Постанова № 36741145, 22.01.2014, Придніпровський районний суд м. Черкас

Дата ухвалення
22.01.2014
Номер справи
711/9783/13-а
Номер документу
36741145
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №711/9783/13-ц

Провадження № 2а/711/14/2014

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 січня 2014 року Придніпровський районний суд м. Черкаси в складі:

головуючого - судді: Скляренко В.М.

при секретарі Чайка А.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про визнання відмови неправомірною та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернулася до Придніпровського районного суду м. Черкаси з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про визнання відмови неправомірною та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з дня призначення пенсії з урахуванням інших виплат (суми: за квітень 2009 року - 5071 грн., за листопад 2009 року - 26425 грн., за липень 2010 року - 5228 грн., за вересень 2010 року - 6080 грн., за березень 2011 року - 5256 грн.) та подальшої її виплати.

В обґрунтування позову вказує, що вона є пенсіонером та отримує пенсію по інвалідності другої групи загального захворювання, відповідно до Законів України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та «Про державну службу».

Статтею 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80-90 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого держаного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Статтею 21 вказаного закону визначено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. Таким чином, призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється із сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Доплата за ранг проводиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються КМУ України.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які проводяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії.

Зі змісту ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) провинні бути сплачені страхові внески.

Пунктом 1 Постанови КМУ «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 року № 865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Форма довідки, про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» визначається постановою Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30.10.2008 року № 19-11.

Постановою окружного адміністративного суду м. Києва від 13.08.2010 року по справі № 2а-4753/09/2670 та ухвалою Київського апеляційного суду від 09.11.2010 року постанову правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30.10.2008 року №19-11 визнано такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо не включення до складових заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством; зобов'язано Пенсійний фонд України привести у відповідність постанову Правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30.10.2008 року №19-11 до вимог чинного законодавства шляхом передбачення чи встановлення інших складових заробітної плати, передбачених іншими нормативно-правовими актами.

Вказує, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 2а-4753/09/2670 затверджена форма довідки про складові заробітної плати з урахуванням рішення суду, що набрала чинності з 04.03.2011 року.

Вказує, що про порушення свого права, в частині не включення до складових заробітної плати матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, на оздоровлення, їй стало відомо з Інтернету у вересні 2011 року.

28.08.2013 року вона звернулася до Управління пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області стосовно включення в заробітну плату для обчислення пенсії інших виплат, що включені до довідки, але отримала відмову, датовану 29.08.2013 року, вих. № 474/Т-10. Вважає таку відмову протиправною, а тому і звернулася до суду.

Просить визнати відмову Управління пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області щодо перерахунку їй - ОСОБА_1 пенсії з урахуванням інших виплат та подальшої її виплати протиправною. Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області здійснити перерахунок пенсії їй - ОСОБА_1 з дня призначення пенсії з урахуванням інших виплат (суми: за квітень 2009 року - 5071 грн., за листопад 2009 року - 26425 грн., за липень 2010 року - 5228 грн., за вересень 2010 року - 6080 грн., за березень 2011 року - 5256 грн.) та подальшої її виплати. Допустити рішення до негайного виконання.

В судове засідання позивачка ОСОБА_1 не з'явилася, в поданій позовній заяву просила розглядати справу без її участі.

В судовому засіданні представник відповідача, за довіреністю Ястреб О.Ю., позовні вимоги не визнала, просила застосувати вимоги ст. 99, 100 КАС України та відмовити в задоволенні позову.

Суд, заслухавши пояснення представника відповідача - Ястреб О.Ю., дослідивши письмові матеріали справи, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позову ОСОБА_1, виходячи із наступних підстав.

Відповідно до положень ч.1 ст. 2 КАСУ завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в т.ч. на виконання делегованих повноважень.

Як встановлено в судовому засіданні позивачка ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області з 15.03.2011 року і їй було призначено пенсію по інвалідності, як інваліду II групи загального захворювання відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а з 01.04.2011 року їй відповідно до її заяви призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

За змістом ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року (в ред., чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80-90% від сум їх зарплати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Частинами 2, 6 ст. 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Частиною 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 року встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру зарплати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій (частина друга статті 2 Закону України «Про оплату праці»).

До інших заохочувальних та компенсаційних виплат належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями.

Таким чином, матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, як складові частини зарплати входили до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України від 05.11.1991 року «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Отже, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Постановою окружного адміністративного суду м. Києва від 13.08.2010 року та ухвалою Київського апеляційного суду від 09.11.2010 року постанову правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30.10.2008 року №19-11» визнано такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо не включення до складових заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством.

Постановою правління Пенсійного Фонду України від 14.02.2011 року №5-1, яка набула законної сили 04.03.2011 року, скасовано попередню форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та затверджено нову. В нову форму довідки введено додаткову колонку «Інші виплати».

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 про порушення свого права, в частині не включення до складових заробітної плати матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення, дізналася з мережі Інтернет в вересні 2011 року, про що нею зазначено в позовній заяві. Однак до Управління пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області із заявою про перерахунок пенсії звернулася 28.08.2013 року та отримала відповідь від 29.08.2013 року, вих. № 474/Т-10 про відмову в перерахунку пенсії.

До суду з даним позовом позивачка ОСОБА_1 звернулася 19.11.2013 року, тобто з пропуском строку звернення до суду.

Усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними (ст. 21 Конституції України). Кожному гарантується право знати свої права і обов'язки. Закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обоє'язки громадян, мають бути доведені до відома населення у порядку встановленому законом (ст. 57 Конституції України). Статтею 68 Конституції України визначено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Суд вважає за необхідне зазначити, що в «Офіційному віснику України» №21 від 02.04.2010 року було надруковане оголошення про те, що ухвалою окружного адміністративного суду м. Києва від 21.05.2009 року відкрито провадження по справі №2а-4753/09/2670 за адміністративним позовом осіб 1,2,3 та інших до МЮУ, ПФУ, Мінпраці та соціальної політики України про визнання протиправною постанови правління ПФУ від 30.10.2008р.№19-11 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державне службу». Постанова окружного адміністративного суду м. Києва від 13.08.2010 року у адміністративній справі №2а-4753/09/2670 13.03.2010 року офіційно оприлюднена на офіційному веб-порталі судової влади України (http://reyestr.court.gov.ua/Review/14287443) з дотриманням вимог Закону України «Про доступ до судових рішень» від 22.12.2005 року (із змінами і доповненнями) .

Також, ухвала Київського апеляційного адміністративного суду від 09.11.2010 року у адміністративній справі № 2а-4753/09/2670 офіційно оприлюднена на офіційному веб-порталі судової влади України (http://reyestr.court.gov.ua/Review/12674573) відповідно до вимог Закону України «Про доступ до судових рішень» від 22.12.2005 року.

Таким чином, суд вважає, що позивачка ОСОБА_1 мала можливість дізнатися про порушення свого права після оприлюднення, офіційного опублікування даного урядового нормативно-правового акту та дізналася про нього своєчасно, оскільки сама зазначає про це в позовній заяві (а.с. 2)..

При винесенні рішення суд враховує, вимоги ст. 99 КАС України відповідно до якої адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Позивачка ОСОБА_1 знала про своє порушене право з вересня 2011 року, про що нею вказано в позовній заяві, однак звернулася вона до суду з даним позовом лише 19.11.2013 року. Заяву про поновлення строку для звернення до суду позивачка не подавала.

А тому, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про відмову в задовленні позову ОСОБА_1

На підставі викладеного та, керуючись Конституцією України, ст.ст. 3, 8, 19, 99, 100, 158, 159, 160, ч. 3 ст. 160, 161, 163, 186 КАС України, КЗпП України, Законом України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про оплату праці», Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування», Законом України «Про державну службу», Постановою правління Пенсійного Фонду України від 14.02.2011 року №5-1, Постановою окружного адміністративного суду м. Києва від 13.08.2010 року та ухвалою Київського апеляційного суду від 09.11.2010 року, постановою КМУ від 31.05.2008 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій», суд, -

п о с т а н о в и в :

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про визнання відмови неправомірною та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови з одночасним направленням її копії, особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Головуючий: В.М. Скляренко