Справа № 266/5250/13-а
Провадженя№ 2-а/266/171/13
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26.12.2013 м.Маріуполь
Суддя Приморського районного суду м. Маріуполя Донецької області Федотова В.М. розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Приморського району Маріупольської міської ради Донецької області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити донарахування та виплату неоплаченої допомоги, стягнення державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,-
ВСТАНОВИЛА:
Позивач звернулась до суду з позовом про поновлення строку звернення до суду з даним позовом з 17.01.2011 року, визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити донарахування та виплату неоплаченої допомоги, стягнення державної допомоги по догляду за дитиною за період з 17.01.2011 року по 17.01.2014 рік. В позові вказала, що є матір'ю малолітньої дитини - сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 та знаходиться у частково сплачуваній відпустці по догляду за дитиною та отримує державну допомогу. Вважає, що отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі меншому від законодавчо встановленого прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, а відповідач своїми діями порушив її права на гарантовану державою матеріальну підтримку материнства та належний соціальний захист, який гарантується державним соціальним забезпеченням, що має забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму.
Ухвалою суду від 03.12.2013 року позовні вимоги в частині стягнення державної допомоги по догляду за дитиною за період з 17.01.2011 року по 23.04.2013 рік залишено без розгляду в зв'язку з пропуском строку звернення до суду.
Від відповідача надійшло письмове заперечення проти задоволення позову. З заперечення вбачається, що 15.02.2011 року Позивач звернувся до Відповідача з першою заявою про призначення одноразової допомоги при народженні дитини та допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, на підставі довідки про склад сім'ї від 09.02.2011 року, витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про реєстрацію народження для виплати допомоги у зв'язку з народженням дитини від 01.02.2011 року № 00008652674 та свідоцтва про народження від 01.02.2011 року дитини ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1.
19.02.2011 року Відповідачем було винесено відповідне рішення про призначення допомоги сім'ям з дітьми на користь Позивача, як застрахованій особі в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, на допомогу при народженні дитини з 01.01.2011 року по 31.01.2011 року у розмірі 7344,00 гривень, з 01.02.2011 року по 31.01.2013 року у розмірі 1224,00 гривень та допомогу по догляду за дитиною до трьох років працюючим жінкам з 06.04.2011 року по 11.09.2011 року у розмірі 260,00 гривень. Також Відповідачем було направлено повідомлення на сплату про надання державної допомоги сім'ям з дітьми на адресу відділення банку до особового рахунку Позивача.
07.03.2011 року був складений протокол індивідуального перерахунку на сплату Позивачеві таких видів виплат:
1) одноразова допомога при народженні дитини у сумі 7344,00 гривень;
2) допомога при народженні дитини у сумі 1224,00 гривень;
3) допомога при народженні дитини у сумі 1224,00 гривень.
19.09.2011 року Позивач звернувся до Відповідача з другою заявою про призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, на підставі наказу від 12.09.2011 року № 108-0 про надання відпустки з 12.09.2011 року для
догляду за дитиною ОСОБА_3, до досягнення ним трирічного віку; до роботи стати 18.01.2014 року.
20.09.2011 року Відповідач склав рішення про призначення Позивачу, як застрахованій особі в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, допомоги сім'ям з дітьми, тобто допомога при народженні дитини за період з 01.09.2011 року по 31.01.2013 року у сумі 1224,00 гривень та допомогу по догляду за дитиною до трьох років працюючим жінкам за період з 12.09.2011 року по 17.01.2014 року у розмірі 130,00 гривень щомісячно. Також Відповідачем було направлено повідомлення на сплату про надання державної допомоги сім'ям з дітьми на адресу відідлення банку до особового рахунку Позивача.
24.10.2011 року був складений протокол індивідуального перерахунку на сплату Позивачеві таких видів виплат:
1) допомога по догляду за дитиною до трьох років працюючим жінкам у сумі 82,33 грн.;
2) допомога при народженні дитини у сумі 1224,00 гривень;
3) допомога по догляду за дитиною до трьох років працюючим жінкам у сумі 130,00 грн;
4) допомога при народженні дитини у сумі 1224,00 гривень.
При призначенні допомоги Відповідач керувався:
- ст. 13 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 року № 2811-XII (надалі Закон України), яка визначає, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має особа, яка фактично здійснює догляд за дитиною;
- ст. 14 Закону України вказує, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця, зо дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно; призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особі, яка фактично доглядає за дитиною, здійснюється за письмовою заявою цієї особи;
- ст. 15 Закону України в якій вказано, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним "доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 130 гривень;
- п.22 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» від 27.12.2001 року № 1751 (надалі Постанова), в якій вказано, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається на кожну дитину, незалежно від кількості народжених дітей у сім'ї, по догляду за якими надається допомога; для призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, подається в установленому порядку довідка про склад сім'ї та декларація про доходи та майновий стан.
Згідно належного діючого законодавства України, граничний розмір зазначеної допомоги у 2011, 2012, 2013 роках залишився без змін.
Вимога Позивача здійснити донарахування та виплату неоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, не менше розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, є неможливою, оскільки дані дії суперечитимуть чинному законодавству України, а саме в частині Постанови, де перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що перевищує мінімальний, проводиться на підставі особистої заяви та декларації про доходи та майновий стан осіб, які входять до складу сім'ї, затвердженою Міністерством праці та соціальної політики України, довідки про склад сім'ї, довідок про доходи за шість попередніх місяців перед місяцем звернення.
Враховуючи вищезазначене, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, у встановленому розмірі, Позивачу призначалась та виплачувалась щомісячно, згідно до вимог чинного законодавства України.
В запереченні просив суд у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 про визнання дій протиправними до управління праці та соціального захисту населення Приморського району Маріупольської міської ради щодо нарахування державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, меншому, ніж визначено ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» - відмовити; забов'язання управління праці та соціального захисту населення Приморського району Маріупольської міської ради здійснити донарахування та виплату неоплаченої допомоги по догляду за дитиною з 17 січня 2011 року, до досягнення нею трирічного віку, не менше розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років - відмовити; стягнення з управління праці та соціального захисту населення Приморського району Маріупольської міської ради судового збору - відмовити.
Дослідивши письмові докази, які містяться в матеріалах справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач, ОСОБА_2, є матір'ю ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про народження (а.с.7).
Позивач здійснює догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку, рішенням управлінням праці та соціального захисту населення Приморського району Маріупольської міської ради позивачу призначено допомогу в розмірі 130 грн. щомісячно.
Позивач є особою, застрахованою в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.(а.с.7)
Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» №2811-XII від 21 листопада 1992 року відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-XII від 21 листопада 1992 року є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначення та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей.
Частиною 1 статті 1 вказаного Закону встановлено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Статтею 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені статтею 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-XII передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
До ст.15 Закону №2811-ХII вносились зміни, а дія статті зупинялась іншими Законами.
Так, Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" ст.15 Закону №2811-ХII викладено в наступній редакції: "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень".
Проте, відповідно до Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" Розділ I цього Закону набирає чинності з 01.01.2008 року і діє по 31.12.2008 року.
Тобто до 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28 грудня 2007 № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" - правовідносини щодо виплати допомоги регулювалися Законом № 2811-ХІІ, дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13).
З 01.01.2009 року ст.15 Закону №2811-ХII відновила попередню редакцію, відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Проте, ст. 46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" встановлено, що у 2009 році допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України. Аналогічним чином врегульовано спірні правовідносини у 2010 році ст.45 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік".
При цьому Законом України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" від 22 грудня 2011 року N 4282-VI та Законом України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" від 6 грудня 2012 року № 5515-VI зміни до ст.15 Закону «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» №2811-ХII не вносились, дія статті не зупинялась.
Таким чином, відповідно до норм чинного законодавства позивачу має бути нарахована та виплачена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, встановленому ст.15 Закону «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Враховуючи, що відповідно до ч. 2 ст.11 Кодексу адміністративного судочинства України суд може вийти за межі позовних вимог в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, встановленому ст.15 Закону «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», з 24.04.2013 року по день винесення рішення.
Відповідно до частин 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 6-11, 71, 128, 159-163 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИЛА:
Позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Приморського району Маріупольської міської ради Донецької області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити донарахування та виплату неоплаченої допомоги, стягнення державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період 23.04.2013 року по день вирішення рішення - задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Приморського району Маріупольської міської ради Донецької області щодо відмови в перерахуванні та виплаті ОСОБА_2 державної допомоги по догляду за дитиною - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Приморського району Маріупольської міської ради Донецької області здійснити ОСОБА_2, ІПН НОМЕР_1, перерахунок та виплату державної допомоги по догляду за дитиною - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в розмірі, що встановлюється Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менш розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом, за період з 24.04.2013 року до 26.12.2013.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Приморського району Маріупольської міської ради на користь ОСОБА_2, ІПН НОМЕР_1 витрати по оплаті судового збору в розмірі 172,05 гривень.
Постанова підлягає негайному виконанню у межах суми платежу за один місяць.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Приморський районний суд міста Маріуполя Донецької області на протязі десяти днів з дня оголошення постанови, а у разі, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складання в повному обсязі.
Суддя: Федотова В. М.