Справа № 254/106/14-а
Провадження № 2а/254/39/2014
У Х В А Л А
про відмову у відкритті провадження
15 січня 2014 року м. Донецьк
Суддя Будьоннівського районного суду м. Донецька Заборський В.О. перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до начальника Державного комунального підприємства «Першотравневе бюро технічної інвентаризації», третя особа начальник Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Першотравневого районного управління юстиції про зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до начальника Державного комунального підприємства «Першотравневе бюро технічної інвентаризації», третя особа начальник Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Першотравневого районного управління юстиції про зобов'язання вчинити певні дії.
Із позовної заяви та доданих до неї матеріалів вбачається, що позивач просить зобов'язати начальника Державного комунального підприємства «Першотравневе бюро технічної інвентаризації» Аврамову Т.А. внести зміни у свідоцтво за № 458 від 10 квітня 1997 року відповідно до розпорядження Першотравневої районної адміністрації від 29 січня 2013 року № 20 про внесення змін до розпорядження голови райдержадміністрації від 02 квітня 1997 року № 99 та слова «ОСОБА_3» змінити на слова «ОСОБА_3» та видати нове свідоцтво про право власності з внесеними змінами на житловий будинок АДРЕСА_1 на ім'я ОСОБА_3.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку зі здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
За визначенням термінів, що дається у статті 3 КАС України, справа адміністративної юрисдикції (адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п.1 ч.1); суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п.7 ч.1).
Отже, необхідною та єдиною ознакою суб'єкта владних повноважень є здійснення цим суб'єктом владних управлінських функцій, при цьому ці функції повинні здійснюватись суб'єктом саме у тих правовідносинах, у яких виник спір.
Таким чином, у контексті зазначених положень статті 3 КАС України справою адміністративної юрисдикції, яку може бути передано на вирішення адміністративного суду, є спір, що виник між суб'єктами суспільних відносин стосовно їх прав і обов'язків у правовідносинах, в яких хоча б один суб'єкт законодавчо уповноважений керувати поведінкою іншого (інших) суб'єктів, а ці суб'єкти, відповідно, зобов'язані виконувати вимоги та приписи такого суб'єкта владних повноважень.
У тому ж випадку, коли суб'єкт, у тому числі орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, не здійснюють у спірних правовідносинах владних управлінських функцій щодо іншого суб'єкта, з яким виник спір, такий спір не має встановлених нормами Кодексу адміністративного судочинства України ознак справи адміністративної юрисдикції та не підлягає до розгляду адміністративним судом.
Дана справа в частині позовних вимог до начальника Державного комунального підприємства «Першотравневе бюро технічної інвентаризації» не відповідає наведеному вище нормативному визначенню адміністративної справи, оскільки спірні правовідносини сторін не засновані на адміністративному або іншому владному підпорядкуванні, здійсненні управлінських чи контрольних функцій однією стороною стосовно іншої сторони.
Пунктом 5 розділу V «Прикінцевих положень» Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» в редакції яка втратила чинність, було визначено, що до створення єдиної системи органів реєстрації прав, а також до формування Державного реєстру прав у складі державного земельного кадастру реєстрація об'єктів нерухомості проводиться комунальними підприємствами бюро технічної інвентаризації.
Тобто Бюро технічної інвентаризації на основі колишнього законодавства були делеговані владні повноваження у сфері суспільних правовідносин, пов'язаних з здійсненням від імені держави дій щодо реєстрації прав власності на нерухоме майно.
Відповідно до п. 1.4 Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна, затвердженої наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України № 127 від 24.05.2001, в редакції наказів Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства №658 від 28.12.2012, № 2 від 08.01.2013, технічна інвентаризація об'єктів нерухомого майна проводиться суб'єктами господарювання, у складі яких працює один або більше відповідальних виконавців окремих видів робіт (послуг), пов'язаних із створенням об'єктів архітектури, які пройшли професійну атестацію у Мінрегіоні України та отримали кваліфікаційний сертифікат відповідно до статті 17 Закону України «Про архітектурну діяльність» та постанови Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року № 554 «Деякі питання професійної атестації відповідальних виконавців окремих видів робіт (послуг), пов'язаних із створенням об'єктів архітектури».
Таким чином, відповідач - начальник Державного комунального підприємства «Першотравневе бюро технічної інвентаризації», яке на сьогоднішній день є суб'єктом господарювання, не здійснює владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.
З врахуванням наведеного, позовні вимоги до Державного комунального підприємства «Першотравневе бюро технічної інвентаризації» не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства, оскільки даний спір підлягає вирішенню в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись п.1 ч.1 ст. 109, ст. 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
У Х В А Л И В :
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до начальника Державного комунального підприємства «Першотравневе бюро технічної інвентаризації», третя особа начальник Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Першотравневого районного управління юстиції про зобов'язання вчинити певні дії.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п'яти з дня її проголошення до Донецького апеляційного адміністративного суду. Якщо ухвалу суду було постановлено у письмову провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали суду.
Суддя: