Постанова № 36741452, 20.01.2014, Олександрівський районний суд міста Донецька (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Донецька)

Дата ухвалення
20.01.2014
Номер справи
260/12008/13-а
Номер документу
36741452
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Провадження по справі № 2-а/260/33/2014

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 січня 2014 року Суддя Ленінського районного суду м. Донецька Олещенко Л.Б., розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Донецьку ради, про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Донецьку ради про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, зазначивши в обґрунтування позовних вимог наступне. Вона має малолітню дитину ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 та перебуває на обліку в УПСЗН Ленінської районної у м. Донецьку ради, як отримувач допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Вона застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування та з 17.03.2011 року отримує від УПСЗН Ленінської районної у м. Донецьку ради допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, встановленому відповідно до статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (у редакції Закону України від 18 січня 2001 року № 2240-ІІІ), який складає 130 грн. на місяць. Постановою Ленінського районного суду м. Донецька від 17.06.2013 року позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної в м. Донецьку ради задоволені частково. Визнано дії Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Донецьку ради з нарахування та виплати ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення нею трирічного віку в розмірі, встановленому відповідно до статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» з 14 вересня 2012 року по 17 червня 2013 року, неправомірними та зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Донецьку ради здійснити ОСОБА_1 перерахунок державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 14 вересня 2012 року по 17 червня 2013 року, з урахуванням проведених виплат. Втім, УПСЗН Ленінської районної у м. Донецьку продовжує нараховувати та виплачувати їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі відповідно до статті 15 Закону України № 2240-ІІІ. Вважає дії відповідача по нарахуванню та виплаті їй вказаної допомоги у розмірі відповідно до статті 15 Закону України № 2240-ІІІ з 18.06.2013 року протиправними, оскільки на правовідносини щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, які застраховані у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування поширюються норми Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» відповідно до статті 43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом. Просила визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Донецьку ради з нарахування та виплати ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення нею трирічного віку в розмірі, встановленому відповідно до статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» з 18.06.2013 року протиправними та зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Донецьку ради здійснити перерахунок розміру виплаченої ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, відповідно до статті 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" у розмірі, встановленому правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом для дітей віком до 6 років з 18.06.2013 року та виплатити цю допомогу з урахуванням раніше виплачених сум допомоги.

В судове засідання позивач не з'явилася, надала заяву про розгляд справу за її відсутності, згідно даної заяви позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити.

Представник відповідача Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Донецьку ради за довіреністю Дорошева Г.І., в судове засідання не з'явилась, з наданих суду письмових заперечень вбачається, що вона позовні вимоги не визнала, зазначивши, що позивач перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Донецьку ради, як отримувач допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відповідно до ст. 15 ЗУ «Про Державну допомогу сім'ям з дітьми». З 1 березня 2008 року, питання щодо порядку призначення допомоги по догляду за дитиною по досягненню нею трирічного віку регулюється постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. №1751 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми" зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2008 року №57. Пункт 3 вказаного Порядку передбачає, що для призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, необхідно надання в установленому порядку довідки про склад сім'ї та декларації про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї.) Ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачено, що з 01.01.2008 року допомога по догляду за дитиною надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. Позивач перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Донецьку ради з 17.03.2011 року, та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до норм чинного законодавства в розмірі, який складає різницю між 100% прожиткового мінімуму, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. Сума виплати з моменту призначення по теперішній час складає по 130,00 грн. щомісячно, тобто в межах, встановлених Законом. Тому, управлінням праці і соціального захисту населення Ленінської районної у м. Донецьку ради під час здійснення повноважень з виплати допомоги позивачу були дотримані вимоги чинного законодавства, усі рішення та дії приймались і вчинялись у межах наданих повноважень, своєчасно та в повному обсязі, а вимоги позивача щодо стягнення коштів та встановлення розмірів виплат щомісячної грошової допомоги є необґрунтованими, безпідставними та такими, що задоволенню не підлягають. Просила розглянути справу за її відсутності та відмовити у задоволені позову в повному обсязі.

Враховуючи те, що клопотання про розгляд справи за їх відсутністю заявили всі особи, які беруть участь у справі, суд вважає можливим, відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України здійснити судовий розгляд і вирішення справи в порядку письмового провадження.

Суд, дослідивши матеріали справи і наявні у ній докази, дійшов наступних висновків.

Так, у судовому засіданні встановлено, що позивач згідно свідоцтва про народження є матір'ю малолітньої ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, у зв'язку з чим перебуває на обліку у відповідача з 17.03.2011 року до досягнення дитини трирічного віку та отримує грошову допомогу як застрахована особа у розмірі 130 грн. щомісяця, виплату якої здійснює управління, що підтверджується довідкою відповідача.

Постановою Ленінського районного суду м. Донецька від 17.06.2013 року позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної в м. Донецьку ради задоволені частково. Визнано дії Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Донецьку ради з нарахування та виплати ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення нею трирічного віку в розмірі, встановленому відповідно до статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» з 14 вересня 2012 року по 17 червня 2013 року, неправомірними та зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Донецьку ради здійснити ОСОБА_1 перерахунок державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 14 вересня 2012 року по 17 червня 2013 року, з урахуванням проведених виплат.

Статтею 46 Конституції України громадянам гарантовано право на соціальний захист, що включає, зокрема, право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28.12.2007 № 107-VІ "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" - правовідносини щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулювалися Законом України від 21.11.1992 № 2811-ХІІ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом України від 18.01.2001 № 2240-ІІІ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб.

Розмір допомоги також визначався цими законами. Зокрема, статтею 15 Закону № 2811-ХІІ встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, а відповідно до статті 43 Закону № 2240-ІІІ допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом. Пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону № 107-VI були внесені відповідні зміни до Закону № 2811-ХІІ та Закону № 2240-III. Зокрема, змінами до статті 13 Закону № 2811-ХІІ його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону № 2240-III було виключено статті 40-44.

Стаття 44 Закону № 2240-III визначає строки надання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, так допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі, зазначеній у частині першій статті 42 цього Закону, яка фактично здійснює догляд за дитиною, щомісяця з дня надання відпустки для догляду за дитиною по день її закінчення, але не більш як по день досягнення дитиною трирічного віку включно.

Пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону № 107-VI були внесені відповідні зміни до Закону № 2811-ХІІ та Закону № 2240-III. Зокрема, змінами до статті 13 Закону № 2811-ХІІ його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону № 2240-III було виключено статті 40-44.

Конституційний Суд України Рішенням від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону № 107-VI, в тому числі й пункт 25 розділу II Закону № 107-VI щодо виключення статей 40-44 Закону № 2240-III.

Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України, закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Пунктом 2 розділу ІІІ Закону № 107-VI було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.

Таким чином, з часу проголошення Рішення № 10-рп/2008 Конституційним Судом України відновили свою дію вищезазначені положення Закону № 2240-III, а з 1 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону № 2811-ХІІ.

Статтею 46 Закону України від 26 грудня 2008 № 835-VI "Про Державний бюджет України на 2009 рік" та статтею 45 Закону України від 27 квітня 2010 року № 2154-VI "Про Державний бюджет України на 2010 рік" (далі - Закон № 2154-VI) передбачено, що у 2009, 2010 роках допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону № 2240-ІІІ призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року № 1751 саме на виконання Закону № 2811-ХІІ (пункт 1). Новий акт уряду на виконання статті 45 Закону № 2154-VI не приймався.

Розміри і порядок виплати допомоги відповідно до Закону № 2240-III на виконання статті 45 Закону № 2154-VI Кабінетом Міністрів України не визначалися.

Оскільки у даній справі, спір виник щодо виплати допомоги з червня 2013 року особі, яка застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, то за таких обставин суд вважає, що на відносини щодо виплати допомоги такій особі у зазначеному періоді поширюються норми спеціального Закону (яким є Закон № 2240-III), відповідно до статті 43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Отже, продовж періоду з 18 червня 2013 року дії відповідача, якими виплачено позивачеві допомогу в іншому розмірі, ніж встановлено статтею 43 Закону № 2240-ІІІ, слід визнати протиправними та зобов'язати Управління здійснити перерахунок та виплату позивачеві допомоги виходячи з розміру, встановленого цим законом.

Крім того, слід зазначити, що така правова позиція викладена в постанові Вищого адміністративного суду України від 22.01.2013 року по справі № К/9991/18581/12 та в постанові Верховного Суду України від 25.12.2012 року у справі 21-410а12.

Відповідно до ст. 244-2 ч.1 КАС України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.

Разом з тим, відповідно до ст. 2 КАС України суд захищає лише порушені, невизнані або оспорювані права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин. Отже, суд має можливість дати оцінку діям відповідача виключно до дня ухвалення рішення суду.

З урахуванням викладеного, а також того, що неповнолітній ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 року виповнилось три роки, суд вважає необхідним визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної в м. Донецьку Ради з нарахування та виплати ОСОБА_1 з 18 червня 2013 року по ІНФОРМАЦІЯ_3 року включно, допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, встановленому відповідно до статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» протиправними, та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок розміру виплаченої ОСОБА_1 з 18 червня 2013 року по ІНФОРМАЦІЯ_3 року включно, допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення дитиною трирічного віку відповідно до статті 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» у розмірі, встановленому правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом, та виплатити цю допомогу з урахуванням сум допомоги, виплачених з 18 червня 2013 року по ІНФОРМАЦІЯ_3 року включно, тим самим частково задовольнивши позовні вимоги.

У відповідності зі ст. 94 КАС України, оскільки позивач звільнена від сплати судового збору на підставі ухвали суду, суд вважає за необхідне витрати по сплаті судового збору у розмірі 73,08 грн. компенсувати за рахунок держави.

На підставі викладеного, ст.ст. 46, 152 Конституції України, Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.08р. №10-рп, ст.ст. 43,44 Законом України від 18.01.2001 № 2240-ІІІ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", Законом України від 21.11.1992 № 2811-ХІІ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", Постановою Вищого адміністративного суду України від 21.08.2011 року по справі № К/9991/33496/12, Постановою Верховного Суду України від 25.12.2012 року у справі 21-410а12, керуючись ст.ст. 9, 10, 11, 69, 94, 122, 158-163, 186 Кодексу Адміністративного Судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Донецьку ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Донецьку ради з нарахування та виплати ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення нею трирічного віку в розмірі, встановленому відповідно до статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» з 18 червня 2013 року по ІНФОРМАЦІЯ_3 року включно, протиправними.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної в м. Донецьку Ради здійснити перерахунок розміру виплаченої ОСОБА_1 з 18 червня 2013 року по ІНФОРМАЦІЯ_3 року включно, допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення нею трирічного віку відповідно до статті 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» у розмірі, встановленому правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом, та виплатити цю допомогу з урахуванням сум допомоги, виплачених з 18 червня 2013 року по ІНФОРМАЦІЯ_3 року включно.

В задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.

Витрати по сплаті судового збору у розмірі 73,08 грн. компенсувати за рахунок держави.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. Якщо постанову проголошено у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: