господарства та будівництва ВОДА у 2012 році по КПКВК 7731820 - здійснення заходів з упорядкування пам'ятників, пам'ятних знаків, місць поховань жертв війни (українсько-польського конфлікту 1943 року): з державного бюджету надано та отримано 1 460 000, 00 грн. бюджетних призначень. З них по с.Модринь Грубешівського повіту Люблінського воєводства, Республіка Польща здійснено касових видатків на суму 30 507, 20 грн.
При проведенні видатків розпорядників і одержувачів бюджетних коштів органи Казначейства в першу чергу та стислі терміни забезпечують виконання захищених статей видатків, перелік яких визначений у ч.2 ст.55 Бюджетного кодексу України, а саме виплату заробітної плати, стипендії, оплату комунальних послуг та енергоносіїв, продуктів харчування, медикаментів тощо, враховуючи наповнення єдиного казначейського рахунка органами, що контролюють справляння надходжень бюджету.
У додаткових поясненнях № 15-09/62-384 від 16.01.2014 р. третя особа зазначає, що у зв'язку з необхідністю опрацювання значної кількості первинних та розрахункових документів, які надавались розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів 27 грудня 2011 року, органи казначейства, з метою уникнення соціальної напруги, забезпечували у цей період виконання насамперед захищених статей видатків бюджету, а саме виплату заробітної плати, стипендії, оплату комунальних послуг та енергоносіїв, продуктів харчування, медикаментів, тощо. У зв'язку із виконанням 27 грудня 2011 року Регламенту роботи органів Державної казначейської служби України по завершенню 2011 року, платіжне доручення від 27 грудня 2011 року № 3475 не розглядалось.
Розглянувши наявні матеріали по справі, заслухавши уповноважених представників сторін, судом встановлено наступне.
12.12.2011 року між Головним управлінням містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Волинської облдержадміністрації як замовником і ТзОВ "Житлобуд - 2" як підрядником було укладено договір підряду №5/444 (надалі - договір), згідно з умовами якого підрядник зобов'язався виконати роботи по благоустрою території кладовища в с.Модринь Грубешівського повіту Люблінського воєводства, Республіка Польща - будівництво.
Відповідно до п. 1 Положення, затвердженого розпорядженням голови Волинської обласної державної адміністрації №547 від 21.12.2012р., Департамент житлово-комунального господарства та будівництва Волинської облдержадміністрації утворено в результаті реорганізації шляхом поділу головного управління містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства облдержадміністрації. Департамент є правонаступником майнових прав і обов'язків головного управління містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства облдержадміністрації.
Згідно з п. 4.1. договору вартість підрядних робіт становить 222 182, 40 грн. є твердою.
Розділом 5 договору сторони погодили порядок здійснення оплати.
Сторони домовилися, що розрахунки за виконані роботи здійснюються між замовником і підрядником на підставі Ф-КБ-2в, довідки про вартість виконаних підрядних робіт по Ф-КБ-3 і довідки про обґрунтовані фактичні витрати по мірі надходження коштів з джерел фінансування.
Як зазначено в п.5.5. договору джерелом фінансування є кошти державного бюджету.
Позивач виконав роботи по благоустрою території кладовища в с.Модринь Грубешівського повіту Люблінського воєводства, Республіка Польща, що підтверджується актом приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2011 року та довідкою про вартість виконаних будівельних робіт за грудень 2011 року, підписаними представниками позивача і відповідача, скріпленими печатками.
Як зазначено позивачем та вбачається з матеріалів справи відповідач неналежним чином виконав покладені на нього договірні зобов'язання, що підтверджується листом Департаменту житлово-комунального господарства та будівництва від 08.11.2013р. №3428/1.3.8, згідно якого департамент підтверджує кредиторську заборгованість за виконані будівельно-монтажні роботи ТзОВ "Житлобуд-2" по благоустрою території кладовища в с.Модринь Грубешівського повіту Люблінського воєводства, Республіка Польща на суму 196 000,20 грн.
У відповідності із ст.ст.173, 193 Господарського кодексу України за господарським зобов'язанням один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору.
Відповідно до ст.ст.526, 599 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства. Зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Відповідно до ч.1 ст.837 Цивільного кодексу України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу.
Відповідач не виконав належним чином взятих за договором зобов'язань, не оплатив вартості виконаних на його замовлення робіт, а відтак позовна вимога про стягнення з нього 196 000,20 грн. заборгованості обґрунтована і підлягає до задоволення.
В процесі розгляду справи відповідач стверджував, що він повністю виконав свої зобов'язання за договором підряду, здійснивши остаточний розрахунок з позивачем. На підтвердження своїх доводів відповідач подав копії платіжних доручень від 14.12.2011 року № 3284 та від 27.12.2011 р. № 3475.
Однак, платіжне доручення від 27.12.2011 р. № 3475, на яке посилається відповідач, не містить відмітки органу казначейства про проведення платежу.
В судовому засіданні представник ГУ ДКСУ у Волинській області факт подачі зазначеного платіжного доручення підтвердила, але пояснила, що воно було повернуто без виконання і після цього більше не пред'являлось.
За таких обставин, платіжне доручення №3475 від 27.12.2011р. не можна вважати належним доказом на підтвердження доводів відповідача про те, що він остаточно розрахувався з позивачем за виконані будівельні роботи за договором підряду №5/444 від 12.12.2011р.
Згідно інформації про надходження та використання коштів державного бюджету розпорядника коштів -Департаменту житлово-комунального господарства та будівництва ВОДА у 2012 році по КПКВК 7731820 - здійснення заходів з упорядкування пам'ятників, пам'ятних знаків, місць поховань жертв війни (українсько-польського конфлікту 1943 року): з державного бюджету надано та отримано 1 460 000, 00 грн. бюджетних призначень. З них по с.Модринь Грубешівського повіту Люблінського воєводства, Республіка Польща здійснено касових видатків на суму 30 507, 20 грн.
Відповідно до ст. 23 Бюджетного кодексу України будь - які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення.
Згідно ч. 2 п.2.1. Порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов'язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.03.2012р. №309, передбачено, що за спеціальним фондом бюджету розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні фінансові зобов'язання виключно в межах відповідних фактичних надходжень спеціального фонду бюджету (відкритих асигнувань(виділених коштів), залишків коштів на спеціальних реєстраційних рахунках розпорядників бюджетних коштів (в частині власних надходжень) та бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами (планами використання бюджетних коштів). Згідно п. 2.9. цього Порядку органами Державного казначейства не реєструються фінансові зобов'язання у разі відсутності у розпорядника бюджетних коштів фактичних надходжень спеціального фонду.
Згідно поданих письмових пояснень відповідача у 2012 та 2013 році з державного бюджету за програмою 3511090 "Державні капітальні видатки, що розподіляються Кабінетом Міністрів України" за КПФК 7731820, КЕКВ 2123 відсутні бюджетні призначення цільового характеру і департамент не вправі погашати утворену заборгованість.
На підставі вищевикладеного та відповідно до поданих документів по справі, судом з'ясовано, що відповідачем не заперечується заборгованість щодо оплати по договору підряду від 12.12.2011р. №5/444 (лист відповідача від 08.11.2013р. №3428/1.3.8).
При подачі позову позивачем сплачено судовий збір в сумі 5 000, 65 грн. згідно платіжного доручення № 3616 від 18.11.2013 р. У зв'язку з зменшенням розміру позовних вимог судовий збір в сумі 1 080, 65 грн. на підставі ст.7 Закону України «Про судовий збір» підлягає поверненню позивачу з державного бюджету України.
Оскільки спір до розгляду суду доведено з вини відповідача, то судовий збір в сумі 3 920, 00 грн. відповідно до ст.49 Господарського процесуального кодексу України слід покласти на нього.
Господарський суд, керуючись ст.ст. 526, 546, 549, 599, 625, 837 Цивільного кодексу України, ст.ст. 173, 193 Господарського кодексу України, ст.ст. 44, 49, ст. ст. 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України,
в и р і ш и в:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Департаменту житлово-комунального господарства та будівництва Волинської облдержадміністрації (43027, м. Луцьк, Київський майдан, 9, код 38527672) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Житлобуд-2" (43016, м. Луцьк, вул. Конякіна, 16 б, код ЄДРПОУ 01274350) 196 000, 20 грн. заборгованості за виконані підрядні роботи, 3 920, 00 грн. витрат, пов'язаних з оплатою судового збору.
3. Головному управлінню державної казначейської служби України у Волинській області (43000, м.Луцьк, сул.Стрілецька, 4а) частково повернути товариству з обмеженою відповідальністю "Житлобуд-2" (43016, м. Луцьк, вул. Конякіна, 16 б, код ЄДРПОУ 01274350) з державного бюджету міста Луцька судовий збір в сумі 1 080, 65 грн., сплачений на підставі платіжного доручення № 3616 від 18.11.2013 р.
Повне рішення складено 22.01.2014 р.
Суддя Пахолюк В.А.