13.01.2014 Суддя: Перетятько О. Ю.
Справа № 253/8803/13-а
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
13 січня 2014 року Центрально-Міський районний суд міста Горлівки Донецької області у складі:
головуючого - судді Перетятька О.Ю.,
при секретарі Березка С.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центрально-Міського управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку ,
В С Т А Н О В И В :
Позивач 08 липня 2013 року звернулася до суду з названим позовом, в якому зазначила, що вона є матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв'язку з чим перебуває на обліку у відповідача. Згідно розпорядження управління їй було призначено допомогу з 23.03.2011 року по 10.02.2014 рік у мінімальному розмірі - 130 гривень. 04 червня 2013 року вона звернулася з письмовою заявою до Центрально-Міського управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради , в якій просила провести перерахунок та виплату недоотриманих нею коштів щомісячної допомоги по догляду за дитиною віком до трьох років за період з березня 2011 року по теперішній час та проводити в подальшому виплату допомоги в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. 14 червня 2013 року відповідачем було надано відповідь на вищезазначену заяву про відсутність підстав для перерахунку допомоги відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та «Порядку призначенням і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» (Постанова Кабінету № 1751 від 27.12.2001 року). З відповіддю відповідача не згодна, оскільки вона не відповідає статті 46 Конституції України, Закону України 2811-Х11 "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", яким встановлений гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення. Встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Оскільки ані Законом України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», законами України про бюджети на 2012-2013 роки, ані іншими Законами, не встановлювалось на 2011-2013 роки інший, ніж у Законах №2811-ХІІ та №2240-111 розмір допомоги, а Законии України про бюджет на 2009 та 2011 роки діяли, відповідно, лише у 2009 та 2010 роках, спірні правовідносини з 01.01.2011 регулюються Законами №2811-ХІІ та №2240-111, а положення Постанови КМУ №1751 в 27.12.2001р. в тій частині, в якій воно суперечить названим законам, застосовуватися не може. Отже, з 01.01.2011р. у Управління виник обов'язок здійснювати виплату державної допомоги в розмірах, передбачених Законом №2811-ХІІ. Така правова позиція викладена в постанові Вищого адміністративного суду України від 21.08.2011 року по справі № К/9991/33496/12 та в постанові Верховного Суду України від 25.12.2012 року. Згідно з ч. 2 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд зобов'язаний враховувати висновки Верховного Суду України, викладені у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 237 цього Кодексу. У відповідності до вимог ч. 1 ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Просила поновити пропущений строк звернення до суду, щодо вимог понад шестимісячний строк, оскільки остаточно дізналася що її право порушується після прийняття рішення Верховним Судом України 25 грудня 2012 року, яким було зазначено неправомірні дії відповідача, до цього часу рішення Адміністративних судів, як перших так й апеляційних інстанцій суперечили одне одному; визнати неправомірними дії Центрально-Міського управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради щодо відмови в перерахунку та виплаті державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 23.03.2011 року по червень 2013 року включно; зобов'язати Центрально-Міське управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради здійснити нарахування та виплату за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 23.03.2011 року по червень 2013 року включно, з урахуванням фактично виплачених сум, а також стягнути з відповідача на її користь судові витрати у сумі 34,41 грн. 27 грудня 2013 року подала заяву про збільшення позовних вимог, просила визнати дії відповідача неправомірними за період по грудень 2013 року і зобов'язати перерахувати виплати державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку по грудень 2013 року включно.
Ухвалою Центрально - Міського районного суду міста Горлівки від 13.01.2014 р. позовні вимоги ОСОБА_1 до Центрально - Міського управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, за період з 23 березня 2011 р. до 08 січня 2013 року залишені без розгляду у зв'язку із пропущенням строку для звернення до суду.
Позивач, будучи належним чином повідомленим про час та місце розгляду справу, у судове засідання не з'явилася, в позовній заяві просила розглянути справу в її відсутності.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, подавав заяви з проханням розглянути справу в його відсутності. У письмовому поясненні зазначив, що позов не визнає. Дійсно, до внесення змін до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» ст. 15 цього закону передбачала, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Законом України N 107-VI від 28.12.2007 року були внесені зміни до ст. 15 зазначеного закону. Частина перша статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» викладена в наступній редакції: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень». Відповідно до затвердженого розпису бюджету розпорядники бюджетних коштів одержують бюджетні асигнування, що є підставою для затвердження кошторисів. Розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами, враховуючи необхідність виконання бюджетних зобов'язань минулих років, узятих на облік органами Державного казначейства України. Отже, виплата державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється відповідно до законів України про Державний бюджет, обсягу відповідних видатків державних коштів на ці цілі та відповідного порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми. Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 01.01.2009 надається у розмірі, що дорівнює різниці між 75 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. Саме вказаною постановою і керувалося у своїй діяльності управління, адже постанови Кабінету Міністрів України, також як і закони України, є обов'язковими до виконання (ст. 117 Конституції України). Відповідно до ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк з моменту, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів. Тому вимоги позивача щодо стягнення допомоги за 2011-2012 роки не підлягають задоволенню з підстави пропуску строку. Позивач знав розміри та час виплаченої допомоги (це підтверджується довідкою) і якщо він був незгодним з цим розміром, мав шестимісячний строк з дня виплати на оскарження дій управління. Позивач звернувся з позовом у липні 2013 році чим порушив вимоги ст. 99 КАС. Позивач неодноразово звертався до управління з заявою про призначення та перерахунок цієї допомоги то з цього вбачається, що він знав нормативні документи згідно яких ця допомога призначається та розмір відповідної допомоги і усі ці роки був згоден з цими розмірами. Тому управління наполягає на застосуванні 99, 100 статей КАС України та відмови в задоволені позовних вимог за період 2011-2012 роки та частково за 2013 рік у зв'язку із пропуском строку звернення до суду.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає встановленим наступне.
Відповідно до положень частини 1 статті 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
З копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 вбачається, що ОСОБА_1 має сина ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Центрально - Міським управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради з 23.03.2011 р. призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку непрацюючим жінкам згідно Закону України «Паро державну допомогу сім'ям з дітьми» на дитину ОСОБА_2.
Центрально - Міське управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради з 23.03.2011 р. по 31.03.2011 р. призначило та сплатило позивачці 37 грн. 74 к., з квітня 2011 р. по липень 2012 року призначило та виплатило позивачці по 130 грн. допомоги щомісячно, а у серпні, вересні 2012 р. - по 250 грн. 75 к., у жовтні - листопаді 2012 р. - по 266 грн. 75 к., у грудні 2012 р. - 282 грн. 75 к., у січні 2013 р. - 295 грн. 75 к., у лютому - липні 2013 р. по 392 грн. 60 к. щомісячно, у серпні - листопаді 2013 року - по 431 грн. 52 к. щомісячно, у грудні 2013 р. - 502 грн. 52 к. Вказані обставини підтверджуються довідкою про отримання допомоги від 24.12.2013 р., копією розпорядження відповідача про призначення та перерахунок допомоги.
13.08.2013 р. позивачка подала до Центрально -Міського управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради заяву про призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. При цьому позивачкою були подані документи, необхідні для призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, встановлені п. 22 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 р. (з подальшими змінами та доповненнями) для призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний - довідка про склад сім'ї та декларацію про доходи та майновий стан, довідки про доходи кожного члена сім'ї. Вказаним пунктом Порядку встановлено, що відповідно до статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 р. - 50 відсотками, з 1 січня 2009 р. - 75 відсотками, з 1 січня 2010 р. - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 130 гривень. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається на кожну дитину незалежно від кількості народжених (усиновлених, взятих під опіку) дітей у сім'ї, по догляду за якими надається допомога. Для призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, подається в установленому порядку довідка про склад сім'ї та декларація про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї). Саме в такому порядку відповідачем позивачу призначена та виплачувалася допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно з ч. 2 ст. 15 Закону «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається на кожну дитину незалежно від кількості народжених (усиновлених, взятих під опіку) дітей у сім'ї, по догляду за якими надається допомога.
Частиною першою статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Згідно із Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» № 489 від 19.12.2006 року дію частини першої статті 15 зупинено на 2007 рік, і статтею 56 цього Закону встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 р. визнано неконституційними положення п. 14 статті 71 в частині зупинення на 2007 рік дії статті 12, частини першої статті 15 та пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та абзацу третього частини другої статті 56 щодо встановлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що визначається як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
З моменту визнання норми неконституційною, вона втрачає чинність, а тому з 09.07.2007 року відновлено дію статті частини 1 статті 15 Закону України в редакції, відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Ця норма діяла до 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28 грудня 2007 № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (далі - Закон № 107-VI) - правовідносини щодо виплати допомоги регулювалися Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми", дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13). Пунктом 2 розділу ІІІ Закону № 107-VI було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.
Таким чином, з 1 січня 2009 року відновили свою дію статті 13, 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в попередній редакції.
Статтею 46 Закону України від 26 грудня 2008 № 835-VI "Про Державний бюджет України на 2009 рік" та статтею 45 Закону України від 27 квітня 2010 року № 2154-VI "Про Державний бюджет України на 2010 рік" передбачено, що у 2009, 2010 роках допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України. Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року № 1751 саме на виконання Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». Новий акт Уряду на виконання статті 45 Закону України від 27 квітня 2010 року № 2154-VI "Про Державний бюджет України на 2010 рік" не приймався. Розміри і порядок виплати допомоги на виконання статті 45 Закону № 2154-VI Кабінетом Міністрів України не визначалися.
Оскільки ані Законом України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», ані законами України про Державний бюджет України на 2012 -2013 роки не встановлювався інший розмір державної соціальної допомоги, ніж встановлений ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», то ця норма є такою, що діє.
Оскільки у справі, що розглядається, спір виник щодо виплати допомоги з березня 2011 року, то за таких обставин суд дійшов висновку, що на відносини щодо виплати допомоги такій особі у зазначеному періоді поширюються норми спеціального Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
За таких обставин, позивачка мала право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 23 березня 2011 року. Проте, ухвалою Центрально - Міського районного суду міста Горлівки від 13.01.2014 р. вимоги позивача за період з 23 березня 2011 року до 08 січня 2013 року залишені без розгляду.
Слід визнати протиправними дії Центрально-Міського управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради щодо відмови в перерахунку та виплати за рахунок коштів Державного бюджету України ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в розмірі прожиткового мінімуму для дитини віком до 6 років з урахуванням раніше сплачених сум допомоги. У той же час, прийняття рішення щодо перерахунку допомоги відноситься до компетенції відповідача. Отже, слід зобов'язати Центрально-Міське управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради провести перерахунок та виплату за рахунок коштів Державного бюджету України ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» за період з 08 січня 2013 року по 31 грудня 2013 року в розмірі прожиткового мінімуму для дитини віком до 6 років з урахуванням раніше сплачених сум допомоги.
Таким чином, позов підлягає задоволенню частково.
Оскільки позов задоволено частково, слід стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в сумі 34 гривна 41 копійки.
На підставі викладеного, ст. 19 Конституції України, ст.ст. 4,5, 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Порядку призначення і виплати державної допомоги дітям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 р. (з подальшими змінами та доповненнями) ст.ст. 2, 11, 17, 18, 87, 94, 99, 158-163, ст. 2442 Кодексу адміністративного судочинства України,
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Центрально-Міського управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку , задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Центрально-Міського управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради щодо відмови в перерахунку та виплати за рахунок коштів Державного бюджету України ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в розмірі прожиткового мінімуму для дитини віком до 6 років з урахуванням раніше сплачених сум допомоги.
Зобов'язати Центрально-Міське управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради провести перерахунок та виплатуза рахунок коштів Державного бюджету України ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст.. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» за період з 08 січня 2013 року по 31 грудня 2013 року в розмірі прожиткового мінімуму для дитини віком до 6 років з урахуванням раніше сплачених сум допомоги.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в сумі 34 гривни 41 копійка.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Донецького апеляційного адміністративного суду через Центрально - Міський районний суд міста Горлівки Донецької області. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Вступну та резолютивну частини постанови прийнято, складено і підписано в нарадчій кімнаті та проголошено в судовому засіданні 13 січня 2014 року. Постанову складено в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України 17 січня 2014 року.
Суддя: О. Ю. Перетятько