Головуючий у 1 інстанції - суддя Кошкош О. О.
Суддя-доповідач - Яманко В. Г.
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
30 березня 2009 року справа № 2-а-28585/08/0570
зал судових засідань № 2 у приміщенні суду за адресою: м. Донецьк, бульвар Шевченка, 26, 3 корпус
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Яманко В. Г.
суддів: Міронова Г. М.
Горбенко К. П.
| при секретарі судового засідання Білоус К. І. за участю представників від: позивача: Азаров О. А. за дов. № 102/10/10-013 від 8 січня 2009 року, відповідача: не з'явився, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 18 грудня 2008 року по адміністративній справі № 2-а-28585/08 (суддя Кошкош О. О.) за позовом Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції до товариства з обмеженою відповідальністю "Знак" про визнання недійсними установчих документів, запису про проведення державної реєстрації |
|
|
ВСТАНОВИЛА: 30 жовтня 2008 року Костянтинівська об'єднана державна податкова інспекція (далі за текстом - Костянтинівська ОДПІ) звернулася до Донецького окружного адміністративного суду (арк. справи 1-5) з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Знак" про визнання недійсними: установчих документів ТОВ "Знак", що має юридичну адресу: м. Костянтинівка, вул. Слов'янська, буд. 8, а саме: статуту, у зв'язку з внесенням до нього завідомо неправдивих відомостей про склад його учасників з дати державної реєстрації, тобто з 26 вересня 2000 року, запису про проведення державної реєстрації товариства через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можливо усунути, тієї ж дати його державної реєстрації, реєстрації товариства як платника податків з дати його реєстрації в податковому органі з 17 жовтня 2000 року. Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 18 грудня 2008 року по справі № 2-а-28585/08 (арк. справи 54-55) у задоволенні вищенаведеного позову Костянтинівської ОДПІ було відмовлено. В апеляційній скарзі (арк. справи 60-63) позивач просив постанову суду першої інстанції скасувати, позовні вимоги задовольнити. В судовому засіданні представник позивача підтримав вимоги апеляційної скарги. Відповідач був повідомлений про дату судового засідання, але не скористався своїм правом прийняти участь в слуханні скарги. Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги встановила наступне. Позивач - Костянтинівська об'єднана державна податкова інспекція є суб'єктом владних повноважень, створена та діє на підставі Закону України "Про державну податкову службу в Україні" № 509 - ХІІ від 4 грудня 1990 року в редакції Закону України № 3813-ХІІ від 24 грудня 1993 року. Товариство з обмеженою відповідальністю "Знак" було зареєстровано виконавчим комітетом Костянтинівської міської ради 26 вересня 2000 року, про що свідчить свідоцтво про державну реєстрацію (арк. справи 12). За статутом (арк. справи 6-10) засновниками товариства єОСОБА_1 та ОСОБА_2, основними видами діяльності визначено лікеро-горілчану промисловість, оптову торгівлю та посередницькі послуги. За довідкою статистики (арк. справи 13) ТОВ "Знак" було внесено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України за № 31167402. Місцезнаходження ТОВ "Знак": м. Костянтинівка, вул. Слов'янська, 8. За свідоцтвом № 062111027 (арк. справи 15) ТОВ "Знак" є платником податку на додану вартість з 28 листопада 2000 року. В реєстраційній картці (арк. справи 16, 20-21) засновниками ТОВ "Знак" зазначеніОСОБА_2 та ОСОБА_3(паспорти та довідки про ідентифікаційні номери - арк. справи 18-19). Директором ТОВ "Знак" за наказом є ОСОБА_3(арк. справи 23, 24). ОСОБА_3та ОСОБА_2 були надані пояснення (арк. справи 25-26) щодо реєстрації товариства та його діяльності, при цьому ОСОБА_2 повідомив, що увійшов до складу засновників за винагороду без наміру займатися діяльністю товариства. 30 листопада 2005 року податковим органом було анульоване свідоцтво ТОВ "Знак" як платника податку на додану вартість, про що свідчить акт № 33/16-113 (арк. справи 29). В поданих позивачем до податкового органу деклараціях з податку на прибуток за 2004 рік (арк. справи 30), за 1 квартал 2005 року (арк. справи 31), за 2005 рік (арк. справи 32), за 1 півріччя 2007 року (арк. справи 33). За актами перевірки місцезнаходження ТОВ "Знак" № 19 від 17 березня 2004 року (арк. справи 34), № 128 від 10 червня 2004 року (арк. справи 35), № 162 від 1 грудня 2004 року (арк. справи 36) ТОВ "Знак" за визначеною в установчих документах юридичною адресою не знаходиться, договір оренди приміщення з ВАТ "Костянтинівське АТП-11409" не укладався (арк. справи 37). Ухвалою Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 28 серпня 2008 року (арк. справи 38) було відмовлено у відкритті цивільного провадження за позовом Костянтинівської ОДПІ до ТОВ "Знак" про визнання недійсними установчих та реєстраційних документів. 3 жовтня 2008 року ухвалою господарського суду Донецької області (арк. справи 39) було відмовлено у прийнятті позовної заяви Костянтинівської ОДПІ до ТОВ "Знак" про визнання недійсними установчих та реєстраційних документів. Костянтинівська ОДПІ звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом (арк. справи 40) до ТОВ "Знак" про визнання недійсними: установчих документів ТОВ "Знак", що має юридичну адресу: м. Костянтинівка, вул. Слов'янська, буд. 8, а саме: статуту, у зв'язку з внесенням до нього завідомо неправдивих відомостей про склад його учасників з дати державної реєстрації, тобто з 26 вересня 2000 року, запису про проведення державної реєстрації товариства через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можливо усунути, тієї ж дати його державної реєстрації, реєстрації товариства як платника податків з дати його реєстрації в податковому органі з 17 жовтня 2000 року, та про припинення юридичної особи. В судовому засіданні ТОВ "Знак" змінив позовні вимоги та просив припинити юридичну особу - ТОВ "Знак", у зв'язку з неподанням податкової звітності протягом 12 останніх місяців, остання податкова звітність була подана за 1 півріччя 2007 року. Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 2 липня 2008 року по справі № 2-а-10318/08 (арк. справи 40) позов Костянтинівської ОДПІ до ТОВ "Знак" про припинення юридичної особи був задоволений повністю, припинена юридична особа - товариство з обмеженою відповідальністю "Знак". Статтями 2, 3 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців” № 755-ІV від 15 травня 2003 року, який набрав чинності з 1 липня 2004 року, встановлено, що відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, регулюються Конституцією України, цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону. Як визначено частиною 1 статті 33 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням органу державної влади, прийнятим у випадках, передбачених законом. Підстави для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, передбачені частиною другою статті 38 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців”. Такими підставами є: визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути; провадження нею діяльності, що суперечить установчим документам, або такої, що заборонена законом; невідповідність мінімального розміру статутного фонду юридичної особи вимогам закону; неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону; наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням. Згідно пункту 3 частини 1 статті 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» до функцій органів державної податкової служби належить контроль за своєчасністю подання платниками податків податкових звітів, декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів. Вказана норма кореспондує з приписами частини 2 статті 38 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців”, якою визначено як підставу для постановлення судового рішення про припинення юридичної особи - неподання податкової звітності. Пунктом 17 частини 1 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» передбачено право податкових органів звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності. Враховуючи наведене, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції про те, що органи державної податкової служби можуть звертатися з вимогами про припинення юридичної особи не в усіх випадках, визначених статтею 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», а лише в разі, якщо підставою позову є неподання суб'єктом підприємницької діяльності протягом року до органів державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності. Крім того, Законом України «Про державну податкову службу в Україні», а також іншими законами не передбачено право органів державної податкової служби на звернення до суду з позовами про визнання недійсними установчих документів суб'єктів господарювання з будь-яких підстав. Як вбачається з постанови Донецького окружного адміністративного суду від 2 липня 2008 року (арк. справи 40) Костянтинівська ОДПІ вже реалізувала своє право надане законом щодо звернення до суду з позовом про припинення юридичної особи - ТОВ "Знак" та цей позов був задоволений. Стосовно вимог щодо визнання недійсними установчих документів товариства та запису про його державну реєстрацію, то оскільки ТОВ "Знак" було зареєстровано 26 вересня 2000 року, то відповідно на той час правовідносини щодо державної реєстрації регулювалися Положенням про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 травня 1998 року N 740, а не Законом України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців”, який набув чинності з 1 липня 2004 року. Згідно статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення. Колегія суддів наголошує, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце, про що визначено в рішенні Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року N 1-рп/99. Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13 травня 1997 р. N 1-зп принцип незворотності дії в часі нормативно-правових актів означає, що акти поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності. За частиною 4 статті 25 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" дата внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації юридичної особи є датою державної реєстрації юридичної особи. Частиною 2 статті 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" дійсно передбачено, що підставою для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути, але вказаний Закон діє з 1 липня 2004 року, тому відповідно до статті 58 Конституції України передбачений ним порядок реєстрації та санкції у вигляді припинення юридичної особи діють саме з 1 липня 2004 року, не регулюють правовідносин які виникли 26 вересня 2000 року та не встановлюють відповідальність за недотримання вимог законодавства, яке діяло раніше. Крім того, саме з прийняттям Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" був створений Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та вносилися до нього записи як щодо нових підприємств, так і тих, які надали документи про перереєстрацію, тому станом на 26 вересня 2000 року такої вимоги та такого реєстру взагалі не існувало, тому неможливо визнати недійсним запис про державну реєстрацію, який на той час здійснений не був. Щодо вимог податкового органу про визнання недійсною реєстрації ТОВ "Знак" як платника податків з моменту реєстрації, то за розділом 8 "Порядок зняття з обліку платників податків в органах державної податкової служби" Інструкції про порядок обліку платників податків, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 19 лютого 1998 року N 80 (в редакції наказу Державної податкової адміністрації України від 17 листопада 1998 р. N 552), зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14 грудня 1998 р. за N 791/3231, з метою оподаткування ліквідацією платника податків або його філії, відділення чи іншого відокремленого підрозділу є ліквідація платника податків як юридичної особи або зупинення реєстрації фізичної особи як підприємця, а також ліквідація філії, відділення, відокремленого підрозділу платника податків, унаслідок якої відбувається закриття їх рахунків та/або втрата статусу як платника податків відповідно до законодавства. Вказаною Інструкцією не передбачені підстави для зняття з обліку платників податків з дати їх реєстрації, зважаючи на те, що платник певний час звітував до податкового органу, був платником податку на додану вартість та фактів порушення реєстрації відповідача як платника податків позивач не доводив. З огляду на те, що судове рішення судом першої інстанції прийнято з дотриманням вимог матеріального та процесуального законодавства, з урахуванням мотивів наведених в даній ухвалі, наявні підстави для залишення постанови суду без змін, а апеляційної скарги - без задоволення. Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, - УХВАЛИЛА: Апеляційну скаргу Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 2 липня 2008 року по адміністративній справі № 2-а-10318/08 - залишити без задоволення. Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 2 липня 2008 року по адміністративній справі № 2-а-10318/08 - залишити без змін. Ухвала складена, підписана колегією суддів у нарадчій кімнаті та проголошена в судовому засіданні 30 березня 2009 року. Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця.
Головуючий: В.Г.Яманко Судді Г.М.Міронова К.П.Горбенко