ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
20 січня 2014 р. Житомир справа № 806/7973/13-a
категорія 10.4.1
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Попової О. Г. ,
при секретарі - Слісарчуку Б.Я. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом Бердичівського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення 11210,20 грн.,-
встановив:
Бердичівський міський центр зайнятості звернувся до суду з позовом в якому просить стягнути з ОСОБА_1 на його користь кошти в сумі 11210,20 грн. В обгрунтування позовних вимог зазначив, що ОСОБА_1 з 08.02.2011 року по 19.05.2011 року та з 05.03.2013 року по 30.10.2013 року перебувала на обліку як безробітна та отримувала допомогу по безробіттю, не повідомивши, що є фізичною особою-підприємцем, тобто зайнятою особою.
Представник позивача в судовому засідання позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити з підстав зазначених в позовній заяві.
Відповідач в судовому засіданні проти позову заперечила та просила в задоволенні позовних вимог відмовити. При цьому пояснила, що рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 28.01.2008 року припинено її підприємницьку діяльність, а тому вона правомірно отримувала допомогу, як безробітна за спірний період.
Заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 08.02.2011 року та 05.03.2013 року ОСОБА_1 зверталась до Бердичівського міського центру зайнятості з заявами про надання статусу безробітного. Разом з тим підтвердила, що не є зайнятою особою (а.с.5,11).
Так, відповідач двічі перебувала на обліку в Бердичівському міському центрі зайнятості як безробітна в періоди з 08.02.2011 року по 19.05.2011 року та з 05.03.2013 року по 30.10.2013 року і отримувала допомогу по безробіттю.
Із акту розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення Житомирського обласного центру зайнятості №85 від 29.10.2013 року встановлено, що ОСОБА_1 відповідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців зареєстрована фізичною особою-підприємцем з 01.02.1996 року (а.с.6).
Частиною 1 ст. 1 Закон України від 01.03.1991 року "Про зайнятість населення" (в редакції чинній на момент реєстрації відповідача як безробітного) (далі Закон № 803-ХІІ) визначено, що зайнятість - це діяльність громадян, пов'язана із задоволенням особистих та суспільних потреб і така, що, як правило, приносить їм доход у грошовій або іншій формі.
У відповідності до пункту "б" частини 3 статті 1 Закону № 803-ХІІ в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах: громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про зайнятість" № 5067 (далі - Закон № 5067) (набрав чинності з 01.01.2013 року) до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, що навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах та поєднують навчання з роботою.
Згідно вимог частини 2 і 3 статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Судом встановлено, що постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 28.01.2008 року припинено державну реєстрацію фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (а.с.24).
Відповідно до частини 3 статті 46 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців» № 755-IV (далі Закон №755-ІV) фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця.
Згідно з приписами частини 9 статті 47 Закон №755-ІV для проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця фізична особа-підприємець або уповноважена нею особа не раніше двох місяців з дати публікації повідомлення у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації подає державному реєстратору особисто (надсилає рекомендованим листом з описом вкладення) або через уповноважену особу певний перелік документів, на підставі яких державним реєстратором проводиться реєстрація припинення фізичної особи.
Частиною 5 статті 49 вищевказаного Закону визначено, що порядок державної реєстрації припинення підприємницької діяльності за судовим рішенням, що не пов'язано з банкрутством фізичної особи-підприємця, здійснюється за процедурами, встановленими частинами 9-18 статті 47 цього Закону.
Дата внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем є датою державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем.
Тому, внесення до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців відомостей про судове рішення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця, що не пов'язано з банкрутством, не позбавляє її обов'язку надати державному реєстратору перелік документів, для остаточного припинення підприємницької діяльності та внесення цих відомостей до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців.
Згідно листа Державної реєстраційної служби від 09.01.2014 року № 2.5-27/16/397 наданого на запит суду встановлено, що 13.09.2013 року до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб - підприємців внесено судове рішення стосовно припинення діяльності ФОП ОСОБА_1, яке не пов"язане з банкрутством (а.с.22).
Відповідачем не надано доказів відносно того, що на час набуття статусу безробітного ним було надано державному реєстратору певний перелік документів, передбачений приписами Закону №755-ІV, для проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця.
Отже, відповідач під час перебування на обліку в центрі зайнятості в якості безробітного була зареєстрована фізичною особою-підприємцем, а тому не мала права на отримання допомоги по безробіттю, оскільки в розумінні пункту "б" частини 3 статті 1 Закону № 803-ХІІ, ч. 1 ст. 4 Закону № 5067 належала до зайнятого населення.
Крім того, згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Серії АБ №984068, який сформований 11.10.2013 року відомості про державну реєстрацію припинення підприємницької дільності відповідача відсутні (а.с.7).
На підставі викладеного, позовні вимоги Бердичівського міського центру зайнятості є правомірними та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд -
постановив:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Бердичівського міського центру зайнятості (вул. К. Маркса 26, м. Бердичів, Житомирська область, 13300, ЄДРПОУ 13550624) кошти у сумі 11210 (одинадцять тисяч двісті десять) грн. 20 (двадцять) коп.
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.
У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя О.Г. Попова
Повний текст постанови виготовлено: 21 січня 2014 р.